Přeskočit na obsah
CarTec Group

Vize se stává skutečností, protože BMW Vision iNEXT se mění na BMW iX. BMW iX se zcela nově navrženým, precizním a minimalistickým designem je prvním představitelem průkopnické generace automobilů připravených redefinovat zážitky z jízdy, pocit z vnitřního prostoru a vztah mezi vozidlem a cestujícími uvnitř.

BMW iXohlašuje nový věk mobility a zaměřuje se na novou interpretaci designu, udržitelnosti, radosti z jízdy, všestrannosti a luxusu. Jedná se o první model postavený na nové modulární platformě, na níž bude spočívat budoucnost BMW Group. Model iX, který je od počátku koncipován jako elektromobil, nově definuje úspěšný koncept vozů kategorie Sports Activity Vehicle (SAV).

BMW iX využívá nejnovější inovace v oblasti elektrifikace, automatizovaného řízení a konektivity a nabízí zážitky z jízdy, které se cestujícím dostanou pod kůži více než kdy jindy. Jeho konstrukce byla do nejmenších detailů navržena za tímto účelem. BMW iX bylo vyvinuto s cílem nabídnout uvnitř vysokou kvalitu života a příjemné prostředí pro řidiče a jeho spolucestující. Jasný a minimalistický design exteriéru reprezentuje novou formu mobility přizpůsobenou přesně potřebám cestujících ve voze. Těm, kteří sedí uvnitř, nabízí jeho interiér inovativní možnosti, jak využít čas během cesty a naplno si užít relaxace, bezpečí, zabezpečení a nové podoby luxusu.

1638961528BMW-iX-cartecgroup-video-1-.jpg

„BMW Group se neustále snaží překonávat sama sebe. Tento přístup je hlavním bodem naší firemní strategie,“
říká Oliver Zipse, předseda představenstva BMW AG.
„BMW iX vyjadřuje tento přístup v extrémně koncentrované podobě.“

V případě nezávazného zájmu si vyberte Váš nejbližší CarTec, pošlete nám poptávku.

Rádi bychom Vás požádali o GDPR souhlas dle Vašich preferencí.

Obsah:

  1. DESIGN EXTERIÉRU.
  2. AERODYNAMIKA A INTELIGENTNÍ LEHKÁ KONSTRUKCE.
  3. DESIGN INTERIÉRU.

BMW iX ukazuje cestu do budoucnosti mobility.

1. DESIGN EXTERIÉRU

Jasně předvádí novou éru čisté radosti z jízdy.

Nové BMW iX vychází z tvarů moderního SAV, ovšem vyznačuje se novým, zjednodušeným designovým jazykem v přední a střední části vozu. Impozantní design exteriéru je formován malým počtem precizních linií a vozu dává mohutný, robustní a jasně definovaný vzhled. Zaměřuje se na funkční atributy BMW iX jako lokálně bezemisního modelu a zážitkového prostoru poskytujícího pohodlnou mobilitu jak při každodenním používání, tak i na delších cestách.

Sebevědomý vzhled BMW iX vyzařuje nový druh vyváženosti a autority. Je výsledkem spojení elektrického pohonu všech kol, pocitu luxusu v prostorné kabině prostoupené udržitelností a inovativními technologiemi, s nimiž BMW iX kraluje v oblasti automatizované jízdy.

Svalnaté proporce SAV, jednodušší tvary ploch. 

Díky vnějším rozměrům spojuje BMW iX funkčnost BMW X5 s dynamikou BMW X6 a vizuálním výrazem BMW X7. Výsledkem je osobitě přepracované pojetí mohutných proporcí velkého BMW kategorie SAV. BMW iX je délkou a šířkou srovnatelné s BMW X5 a díky své plynule se svažující střešní linii je téměř stejné vysoké jako BMW X6. Velikost jeho kol přitom připomíná BMW X7. Rozvor náprav přesně 3000 milimetrů a široký rozchod přední i zadní nápravy představují ideální platformu pro naladění podvozku, který kombinuje luxusní komfort na dlouhých vzdálenostech a sportovní jízdní vlastnosti v zatáčkách. Jedinečný designový jazyk vozu také zlepšuje aerodynamiku, což má pozitivní vliv na dojezd.

Mohutný vzhled BMW iX podtrhuje také zjednodušený design ploch jeho karoserie. Minimalistické řešení bočních linií s velkoryse tvarovanými plochami vyvolává auru nejvyšší sebedůvěry. Ostré linie, jasné rozložení struktur a téměř obdélníková zvýraznění nad výřezy blatníků vytvářejí celkově impozantní vzhled karoserie. Zjednodušený designový jazyk také přitahuje pozornost k precizně řešeným detailům, které zdůrazňují propracovaný charakter, identitu značky a optimalizovanou aerodynamiku BMW iX.

Přední část: Výrazná vertikální maska ve tvaru ledvinek slouží jako inteligentní panel. 

Design přední části propůjčuje BMW iX poutavý vzhled. Charakteristické vizuální prvky BMW – osobitým způsobem tvarovaná maska BMW ve tvaru ledvinek a podobně známé zdvojené světlomety – byly nově interpretovány se špetkou futuristického stylu. Uprostřed přední části prominentně ční vertikálně navržená maska ve tvaru ledvinek, jejíž povrch má trojrozměrnou strukturu ve tvaru trojúhelníků.

