Přeskočit na obsah
CarTec Group

Druhá generace BMW M2 nadchne a potěší vlastnostmi klasického vysokovýkonného sportovního vozu – navrženými ve vysoce koncentrované podobě, se svěží intenzitou a nejmodernějšími technologiemi. Nová M2 v sobě skrývá ryzí radost z jízdy. Základem její přitažlivosti jsou její kompaktní rozměry, řadový šestiválcový motor, manuální převodovka, pohon zadních kol a pokročilá koncepce zobrazování a ovládání, která umožňuje řidiči nastavit vůz podle jeho vlastních potřeb. 

Nové BMW M2 představuje další vrchol modelové ofenzivy oslavující 50leté výročí BMW M GmbH. Dvoudveřový vůz představuje ztělesnění nefalšované závodní vášně, kterou si majitelé mohou užívat i při každodenním používání. Technologie pohonu, konfigurace podvozku a aerodynamická vyváženost karoserie byly během důkladného testování na Severní smyčce okruhu Nürburgring.

Prodej nového BMW M2 odstartuje po celém světě v dubnu 2023. Nové kompaktní kupé se zadním pohonem, navržené pro poskytování ryzí radosti z jízdy, se začne prodávat v dubnu s cenou začínající na 1 835 600 Kč včetně DPH. Objednat ho lze již nyní.

1666622570BMW-M2-cartecgroup-video.jpg

Máte zájem o BMW M2? Zašlete nám nezávaznou poptávku:

Rádi bychom Vás požádali o GDPR souhlas dle Vašich preferencí.

1. KONCEPCE A DESIGN.

Ideální recept na ryzí radost z jízdy. Kompaktní rozměry, mimořádně svalnaté proporce.
Expresivní vzhled nového BMW M2 je jasným ukazatelem sportovní radosti z jízdy a vychází především z jeho extrémně dravých proporcí, které jsou dány zejména kompaktností jeho dvoudveřové karoserie. Od přídě k zádi měří 4580 mm, na šířku 1887 mm a na výšku 1403 mm. Nové BMW M2 je tedy o 119 milimetrů delší než jeho předchůdce, o 16 milimetrů širší a o 11 mm nižší. Současně je o 214 milimetrů kratší než BMW M4 Coupé.

Rozvor nového BMW M2 o délce 2747 milimetrů přispívá obzvláště výrazně k jeho lehkonohé agilitě. Je o 110 milimetrů kratší než v případě BMW M4 Coupé, ale o 54 milimetrů delší než u předchozího modelu, což přináší větší prostor pro nohy vpředu i vzadu. Rozchod kol se vpředu zvětšil o 38 milimetrů (na 1617 mm) a vzadu o 4 milimetry (na 1605 mm). To znamená, že se přesně shoduje s BMW M4 Coupé, což dále zdůrazňuje rozdíl v rozměrech ve srovnání se standardními modely BMW řady 2 Coupé. Ve srovnání s nimi je vysokovýkonný model širší o 49 milimetrů, přičemž rozchod kol je vpředu širší o 44 mm a vzadu o 18 mm.

M specifické designové prvky podtrhují výkonový charakter vozu. Extrémně sportovní proporce nového BMW M2 se snoubí s jasně navrženými plochami a mohutně tvarovanými proporcemi. Vzniká tak emocionálně poutavý design, který zdůrazňuje zejména široký postoj nového BMW M2. Unikátní vzhled vozu se zřetelným odlišením od BMW řady 2 Coupé podtrhují také M specifické designové prvky, které jsou pevně zakotveny ve funkčních požadavcích na chlazení a aerodynamiku.

Přední část nového BMW M2 zdobí velká horizontální bezrámečková BMW maska chladiče ve tvaru ledvinek. Sekce třídílného a pro modely M specifického spodního nasávacího otvoru mají téměř pravoúhlé tvary a zajišťují efektivní chlazení komponentů pohonného ústrojí a brzd. Odvážně tvarované světlomety jsou umístěny na vnějších okrajích přední části. Každý z nich je inspirován legendárními modely BMW 02 a má jeden kruhový světlomet využívající technologii full-LED pro potkávací i dálková světla. 

