Přeskočit na obsah
CarTec Group

to nejlepší z obou světů.

BMW XM je možné již nyní objednávat. Základní cena pro český trh činí 4 339 400 Kč. 

BMW XM (G09)

Obsah:

  1. POHON
  2. PODVOZEK
  3. EXTERIÉR
  4. INTERIÉR A VÝBAVA
  5. ZOBRAZOVACÍ A OVLÁDACÍ SYSTÉM, KONEKTIVITA
  6. SPECIÁLNÍ MODEL BMW XM RED LABEL
  7. FOTOGALERIE

BMW M představuje svůj vůbec první vysokovýkonný model s elektrifikovaným pohonem a zrychluje tak svou transformaci směrem k lokálně bezemisní mobilitě. BMW XM spojuje špičkovou techniku pohonu s působivým celkovým pojetím.

Tento vysokovýkonný vůz s karoserií Sports Activity Vehicle (SAV) je vybaven nově vyvinutým plug-in hybridním systémem s maximálním výkonem 480 kW/653 k generovaným kombinací spalovacího motoru o výkonu až 360 kW/489 k a elektrického pohonu o výkonu až 145 kW/197 k.

Světovou premiéru měl tento vůz s celkovým výkonem 480 kW/653 k 28. září 2022 a byla stanovena jeho základní cena pro český trh, která činí 4 339 400 Kč. 

V případě zájmu o BMW M nám zašlete nezávaznou poptávku:

Rádi bychom Vás požádali o GDPR souhlas dle Vašich preferencí.

1. POHON

První plug-in hybridní pohon od BMW M: motor M TwinPower Turbo V8, technologie BMW eDrive páté generace, osmistupňová převodovka M Steptronic, pohon všech kol M xDrive.

BMW M GmbH představuje svůj vůbec první vysokovýkonný model s elektrifikovaným pohonem a zrychluje tak svou transformaci směrem k lokálně bezemisní mobilitě. BMW XM spojuje špičkovou techniku pohonu s působivým celkovým pojetím. Tento vysokovýkonný vůz s karoserií Sports Activity Vehicle (SAV) je vybaven nově vyvinutým plug-in hybridním systémem s maximálním výkonem 480 kW/653 k generovaným kombinací spalovacího motoru o výkonu až 360 kW/489 k a elektrického pohonu o výkonu až 145 kW/197 k.

Pohonný systém M HYBRID v BMW XM tvoří nový zážehový motor V8 s technologií M TwinPower Turbo a elektromotor integrovaný do osmistupňové převodovky M Steptronic. Výkon je přenášen na silnici prostřednictvím systému pohonu všech kol M xDrive. Kombinace elektromotoru a osmiválcové jednotky přináší obrovský a okamžitě dostupný výkon, který je k dispozici v celém rozsahu otáček a je zárukou opojného zážitku z jízdy. Vůbec první plug-in hybridní model od BMW M GmbH navíc umožňuje jízdu na čistě elektrický pohon do vzdálenosti až 82–88 km* (podle WLTP)

BMW XM sdílí koncepci pohonu, kdy je spalovací motor V8 podporován elektromotorem, s nově vyvinutým závodním vozem BMW M Motorsport. BMW M Hybrid V8 se v roce 2023 zúčastní vytrvalostních závodů IMSA WeatherTech SportsCar North America, mezi nimiž bude i závod v Daytoně. V následující sezóně bude tento vůz hlavním motorem návratu BMW M Motorsport do světového šampionátu vytrvalostních závodů FIA World Endurance Championship (WEC) a do závodu 24 hodin Le Mans.

V průběhu roku 2023 se nabídka BMW XM rozroste o ještě výkonnější variantu. Kombinovaný výkon jejího plug-in hybridního systému bude v případě modelu BMW XM LABEL RED zvýšen na 550 kW/748 k (generovaný kombinací spalovacího motoru o výkonu až 430 kW/585 k a elektrického motoru o výkonu až 145 kW/197 k; předběžné hodnoty vycházejí z aktuálního stadia vývoje vozu).

Nový motor V8 s tradiční vysokootáčkovou koncepcí. 

Systém M HYBRID pohánějící BMW XM spojuje silné stránky poháněcích soustav budoucnosti s přednostmi tradičních motorů. Dále posunuje výkony očekávané od M modelu ještě rychlejším nástupem výkonu a výrazně lepší hospodárností. Srdcem pohonného systému je nový, typicky vysokootáčkový motor V8 vybavený špičkovými technologiemi M TwinPower Turbo.

Rozsáhle modernizovaný motor o objemu 4,4 litru využívá termodynamické výhody křížených výfukových svodů. Kromě toho se na zvýšení hospodárnosti motoru podílí zesílený klikový mechanismus, zdokonalené přeplňování dvojicí turbodmychadel s elektricky ovládanými obtokovými ventily umístěnou v blízkosti výfukových svodů a také nové lopatkové olejové čerpadlo a odlehčená olejová vana vyrobená z plastu. Emise motoru snižuje vylepšený proces odlučování oleje.

Nový motor V8 vyniká úsměv na tváři vzbuzující chutí po otáčkách a nepolevujícím výkonem v širokém pásmu otáček. Nejvyšší točivý moment 650 Nm generovaný samotným spalovacím motorem je k dispozici v rozmezí 1600 až 5000 otáček za minutu a maximálního výkonu 360 kW/489 k dosahuje osmiválec při 5400 otáčkách za minutu. Spalovací motor má tedy největší podíl na celkovém výkonu 480 kW/653 k a celkovém točivém momentu 800 Nm. Omezovač této pohonné soustavy zasahuje při 7200 1/min.

Výkon a vzrůstající otáčky jsou doprovázeny energií nabitým zvukovým projevem, který je u osmiválcové jednotky mimořádně emotivní. Charakteristickou akustiku BMW XM vytvářejí dvě elektronicky řízené a plynule nastavitelné klapky sportovního výfukového systému, jehož exkluzivní charakter se odráží také v jeho jedinečném vizuálním ztvárnění, konkrétně ve dvou párech koncovek výfuku uspořádaných nad sebou. Pro autentický zážitek z jízdy a co nejpřímější zpětnou vazbu je emocionálně podmanivý zvuk přenášen do interiéru také prostřednictvím audiosystému.

Aby se vibrace z hnacího ústrojí nepřenášely do karoserie a interiéru BMW XM, byly použity dva silentbloky motoru. Tyto silentbloky spojují ústrojí pohonu s pomocným rámem přední nápravy a karoserií.

