Přeskočit na obsah
CarTec Group

Jediný automobil dokázal změnit průběh automobilové historie. Dnes tato legenda zažívá svou novou reinkarnaci. Rolls-Royce Motor Cars hrdě představil sérii 35 kusů Rolls-Rolls Ghost modelového roku 2018, která vznikla jako pocta původnímu modelu Silver Ghost.

V roce 1904 spojili své síly průkopník motorismu, úspěšný podnikatel a neohrožený konstruktér, přičemž jejich společnou hnací silou byla touha uspět. O tři roky později jejich společný výtvor zaplnil hlavní stránky novin po celém světě. Těžko uvěřitelný výkon, který ve své době neměl obdoby, absolvovali ctihodní pánové Charles Rolls a Claude Johnson ve voze pojmenovaném „Silver Ghost“ sira Henryho Royce. Tento automobil ujel rekordní vzdálenost 23 127 km. Tato událost měla za úkol vytvořit historii automobilismu i luxusu a současně nastavit celosvětově uznávané měřítko v oblasti dokonalosti.

Šlo o dvanáctý vyrobený podvozek modelu 40/50 hp, na němž byla namontována cestovní karoserie Barker & Co 4/5, kterou si objednal Claude Johnson, tehdejší výkonný ředitel Rolls-Royce Limited. Tato karosářská varianta skvělým způsobem demonstrovala schopnosti značky Rolls-Royce. Nadpozemsky tichá jízda tohoto výjimečného automobilu a stříbrná barva se stříbrným kováním vedla Johnsona k rozhodnutí, aby tento konkrétní automobil vybral pro závodní účely. Odtud jméno „Silver Ghost“.

 U příležitosti tohoto mimořádného příkladu technické dokonalosti vznikne v Goodwoodu, Západní Sussex, domovině značky Rolls-Royce, speciální série na zakázku vyrobených modelů Ghost modelového roku 2018. Třicet pět příznivců značky se může těšit na soudobý mistrovský kus automobilové historie, jelikož odnož Bespoke Collective společnosti Rolls-Royce Motor Cars představuje právě v kolekci „Silver Ghost Collection“.

Torsten Müller-Ötvös, výkonný ředitel společnosti Rolls-Royce Motor Cars, ze sídla automobilky uvedl: „Tato elegantní kolekce ,Silver Ghost Collection‘ je poctou mimořádným úspěchům zakladatelů naší značky. Rolls-Royce Bespoke Collective mistrovským způsobem ukazuje velkolepý příběh původního Silver Ghostu v pouhých 35 automobilech. Tím vytváří současnou poctu původnímu automobilu. Naši řemeslníci a umělečtí mistři pokračují v tomto dědictví dokonalosti, a tím vytvářejí jedinečné automobily, definující pojem, co znamená slovo luxus.“

Rolls-Royce „Silver Ghost Collection“

Automobil Rolls-Royce v dnešní době představuje absolutní luxus, který je prostoupen historií a obestřen vzácností. Automobil kolekce Rolls-Royce Collection Car zosobňuje jedinečný talent týmu Rolls-Royce Bespoke Design, kdy každý kus je sběratelským originálem. Jde o budoucí klasiku, jejímž osudem je zářit na mezinárodních přehlídkách elegance Concours d’Elégance.

Klíčovým prvkům této kolekce byla věnována důkladná pozornost. Odkazy velebící minulost jsou mistrně zakomponovány ručním způsobem do exteriéru a interiéru modelu Ghost a vytvářejí současnou podobu, jež o značce vypovídá stejným způsobem, jako kdysi „Silver Ghost“.