Tmavé pozadí světlometů zvýrazňují použitou vyspělou techniku. Světla pro denní svícení mají podobu světlovodných trubic ve tvaru písmene U na spodním okraji předních světlometů, v nichž jsou integrovány také směrové ukazatele. Volitelně jsou k dispozici Adaptivní LED světlomety s neoslňujícím asistentem dálkových světel BMW Selective Beam a světlomety M Shadow Line s tmavými vnitřními částmi.

Vytažené blatníky, volitelná střecha z uhlíkových vláken. Výrazně rozšířené boční prahy v kombinaci s mohutnými širokými blatníky vytvářejí charakteristický vzhled BMW M inspirovaný závodními vozy. Siluetu vozu formuje dlouhá kapota, krátké převisy a dozadu posunutá kabina pro cestující. Od B-sloupku dynamicky klesající linie střechy a krátké víko zavazadlového prostoru zakončené výrazným spoilerem dotvářejí obraz kompaktního BMW kupé s mimořádnou sportovní přitažlivostí.

Zákazníci si mohou na přání objednat nové BMW M2 se M karbonovou střechou. Použití tohoto extrémně lehkého a vysoce pokročilého materiálu na střechu snižuje hmotnost vozu přibližně o šest kilogramů a současně přispívá ke snížení těžiště, což je přínosem pro ovladatelnost. M karbonová střecha působí díky svému tmavému zbarvení, nelakované struktuře plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny (CFRP) a podélným prolisům výrazným dojmem.

Čistokrevný závodní difuzor.
Zadní část nového BMW M2 se vyznačuje horizontálními liniemi, které jí vtiskují tvar. Tyto plochy získávají svůj M specifický vzhled díky vertikálně uspořádaným odrazkám zasazeným hluboko do vnějších okrajů zadního nárazníku a zadní odtrhové hraně navržené tak, aby vytvářela dodatečný přítlak na zadní nápravě. Nejpřitažlivějším prvkem zadní části vozu je osobitý difuzor. Tento prvek usměrňující vzduch má střídmý závodní vzhled a zahrnuje další charakteristický M prvek, a to dva páry zdvojených koncovek výfuku. Ve srovnání s ostatními modely BMW M jsou umístěny blíže ke středu a spolu s výrazným difuzorem vytvářejí působivě kompaktní zadní část.

Barvy karoserie a kola z lehké slitiny dodávají osobitý vzhled.
Zákazníci, kteří si koupí nové BMW M2, si mohou vybrat ze dvou pastelových a tří metalických barev karoserie. Nabídka zahrnuje pastelovou bílou Alpine White, černý metalický lak Sapphire Black a šedý metalický lak Brooklyn Grey, plus červený metalický lak Toronto Red a modrou pastelovou barvu Zandvoort Blue, které jsou k dispozici výhradně pro tento kompaktní vysokovýkonný sportovní vůz.

Součástí standardní výbavy nového BMW M2 jsou exkluzivně navržená dvoubarevná M kola z lehké slitiny s dvojitými paprsky Double-spoke. S průměrem 19 palců vpředu a 20 palců vzadu ještě více umocňují agilní vlastnosti vozu. Jako volitelnou výbavu lze objednat i další M kola z lehké slitiny ve stejném rozměru. Kromě toho jsou v nabídce dílů BMW M Performance k dispozici kola z lehké slitiny M Performance s průměrem 20 palců vpředu a 21 palců vzadu.

2. POHON.

Řadový šestiválec s technologií M TwinPower Turbo, manuální převodovka a pohon zadních kol poskytují prvotřídní jízdní dynamiku v klasickém stylu.

Technologie pohonu nového BMW M2 přináší do segmentu prémiových kompaktních automobilů elitní výkon a nabízí opojný zážitek z jízdy ve stylu klasických vysokovýkonných sportovních vozů. M2 je jediným vozem ve svém segmentu, který je nabízen s řadovým šestiválcem, jenž zaujme nejen svými nenapodobitelnými vlastnostmi, ale také fascinujícím výkonem. Motor spojuje své síly buď s dynamickou osmistupňovou převodovkou M Steptronic s logikou řazení Drivelogic, nebo se šestistupňovou manuální převodovkou navrženou pro radost z jízdy pro puristy. V obou případech je výkon motoru přenášen na silnici tradičním
způsobem přes zadní kola.