Elektromotor poskytuje okamžitý výkon. 

Motoru V8 v BMW XM pomáhá elektromotor, který je stejně jako řídicí elektronika a baterie plug-in hybridního systému produktem páté generace technologie BMW eDrive. Synchronní elektromotor s permanentními magnety je integrován do osmistupňové převodovky M Steptronic a v charakteristickém stylu tohoto typu motorů výrazným nástupem výkonu reaguje i na nepatrné sešlápnutí plynového pedálu. Agilita a dynamika vysokovýkonného vozu BMW M se tak posouvá na zcela novou úroveň.

Elektromotor přispívá k celkovému výkonu systému 480 kW/653 k výkonem až 145 kW/197 k. Maximální systémový točivý moment vytvářený kombinací elektromotoru a spalovacího motoru činí 800 Nm (motor s točivým momentem až 650 Nm, elektromotor s točivým momentem až 280 Nm). Pro zvýšení maximálního točivého momentu elektromotoru na 450 Nm na vstupu do převodovky se používá předřazený redukovaný převod. Tato inovace, která je výsledkem vlastního vývoje BMW, umožňuje kompaktnímu a lehkému elektromotoru v převodovce generovat efektivní hnací sílu, které by bylo možné normálně dosáhnout pouze pomocí mnohem větší jednotky.

Díky okamžitému a nepolevujícímu nárůstu výkonu obou motorů zrychluje BMW XM z 0 na 100 km/h za 4,3 sekundy. Sprint z klidu na 200 km/h zvládne za 14,3 sekundy. Nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h, i když v případě volitelného paketu M Driver’s se tato hodnota zvýší na 270 km/h.

Kromě toho, že elektromotor pomáhá při akceleraci, plní v BMW XM také podpůrnou roli při ustáleném zatížení a pomáhá výrazně zvyšovat hospodárnost spalovacího motoru. Díky tomu dosahuje BMW XM v testovacím cyklu WLTP kombinované spotřeby benzinu 1,6–1,5 l/100 km*, kombinované spotřeby elektřiny 30,1–28,9 kWh na 100 km* a emisí CO2 36–33 gramů na kilometr*.

Díky vysokému výkonu elektromotoru zvládne BMW XM pouze na elektrický pohon jezdit nejen po městě, ale i v jeho okolí. Maximální vzdálenost, kterou mohou řidiči ujet s nulovými lokálními emisemi a téměř neslyšitelně, je v testovacím cyklu WLTP 82–88 kilometrů*. Maximální rychlost v čistě elektrickém režimu činí 140 km/h.

BMW XM LABEL RED: ultimativní jízdní dynamika a až 1000 Nm. 

BMW M GmbH na podzim 2023 rozšíří modelovou řadu XM o svůj historicky nejvýkonnější sériově vyráběný silniční automobil a nabídne zákazníkům maximální zážitek z jízdní dynamiky. Pohonný systém M HYBRID vozu BMW XM LABEL RED, jehož základem je zážehový motor V8, zvyšuje celkový výkon systému na nové maximum 550 kW/748 k*. Maximální celkový točivý moment této varianty dosahuje 1000 Nm* (kombinace spalovacího motoru s točivým momentem až 750 Nm* a elektrického pohonu s točivým momentem až 280 Nm*).

BMW XM LABEL RED bude poháněno novým vysokootáčkovým motorem V8 s technologií M TwinPower Turbo o výkonu 430 kW/585 k*. Maximální točivý moment dosahuje až 750 Nm* a bude k dispozici v rozsahu od 1800 do 5400 otáček za minutu*. Maximální výkon nastupuje při 5800 1/min*. Pohonný systém v BMW XM LABEL RED ohromuje svou schopností kdykoliv a okamžitě podávat velké dávky výkonu, a to v mimořádně širokém pásmu otáček, a zároveň udržet takto vysoký výkon i ve vyšších sférách využitelných otáček. Akcelerace a sprinty ve středním pásmu probíhají nenuceně a naprosto suverénně.

Řídicí elektronika a baterie využívající nejnovější, pátou generaci technologie BMW eDrive. 

Zdokonalená souhra mezi spalovacím motorem a elektromotorem je ve všech modelových variantách řízena elektronikou systému M HYBRID. Inteligentní řízení spotřeby energie například umožňuje regulovat úroveň nabití akumulátoru tak, aby závěrečný úsek delší jízdy zastavěnou oblastí bylo možné ujet pouze na elektřinu. Nízká baterie umožňuje její montáž do podvozku BMW XM. Lithium-iontová baterie vyniká na úrovni článků a modulů vysokou hustotou energie. Je schopna dodávat konstantní tok energie v širokém rozsahu teplot, a dokonce i při velkém zatížení, které přichází při obzvláště sportovním stylu jízdy. Nabízí využitelnou kapacitu 25,7 kWh.

Kombinovaná nabíjecí jednotka s prediktivním řízením teploty. 

Kombinovaná nabíjecí jednotka systému M HYBRID umožňuje nabíjení střídavým proudem o výkonu až 7,4 kW. To znamená, že zcela vybitou baterii lze nabít na 100 % kapacity za 4,25 hodiny. Kombinovaná nabíjecí jednotka funguje také jako transformátor napětí pro napájení 12V elektrické soustavy. Prediktivní tepelný management zkracuje dobu nabíjení cíleným zahříváním nebo chlazením akumulátoru. K výpočtu cílové teploty, při které lze baterii nabíjet maximálním výkonem po co nejdelší dobu, systém využívá údaje o venkovní teplotě, předpokládaném nabíjecím výkonu, rozdílu mezi momentální úrovní nabití a cílovou hodnotou, o zbývajícím dojezdu vozidla a vzdálenosti do cíle.

Osmistupňová převodovka M Steptronic s funkcí Drivelogic, integrovaným hybridním modulem a funkcí Launch Control. 

Novinkou je také osmistupňová převodovka M Steptronic s logikou řazení Drivelogic. Podle potřeby převádí nejen výkon generovaný spalovacím motorem, ale také hnací moment integrovaného elektromotoru, a to pro zvýšení hospodárnosti, komfortu nebo dynamiky. Svou roli zde hraje i kompaktní konstrukce samočinné převodovky s minimální hmotností. Hybridní modul navíc plní funkci integrovaného rozjezdového prvku a umožňuje vozu pohybovat se rychlostí chůze, aniž by řidič musel sešlápnout plynový pedál a zapojit spalovací motor.