Jelikož systém elektrického pohonu BMW iX vyžaduje jen malé množství chladicího vzduchu, je maska chladiče zcela zakrytá. Její role se podle očekávání změnila v digitální a v tomto případě funguje jako inteligentní panel. Do masky s průhledným krytem je elegantně integrována kamerová technologie, radarové funkce a další senzory. Do přední masky jsou také zabudována topná tělesa a čisticí systém senzorů.

Špičková technika a zářivý příklad inteligentní mobility. 

Přední maska BMW iX byla vyvinuta a vyrobena v technologickém centru LuTZ společnosti BMW Group v Landshutu, zaměřeném na lehkou konstrukci, a představuje technologicky propracované vyjádření inteligentní mobility. Aby byla zaručena nejvyšší možná přesnost při použití radarového senzoru integrovaného za maskou ve tvaru ledvinek, používá se při její výrobě vakuový proces nanášení vrstev v řádech nanometrů. Dvoubarevná povrchová úprava a viditelný 3D efekt v jejím případě vzniká vypařováním pomocí laserové technologie a techniky plazmového nanášení ve vysokém vakuu. Kombinace laserové metody vyvinuté speciálně pro výrobu masky ve tvaru ledvinek modelu iX a přesně definované kombinace materiálu a tloušťky nanášené vrstvy zlepšují vlastnosti radaru a současně zajišťují celkově velmi elegantní vzhled. Další polyuretanový povlak snižuje náchylnost masky ve tvaru ledvinek k poškození. Samoopravná schopnost jejího povrchu opravuje například drobné škrábance – stačí k tomu 24 hodin v pokojové teplotě nebo pětiminutový přívod teplého vzduchu.

Průkopník funkcí autonomní jízdy. 

BMW maska ve tvaru ledvinek se proměnila v inovativní a multifunkční hightech rozhraní pro pokročilé asistenční systémy, jimiž BMW iX dláždí cestu pro automatizovanou jízdu. Asistenční systémy dostupné pro aktuální modely BMW Group svou funkčností převyšují všechny konkurenty v daném segmentu. A nová sada technologických nástrojů, debutující v BMW iX, vytváří platformu pro pokračující vývoj těchto systémů v dlouhodobém horizontu.

Vysoký výpočetní výkon, systém senzorů s výjimečnými schopnostmi, průběžné zdokonalování pomocí umělé inteligence a vývoj s využitím „velkých dat“ (Data-Driven Development) poskytují nové způsoby, jak v budoucnosti ještě více zlepšit zážitek řidiče z vozu v oblastech pohodlí a bezpečnosti. Vylepšené stávající a další funkce lze do vozu importovat pomocí vzdálené aktualizace softwaru Remote Software Upgrade. Jedná se o pohodlný způsob, jak neustále udržovat vozidlo a jeho software technologicky aktuální.

„BMW iX je na špičce v oblasti automatizovaných jízdních funkcí a jde o první automobil BMW Group, který nabízí automatizované funkce řízení a parkování z nové sady technologických nástrojů,“ vysvětluje Frank Weber. „Tato sada nástrojů má obrovský výpočetní výkon a výjimečné senzorové systémy, které nám umožní neustále rozšiřovat funkčnost vozu.“

LED světlomety s funkcí matrix a laserové světlomety BMW Laserlight. 

Nejnižší světlomety, jaké se kdy objevily na sériově vyráběném BMW, nabízejí svěží a extrémně minimalistické pojetí známé přední části vozidel BMW se čtyřmi světlomety. Světla pro denní svícení mají nový design v podobě dvojrozměrných lišt podél horního okraje předních světlometů – a nenuceně ladí s impozantním designovým jazykem exteriéru. Světlomety pro denní svícení zahrnují směrové ukazatele.

BMW iX je standardně vybaveno full-LED světlomety. Zatmavené světelné zdroje jsou zasazeny hluboko do vnitřních částí světlometů, a proto jsou viditelné pouze rozsvícené. Světelné zdroje v každém světlometu se spojují a generují potkávací a dálková světla. 

Volitelně je k dispozici nejnovější generace laserových světlometů BMW Laserlight, která spojuje adaptivní LED světlomety s funkcí matrix a nový typ modulu laserových světel. Tato varianta světlometů generuje také potkávací a dálková světla z vnějších i vnitřních světelných zdrojů. Matrixová funkce dálkových světel BMW Selective Beam zvyšuje dosvit a současně zamezuje oslňování ostatních účastníků silničního provozu. 

Výrazně trojrozměrně tvarovaná kapota BMW iX sahá až k světlometům a BMW masce ve tvaru ledvinek. Všechny linie kapoty se dynamicky sbíhají k masce a logu BMW nad ní. Kulatý znak je funkční, slouží jako plnicí hrdlo kapaliny do ostřikovačů předních a zadních stěračů. Otevírá se a zavírá jemným stisknutím. Kapota motoru nemá otevírací mechanismus pro použití zákazníkem; k technice pohonu a výkonové elektronice pod ní mají přístup pouze servisní technici.

Pohled z boku: Jasně strukturované povrchy, precizní linie. 