Nové BMW M2 s maximálním výkonem 338 kW/460 k z řadového šestiválce stojí na vrcholu segmentu kompaktních vysokovýkonných vozů. Navíc jeho motor překonává pohonnou jednotkou předchůdce o 66 kW/90 k. Jednotka o objemu 3,0 litru se od motoru použitého v modelech BMW M3/BMW M4 liší pouze v několika detailech.

Vlastnosti typické pro M: okamžitý nástup výkonu, vysokootáčkový charakter.
Řadový šestiválec ve verzi vyvinuté pro BMW M2 opět zaujme svými typickými M vlastnostmi. Kombinuje nejnovější technologii M TwinPower Turbo s vysokootáčkovým charakterem, který řidiči od M automobilů očekávají. Nejvyšší točivý moment 550 Nm nastupuje mezi 2650 a 5870 1/min a maximální výkon se dostavuje při 6250 1/min. Okamžitá odezva, zdravý apetit po otáčkách a lineární průběh výkonu až k omezovači otáček společně vytvářejí nezaměnitelný soubor vlastností, který definuje zážitek z výkonu nového BMW M2, jehož motor točí maximálně 7200 1/min.

Koncepce řadového šestiválce a jeho technické detaily odrážejí desetiletí zkušeností BMW M GmbH z oblasti motorsportu. Extrémně tuhý blok motoru, stěny válců se sníženým třením a odlehčený kovaný klikový hřídel s vysokou tuhostí zvyšují účinnost, zrychlují nástup výkonu a podtrhují vysokootáčkový charakter řadového šestiválce. Pro výrobu jádra hlavy válců se využívá forma vzniklá s využitím 3D tisku, díky čemuž je lehčí a mohlo být použito efektivnější vedení chladicích kanálů.

Stlačený vzduch do spalovacích prostorů přivádějí dvě jednokomorová turbodmychadla. Součástí systému přeplňování je také nepřímý chladič stlačeného vzduchu a elektronicky řízený obtokový ventil. Dalšími prvky technologie M TwinPower Turbo je vysokotlaké přímé vstřikování paliva, které pracuje s tlakem až 350 bar, proměnný zdvih ventilů VALVETRONIC a variabilní časování vačkových hřídelů Double-VANOS.

Závodní chlazení a mazání motoru, M specifický výfukový systém.
M specifický chladicí systém zásobují čerstvým vzduchem velké nasávací otvory v předním nárazníku. Komponenty hnacího ústrojí jsou díky tomu za všech okolností udržovány na optimální provozní teplotě, a to jak při každodenním používání na krátké vzdálenosti nebo v městských oblastech, tak při rychlých jízdách na okruhu. Systém mazání je rovněž navržen tak, aby zvládl extrémně dynamické jízdní situace. Olejová vana se dvěma oddělenými komorami a integrovaným sacím kanálem umožňuje elektronicky řízenému olejovému čerpadlu spolehlivě udržovat průtok maziva i při extrémním příčném a podélném zrychlení.

M specifický výfukový systém s elektricky ovládanými klapkami vytváří emotivně bohatý zvukový doprovod, který poskytuje akustickou atmosféru lineárně narůstajícího výkonu motoru. Na jeho konci je velký koncový tlumič, na nějž navazují pro BMW M typické dva páry koncovek výfuku.

Výběr mezi osmistupňovou převodovkou M Steptronic s funkcí Drivelogic nebo šestistupňovou manuální převodovkou.
Nové BMW M2 je standardně dodáváno s osmistupňovou převodovkou M Steptronic s logikou řazení Drivelogic. Na přání však může být jeho řadový šestiválec spojen také se šestistupňovou manuální převodovkou, která vytváří jízdní zážitky v klasickém duchu s intenzivní interakcí mezi řidičem a vozem. Převodové poměry a rozpětí převodů jsou dokonale přizpůsobeny výkonové charakteristice motoru. Přesně definované řazení umožňuje rychlé a snadné změny převodových stupňů. Asistent řazení spočívající v automatických meziplynech usnadňuje řazení během brzdění před zatáčkami a lze jej deaktivovat v nastavení M Setup.