Mokrá vícelamelová rozdělovací spojka zajišťuje plynulé připojení a odpojení spalovacího motoru během jízdy. Nízký ovládací moment umožňuje rozepnutí spojky při jízdě v čistě elektrickém režimu. Rozdělovací spojka navíc dokáže pomocí regulace mikroprokluzu odstranit torzní vibrace způsobené spalovacím motorem. V kombinaci s integrovaným systémem tlumení torzních kmitů pomáhá zajistit vysokou úroveň akustického komfortu zejména při nízkých otáčkách.

Převodovka M Steptronic umožňuje plně automatické řazení i manuální volbu převodových stupňů. Součástí sériové výbavy jsou spolu s M specifickým voličem převodovky také řadicí páčky na volantu. Charakteristiku řazení převodovky lze měnit pomocí tlačítek Drivelogic integrovaných do voliče převodovky. V automatickém i manuálním režimu je možné zvolit tři diametrálně odlišné úrovně řazení – od komfortní až po extrémně dynamickou.

Tři jízdní režimy pro maximální výkon a bezkonkurenční hospodárnost.

Souhru spalovacího motoru a elektromotoru v BMW XM lze upravit volbou specifických jízdních režimů. Řidič může příslušné menu vyvolat pomocí tlačítka M HYBRID na ovládacím panelu na středové konzole a ovládat jej na kontrolním displeji.

Režim HYBRID je výchozím nastavením a řidiči umožňuje využívat plný výkon spalovacího motoru a elektromotoru současně. Míra, jakou se jednotlivé zdroje pohonu podílejí na zážitku z jízdy, závisí na konfiguraci pohonu zvolené v menu M Setup. V režimu Comfort je plně používán elektromotor, což zlepšuje hospodárnost BMW XM. Pokud je baterie téměř vybitá, dojde zvýšeným zatížením spalovacího motoru k jejímu nabíjení. Řidič tak má velmi často možnost čistě elektrické jízdy. V režimech pohonu Sport a Sport Plus je spalovací motor trvale zapnutý.

V režimu ELECTRIC využívá BMW XM pouze energii z baterie a je schopné dosáhnout maximální rychlosti 140 km/h bez lokálně produkovaných emisí. V tomto režimu se spalovací motor aktivuje pouze při prudkém sešlápnutí plynového pedálu nebo při přepnutí do manuálního režimu převodovky – buď pomocí voliče převodovky, nebo stisknutím jedné z řadicích páček na volantu.

Režim eCONTROL nabízí možnost udržovat stav nabití baterie během jízdy nebo jej zvýšit pomocí rekuperace kinetické energie. Tímto způsobem lze ušetřit energii v akumulátoru, například pro následnou čistě elektrickou jízdu v městských oblastech.

Jeden motor, jeden elektromotor, čtyři poháněná kola: systém pohonu všech kol M xDrive. 

Specialitou pohonu M xDrive je prvotřídní trakce a strhující výkon. V BMW XM tento systém pohonu všech kol rozděluje výkon generovaný spalovacím motorem a elektromotorem mezi všechna čtyři kola precizně, rychle a vždy podle potřeby. Elektronicky řízená vícelamelová spojka zajišťuje plně variabilní rozdělování výkonu mezi přední a zadní nápravu.

Upřednostňování zadní nápravy pohonem M xDrive zvyšuje agilitu BMW XM. Výchozím nastavením pohonu M xDrive je režim 4WD, ale v menu M Setup lze alternativně zvolit další dva režimy. V režimu 4WD Sport se podíl hnací síly přenášené na zadní kola ještě zvýší, tím je dosaženo mimořádně sportovních jízdních vlastností, které jsou pro značku typické. Pro aktivaci režimu 4WD Sport musí řidič nejprve přepnout stabilizační systém DSC (Dynamic Stability Control) do režimu M Dynamic Mode, nebo jej zcela vypnout. A teprve po úplné deaktivaci DSC lze použít třetí režim, 4WD Sand. V tomto nastavení se aktivuje zaměření na maximalizaci trakce pohonu všech kol na měkkém podkladu a do hry vstupuje také specificky nastavený závěr M sportovního diferenciálu s elektronickou regulací svornosti. Tento režim je speciálně navržen pro jízdu v dunách a na podobných površích.

Pro daný model specifický zadní diferenciál s M sportovním diferenciálem.

Na práci systému pohonu všech kol M xDrive navazuje elektronicky řízený závěr zadního diferenciálu, dále zlepšující trakci, agilitu a směrovou stabilitu. M sportovní diferenciál nabízí podle potřeby plně variabilní rozdělování hnacího momentu mezi levé a pravé zadní kolo. Díky tomu je hnací síla na vozovku přenášena beze ztrát, a to zejména při extrémně dynamické jízdě nebo v situacích, kdy mají kola na obou stranách rozdílnou přilnavost. Schopnost přenesení výkonu na vnější kolo eliminuje nedotáčivost hned v zárodku a není potřeba vnitřní kolo brzdit.

2. PODVOZEK

Výjimečná přesnost dodává pro tento model charakteristickou obratnost a jistotu.

Podvozek BMW XM byl navržen a naladěn tak, aby poskytl co možná nejširší repertoár schopností od dynamického projevu vysokovýkonného vozu až po vynikající jízdní komfort. Výsledkem je výjimečná suverenita a jistota ve všech jízdních situacích. K tomu se přidává proslulá precizní ovladatelnost modelů BMW M, kterou je možné v tomto případě zažít ve zvláště působivé podobě díky použití nejmodernějších inteligentně propojených regulačních systémů. BMW XM je standardně vybaveno adaptivním M podvozkem Professional s elektronicky řízenými tlumiči a aktivními stabilizátory. Je také prvním modelem BMW M, který je vybaven integrálním aktivním řízením.

Technologie podvozku BMW XM v kombinaci s jedinečnými výkonovými schopnostmi pohonného systému mu propůjčují takovou úroveň všestrannosti, jakou nemá žádný jiný model z portfolia BMW M GmbH. Každá cesta v BMW XM se promění v neopakovatelný zážitek, ať už si cestující vychutnávají jeho jednoznačně sportovní vlastnosti, jen tak se projíždějí (na přání s nulovými místními emisemi), relaxují v pohodlí na dlouhých cestách nebo prozkoumávají terén.