Při pohledu z boku na BMW iX dává zjednodušený designový styl vyniknout modernímu a velmi osobitému charakteru plně elektrického SAV. Pečlivě a minimalisticky tvarované povrchy vytvářejí sportovní celek, jehož nekomplikovaný vzhled zvýrazňuje malý počet precizních linií. Téměř obdélníkové obrysy výřezů předních a zadních blatníků jsou hlavními prvky designu exteriéru. Přejímají jeden z originálních designových prvků automobilů rodiny BMW X a podtrhují mohutný postoj vozu.

Charakteristický designový prvek exteriéru automobilů BMW i, který lze nalézt v bočních oknech a na jejich přechodu do zadní části vozu, se zde prezentuje ve zdokonalené podobě. Směrem dozadu se zužující boční okna a kupředu skloněný C-sloupek podtrhují dynamické tvary siluety vozu. Aerodynamicky se sbíhající linie kopírují proudění vzduchu podél boků automobilu. U BMW iX má tato osobitá grafika podobu černé plochy spojující zadní boční okna a zadní okno a nese označení modelu.

Dveře se zapuštěnými klikami a bezrámová okna. 

Čisté proporce BMW iX vyniknou obzvláště efektně při pohledu z boku. Dojem muskulaturní karoserie umocňuje ztvárnění bočních dveří. Malý počet prolisů v jejich spodní části vyzdvihuje strukturu jejich ploch a zvyšuje jejich vizuální velikost. Kliky jsou zapuštěné do dveří a mají kontrastní povrchovou úpravu. Elektrické otevírání, které se ovládá stiskem tlačítka, a volitelná funkce dovírání Soft Close umožňují snadné nastupování a vystupování. Nepřímé osvětlení propůjčuje klikám prvotřídní vzhled. Nejnovější generace volitelného Komfortního přístupového systému automaticky vůz zamyká nebo odemyká, jakmile se majitel k vozu přiblíží nebo se od něj vzdálí. Požadovaný signál je do vozidla odeslán pomocí rádiového dálkového ovládání nebo BMW Digitálního klíče (prostřednictvím zákazníkova chytrého telefonu).

Bezrámové dveře se u velkého BMW kategorie SAV objevují vůbec poprvé. Tato konstrukce, která byla dříve k vidění pouze na vozech BMW s karoserií kupé, podtrhuje sportovní charakter BMW iX a do provedení bočních oken jako celku vnáší harmonickou plynulost. Leskle černé obložení B-sloupků je atraktivním kontrastem k barevnému provedení karoserie. Tři vrstvy těsnění kolem dveří zaručují vynikající akustický komfort.

Aerodynamicky optimalizovaná vnější zpětná zrcátka, černé lemování karoserie. 

Inovativní design vnějších zpětných zrcátek BMW iX snižuje aerodynamický hluk, zlepšuje obtékání vzduchem a rozšiřuje výhled. Mimořádně tenké držáky zrcátek jsou připevněny ke spodní hraně rámu bočního okna, což eliminuje potřebu klasického trojúhelníkového prvku v přední části bočních oken. Kryty zrcátek jsou lakovány v barvě karoserie a ve spodní části jsou ohraničeny leskle černým držákem, což vytváří atraktivní barevný kontrast. Tenký tvar zrcátek a precizně umístěné aerodynamické výběžky zlepšují aeroakustiku.

Směrové ukazatele, které na výšku měří pouze dva milimetry a jsou integrovány do vnějších zpětných zrcátek, produkují extrémně konzistentní světlo. 

Mezi designové prvky známé z klasických modelů BMW X patří černé obložení spodních částí karoserie. V případě BMW iX je vyšší a tvoří pás kolem celého vozu, od předního nárazníku přes boční partie směrem dozadu. Nabíjecí zásuvka je umístěna na stejném místě jako hrdlo palivové nádrže u konvenčně poháněných modelů BMW, tedy za krytem situovaným v pravém zadním blatníku

Zadní část: moderní, minimalistická, atraktivní. Charakter BMW iX se věrně odráží také v designovém provedení zadní části. Moderní a minimalistický design velkoryse dimenzovaných ploch vytváří expresivní vzhled, který obzvláště intenzivně zdůrazňuje mohutné tvary a šířku BMW iX. Minimalistický designový jazyk s malým počtem spojů a linek ve spodní části boků vyzařuje auru čistoty a propracovanosti. Aerodynamiku BMW iX dále vylepšuje proudění vzduchu přes střechu až k její zadní hraně a difuzor v zadním nárazníku.

Dveře zavazadlového prostoru nemají žádné viditelné oddělení od karoserie a zabírají celou šířku zadní části, což obzvláště svěžím způsobem vyzdvihuje expresivní řešení povrchů. Zadní kamera je nenápadně integrována do černého prstence velkého loga BMW umístěného ve středu víka zavazadlového prostoru. Čočka kamery je automaticky čištěna ostřikovačem, který podle potřeby vyjíždí zpoza kulatého znaku BMW.

Extrémně tenká zadní světla s výrazným designem. 

Jednodílná zadní světla jsou úhledně zasazena do zadního výklopného víka zavazadlového prostoru a zasahují hluboko do bočních partií. Stejně jako přední světlomety jsou i zadní světla tenčí než u jakéhokoliv předchozího sériově vyráběného vozidla BMW Group. Všechny světelné funkce využívají technologii LED. Světelné zdroje jsou integrovány přímo do trojrozměrných krytů a vytvářejí extrémně odvážný celkový výraz. Klasický tvar písmene L, známý z ostatních modelů BMW, se zde opakuje v moderní interpretaci v jednom světelném proužku, který zahrnuje jak zadní obrysová světla, tak brzdová světla i vodorovná směrová světla, která jsou viditelná pouze při aktivaci.