Standardně dodávaná osmistupňová převodovka M Steptronic se vyznačuje převodovými poměry dokonale přizpůsobenými charakteristice motoru a extrémně sportovními změnami převodových stupňů. Blízko u sebe poskládané převody zlepšují hospodárnost motoru v nízkých otáčkách a zároveň umožňují intenzivní nárůst výkonu z nízkých rychlostí. Dále vylepšená technologie hydrodynamického měniče vyhlazuje projev a současně umožňuje obzvláště přímé spojení s motorem.

Kromě nově tvarovaného voliče převodovky lze převody měnit také řadicími páčkami na volantu. Manuální režim řidiči umožňuje prudce zrychlit z ustálené rychlosti provedením vícestupňového podřazení na nejnižší možný převodový stupeň. Tato funkce se aktivuje přidržením levé řadicí páčky a současně sešlápnutím plynového pedálu. Pokud řidič při akceleraci v manuálním režimu vytočí motor až do omezovače, samočinná převodovka nepřeřadí na vyšší rychlostní stupeň. V automatickém režimu pomáhá řidiči při ostrém brzdění do zatáček tím, že při podřazování používá automatické vyrovnávání otáček.

Špičková dynamika, intenzivní trakce: pohon zadních kol a Aktivní M diferenciál.
Tím, že nové BMW M2 přenáší výkon výhradně na zadní kola, využívá tradiční recept na přeměnu hnací síly motoru na dynamické výkony. Při ostré jízdě na okruhu může řidič využívat pro M modely charakteristického lineárního nárůstu sil bočního zrychlení a zatáčkami projíždět v kontrolovaném přetáčivém smyku, tzv. driftu.

Ke skvělé dynamice BMW M2 přispívá také standardně dodávaný Aktivní M diferenciál na zadní nápravě. V případě potřeby dokáže svým plynulým až 100% svorným účinkem zabránit rozdílům otáček mezi zadními koly. Tím se zlepšuje trakce v situacích, kdy má každé z kol zadní nápravy jinou přilnavost. Závěr diferenciálu způsobuje, že se hnací moment neztrácí prokluzem jednoho nebo druhého zadního kola, ale přenese se na kolo s větší trakcí, a tím se využije k rychlejšímu rozjezdu. Aktivní M diferenciál je propojen se stabilizačním systémem DSC (Dynamic Stability Control) a svoji svornost přesně přizpůsobuje dané jízdní situaci, kterou monitoruje řada senzorů. Mezi faktory, které se zde berou v úvahu, patří hnací moment, otáčky kol, rychlost jízdy, boční zrychlení, jakož i úhel natočení volantu a rychlost stáčení vozu kolem svislé osy. Díky tomu lze svorný účinek zvolit velmi přesně a pro řidiče předvídatelně. Například při dynamickém výjezdu ze zatáček dostává jasnou zpětnou vazbu o přilnavosti zadních kol, a může tak přidat přesně tolik plynu, kolik je potřeba.

3. PODVOZEK.

Nový rozměr agility.

Charakteristickými znaky každého výkonného sportovního vozu od BMW M GmbH jsou chuť po dynamice, agilita a preciznost. Nové BMW M2 s výjimečně ostrými reakcemi na každý pohyb plynového pedálu a volantu dává jasně najevo svou obratnost. Propracovaný podvozek, původně vyvinutý pro BMW M3/BMW M4, propůjčuje modelu M2 všechny nástroje potřebné k tomu, aby se výkon jeho šestiválce proměnil v senzační jízdní vlastnosti, a to jak při každodenních cestách, tak při jízdě na okruhu. Kompaktní rozměry, krátký rozvor, vynikající tuhost karoserie v ohybu i krutu, pevné spojení karoserie a podvozku a téměř dokonale vyvážené rozložení hmotnosti v poměru 50:50 zajišťují precizní a přirozenou ovladatelnost. K tomu se přidává klasický pohon zadních kol a výsledkem je bezkonkurenčně ryzí radost z jízdy.

