Přeskočit na obsah
CarTec Group

Zelená pro první M model BMW, který je od počátku navržen pro čistě elektrickou mobilitu. BMW Group představuje třetí, ještě výkonnější modelovou variantu své nové technologické vlajkové lodi: BMW iX M60. S výkonem 455 kW/619 k**, maximálním točivým momentem 1015 Nm* v režimu Sport, resp. 1100 Nm* s aktivovanou funkcí Launch Control, a se specifickým M podvozkem přináší do světa lokálně bezemisní mobility mimořádný zážitek z dynamického jízdního projevu.

BMW iX M60 kombinuje koncepci důsledně zaměřenou na udržitelnost s designem moderního Sports Activity Vehicle a vzrušujícími dynamickými jízdními vlastnostmi. Ztělesňuje tak to nejlepší ze tří světů: BMW i, modelů BMW X a BMW M GmbH. Díky pokrokovým technologiím v oblastech automatizované jízdy, obsluhy a konektivity představuje BMW iX M60 nové pojetí kombinace průkopnického luxusu, vysokého výkonu a prémiového charakteru.

1641550071bmw-ix-m60-i20-cartecgroup-m.jpg

1. Nové BMW iX M60 | To nejlepší ze tří světů: i, X a M.

Startovní signál pro elektromobilitu ve stylu charakteristickém pro BMW M.
BMW iX M60 zrychlí z klidu na 100 km/h za pouhých 3,8 sekundy*. Intenzivní dodávka výkonu jeho M specifického elektrického pohonu plynule pokračuje i dále, takže nárůst rychlosti zůstává téměř konstantní až do elektronicky omezené maximální rychlosti 250 km/h. Dojezd BMW iX M60 stanovený v testovacím cyklu WLTP činí až 566 kilometrů*.

Premiéra BMW iX M60 představuje milník v historii BMW M GmbH, která se začala psát před 50 lety. Společně s BMW i4 M50 (kombinovaná spotřeba elektřiny: 22,5–18,0 kWh/100 km podle WLTP; kombinované emise CO2: 0 g/km) ztělesňuje příchod BMW M do segmentu elektrických výkonných vozů. Extrémní výkon, precizní ovládání elektrického pohonu všech kol spolu s protiprokluzovým systémem s krátkými drahami signálu a technologie podvozku, jejichž součástí je kromě jiného M specificky naladěné vzduchové odpružení na obou nápravách s automatickou regulací světlé výšky, zajišťují jízdní zážitky, agilitu a preciznost typické pro BMW M.

BMW iX M60 se vyrábí společně s ostatními modelovými variantami čistě elektrického Sports Activity Vehicle (SAV) v závodě BMW Group v Dingolfingu. Místem jeho světové premiéry bude veletrh spotřební elektroniky (CES) v Las Vegas (USA) v lednu 2022. Uvedení na světové trhy proběhne v červnu 2022.

Vyvážený celkový koncept, mimořádně sportovní zaměření.
Samotný koncept BMW iX představuje ideální základ pro čistě elektrické SAV zaměřené na mimořádnou výkonnost. Jak struktura karoserie, tak použitá technika a nastavení podvozku jsou zaměřeny na kombinaci vynikajícího jízdního komfortu se sportovními jízdními vlastnostmi. Koncepce hliníkového prostorového rámu doplněného ve střeše, na bocích a v zadní části výztuhami z plastů vyztužených uhlíkovými vlákny (CFRP) představuje inteligentní kombinaci materiálů přinášející zvýšenou tuhost a současně nižší hmotnost. Použití materiálu CFRP ke snížení hmotnosti má u BMW M GmbH dlouhou tradici. Tento mimořádně lehký high-tech materiál dosáhl vynikajících výsledků v oblasti výkonové hmotnosti již v BMW M3 CSL, které bylo představeno v roce 2003. BMW M GmbH se tak stalo průkopníkem použití CFRP ve velkosériové automobilové výrobě. V mnoha současných vysokovýkonných sportovních vozech BMW M GmbH je součástí inteligentního principu lehké konstrukce standardně dodávaná střecha z uhlíkových vláken a další komponenty z CFRP.