Couvací světlo a zadní mlhová světla jsou umístěna společně s odrazkou v podobě extrémně tenkého proužku v difuzoru zadního nárazníku. Sekundární světelné jednotky se nacházejí na vnějších okrajích vozu za víkem zavazadlového prostoru a obsahují směrové ukazatele, zadní světla a brzdová světla. Tím je zajištěno, že příslušné světelné signály jsou stále viditelné, i když je zavazadlový prostor otevřený.

Designový princip Shy tech exteriéru: Rafinovaně integrovaná technika. 

Kromě inteligentního panelu v BMW masce ve tvaru ledvinek je BMW iX vybaveno řadou dalších diskrétně umístěných kamer a senzorů, používaných asistenčními systémy a usnadňujících práci řidiče v monotónních nebo nejasných jízdních situacích, které vyznávají designový princip zvaný Shy tech – schovaná technika. Například parkovací senzory pro měření vzdálenosti jsou nenápadně integrovány do černého obložení karoserie v přední a zadní části vozu.

Zapuštěné kliky dveří a zadní kamera s ostřikováním integrovaným do znaku BMW jsou typickými prvky tohoto designového principu. Základním východiskem tohoto přístupu je to, že technologie zůstává v pozadí a ukáže se až poté, co jsou příslušné funkce aktivovány.

Akcenty v modré barvě BMW i Blue označují udržitelnost. 

BMW iX je už v základním provedení vybaveno četnými modrými designovými akcenty známými z modelů BMW i, které naznačují přítomnost elektrického pohonu a koncept udržitelného vozidla. Kromě modrého kulatého loga BMW na kapotě a víku zavazadlového prostoru patří mezi tyto prvky také modré ozdobné prvky v rozích nárazníku, které vizuálně zdůrazňují optimalizované vedení vzduchu v přední části vozu. Modrý ozdobný proužek v bočních prazích odkazuje na přítomnost vysokonapěťové baterie umístěné nízko v podlaze BMW iX

Ve spodní části zadního nárazníku vystupují ze standardních černých ploch dva modré ozdobné prvky umístěné v jeho krajích. Ohraničují samostatné světelné jednotky a prvek zadního difuzoru, takže zdůrazňují vynikající aerodynamické vlastnosti BMW iX a jeho elektrického pohonu. Tam, kde by normálně vyčnívaly koncovky výfukového systému, jsou tyto prvky účinným vyjádřením udržitelé mobility.

Výrazná individualita: Paket Sport a BMW Individual Exterior Line Titanium Bronze. 

BMW iX bude volitelně dodáváno s paketem Sport. Veřejnosti se čistě elektricky poháněné SAV představí ve stříbrném odstínu Cashmere Silver z široké nabídky barev karoserie, případně v červené metalíze Aventurine Red z programu BMW Individual – to v případě, že je vybaven paketem Sport.

Paket Sport dodává elektricky poháněnému SAV auru mimořádného výkonu. Klasický vzhled přední části se třemi velkými nasávacími otvory byl přepracován. Velké trojúhelníkové „štíty“ na vnějších okrajích předního nárazníku usměrňují proudící vzduch ke vzduchovým clonám a zlepšují jeho proudění kolem a uvnitř karoserie.

Spodní části karoserie, speciálně tvarované boční prahy a zapuštěné kliky dveří jsou navíc lakovány leskle černou barvou. Středová část pásu vedoucího kolem celého vozu je v předním i zadním nárazníku lakována v barvě karoserie. Inserty lemující difuzor v dolní části zadního nárazníku jsou namísto standardní modré barvy lakovány v barvě karoserie. Dalšími exkluzivními prvky jsou atraktivní zadní světla se zatmaveným sklem. A paket Sport pro BMW iX zahrnuje také aerodynamicky optimalizovaná 21palcová kola z lehké slitiny Double-spoke v šedé barvě Midnight Grey a sportovní brzdy s modře lakovanými třmeny.

Na přání lze objednat barevné provedení BMW Individual Exterior Line Titanium Bronze. Pečlivě vybrané barevné akcenty, které jsou k dispozici také ve spojení s paketem Sport, dodávají BMW iX mimořádně exkluzivní auru. Trojrozměrné strukturální prvky v BMW masce ve tvaru ledvinek, kliky dveří, spodní hrana oken zasahující až do D-sloupku a inserty na okrajích zadního nárazníku jsou lakovány bronzovou barvou Titanium Bronze. To při pohledu z jakéhokoliv úhlu vytváří dojem propracovanosti vyzařující moderní luxus.

2. AERODYNAMIKA A INTELIGENTNÍ LEHKÁ KONSTRUKCE

Inovativní tvary a struktury.

Již léta BMW Group účinně snižuje spotřebu paliva a emise prostřednictvím souboru opatření EfficientDynamics. V případě BMW iX byla tato strategie implementována vizionářským způsobem, který definuje charakter vozidla a zahrnuje nejen vysoce účinný systém elektrického pohonu, ale také řešení pro optimalizaci jeho aerodynamických vlastností a hmotnosti. Faktory, které přispívají k působivému dojezdu plně elektrického modelu SAV, jsou snížený odpor vzduchu a inteligentní lehká konstrukce.