Koncepce vozu, z níž BMW XM vychází, nabízí díky dlouhému rozvoru a širokému rozchodu kol všechny potřebné ingredience pro vyváženou kombinaci dynamiky a komfortu. Vysoké odklony kol na přední a zadní nápravě slouží ke zlepšení jízdních vlastností, stejně jako téměř dokonale vyvážené rozložení hmotnosti v poměru 50:50 a velmi tuhá karoserie a její spojení s podvozkem. Umístění baterie systému M HYBRID v podlaze BMW XM navíc zaručuje nízké těžiště, což má pozitivní vliv na jeho agilitu a dynamiku v zatáčkách.

Nejširší možné spektrum mezi M dynamikou a jízdním komfortem. 

Kombinace hybridního pohonu a sportovního výkonu BMW XM je v tomto segmentu nevídaná a v klasickém M stylu se promítá do mimořádné podélné a příčné akcelerace, stejně jako do vynikající brzdné síly, směrové stability, neutrálního chování a snadné ovladatelnosti až na samotnou hranici jeho dynamických možností.

Díky propracovaným M specifickým podvozkovým systémům vůz nabízí v daném segmentu nejširší možné spektrum mezi charakteristickou M dynamikou a nadprůměrným jízdním komfortem. Menu M Setup navíc umožňuje měnit nastavení široké škály systémů podle individuálních preferencí řidiče. Vzájemné propojení všech systémů hnacího ústrojí a podvozku spolu s pečlivým vyladěním provedeným na různých typech silnic s pomocí závodních zkušeností BMW M GmbH vede k fantastickým jízdním zážitkům v každé situaci a v jakékoli konfiguraci.

Propracovaný podvozek naladěný na míru. 

Propracovaný podvozek BMW XM mu díky speciálně navrženým kinematickým a elastokinematickým vlastnostem poskytuje výjimečně dynamické jízdní vlastnosti. Jeho přední náprava s dvojitými příčnými rameny se vyznačuje vysokou úrovní podélné a příčné tuhosti, zatímco použití hliníkových komponentů přináší snížení neodpružené hmotnosti. Použitá konstrukce s dvojitými příčnými rameny zajišťuje téměř dokonalé odizolování tlumičů od bočních sil, díky čemuž fungují mnohem lépe.

Pětiprvková zadní náprava zajišťuje přesné vedení kol a vynikající stabilitu v přímém směru a díky pružnému uložení i působivý jízdní komfort. Spojovací prvky vyrobené z ocelového plechu pomáhají snížit hmotnost, což platí také pro hliníkové náboje kol a kovaná horní ramena. Pomocný rám zadní nápravy vyrobený z hliníku se vyznačuje vysokou strukturální tuhostí a je vybaven velkou nosnou základnou spolu s dalšími axiálními rameny. Příčná ramena s aerodynamicky tvarovaným obložením na spodní straně tvoří nedílnou součást zcela zakrytého podvozku a přispívají ke snížení aerodynamického odporu a podstatně snižují vztlak zadní nápravy.

Speciálně nastavené elektronicky řízené tlumiče. 

BMW XM je standardně vybaveno adaptivním M podvozkem Professional, který je dalším příspěvkem ke špičkovým výkonům a vynikajícímu jízdnímu komfortu. Kombinuje elektronicky řízené tlumiče a aktivní stabilizátory, což jsou systémy umožňující vozu ještě klidnější chování na nerovných cestách nebo v extrémně dynamických situacích.

Standardem jsou také ocelové pružiny, které byly speciálně navrženy tak, aby splňovaly požadavky na ovladatelnost vysokovýkonného modelu a při zachování co nejnižší hmotnosti současně zabraňovaly jeho náklonům. Na přední nápravě jsou namontovány pružiny s lineární a na zadní s progresivní charakteristikou.

Elektronicky řízené tlumiče nastavují svoji tuhost podle údajů od senzorů o pohybech karoserie, povrchu vozovky a úhlu natočení kol. Na základě těchto údajů lze pomocí elektromagnetických ventilů během několika milisekund plynule přizpůsobit tlumicí síly pro jednotlivá kola v závislosti na měnící se jízdní situaci. Při vývoji tlumičů bylo dosaženo optimálního vyvážení vlastností zahrnujících jak dynamiku, tak komfort, přičemž klíčovou roli hrály na míru vyrobené součásti ventilů.

Aktivní stabilizátory s funkcí Active Roll Comfort.

Dalším faktorem, který přispívá ke skvělým jízdním vlastnostem BMW XM, je technologie aktivních stabilizátorů. Elektromechanický systém změny tuhosti stabilizátorů BMW XM využívá na přední i zadní nápravě 48V elektromotor jako aktivní spojení mezi oběma polovinami stabilizátoru. Speciální 48V elektrický systém tvořený superkondenzátory dodává energii elektromotorům pro aktivní změnu odporu mezi oběma polovinami stabilizátorů, která má stejný účinek jako změna jejich tuhosti.

Systém zajišťuje pozoruhodně rychlé a přesné vyrovnávání bočních sil vyvolávajících náklon karoserie při rychlém průjezdu zatáčkou. Zlepšuje tak agilitu, směrovou stabilitu a ovladatelnost. Díky účinnému předcházení naklánění zintenzivňuje dynamickou odezvu na řidičovy pokyny. Řidič si tak může vychutnat mimořádně přesné reakce řízení a neobyčejně obratné chování.

Aktivní stabilizátory také zvyšují komfort při jízdě v přímém směru tím, že odpojují pevné spojení mezi koly každé nápravy, které zajišťuje konvenční stabilizátor. To má za následek snížení kolébání karoserie při jízdě přes nerovný povrch pouze jednou stranou vozu. Funkce Active Roll Comfort umožňuje systému tyto pohyby karoserie způsobené nerovnostmi vozovky na jedné straně vozu co nejvíce aktivně potlačovat, ne je pouze tlumit. Tímto způsobem lze ještě účinněji minimalizovat případnou ztrátu jízdního komfortu na nerovných silnicích.

Premiéra v modelu BMW M: integrální aktivní řízení.

Řízení M Servotronic v BMW XM, které kombinuje posilovač měnící svůj účinek v závislosti na rychlosti a variabilní převod řízení, vyniká příkladnou směrovou stabilitou, precizní zpětnou vazbou a působivým komfortem. Verze elektrického posilovače řízení, kterou je tento model vybaven, má mimořádně účinný posilovač s dále vylepšenými schopnostmi. V menu M Setup si lze vybrat ze dvou nastavení – komfortního a sportovního.