Na dynamiku, hospodárnost a dojezd BMW iX M60 má významný vliv také pečlivě navržená aerodynamika, díky níž má v režimu Sport součinitel odporu vzduchu (cx) hodnotu 0,26. Vysokonapěťová baterie je umístěna nízko v podlaze vozu, takže efektivně snižuje těžiště vozu a přispívá tím k větší agilitě i vyváženému rozložení hmotnosti mezi nápravy. Proto je pro výkonnost BMW iX M60 charakteristické nejen fascinující spontánní zrychlení v přímém směru, ale také působivá dynamika a ovladatelnost v zatáčkách, které jsou za všech okolností dokonale pod kontrolou, a to i ve velmi dynamických situacích. S největší pečlivostí naladěné jízdní vlastnosti dodávají BMW iX M60 jistotu a lehkost ve všech rychlostech. S vozem je možné jezdit i na samotné hranici fyzikálních zákonů, na níž řidiči poskytuje v typickém stylu BMW M jednoznačnou zpětnou vazbu.

První M model BMW postavený na novém modulárním systému.
BMW iX M60 kombinuje M typické dynamické vlastnosti s mimořádně vyspělými technologiemi nového pokrokového modulárního systému BMW Group v oblastech automatizované jízdy, obsluhy, konektivity a digitálních služeb. Vzniká tak zážitek z prémiové mobility, který je v daném konkurenčním prostředí jedinečný. Přispívá k tomu i zcela přepracovaná architektura interiéru navozující pocit z mimořádně velkorysého prostoru.

Stejně jako ostatní modelové varianty, také BMW iX M60 nabízí nejrozsáhlejší standardní výbavu, jakou kdy BMW v oblasti asistenčních systémů nabízelo. Nová generace senzorů a softwaru či výkonná výpočetní platforma přinášejí značné možnosti pro další intenzivní rozvoj automatizovaných funkcí řízení a parkování. Systém je ve střednědobém horizontu připraven na možnost automatizované jízdy úrovně 3.

Nejnovější generace zobrazovacího a ovládacího systému iDrive zefektivňuje interakci mezi řidičem a vozem a umožňuje mezi nimi navázat přirozený dialog. Používá nově vyvinutý BMW Operační systém 8, který byl navržen s jasným důrazem na dotykovou funkci nového BMW Prohnutého displeje a hlasovou obsluhu s rozsáhle zdokonaleným digitálním asistentem BMW Intelligent Personal Assistant. Vzdálené aktualizace softwaru přinášejí možnost bezdrátové instalace nových, zdokonalených funkcí vozu. Navigace s cloudovým systémem BMW Maps a zobrazením s rozšířenou realitou na kontrolním displeji zajišťuje rychlé a přesné plánování trasy i dokonale přehledné navádění. BMW iX je také průkopníkem rychlého přenosu dat pomocí standardu 5G a integrace osobního účtu mobilního operátora do vozidla pomocí elektronické SIM karty Personal eSIM.

Jasný designový styl, inovativní pocit prostoru, výjimečně bohatá standardní výbava.
Mohutné proporce moderního SAV, minimalizovaný design povrchů a precizně navržené detaily vytvářejí charakteristicky čistý vzhled, který posiluje osobitost BMW iX M60. Brzdové třmeny sportovního brzdového systému lakované modrou barvou s logem M, ozdobné prvky exteriéru v barvě Titanim Bronze a loga M v novém provedení kombinujícím leskle černou barvu a barvu Titanium Bronze na předních blatnících a na zádi jasně naznačují mimořádný výkonový potenciál BMW iX M60. Volitelně jsou k dispozici 22palcová aerodynamická kola s exkluzivním designem Titanium Bronze.