Z nižšího odporu vzduchu a konstrukce karoserie s hliníkovým prostorovým rámem a průkopnickými karbonovými výztuhami Carbon Cage těží také ovladatelnost vozu a úroveň komfortu v interiéru. Precizní usměrňování proudícího vzduchu dále snižuje jízdní hluk produkovaný BMW iX. Jedním z významných rozdílů ve srovnání s konvenčně poháněnými modely BMW X jsou více vpředu umístěné A-sloupky. Extrémně kompaktní technika pohonu eDrive připravila cestu pro výsledné zkrácení přední části a extra prostor, který tak vzniká uvnitř BMW iX. Inteligentní kombinace materiálů použitých přesně tam, kde lze jejich specifické vlastnosti co nejlépe využít, je v tomto segmentu jedinečná. Selektivní použití vysokopevnostních ocelí, hliníku, termoplastů a plastů vyztužených uhlíkovými vlákny (CFRP) má za výsledek maximálně lehkou a současně extrémně pevnou konstrukci karoserie. Inteligentní kombinace materiálů společně s vynikající aerodynamikou propůjčují modelu iX pozoruhodně klidné, uvolněné jízdní vlastnosti v kombinaci s okamžitou a přesnou reakcí na každý pohyb akcelerátoru a zatočení volantem.

Vylepšená aerodynamika prodlužuje dojezd. 

Stoprocentní využití výhod plně elektrického pohonu a pečlivá implementace osvědčených opatření z minulosti přinesly zlepšení aerodynamických vlastností BMW iX, což má pozitivní dopad jak na jeho výkonnost, tak na dojezd. Nízký aerodynamický odpor lze připsat nejen mimořádně aerodynamické karoserii v novém designovém stylu, svažující se střešní linii, hladce integrovaným bočním oknům, zapuštěným klikám, extrémně tenkým vnějším zpětným zrcátkům a precizně navrženým aerodynamickým hranám, ale také řadě dalších specifických řešení. Výsledkem je, že se BMW iX může ve své třídě pochlubit vynikajícím aerodynamickým součinitelem odporu vzduchu (cx) pouhých 0,25.

Jen na míru navržené aerodynamické prvky v přední a zadní části, na podvozku a okolo kol přidávají k dojezdu více než 65 kilometrů. Přibližně 25 kilometrů z toho lze připsat aktivním vzduchovým klapkám třetí generace v přední části vozidla, které podle potřeby usměrňují chladicí vzduch k pohonným jednotkám a brzdovému systému. V běžných jízdních situacích jsou BMW maska ve tvaru ledvinek i nasávací otvory ve spodní části předního nárazníku zcela uzavřeny. Toto výchozí nastavení umožňuje vzduchu nerušeně proudit kolem vozidla, čímž se výrazně snižuje aerodynamický odpor. Elektronicky ovládané vzduchové klapky jsou plně otevřeny pouze ve výjimečných případech, kdy je zapotřebí maximální množství chladicího vzduchu.

U modelů s paketem Sport doplňují převážně uzavřené klapky precizně navržené otvory po stranách předního nárazníku, které dále optimalizují proudění vzduchu okolo vozidla. Tyto vertikálně uspořádané vzduchové clony usměrňují proud vzduchu takovým způsobem, že proudí kolem předních kol, aniž by vznikla obvyklá turbulence. V zadní části snižuje odpor vzduchu svažující se střecha a speciálně navržené větrné deflektory. Vertikální aerodynamické lišty po obou stranách zadního okna spolu s ostře navrženým koncem střechy tvoří ostrou odtrhovou hranu, která minimalizuje podtlak vznikající za vozidlem a jeho negativní dopad na aerodynamiku. Spojení výhod vzduchových clon vpředu a aerodynamických lišt vzadu prodlužuje dojezd vozu přibližně o 15 kilometrů.

Dalším prvkem snižujícím odpor vzduchu je u BMW iX maximální utěsnění podvozku. Největší plochu mezi přední a zadní nápravou zakrývá hladký hliníkový kryt vysokonapěťové baterie, který se nachází nízko v podlaze vozidla. V přední části podlahy jsou umístěné plošky, jež cíleně usměrňují proudící vzduch kolem kol s cílem zabránit nežádoucím turbulencím. Proudění vzduchu v zadní části vozu uhlazuje velký kryt zadní nápravy a difuzor. Kromě toho byly z hlediska aerodynamiky pečlivě optimalizovány také všechny ostatní komponenty podvozku. Celkově lze říci, že aerodynamická opatření podvozku BMW iX představují asi 10 kilometrů z jeho dlouhého celkového dojezdu.

Nižší odpor vzduchu a hmotnost: Kola Air Performance. 