Součástí standardní výbavy je také poprvé u modelu BMW M integrální aktivní řízení. Natáčení zadních i předních kol ještě více usnadňuje manévrování a odbočování, zvyšuje agilitu v nízkých rychlostech a posiluje stabilitu a jistotu ve vysokých rychlostech, zejména při náhlých změnách směru jízdy. V závislosti na rychlosti se zadní kola natáčejí buď stejným, nebo opačným směrem než kola přední. A ve velmi náročných jízdních situacích mohou zásahy stabilizačního systému do řízení zadních kol pomoci udržet BMW XM bezpečně na silnici. Natáčení zadních kol v opačném směru než kol předních v nízkých rychlostech znatelně zmenšuje poloměr otáčení a usnadňuje manévrování.

Integrovaný brzdový systém a M sportovní brzdy.

M specifická verze integrovaného brzdového systému nabízí řidiči dvě nastavení brzdového pedálu, takže si může v menu M Setup vybrat mezi komfortnějším a velmi přímým ovládáním brzd. Na míru vyrobené M sportovní brzdy se skládají z šestipístkových pevných třmenů vpředu a jednopístkových brzdových jednotek s plovoucími třmeny vzadu. Systém využívá dále zdokonalené odlehčené brzdové kotouče, které dosahují ještě lepší rovnováhy mezi výkonem a hmotností. Samozřejmě byly speciálně navrženy tak, aby zvládly mimořádné dynamické schopnosti BMW XM

Blízko u sebe umístěné regulační prvky protiprokluzového systému, integrované řízení příčné dynamiky.

Jízdní vlastnosti BMW XM, jeho vynikající trakce a precizní ovladatelnost v každé situaci jsou umocněny nejmodernějšími, inteligentně propojenými ovládacími systémy. Například blízko u sebe umístěné regulační prvky protiprokluzového systému maximalizují směrovou stabilitu i při jízdě na velmi náročných površích z hlediska přilnavosti. Tento systém regulace trakce je integrován do řídicí jednotky motoru, čímž odpadají dlouhé cesty signálů k řídicí jednotce DSC. Protiprokluzový systém tak může ve srovnání s konvenčním řešením zasáhnout až desetkrát rychleji a mimořádně přesně. Vzhledem k tomu, že blízko u sebe umístěné regulační prvky protiprokluzového systému zachytí jakoukoli ztrátu trakce hned v zárodku, zejména při prudké akceleraci nebo při rychlém průjezdu zatáčkou, nemusí systém DSC ve snaze udržet klidné a jisté jízdní vlastnosti pomocí selektivního použití brzd na jednotlivých kolech zasahovat tak často.

23palcová M kola z lehké slitiny a sportovní pneumatiky jako součást volitelné výbavy.

Součástí standardní výbavy BMW XM jsou 21palcová M kola z lehké slitiny, obutá do sportovních pneumatik s rozměry vpředu 275/45 R21 a vzadu 315/40 R21. Na seznamu volitelné výbavy jsou také další M kola z lehké slitiny, jmenovitě 22- a 23palcová, přičemž 22palcová kola lze zvolit se sportovními pneumatikami navrženými přímo pro daný model.

3. EXTERIÉR

Originální BMW M s jedinečným charakterem a osobitým vzhledem.

BMW M GmbH pokračuje ve svých oslavách 50. výročí a přináší vysoký výkon, jaký nemá obdoby. Inovativní technologie pohonu, jedinečná koncepce vozu, vstup do zcela nového segmentu trhu a ambice přilákat nové skupiny zákazníků – BMW XM zahaluje tyto všechny atributy do strhujícího designu, který vyzařuje emocionální sílu přesahující tradiční normy a konvence. Je to také první samostatný model značky od dob BMW M1. Stejně jako legendární sportovní vůz s motorem uprostřed bylo i XM vyvinuto zcela samostatně, bez jakéhokoliv koncepčního základu, který by se nacházel v modelové paletě BMW. Jedná se tedy o ryzí dílo BMW M.

„Design BMW XM je extravagancí od BMW M v samotném srdci luxusního segmentu,“ říká Domagoj Dukec, šéfdesignér BMW. „Má naprosto jedinečnou identitu a ztělesňuje expresivní životní styl jako žádný jiný model v nabídce BMW.“ Svým jedinečným charakterem je BMW XM v nabídce bavorské prémiové automobilky ojedinělým modelem, jehož samostatnost se projevuje i v cenovém umístění nad ostatními modely v portfoliu společnosti.

Nekompromisní design a opojný výkon vytvářejí exkluzivitu, která BMW XM posouvá mimo srovnání s jakýmkoli potenciálním konkurentem, a vytváří tak vlastní tržní segment. BMW M GmbH jeho příchodem reaguje na potřeby a přání globální cílové skupiny individualistů, kteří chtějí výběrem vozidla vyjádřit svou dominantní osobnost, vášeň pro jedinečné zážitky a sebevědomý nonkonformismus. Výroba BMW XM bude zahájena v prosinci 2022 v továrně BMW Group Spartanburg v Jižní Karolíně v USA. Nejdůležitějšími prodejními regiony pro BMW XM jsou USA, Čína a Blízký východ, přičemž celosvětové uvedení na trh se rozběhne na jaře 2023.

Bezkonkurenční koncepce, inovativní designový styl.

Celkový koncept, z nějž BMW XM vychází, spojuje modernost, exkluzivitu a výkon v netradiční formě, která nemá obdoby. Proporce moderního automobilu kategorie Sports Activity Vehicle (SAV), designové prvky typické pro M, modifikovaná interpretace vzhledu přední části vozu vytvořená pro modely BMW luxusní třídy a řada výrazných akcentů dodávají BMW XM mimořádně extrovertní auru.

Působivý vzhled BMW XM podtrhují jeho vnější rozměry. Karoserie měří na délku 5110 mm a rozvor náprav činí 3105 mm. S hodnotou 2005 milimetrů je BMW XM širší než kterýkoli jiný model z nabídky BMW, na výšku pak měří 1755 milimetrů. Neobvykle široký rozchod kol (1726 milimetrů vpředu a 1690 milimetrů vzadu) se podílí na skvělé jízdní stabilitě a dynamických jízdních vlastnostech tohoto vysokovýkonného vozu v zatáčkách.

Přední část: jednoznačné vyjádření osobitosti a výkonu.