Prostorný, vysoce kvalitní a inovativně navržený interiér pomáhá řidiči soustředit se na aktivní jízdní styl a zároveň poskytuje cestovní komfort a radost z progresivního luxusu. Multifunkční sedadla s integrovanými hlavovými opěrkami, velký BMW Prohnutý displej, šestihranný volant a strop v antracitové barvě zintenzivňují radost z jízdy. Odstraněním středového tunelu vznikl další prostor pro nohy i úložné prostory, přičemž středová konzola je navržena ve stylu kvalitního nábytku. Součástí na přání dodávaného interiéru Suite jsou sedadla, přístrojová deska, středová konzola a obložení dveří z přírodní kůže, stejně jako povrchy a ovládací prvky v barvě Gold Bronze. Bez ohledu na zvolené uspořádání displeje a zvolený režim My Mode se v levé části přístrojového panelu zobrazuje logo M.

Exkluzivní charakter BMW iX M60 dále podtrhuje mimořádně bohatá standardní výbava. Její součástí je kromě jiného BMW Live Cockpit Professional a BMW Natural Interaction, které umožňují ovládání funkcí pomocí řeči a gest, zvukový prostorový systém Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound System, laserové světlomety BMW Laserlight, komfortní přístupový systém, aktivní odvětrávání sedadel řidiče a spolujezdce či paket Heat Comfort.

Komplexní koncepce udržitelnosti: Řízená těžba surovin, výroba využívající 100% elektřinu z obnovitelných zdrojů, vysoký podíl přírodních a recyklovaných materiálů.
Odpovědné využívání zdrojů v celém hodnotovém řetězci a maximální snížení stopy CO2 v průběhu celého životního cyklu výrobku jasně ukazují, jak BMW i chápe a definuje prémiovou mobilitu budoucnosti. Tento holistický přístup je důsledně uplatňován při vývoji, v celém dodavatelském řetězci i při výrobě BMW iX M60. Divize BMW i je symbolem ekologické i sociální udržitelnosti.

Dodávky kobaltu a lithia potřebných pro vysokonapěťové baterie zajišťuje BMW Group z kontrolovaných zdrojů v Austrálii a Maroku a dodává je výrobcům bateriových článků. Konstrukční princip elektromotorů umožňuje upustit od používání vzácných kovů v jejich rotorech. Zmínit je třeba také hliník; BMW nakupuje takový, který se vyrábí pomocí elektřiny ze solárních elektráren.

Při výrobě vozů i při produkci bateriových článků se používá výhradně elektřina z obnovitelných zdrojů. K šetrnému přístupu ke zdrojům při výrobě BMW iX M60 přispívá také vysoký podíl druhotného hliníku a recyklovaných plastů. V interiéru je použito dřevo s certifikátem FSC, kůže vyčiněná extraktem z listů olivovníku a další přírodní materiály. Jako surovina pro podlahové krytiny a koberce slouží kromě jiného recyklované rybářské sítě.

2. Jízda a jízdní zážitky | Udržitelná výkonnost na nejvyšší úrovni.

Lokálně bezemisní pohon, rozdělení výkonu mezi přední a zadní kola, které je vždy v souladu s požadavky řidiče a je naladěné v duchu vysokovýkonného sportovního vozu – to jsou typické vlastnosti nového BMW iX M60. To znamená, že charakteristické vlastnosti M modelů BMW v otázkách dynamiky, agility a přesnosti lze nyní zažít také ve spojení s čistě elektrickým pohonem. Díky mimořádně vysokému celkovému výkonu až 455 kW/619 k** a M specifickému nastavení podvozku poskytuje BMW iX M60 přenos výkonu, podélné a příčné zrychlení, trakci a ovladatelnost na nejvyšší úrovni. Vyvážená ovladatelnost zajišťující u všech modelových variant BMW iX nezaměnitelnou kombinaci spontánní agility a mimořádného komfortu je umocněna výjimečně emotivními zážitky při hledání limitů fyzikálních zákonů. Hnací ústrojí BMW iX M60 má vždy výkonovou rezervu, a to i ve vysokých rychlostech.

Mimořádně příznivého poměru mezi jízdní dynamikou, hospodárností a dojezdem pomáhá BMW iX M60 dosáhnout také pátá generace technologie BMW eDrive. Její součástí jsou jak pohonné jednotky, tak vysokonapěťová baterie, výkonová elektronika a systém nabíjení. Elektrický pohon všech kol BMW iX M60 je tvořen dvojicí elektromotorů. Každý z nich je umístěn v jednom celku s výkonovou elektronikou a jednostupňovou převodovkou a pohání přední, resp. zadní kola. Tyto vysoce integrované pohonné jednotky se vyznačují mimořádně kompaktní konstrukcí, spontánní dodávkou výkonu i nízkou spotřebou elektřiny.