M specifické výztuhy a součásti podvozku.
Tuhost přední části nového BMW M2 dále zvyšují specifické zesilující výztuhy spojující horní uložení předních tlumičů jak mezi sebou navzájem, tak s přední částí vozu a přepážkou mezi motorem a kabinou. Vertikální výztuhy spojují výztužné prvky v motorovém prostoru s pomocným rámem přední nápravy, jehož uložení bylo rozšířeno integrací specifických spojovacích bodů směřujícím až ke spodním částem A-sloupků. Pomocný rám přední nápravy, v hliníkovém provedení typickém pro modely M, je zesílen jednodílným hliníkovým plechem zasahujícím až k prahům. Střední a zadní část podlahy je vyztužena doplňkovými prvky v C-sloupcích
a výztuhami pod zavazadlovým prostorem. Speciální pomocný rám zadní nápravy je vyztužen trojicí hliníkových panelů a je pevně spojen s karoserií.

Podvozek nového BMW M2 má M specifickou geometrii a elastokinematiku, které v kombinaci s výjimečně velkým závlekem a úhlem rejdového čepu umožňují klasickou M kombinaci špičkových dynamických vlastností a dostatečného pohodlí pro každodenní jízdy i cesty na dlouhé vzdálenosti. M specifickou přední nápravu s oddělenými dvojitými spodními rameny tvoří nově vyvinutá hliníková příčná ramena s kulovými čepy, podélná hliníková spodní podélná ramena s nově navrženým uchycením, kované otočné ložisko svislé pružicí a tlumicí vzpěry a odlehčené náboje kol s velkým negativním odklonem. Pětiprvková zadní náprava s M specifickými komponenty nabízí díky širokému rozchodu kol a tuhému uložení ideální základ pro přímou a přesnou odezvu i v mimořádně dynamických jízdních situacích.

Řízení M Servotronic a adaptivní M podvozek ve standardní výbavě.
Řízení M Servotronic usnadňuje na jedné straně zatáčení při průjezdu zatáčkou a na druhé straně zajišťuje bezproblémové parkování a manévrování. Kombinuje přednosti posilovače pracujícího v závislosti na rychlosti a proměnného převodu řízení. V menu M Setup jsou k dispozici dvě nastavení odezvy řízení. Komfortní režim kombinuje lehké řízení s přesnou zpětnou vazbou. V nastavení Sport je řízení mnohem komunikativnější a zároveň vyžaduje výrazně větší sílu k otáčení volantu – pro maximální přesnost při zkoumání nejzazších hranic dynamických schopností vozu.

Elektronicky řízené tlumiče standardně dodávaného adaptivního M podvozku zlepšují kontakt kol s vozovkou a trakci v každé jízdní situaci.
Řídicí jednotka systému využívá senzory k neustálému sledování pohybů karoserie, stavu vozovky a pohybů volantu. Elektromagneticky ovládané ventily reagují během několika milisekund a nastaví požadovanou tlumicí sílu – plynule a pro každé kolo samostatně. Základní charakteristiku tlumičů lze nastavit v menu M Setup.

Integrovaný brzdový systém se dvěma nastaveními pedálu, M kola z lehké slitiny o průměru 19 palců vpředu a 20 palců vzadu. Dvoudílné M brzdy nového BMW M2, které se skládají z šestipístkových brzd s pevnými třmeny a kotouči o průměru 380 mm na předních kolech a jednopístkových plovoucích třmenů (včetně parkovací brzdy) a kotouči o průměru 370 mm vzadu, poskytují vynikající brzdný výkon. Třmeny jsou standardně lakovány modrou nebo volitelně červenou barvou.