Progresivní design přední části vyvinutý výhradně pro nejvyšší modely BMW byl pro BMW XM osobitě přepracován, do popředí se tak dostává jeho mimořádná reprezentativnost a pozoruhodný výkon pod kapotou. Hladké povrchy a ostré hrany dodávají přední části vozu čistotu a sebevědomí. Vedle svěží interpretace dvojitých světlometů a BMW M masky chladiče ve tvaru ledvinek jsou charakteristickým prvkem přední části také velké nasávací otvory. Do předního nárazníku jsou nenápadně integrovány senzory a kamery asistenčních systémů.

Mezi předními světlomety se uprostřed nachází nepřehlédnutelná BMW M maska chladiče ve tvaru ledvinek. Oba hlavní prvky masky se jednoznačně separují od ostatních prvků přední části. Uvnitř masky jsou umístěné horizontálně orientované lamely chladiče, které se staly charakteristickým znakem vysokovýkonných sportovních vozů BMW M GmbH. Osmiúhelníkový rámeček ledvinek obzvlášť výrazně zdůrazňuje jejich originální tvar. Vnější okraj každé ledvinky je zlatý, zatímco ve vnitřním kraji se nachází osvětlení v podobě ostře vykresleného a poprvé nepřerušovaného světelného prstence. Osvětlení tvořené horními částmi světlometů a obrysovým osvětlením masky chladiče dodává BMW XM v noci nezaměnitelný a odvážně sebevědomý vzhled.

Tvary mohutné kapoty navazují na kontury vysoko vystupující BMW M masky chladiče ve tvaru ledvinek. Jsou tvořeny dvojicí navazujících vystouplých tubusů a snížené střední části mezi nimi, na níž je umístěno logo BMW. Tyto expresivní prvky doplňuje tvar kapoty, současně navržený tak, aby zlepšoval výhled z vozu při parkování a manévrování.

Boční okna jsou lemována zlatým zvýrazňujícím pruhem. Tento inovativní designový prvek s historickými odkazy přináší na boky vozu odvážný a výrazný vzhled. Podobně jako černý pruh vedoucí po celé délce karoserie BMW M1 má i BMW XM zvýrazňující pruh vycházející od předních kol, v tomto případě s nápisem „XM“. Jakmile se přiblíží k D-sloupku, stočí se tento pruh směrem vzhůru do neotřelého pojetí ikonického Hofmeisterova záhybu.

Rozměrné boky modelu XM jsou strukturovány řadou krátkých linií. Ty jsou zpočátku velmi výrazné, ale rychle se vytrácejí, čímž povrchům propůjčují další vizuální modernost a svěžest. Leskle černé lemy spodních okrajů karoserie a kolem podběhů kol podtrhují značnou světlou výšku vozu a jeho robustní charisma.

Svalnatá záď s výraznými designovými prvky.

Další odkaz na BMW M1 najdeme na zádi druhého modelu vyvinutého výhradně společností BMW M GmbH. V zadní části střechy BMW XM se nachází výrazné odsazení a do vzniklých horních rohů zadního okna byla vygravírována loga BMW. Speciální technika laserového gravírování zaručuje, že loga svým kontrastem na tmavém povrchu skla jasně vyniknou. Jejich uspořádání připomíná dvojici znaků BMW umístěných na zadní části legendárního sportovního vozu s motorem uprostřed.

Z obou stran difuzoru vystupuje dvojice koncovek výfukového systému. Tento známý designový prvek M modelů byl pro BMW XM přepracován a šestihranné koncovky výfuku jsou poprvé umístěny vertikálně. Pro tento model specifické prvky pro usměrňování vzduchu, vycházející z prostoru pod vozem, zajišťují dodatečné chlazení výfukového systému, což umožňuje udržovat optimální provozní teplotu za všech okolností – i při dlouhodobém vysokém zatížení.

4. INTERIÉR A VÝBAVA

Exkluzivní M Lounge, plastický strop.

Expresivní styl exteriéru BMW XM pokračuje i uvnitř. Zde se kombinuje obvyklý, na jízdu zaměřený design M palubní desky a M specifická koncepce ovládání, která řidiči umožňuje nastavit charakteristiku různých systémů vozu podle svých potřeb, s výraznými designovými prvky modelů BMW X a progresivní luxusní atmosférou s charakterem salonku v zadní části vozu.

Tvary a plochy palubní desky, středové konzoly, sedadel a výplní dveří vytvářejí kolem sedadel řidiče a spolujezdce dynamické tvary, které autentickým způsobem odrážejí dynamický potenciál BMW XM. BMW Prohnutý displej se specifickou M grafikou kombinuje tradiční orientaci na řidiče s pokročilou digitalizací. Místo řidiče ohraničuje výrazné obložení interiéru z matného karbonu. Přední sedadla navržená výhradně s ohledem na aktivní zážitek z jízdy doplňuje atmosféra exkluzivního salónku v zadní části BMW XM. Díky výběru extravagantních barev a materiálů, inovativním designovým prvkům, velkorysému prostoru a mimořádně pohodlným sedadlům a opěradlům zadních sedadel, které zasahují až do boků kabiny, se zde cestující mohou pohodlně usadit a užívat si jízdu v jedinečném salonku M Lounge tohoto vysokovýkonného modelu.

BMW XM je standardně vybaveno M multifunkčními sedadly řidiče a spolujezdce, která zajišťují vynikající boční oporu v dynamicky projížděných zatáčkách a působivý komfort při cestách na dlouhé vzdálenosti. Tato sedadla mají možnost elektrického nastavení polohy sedáku i jeho délky, výšky opěrky hlavy, úhlu sklonu opěradla, šířky opěradla a horní části opěradla, navíc s osvětleným logem M na opěrkách hlavy, pneumatickým nastavením bederní opěrky a paměťovou funkcí. Kromě standardně dodávaného vyhřívání sedadel je na přání nabízena také aktivní ventilace sedadel a masážní funkce.

Progresivní luxus: M Lounge v zadní části vozu, skulpturální obložení stropu.