Toto technické řešení pomáhá zajišťovat vzrušující a sportovní jízdní vlastnosti ve stylu BMW M, které jsou v konkurenčním prostředí jedinečné. Mimořádně vysoká účinnost pohonu, a to zejména v relaci k jeho mimořádné výkonnosti, umožňuje dosáhnout dojezdu vhodného pro cestování na dlouhé vzdálenosti i bez použití neúměrně velké baterie, která by negativně ovlivnila hmotnost vozu, jeho jízdní dynamiku a spotřebu elektřiny. Ve spojení s inteligentní lehkou konstrukcí a vynikajícími aerodynamickými vlastnostmi je k dispozici podle zkušebního cyklu WLTP dojezd 499 až 566 kilometrů*.

Vlastními silami vyvinuté motory s extrémně vysokým výkonem.
BMW iX M60 používá k pohonu dvojici synchronních elektromotorů s elektrickým buzením. Místo permanentních magnetů vzniká magnetismus na rotorech prostřednictvím dodávky elektrické energie na jejich vinutí. Toto řešení umožnilo zcela nahradit vzácné kovy, které jsou obvykle obsažené v permanentních magnetech běžných elektromotorů.

M specifická konstrukce synchronního elektromotoru s elektricky buzeným rotorem se zejména u zadního elektromotoru BMW iX M60 vyznačuje extrémně vysokou hustotou výkonu. Tento motor pracuje se šesti fázemi a má dvojitý střídač. Díky tomu bylo možné dosáhnout výrazného zvýšení maxima výkonu, které je k dispozici až do vysokých rychlostí a umožňuje dodávku síly typickou pro M. 

Toto specifické technické řešení motoru přináší nejen intenzivnější přísun výkonu, nižší hlučnost a vibrace, ale také lepší hospodárnost. Motory dávají svůj maximální točivý moment k dispozici ihned od rozjezdu a udržují jej v mimořádně širokém rozsahu otáček. Maximální celkový točivý moment 1015 Nm* v režimu Sport a až 1100 Nm* při aktivaci funkce Launch Control dodává BMW iX M60 působivý zátah. Ke sprintu z klidu na 100 km/h mu stačí jen 3,8 sekundy*. Výkonová charakteristika hnacího ústrojí zaujme kontinuální dodávku výkonu, která zajišťuje intenzivní akceleraci i ve vysokých rychlostech. Maximální rychlost BMW iX M60 je elektronicky omezena na 250 km/h, což je o 50 km/h více než u BMW iX xDrive50 (kombinovaná spotřeba elektřiny: 21,4–19,8 kWh/100 km podle WLTP; kombinované emise CO2: 0 g/km). BMW iX M60 je tak nejrychlejším čistě elektrickým modelem v rámci BMW Group.

Vynikající hustota výkonu, adaptivní rekuperace.
Díky přesně regulovanému aktivnímu buzení rotoru dosahují pohonné jednotky BMW iX M60 velmi vysoké hustoty výkonu. Elektromotor umístěný na zadní nápravě generuje maximální výkon 360 kW/489 k a dosahuje hodnoty 2,59 kW/kg. Hustota výkonu druhého motoru pohánějícího přední kola (s výkonem až 190 kW/258 k) činí 1,96 kW/kg. Elektromotory vyvinuté vlastními silami v rámci BMW Group dosahují účinnosti až 93 %. To jsou vlastnosti, jež významně přispívají k nízké kombinované spotřebě BMW iX M60, která podle WLTP činí 24,7–21,6 kWh na 100 km*.

Ke zlepšení hospodárnosti a prodloužení dojezdu BMW iX M60 přispívá adaptivní rekuperace. Díky inteligentnímu propojení jednotlivých systémů může systém řízení pohonu využívat k přizpůsobení intenzity rekuperace kinetické energie ve fázích zpomalování a brzdění i údaje navigace a data asistenčních systémů. Její intenzita se tak může přizpůsobit například aktuální jízdní situaci.