M Drive Professional s M Traction Control také jako součást standardní výbavy.
Stabilizační systém DSC (Dynamic Stability Control) funguje ještě efektivněji ve spojení s integrovaným brzdovým systémem. Mezi jeho funkce patří režim M Dynamic Mode, který stisknutím tlačítka umožňuje větší prokluz kol a navozuje tak mimořádně sportovní zážitek z jízdy. Funkce regulace prokluzu je u nového BMW M2 integrována do řídicí jednotky motoru. Díky tomu odpadají dlouhé cesty signálu k řídicí jednotce stabilizačního systému DSC, což znamená, že zásahy jsou aplikovány až desetkrát rychleji než u konvenčních systémů, a navíc s mimořádnou přesností. Jakákoli ztráta trakce, ať už při akceleraci na vozovce s proměnlivou nebo omezenou přilnavostí, nebo při průjezdu zatáčkou, je proto eliminována hned v zárodku, což znamená, že systém DSC musí mnohem méně často zasahovat selektivním přibržďováním jednotlivých kol.

Funkce M Traction Control, která je součástí standardní výbavy M Drive Professional, umožňuje řidiči nového BMW M2 nastavit mezní hodnoty pro regulaci prokluzu kol. Řidič si tak může vybrat jeden z deseti předvolených stupňů intenzity, jíž mohou poháněná kola proklouznout. Při jízdě na okruhu tak mohou řidiči přesně nastavit rozsah zásahů regulačního systému a nakonfigurovat si požadované nastavení pro kontrolované drifty, které je přesně přizpůsobeno jak podmínkám povrchu trati, tak jejich osobním preferencím a schopnostem.

4. VÝBAVA.

Atraktivní standardní výbava a cílená nabídka volitelné výbavy.

Pokud jde o funkčnost, ovládání a komfort, standardní výbava nového BMW M2 následuje techniku pohonného ústrojí a podvozku a klade důraz především na radost z jízdy. Kokpit kompaktního vysokovýkonného sportovního vozu svým uspořádáním zaměřeným na řidiče obsahuje M specifické ukazatele, ovládací prvky a možnosti nastavení, stejně jako pokročilý BMW Prohnutý displej. Standardní výbava M Drive Professional umožňuje řidičům zdokonalovat jejich dovednosti za volantem nového BMW M2 pomocí funkcí, jako je M Drift Analyser a časomíra M Laptimer, a zároveň si užívat autentickou závodní atmosféru.

Závodní atmosféra na přání: přepracovaná M sportovní sedadla a M karbonová skořepinová sedadla.
Standardní sportovní sedadla nového BMW M2 poskytují vynikající komfort na dlouhé vzdálenosti a pozoruhodnou boční oporu při průjezdu zatáčkami. Jejich design zaujme pro tento model specifickými prvky v podobě čalounění kombinujícího materiály Sensatec/Alcantara a loga „M2“ v horní části opěradla. Na přání mohou být vybavena vyhříváním a elektrickým nastavením podélné pozice, sklonu a výšky sedáku. Sedadlo řidiče je potom navíc vybaveno elektrickým nastavením šířky a sklonu opěradla s paměťovou funkcí.

K dispozici jsou také nová exkluzivní M sportovní sedadla s ještě výraznějšími bočnicemi, tvary opěradla a hlavovými opěrkami v barvách BMW M GmbH. Jsou čalouněna kombinací kůže Vernasca a materiálu Sensatec s perforovanými plochami a lze je objednat v černé nebo hnědé barvě. Jejich integrované opěrky hlavy jsou doplněné osvětleným logem M. M sportovní sedadla jsou rovněž vybavena elektrickým nastavováním, včetně výšky hlavových opěrek. K dispozici jsou také M bezpečnostní pásy s vetkanou trikolorou BMW M GmbH.

M karbonová skořepinová sedadla, která jsou rovněž na seznamu volitelné výbavy nového BMW M2, vyzařují ihned po otevření dveří ryzí závodní atmosféru. Jsou také plně elektricky nastavitelná a vyhřívaná, mají integrované opěrky hlavy a osvětlené logo modelu. Kůže Merino pokrývající povrch sedadel zvyšuje komfort, zatímco odnímatelné opěrky hlavy a možnost přidání vícebodového bezpečnostního pásu podtrhují jejich závodní charakter. Použití plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny (CFRP) v konstrukčních prvcích sedáku a opěradla spolu s výřezy v bočnicích a pod opěrkami hlavy ušetří oproti M sportovním sedadlům 10,8 kilogramu.