BMW iX standardně jezdí na 20palcových kolech z lehké slitiny s aerodynamicky optimalizovaným tvarem. Jejich převážně uzavřené plochy přinášejí účinné snížení turbulencí, které kolem nich vznikají. Kola Air Performance, jež jsou volitelně dostupná v rozměrech 21 a 22 palců, velmi inovativním způsobem pomáhají snižovat odpor vzduchu. BMW Group je prvním výrobcem automobilů na světě, který používá tento průlomový design kol spojující vylepšené aerodynamické vlastnosti se vší elegancí kola z hliníkové slitiny s paprsky ve tvaru písmene V. Váží asi o 15 procent méně než běžná kola z lehké slitiny s aerodynamicky optimalizovaným tvarem, což dále zvyšuje hospodárnost BMW iX.

Kola Air Performance tvoří základní hliníkový ráfek se speciálně uzpůsobenými inserty mezi jednotlivými paprsky, které jim dávají plochý design, zejména na vnější straně kola, což vede k mnohem plynulejšímu obtékání vzduchem. Díky kolům Air Performance se dojezd prodlužuje až o 15 kilometrů.

Rozměry základního kola zajišťují, že splňuje všechny strukturální nároky spojené s přenosem dynamických hnacích sil na silnici. Inserty s vysoce kvalitním povrchem jsou současně „odpovědné“ za dosažení potřebných aerodynamických vlastností a zároveň nabízejí další možnosti přizpůsobení kol. Kola Air Performance lze pro BMW iX volitelně objednat ve třech 21palcových a dvou 22palcových provedeních.

Inteligentní kombinace materiálů: Dokonalá kombinace snížení hmotnosti a maximální pevnosti. 

Hliníková konstrukce prostorového rámu karoserie BMW iX je dalším prvenstvím v daném segmentu. Vybrané materiály a použité výrobní procesy jsou přesně sladěny s požadavky každé konkrétní součásti tak, aby se zvýšila tuhost karoserie a bezpečnost při nárazu a současně aby celek vykazoval co možná nejnižší hmotnost.

Technologicky vyspělá kombinace materiálů pro karoserii zahrnuje CFRP (uhlíkové kompozity) a vysoce odolné termoplasty spolu s vysokopevnostní ocelí a hliníkem. Cíleným použitím různých materiálů na různých místech konstrukce vozu, někdy ve vzájemné kombinaci, inovativním řešením nosných konstrukcí a širokou škálou použitých výrobních technologií BMW iX opět demonstruje pokročilé technologické znalosti BMW Group v oblasti inteligentní lehké konstrukce, jež jsou v automobilovém průmyslu bezkonkurenční.

Karbonový skelet Carbon Cage: Lehká konstrukce, u níž lze rozdíl vidět i změřit. 

Pozoruhodně lehké, avšak extrémně tvrdé komponenty vyrobené z plastů vyztužených uhlíkovými vlákny CFRP v bočních, zadních a střešních partiích karoserie tvoří klíčový prvek bezpečnostní koncepce prostoru pro cestující. Výsledné snížení hmotnosti současně zvyšuje agilitu vozu. „Karbonové“ komponenty bočního rámu, odtokových kanálků, střešního rámu, prostoru mezi čelním oknem a kapotou a rám zadního okna společně tvoří karbonový skelet „Carbon Cage“, který se v případě karoserie BMW iX objevuje vůbec poprvé. BMW Group využila své mnohaleté zkušenosti s tímto technicky vyspělým lehkým materiálem – získané například při výrobě modelů BMW i a současného BMW řady 7 – k inteligentnímu využití CFRP pro zesílení karoserie a zároveň k úspoře hmotnosti. Karbonový skelet „Carbon Cage“ vzešel z přístupu „Carbon Core“ použitého v řadě 7 a umožňuje vizuálně ocenit fascinující vlastnosti tohoto technicky vyspělého materiálu.

Použití lehkého bočního rámu z materiálu CFRP namísto běžného ocelového dílu snižuje hmotnost vozidla o několik kilogramů. Prostor mezi čelním oknem a kapotou a rám zadního okna jsou vyrobeny z termoplastů vyztužených vlákny (CFRTP) pomocí zcela nové metody. Dohromady tvoří obzvláště efektivní lehké konstrukční řešení. Inovativní směs materiálů tvoří základ pro výjimečně úzké profily zvyšující pocit prostornosti uvnitř vozu. Do těchto dílů lze navíc zabudovat držáky pro řídicí jednotky, hadičky ostřikovačů a kabelové svazky. Konstrukce CFRTP zvyšuje tuhost a zároveň dosahuje úspory hmotnosti přibližně pěti kilogramů ve srovnání s podobnými prvky vyrobenými z oceli.

Materiál CFRP použitý v bočním rámu a v zadní části propůjčuje BMW iX ještě větší vizuální atraktivitu: Výrazná struktura uhlíkových vláken je jasně viditelná při nastupování do vozu a při otevřených dveřích zavazadlového prostoru, což dále upozorňuje na technologicky vyspělý charakter vozu. Vícevrstvé uspořádání uhlíkových vláken navíc vytváří trojrozměrný dojem.

3. DESIGN INTERIÉRU

Více prostoru pro kvalitní život a příjemnou atmosféru.