Nejnovější technologie bateriových článků, inovativní systém nabíjení.
BMW iX M60 je vybaveno vysokonapěťovou baterií, jejíž využitelný obsah energie činí 105,2 kWh (celkový: 111,5 kWh). Nejnovější technologie bateriových článků se vyznačuje vysokou hustotou energie a také vynikajícími vlastnostmi, pokud jde o výkon, chování při nabíjení a vybíjení, odolnost a bezpečnost.

Kombinovaná nabíjecí jednotka (CCU) BMW iX M60 byla navržena pro mimořádně flexibilní nabíjení. Vysokonapěťovou baterii dokáže nabíjet střídavým proudem o výkonu až 11 kW, stejnosměrným proudem pak lze nabíjet výkonem až 200 kW. Úroveň nabití akumulátoru BMW iX M60 je možné zvýšit z 10 na 80 procent za přibližně 35 minut. Kromě toho lze na rychlonabíjecí stanici se stejnosměrným proudu během 10 minut prodloužit dojezd až o 150 kilometrů, a to od úrovně nabití baterie 10 procent.

Dokonale sladěný pohon a podvozek.
Celkově harmonický charakter BMW iX se v M modelu BMW projevuje mimořádně sportovně. Jeho M specifický podvozek je navržen přesně tak, aby dokonale ladil s pohonným ústrojím. Zavěšení kol zajišťuje suverénní a bezpečnou ovladatelnost, a to i při velmi dynamické jízdě. 

Podvozek BMW iX M60 je tvořen přední nápravou s dvojitými příčnými rameny, pětiprvkovou zadní nápravu a elektrickým posilovačem řízení s funkcí Servotronic a proměnným převodem. Kromě toho je M model BMW standardně vybaven M specificky naladěným adaptivním vzduchovým odpružením obou náprav s elektronicky řízenými tlumiči.

Tato technika zajišťuje komfortní lehkost jízdy v kombinaci se zvýšenou agilitou a dynamikou. Vzduchové odpružení na obou nápravách udržuje bez ohledu na zatížení a rychlost jízdy stálou světlou výšku. Protože jsou vzduchové pružiny na jednotlivých kolech regulovány samostatně, mohou automaticky vyrovnávat i nerovnoměrné zatížení vozu nákladem. Světlou výšku lze nastavit ručně pomocí tlačítka umístěného na středové konzole. Systém elektronicky řízených tlumičů upravuje v řádu milisekund jejich charakteristiku pomocí plynule nastavitelných ventilů. Tlumicí síly se upravují nezávisle na každém kole podle podélného a příčného zrychlení, rychlosti jízdy, úhlu natočení volantu, jakož i podle vzájemných pohybů karoserie a kol přední nápravy. Konkrétní nastavení tlumičů odpovídá nastavení ostatních systémů a řidič jej může ovlivnit nejen stylem jízdy, ale také volbou některého z režimů My Modes.

BMW iX M60 je standardně vybaveno Integrálním aktivním řízením, které zajišťuje mimořádnou stabilitu v přímém směru, suverénní změny směru jízdy a také snadnou ovladatelnost při parkování a manévrování. Součástí standardní výbavy je rovněž sportovní brzdový systém a 21palcová aerodynamická kola, která mohou na přání obouvat vysokovýkonné pneumatiky dostupné výhradně pro BMW iX M60. Na zadní nápravě je použit zesílený příčný zkrutný stabilizátor. Způsob, jakým jsou všechny prvky pohonu a podvozku vzájemně sladěné, významně přispívá k tomu, že je jízda s BMW iX M60 velmi intenzivním zážitkem, a to zejména v situacích, kdy se řidič s vozem pohybuje v blízkosti limitů daných fyzikálními zákony.