Soška Spirit of Ecstasy z ryzího stříbra, múza doprovázející všechny od roku 1911 vyrobené vozy, odkazuje na průkopnické dědictví předchůdce tohoto automobilu. Speciálně vytvořený punc AX201, registrační značka původního „Silver Ghostu“, bude vyražen Puncovním úřadem ve spodní části každé ze sošek, což je pocta, které se nedostane každému. Společně s puncem AX201, označením kvality a znaku příslušného městského Puncovního úřadu, se zde objeví druhý unikátní punc „RR“, tedy stejnojmenný znak automobilky, který zde slouží jako povinné označení výrobce a dokládá původ tohoto vozu.

Jedinečnost této kolekce představuje samo o sobě černě zlaté lemování spodní části sošky Spirit of Ecstasy. Vyznačuje se kladívkem rozklepaným měděným vykládáním, které je poctou mědi, jež se hojně používala v motorovém prostoru původního „Silver Ghostu“. Tvarovaná, vyklepávaná a texturovaná měď je vyzdobena nově navrženým puncem AX201.

Barva Cassiopeia Silver, komplexní stříbrná barva, která v sobě snoubí jak teplé, tak studené tóny, zaplavuje exteriér modelu Ghost odstínem, v němž se odráží stříbrná barva původního automobilu. Na zakázku vytvořená dekorativní barva, jejíž ruční nanesení má na starosti mistr lakýrník Rolls-Royce a jejíž aplikace zabere osm hodin, je prostoupena jemnými částečkami ryzího stříbra a vyzdvihuje původ této kolekce.

Přední část vozu modelového roku 2018 je okamžitě rozpoznatelná jako jeden z 35 vozů této kolekce. Černě lakovaná maska chladiče napodobuje charakteristický černý chladič původního „Silver Ghostu“, zatímco kompletně leštěné středy kol s ozdobným nápisem „SILVER GHOST – SINCE 1907“, vyrytým na stříbrném podkladu, jsou odkazem na detaily původního automobilu.

Po otevření od sebe se otevírajících dveří upoutají pozornost akcenty speciálně vyrobené kůže „Forest Green“, která je poctou původnímu čalounění. Nová kůže se stříbřitými prvky se v nabídce Rolls-Royce objevuje vůbec poprvé a nachází se v předních a zadních dveřních panelech. Kromě toho byla na otevřené póry dekorativního dřeva přístrojové desky a dveří nanesena stříbrná barva, reflektující odkaz na skvělé předchůdce tohoto vozu.

Dalším odkazem na „Silver Ghost“ jsou hodiny, které jsou vyvedeny jako stříbrný ingot s vyrytým nápisem „Silver Ghost Since 1907“. Také tyto hodiny jsou ozdobeny charakteristickými puncovními znaky této kolekce. Krytí z ryzího stříbra nabízí dekorativní plochu, která připomíná originální přístroje modelu „Silver Ghost“.

Ozdobné kryty prahů dávají vyrytými slovy „Silver Ghost Collection – One of Thirty-Five“ hrdě najevo, že jde o výjimečný vůz a jeden z pouhých 35 vyrobených kusů. Deštníky Rolls-Royce, umístěné ve dveřích každého vozu, jsou zdobeny stříbrným lemováním a osazeny dřevěnou rukojetí Tudor Oak s otevřenými póry. Její konec je pak ozdoben rytinou, která demonstruje její jedinečný původ.

Středová konzola z programu Bespoke umožňuje cestujícímu uložit své osobní potřeby, což přispívá ke komfortu moderního cestování. K vozu je dodávána i schránka na příslušenství, hodinky a sluneční brýle, spolu s perem „Silver Ghost“ tvarovaným do podoby proudnicového vozu, ladného, moderního a štíhlého.

Jako finální detail, který dotváří celkový dojem a završuje kolekci, bude novému majiteli předán vzácný a sběratelsky hodnotný piknikový koš Silver Ghost Hamper, který navazuje na romantickou představu vrcholu stravování na čerstvém vzduchu a hrdě ukáže kombinaci designu Bespoke s tím nejlepším řemeslným zpracováním.

CO2 emise – informace

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.