„BMW iX jsme navrhli úplně od začátku,“ říká Domagoj Dukec, Vice President BMW Design. „V průběhu tohoto procesu jsme věnovali zvláštní pozornost vytvoření moderního, vřelého a minimalistického designu interiéru, vzbuzujícího dojem velmi velkého prostoru.“

Obrovský prostor, výběr špičkových materiálů, nově vyvinutá sedadla a mimořádně velká plocha panoramatické prosklené střechy se společně podílejí na tom, že všech pět sedadel uvnitř BMW iX nabízí prostředí luxusního salónku. Zcela nová architektura interiéru BMW iX je základem dokonale jasné a přímočaré funkčnosti, která je navržena zcela podle potřeb a emocí řidiče a jeho spolucestujících. Koncept pohonu znamená, že vůz nemusí mít středový tunel, což přispívá k otevřenému a vzdušnému pocitu z kabiny a zároveň nabízí větší prostor pro nohy vpředu i vzadu, dostatek místa pro odkládací prostory a středovou konzolu vytvořenou tak, aby vypadala jako kus vysoce kvalitního nábytku.

Kde se lidé dostávají do centra pozornosti a inteligentní technologie ustupují do pozadí. 

Palubní technologie BMW iX jsou inteligentně rozmístěné a ukazují se pouze tehdy, jsou-li skutečně zapotřebí. Díky tomu je ovládání spíše intuitivní než složité. Design interiéru vyjadřuje pocit bezpečí a důvěrnosti a vytváří nový typ pouta mezi cestujícími a vozidlem.

Displeje a ovládací prvky jsou zredukovány pouze na to nejdůležitější, což dále posiluje dojem přehledně uspořádané kabiny, nabízející místo pro relaxaci. Přístup Shy tech lze v interiéru vozu vidět u řady prvků výbavy, včetně schovaných reproduktorů, spletitě navržených vzduchových průduchů, vyhřívaných povrchů či do palubní desky nenápadně implementovaného BMW Head-Up Displeje, který je tak téměř neviditelný. Šestiúhelníkový volant, kolébkový spínač pro výběr směru jízdy a BMW Prohnutý displej, který je součástí nové generace BMW Operačního systému, jasně demonstrují futuristickou formu radosti z jízdy.

Jasně členěné plochy pro velkorysý pocit z prostoru. 

Prostředí moderního luxusu udává tón v přední i zadní části interiéru BMW iX. Minimalistický designový styl a jasně členěné plochy dodávají kabině výjimečný dojem prostornosti. Uspořádání dveřních panelů se vyznačuje výrazným diagonálním dělením pomocí různých barev a materiálů. Madla dveří byla elegantně integrována do diagonálního ozdobného pruhu, v němž se nachází také tlačítko elektrického otevírání dveří. Tlačítka pro nastavení polohy sedadla jsou umístěna v horní části předních dveří, kde jsou ergonomicky uspořádána do tvaru sedadla. Panel tlačítek pro paměťovou funkci se nachází hned vedle. Loketní opěrka na straně spolujezdce obsahuje také přihrádku pro uložení mobilního telefonu. Středové reproduktory audiosystému jsou uschovány za látkovým čalouněním dveřních panelů a nejsou vidět, přesto svým zvukem výrazně ovlivňují potěšení na cestách.

Nově vyvinutá sedadla s integrovanými opěrkami hlavy. 

Pokud je zvolena výbava Loft, jsou povrchy sedadel zdobeny diagonálním vzorem materiálů a barev kombinujícím vysoce kvalitní textilie a mikrovlákna. Asymetrický styl a prošívání tvořené trojúhelníkovými, čtvercovými a pětiúhelníkovými sekcemi dodávají sedadlům velmi moderní vzhled. Dalším vysoce osobitým detailem je kontrastní prošívání povrchu sedadel. Další dostupné varianty výbavy nabízejí sedadla potažená materiálem Sensatec a kůží Exclusive Natural.

Povrch kůže použité na sedadlech a přístrojové desce je ošetřen výtažkem z přírodních olivových listů, čímž se předchází vzniku zbytků z výroby, které jsou škodlivé pro životní prostředí, a zároveň to kůži dává obzvláště kvalitní a zároveň přirozený vzhled. Přístup zaměřený na udržitelnost, který se používá při výběru surovin a výrobních metod, vyústil také v použití FSC certifikovaného dřeva a vysokého podílu recyklovaných plastů na obložení dveří, sedadlech, středové konzole a podlahových panelech.

Nově vyvinutá sedadla řidiče a spolujezdce mají pro výrazně sportovní vzhled integrované opěrky hlavy. Vůbec poprvé bylo u automobilu BMW Group možné do konstrukce sedadel integrovat reproduktory. Zdroje zvuku umístěné pod povrchem v opěrce hlavy a v bederních oblastech dále obohacují akustický zážitek uvnitř BMW iX a jsou dalším příkladem designového principu Shy tech v praxi. Kromě rozsáhlého elektrického nastavení sedadel mnoha směry je k dispozici také jejich vyhřívání, odvětrávání i masážní funkce. Bezpečnostní pásy jsou k dispozici v černém nebo modrém provedení BMW i Blue.

Nízká palubní deska, volně stojící BMW Prohnutý displej. 

Moderní a prostornou atmosféru uvnitř BMW iX dále umocňuje nízká palubní deska, která je standardně potažena materiálem Sensatec a volitelně látkou z mikrovláken nebo přírodní kůží činěnou s použitím výtažku z přírodních olivových listů. Ve specifikaci Loft Stone Grey posiluje precizní odstupňování barev od světlých po tmavší dojem extrémně lehké konstrukce.