Velkorysý pocit prostoru, vysoce kvalitní materiály a extravagantní design proměňují zadní část BMW XM v exkluzivní salónek M Lounge. Inovativní přístup k vytváření atmosféry ve druhé řadě sedadel a sklon opěradel zadních sedadel nastavený na mimořádný komfort zvyšují na těchto místech pohodu při cestování. Prostor vzadu nabízí dvě krajní místa s mimořádně vysokou úrovní pohodlí a uprostřed plnohodnotné sedadlo pro třetího cestujícího. Barevné a materiálové provedení zadních sedadel, které pokračuje i ve výplních dveří, společně vytvářejí atmosféru příjemného a útulného salónku. Trojrozměrné kosočtvercové prošívání, jež zasahuje i do výplní dveří, kosočtvercové kontury v horní části opěradel a integrované opěrky hlavy dodávají zadním sedadlům moderní a sportovní vzhled. Boční části opěradel výrazně zasahují do výplní dveří, což umožňuje cestujícím na krajních zadních sedadlech sedět „natočeně“ proti sobě, a přitom si užívat mimořádně příjemný komfort.

Skulpturální čalounění stropu BMW XM je velmi speciálním prvkem. Trojrozměrná struktura jeho povrchu z Alcantary a integrované osvětlení dodávají interiéru mimořádně extravagantní a progresivní nádech. Vizuálně nápadný reliéf čalounění stropu rovněž vylepšuje akustické odhlučnění vnitřního prostoru.

Standardní vnitřní osvětlení zahrnuje LED osvětlení přístrojové desky, středové konzoly, obložení dveří, prostoru pro nohy a obložení reproduktorů, stejně jako obložení stropu. Světlovodné trubice s optickými vlákny obsahující 100 jednotek LED jsou integrovány do stropu, aby v závislosti na situaci a zvoleném jízdním režimu vytvořily konstantní nebo dynamické světelné efekty na jeho skulpturálním povrchu. Osvětlení stropu hraje hlavní roli také při uvítacím a rozlučkovém představení, při otevírání dveří a při signalizaci připravenosti k jízdě stisknutím tlačítka start/stop. Dynamické světelné impulzy v interiéru se používají také k signalizaci příchozího telefonního hovoru nebo ke zvýraznění rizika možné kolize při otevření dveří.

Díky vintage kůži je každý interiér jedinečný.

Čtyři varianty výbavy umožňují zákazníkům zvolit si vlastní materiály čalounění a barevná provedení interiéru BMW XM. Standardní specifikace se skládá z koženého čalounění BMW Individual Merino s černými plochami interiéru a sedadel a kontrastním prošíváním v šedo-černé barvě, zatímco horní část palubní desky a dveří je potažena černou měkčenou kůží Nappa. Stejně jako čalounění stropu jsou i A-, B- a C-sloupky potaženy Alcantarou.

Zřídka vídaným kontrastem jsou plochy interiéru čalouněné hnědou vintage kůží Coffee Brown v horních částech palubní desky a výplní dveří. Poprvé je zde použita měkčená kůže Nappa, přičemž speciální povrchová úprava záměrně zdůrazňuje její přirozené vlastnosti, místo aby je zakrývala. Vintage vzhled vytvořený tímto procesem působivě zvýrazňuje například záhyby, jizvy, kousance od hmyzu nebo drsná místa, což tomuto materiálu dodává autenticitu.

Prvotřídní komfort a funkčnost.

Pod automaticky ovládaným víkem zavazadlového prostoru se nachází úložný prostor se zcela rovnou podlahou. Zadní část dvoudílného krytu zavazadlového prostoru je připevněna k víku zavazadlového prostoru a po jeho otevření se vyklopí nahoru, čímž vznikne velký nakládací otvor. Rovný práh zavazadlového prostoru usnadňuje nakládání těžkých předmětů. Sklopením zadních opěradel, která jsou dělena v poměru 40:20:40, lze objem zavazadlového prostoru zvětšit z 527 litrů na maximálních 1820 litrů. Na přání je k dispozici elektricky ovládané tažné zařízení. Maximální zatížení přívěsu činí v případě BMW XM 2700 kg.

Audiosystém Harman Kardon Surround Sound, který je součástí standardní výbavy BMW XM, se skládá ze 16 reproduktorů s výkonem 415 W. Na přání dodávaný systém Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound System s 20 reproduktory a zesilovačem o výkonu 1500 wattů pak nabízí obzvláště luxusní poslech. Digitální sedmikanálový zesilovač a čtyři další reproduktory ve stropě vytvářejí pohlcující, čistý a mnohovrstevnatý 3D zvuk pro cestující na všech sedadlech. Kryty z nerezové oceli navržené speciálně pro reproduktory jim dodávají exkluzivní vzhled.

Emocionálně podmanivý zvukový doprovod, a to i v režimu lokálně bezemisní jízdy: BMW IconicSounds Electric.

Zvukový projev motoru V8 je nezaměnitelný, ale BMW XM nabízí emocionálně bohatý zvukový zážitek i v čistě elektrickém režimu. Se standardní výbavou BMW IconicSounds Electric je radost z jízdy při nulových lokálních emisích doprovázena speciálním zvukovým projevem uvnitř vozu. BMW XM akusticky nadchne ještě před začátkem jízdy. Stisknutí tlačítka start/stop iniciuje inspirativní akustický tón, který signalizuje, že vůz je připraven k jízdě, a podněcuje očekávání z nadcházejícího jízdního zážitku – jak v čistě elektrickém režimu, tak při využití spalovacího motoru. Během jízdy poskytuje specifický zvuk elektrického pohonu M autentickou reakci na každý pohyb plynového pedálu. Zvuky byly vyvinuty ve spolupráci se světoznámým skladatelem filmové hudby Hansem Zimmerem.

Bezkonkurenční nabídka asistenčních systémů.

BMW XM se může pochlubit největší nabídkou asistenčních systémů ze všech vysokovýkonných vozů BMW M GmbH, a to jak standardně dodávaných, tak nabízených volitelně. Standardní výbava zahrnuje Driving Assistant, který obsahuje varování před čelní srážkou, upozornění na nechtěné opuštění jízdního pruhu s funkcí automatického návratu, asistent řízení, vyhýbací asistent, asistent pozornosti a ukazatel rychlostních limitů. Volitelně dodávaný Driving Assistant Professional kombinuje aktivní systém udržování rychlosti s funkcí Stop&Go s řadou dalších funkcí, včetně asistenta řízení a asistenta pro jízdu v jízdním pruhu, rozpoznávání semaforů, automatického omezovače rychlosti a aktivního navádění v pruzích.

Součástí standardní výbavy je také Parkovací asistent Plus, který kromě couvacího asistentu zahrnuje kamerový systém s pohledy pro parkování, panoramatickým pohledem a pohledem 3D View.

Unikátní jízdní zážitek stisknutím tlačítka.