Funkce Launch Control, elektrický pohon všech kol a regulace prokluzu s krátkými drahami signálu pro maximální jízdní dynamiku.
Pohonné ústrojí BMW iX M60 disponuje svým maximálním výkonem v režimu Sport. V tomto nastavení je k dispozici také funkce Launch Control, navržená pro maximalizaci akcelerace při rozjezdu z místa. Po její aktivaci může řidič zrychlovat s plně sešlápnutým akcelerátorem a vůz zajistí maximální trakci. Současně je zpřístupněn plný výkon a maximální točivý moment 1100 Nm* hnací soustavy, dojde také k úpravě charakteristiky podvozku. V interiéru BMW iX M60 svoji připravenost ke startu vůz signalizuje vibracemi v sedadle a odpovídající grafikou na BMW Prohnutém displeji. Zrychlení z nuly na 100 km/h za 3,8 sekundy*
s využitím funkce Launch Control je mimořádně vzrušujícím a podmanivým zážitkem.

Funkce Launch Control je názorným příkladem extrémně přesné spolupráce systémů řízení pohonu a podvozku BMW iX M60. Po aktivaci této funkce je vždy využita maximální dostupná trakce a zajištěna dokonalá stabilita v přímém směru, a to i na kluzkých površích. BMW iX M60 zvládá tento rozjezd z místa připomínající katapult s neochvějnou razancí a až do nejvyšších rychlostí zrychluje jako po kolejích a bez prokluzu kol.

Rozhodující roli v této schopnosti hraje kombinace elektrického pohonu všech kol s regulací prokluzu s krátkými drahami signálu. V běžných jízdních situacích BMW iX M60 pohání pouze zadní kola, což zlepšuje hospodárnost a prodlužuje dojezd. V případě většího bočního zrychlení nebo při prokluzu zadních kol se do pohonu s cílem zajištění stability a zlepšení jízdní dynamiky zapojuje i přední elektromotor. Regulace točivého momentu obou motorů funguje výrazně rychleji a s podstatně vyšší přesností, než je toho možné dosáhnout u systémů s rozvodovkou mezi nápravami.

Jedním z důsledků této rychlosti a přesnosti řízení je to, že regulační systémy podvozku se ke stabilizaci vozu používají jen zřídka. Pokud je zásah nutný, dojde k němu s extrémní rychlostí, protože systém je navržen tak, aby dráhy jeho signálů byly co nejkratší. Klíčem tohoto řešení je umístění funkce regulace prokluzu přímo do řídicích jednotek motorů, takže čistě při regulaci prokluzu odpadají dlouhé cesty signálů k elektronické řídicí jednotce stabilizačního systému DSC (Dynamic Stability Control). Zásahy tak mohou probíhat až 10krát rychleji a navíc přesněji než u konvenčních systémů.

BMW IconicSounds Electric s pro M typickými vlastnostmi.
Vzrušující zážitky z jízdy v BMW iX M60 doprovází stejně emotivní zvukový doprovod. Ten vznikl ve spolupráci skladatele filmové hudby a držitele Oscara Hanse Zimmera a kreativního ředitele pro zvuk v BMW Group Renza Vitaleho. Dokonce i stisknutí tlačítka start/stop je doprovázeno inspirativním akustickým projevem, který podněcuje očekávání nadcházejícího zážitku z čistě elektrické jízdy.

Během jízdy poskytují zvuky BMW IconicSounds Electric, které jsou součástí standardní výbavy BMW iX M60, autentickou zpětnou vazbu na každý pohyb akcelerátoru. Zvuk při akceleraci se vyznačuje mimořádně energickou gradací.

Zvukový projev je závislý na konkrétním zvoleném jízdním režimu. Rozdíl mezi režimy Personal a Sport je jednoznačný. V režimu Sport je zvukové spektrum obzvláště dominantní a silné. Například zvuk pohonu speciálně vyvinutý pro čistě elektrické M modely BMW promění dynamiku BMW iX M60 v ještě intenzivnější zážitek.

*Předběžná hodnota na základě současného stavu vývoje.
**Elektrický pohon s výkonem až 397 kW, při dočasném zvýšení výkonu na <10 sekund až 455 kW.

CO2 emise – informace

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

kombinovaná spotřeba elektřiny: 24,7–21,7 kWh/100 km* podle WLTP; kombinované emise CO2: 0 g/km.

* Předběžné údaje při aktuálním stavu vývoje.