Tvar palubní desky stoupá směrem dopředu a proměňuje ji v dokonalou scénu pro futuristické, plně digitální seskupení displejů. BMW Prohnutý displej, který v sériově vyráběném voze zažívá svou premiéru, je uchycen v nosné konstrukci, kterou cestující nevidí, takže displej působí, jako by v kokpitu levitoval. Má hořčíkové pouzdro a bezrámečkový jednodílný skleněný povrch. Vysoce kvalitní technologie displeje používající antireflexní sklo také umožňuje upustit od obvyklého stínicího štítu, což kokpitu propůjčuje pozoruhodně úhledný a vzdušný vzhled.

BMW iX je prvním modelem od BMW Group disponujícím působivým prohnutým displejem s vysokým rozlišením, který je mnohem větší a ostřejší než displeje v našich současných modelech,“ připomíná Frank Weber. „Interiér BMW iX tak ve výsledku ukazuje cestu, jakou se vydá design interiérů budoucích modelů BMW.“ 

Jednodílný prohnutý displej, který slouží jako centrální ovládací prvek, vizionářským způsobem reinterpretuje tradiční design na řidiče orientovaných interiérů vozů BMW. Spojení 12,3palcového informačního displeje a 14,9palcového kontrolního displeje tvoří jednolitý celek natočený směrem k řidiči. Propojená sestava displejů natočených k řidiči optimalizuje zobrazování informací a ještě více zjednodušuje intuitivní dotykové ovládání displeje. Současně lze sekci kontrolního displeje stále velmi dobře sledovat a ovládat z pozice spolujezdce vpředu.

Prohnutý displej v BMW iX spolupracuje s novou generací BMW Operačního systému a přináší zcela nový grafický zážitek. Přístrojový panel nabízí nové, zcela přizpůsobitelné možnosti zobrazení, které řidiči poskytují přesné informace přizpůsobené aktuální situaci. Výjimečně intuitivní hlasové či dotykové ovládání umožňuje řidiči snadno a bezpečně komunikovat s dalšími inteligentními funkcemi na palubě BMW iX. To posouvá pověstnou uživatelskou přívětivost displejů a způsobů obsluhy BMW na další úroveň.

Premiéra šestiúhelníkového volantu v BMW iX. 

BMW iX je první model vůz BMW Group, který je vybaven šestiúhelníkovým volantem. Jeho polygonální geometrie znamená, že je ideální pro přepínání mezi automatizovaným a aktivním řízením. Unikátní, motorsportem inspirovaný věnec volantu přináší další výhodu v podobě snazšího nastupování a většího pohodlí při řízení. Šestiúhelníkový tvar také poskytuje řidiči lepší výhled na část prohnutého displeje umístěného přímo za volantem. Multifunkční tlačítka s novým vzhledem na ovládacích ploškách ve vysoce kvalitním skleněném provedení zlepšují intuitivní ovládání zvukových i komunikačních funkcí a asistenčních systémů. Pro BMW iX je volitelně k dispozici také třístupňové vyhřívání volantu, které je použito vůbec poprvé.

BMW Head-Up Displej s bezrámovou integrací projektoru. 

Nejnovější generace BMW Head-Up Displeje je další pomůckou pro soustředěnou jízdu v BMW iX. Vůbec poprvé byl projektor BMW Head-Up Displeje zapuštěn do povrchu přístrojové desky bez rámečku, což znamená, že není vidět. Promítá jízdní informace na čelní sklo v grafické podobě, která se objevuje přímo v zorném poli řidiče. Ten tak může vnímat všechna klíčová data, aniž by musel přestat sledovat silnici. Informace promítané BMW Head-Up Displejem zahrnují rychlost vozu, aktuální rychlostní omezení a zákazy předjíždění, zprávy Check Control, indikátory stavu vozu a varování asistenčních systémů, podrobné navigační pokyny, stejně jako telefonní a zábavní seznamy. Úhel, výšku a jas displeje lze individuálně nastavit.

Kombinace Head-Up Displeje a plně digitálního seskupení obrazovek prohnutého displeje představuje skvělé řešení pro ideální zobrazování informací v jakékoli jízdní situaci způsobem, který je optimální z hlediska ergonomie, komfortu, bezpečnosti a radosti z jízdy. Způsob zobrazování v BMW iX je navržen tak, aby řidič grafiku vnímal, jako by se nacházela přibližně tři metry před vozidlem.

LED vnitřní osvětlení. 

Všechny funkce osvětlení interiéru BMW iX využívají LED světelných jednotek. Veškeré ovládací prvky mají bílé podsvícení, což usnadňuje jejich lokalizaci i v noci. Harmonický noční design prohnutého displeje přispívá k uvolněnému pocitu jako v obývacím pokoji, což platí také pro barevné vnitřní osvětlení, které je díky velkému počtu použitých LED jasně viditelné i za denního světla. Vnitřní světlo zdůrazňuje rozsáhlé povrchy a ostré linie obložení dveří a zároveň poskytuje nepřímé osvětlení prostorů pro nohy a vstupních prostorů.

CO2 emise – informace

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

BMW iX:

Kombinovaná spotřeba elektřiny: < 21 kWh/100km (WLTP)*; kombinované emise CO2: 0 g/km.
*Technické údaje o jízdních výkonech, spotřebě elektřiny a dojezdu jsou předběžné.