Ovládací panel na středové konzole BMW XM je vybaven řadou pro daný model specifických tlačítek, která umožňují různými způsoby přizpůsobit zážitky z jízdy. Poprvé je mezi nimi i tlačítko M Hybrid, které slouží k výběru požadovaného provozního režimu pohonného systému. Řidiči mohou volit mezi režimy HYBRID, ELECTRIC a eCONTROL. K dispozici je také tlačítko Setup, jež poskytuje přímý přístup k menu nastavení systému pohonu, podvozku, řízení, brzdového systému, pohonu M xDrive a úrovně rekuperace kinetické energie.

Tlačítko M Mode slouží k volbě celkového módu vozu. Když řidič přepne z výchozího nastavení Road na Sport, zásahy asistenčních systémů se omezí pouze na základní funkce potřebné pro sportovní jízdu, stejně jako se přizpůsobí obsah zobrazovaný na přístrojovém panelu. Dvě individuálně nakonfigurovaná nastavení vozu lze uložit spolu s preferovaným nastavením provozního režimu systému M HYBRID, zvuku motoru, stabilizačního systému DSC a charakteristiky řazení převodovky do paměti a následně je vyvolat pomocí tlačítek M na volantu.

5. ZOBRAZOVACÍ A OVLÁDACÍ SYSTÉM, KONEKTIVITA

Nové BMW iDrive s BMW Operačním systémem 8.

BMW XM se standardně dodává s palubním systémem BMW Live Cockpit Professional, který přináší M specifickou verzi nejnovější generace vícesmyslového zážitku rozhraní BMW iDrive. Jeho základem je BMW Operační systém 8, který se vyznačuje softwarem nové generace spolu s mimořádně výkonnou konektivitou a zpracováním dat. Celkově posouvá interakci mezi řidičem a vozem do digitální budoucnosti.

BMW Prohnutý displej s klasickým M obsahem.

Standardně dodávaný BMW Prohnutý displej na palubní desce XM je výrazně natočen směrem k řidiči, což má ergonomický efekt v podobě ještě snazšího intuitivního dotykového ovládání. Tvoří jej 12,3palcový informační displej a kontrolní displej s úhlopříčkou 14,9 palce. Nejmodernější grafika působí ohromujícím dojmem díky výrazným tvarům, dynamickým světelným efektům a expresivním barevným světům.

Nově navržené grafické uspořádání přístrojového panelu a v M stylu zobrazované údaje přispívají k soustředěnému zážitku z jízdy zaměřené na výkon a dynamiku. Z tohoto důvodu se rychlost jízdy zobrazuje v levé části displeje jak v podobě číselného údaje, tak jako digitální stupnice, spolu s dalšími informacemi, jako je ukazatel stavu paliva a stavu asistenčních systémů. V pravé části se zobrazují otáčky motoru, aktuálně zařazený převodový stupeň, nastavení převodovky Drivelogic, úroveň nabití akumulátoru a režim zvolený tlačítkem M na volantu. V horní části přístrojového panelu se pak zobrazují známá světla řazení M Shift. Lišta na spodním okraji displeje poskytuje informace o stavu systémů jízdní stability, M xDrive a kontroly trakce.

Navigační systém BMW Maps a M specifický Head-Up Displej ve standardní výbavě.

Nejnovější generace standardního navigačního systému umožňuje extrémně rychlý výpočet trasy, který se provádí dynamicky a na základě přesných dopravních informací v reálném čase RTTI. Součástí standardního BMW Live Cockpit Professional je také BMW Head-Up Displej s M specifickou grafikou a poskytovanými údaji.

Streamování YouTube na kontrolním displeji.

Řidič a spolujezdec v BMW XM mohou na kontrolním displeji využívat služby videa na vyžádání (předpokládaný termín léto 2023). To znamená, že si mohou krátit čas při čekání na dobití nebo natankování vozidla například sledováním rozmanitého zábavního programu přímo na kontrolním displeji. Počínaje službou YouTube se bude nabídka dostupných služeb postupně rozšiřovat. BMW Group bude za tímto účelem přidávat do systému aplikace dalších třetích stran. Pro streamování videa musí být aktivována Osobní eSIM ve vozidle.

BMW Digitální klíč Plus je plně funkční klíč k automobilu

Volitelný BMW Digitální klíč Plus umožňuje zákazníkům stojícím v blízkosti vozidla automaticky zamykat a odemykat jejich nové BMW XM pomocí iPhonu, a to prostřednictvím bezpečné ultraširokopásmové rádiové technologie (UWB). iPhone ani není třeba vytahovat z kapsy. Díky tomu je běžný klíč od auta zbytečný.

Vynikající konektivita s 5G a Osobní eSIM.

Pokud si zákazník zvolí v rámci volitelné výbavy Osobní eSIM, může být díky funkci DSDA (Dual SIM Dual Active) aktivní současně i SIM karta vozidla. Osobní eSIM umožňuje zákazníkovi snadno využívat komunikační funkce a funkce konektivity přímo ze svého vozu a s využitím jeho vlastního tarifu s mobilním operátorem. BMW XM se tak v podstatě mění v další digitální a připojené zařízení v ekosystému zákazníka. Mobilní příjem dat i telefonních hovorů je výrazně vylepšen díky 5G anténnímu systému vozidla. Prostřednictvím mobilního hotspotu se k internetu může ve voze připojit až deset zařízení najednou.

6. SPECIÁLNÍ MODEL BMW XM RED LABEL

Připravovaný speciální model BMW XM Red Label.

Od konce roku 2023 bude k dispozici nové BMW XM Label Red*:

  • Další zvýšení dynamiky zásluhou výkonu 550 kW (750 k) a točivého momentu 1000 Nm
  • Působivými prvky exteriéru jsou povrchy ve výrazné červené barvě Toronto Red kontrastující s matně černým lakem Frozen Carbon Black
  • Barevné schéma v červeno-černé kombinaci stejným stylem pokračuje i v interiéru, kde ve spojení s detaily navrženými přímo pro tuto edici účinně přitahuje pozornost

* Předběžné informace a vyobrazení

BMW XM (G09)

CO2 emise – informace

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

BMW XM

kombinovaná spotřeba paliva podle WLTP: 1,6–1,5 l/100 km; kombinovaná spotřeba elektřiny podle WLTP: 30,1–28,9 kWh/100 km; kombinované emise CO2 podle WLTP: 36–33 g/km*.

Galerie BMW XM Black