Funkce pro snadné nastupování na zadní sedadla posouvá přední sedadla se sklopenými opěradly směrem dopředu a usnadňuje tak cestujícím přístup na zadní sedadla. Tvary a integrované hlavové opěrky obou zadních sedadel jim propůjčují charakter samostatných sedadel, takže i cestující vzadu si mohou vychutnat pocit sportovní radosti z jízdy. Zadní opěradlo je dělené v poměru 40:20:40, takže pro přepravu velmi dlouhých zavazadel lze podle potřeby sklopit jeho jednu nebo více částí. S opěradly ve svislé poloze nabízí nové BMW M2 zavazadlový prostor o objemu 390 l.

Asistenční systémy pro vyšší komfort a bezpečnost.
Široká nabídka nejmodernějších asistenčních systémů umožňuje účinně zvýšit komfort na dlouhých cestách a současně posílit bezpečnost v nepřehledných jízdních situacích. Nové BMW M2 je standardně vybaveno systémem Park Distance Control s parkovacími senzory vpředu i vzadu, systémem pro automatické udržování rychlosti s brzdnou funkcí, varováním na nebezpečí nárazu do překážky vpředu s brzdnou funkcí, varováním před opuštěním jízdního pruhu s funkcí návratu do jízdního pruhu, asistentem pozornosti a ukazatelem rychlostních limitů s ukazatelem zákazu předjíždění a manuálním asistentem pro dodržování rychlostních limitů.

Volitelně dostupný Driving Assistant přidává funkce varování před změnou jízdního pruhu, varování před vozidly přijíždějícími zezadu z boku a systém prevence nárazu zezadu. Systém aktivního udržování rychlosti s funkcí Stop & Go, který lze rovněž nalézt v seznamu volitelné výbavy, udržuje zvolenou cestovní rychlost a zároveň automaticky udržuje bezpečný odstup od vozidel jedoucích vpředu. Vůz lze dovybavit také couvací kamerou či Parkovacím asistentem, jehož součástí je i couvací asistent.

5. ZOBRAZOVACÍ A OVLÁDACÍ SYSTÉMY, KONEKTIVITA.

Nové BMW iDrive s BMW Operačním systémem 8.

Nové BMW M2 nabízí svým cestujícím také nejnovější generaci multimodálního zážitku BMW iDrive v podobě standardně dodávaného palubního systému BMW Live Cockpit Plus. Jeho základem je BMW Operační systém 8, který se vyznačuje softwarem nové generace spolu s mimořádně výkonnou konektivitou a zpracováním dat. Celkově posouvá interakci mezi řidičem a vozem do digitální budoucnosti.

Nový systém BMW iDrive nabízí řidičům mnohem více možností, jak snadno, intuitivně a multimodálně ovládat vozidlo, navigaci, informační, zábavní a komunikační funkce a také využívat digitální služby. Díky BMW Prohnutému displeji a neustále se rozšiřujícím možnostem inteligentního osobního asistenta BMW Intelligent Personal Assistant je systém záměrně zaměřen na interakci pomocí mluveného slova a dotykového ovládání. M specifický obsah displeje dodává designu palubní desky nového BMW M2 na působivosti a klade velký důraz na výkon a soustředěnou radost z jízdy.

BMW Prohnutý displej s klasickým M obsahem.
Standardně dodávaný BMW Prohnutý displej na palubní desce je výrazně natočen směrem k řidiči, což má ergonomický efekt v podobě ještě snazšího a intuitivního dotykového ovládání. Tvoří jej 12,3palcový informační panel a kontrolní displej s úhlopříčkou 14,9 palce.

Nově navržené grafické uspořádání přístrojového panelu a v M stylu zobrazované údaje přispívají k soustředěnému zážitku z jízdy zaměřené na výkon a dynamiku. Z tohoto důvodu se rychlost jízdy zobrazuje v levé části displeje jak v podobě číselného údaje, tak jako digitální stupnice, spolu s dalšími informacemi, jako je ukazatel stavu paliva a stavu asistenčních systémů. V pravé části se zobrazují otáčky motoru, aktuálně zařazený převodový stupeň, nastavení převodovky Drivelogic, teplota oleje a režim zvolený tlačítkem M na volantu. V horní části přístrojového panelu se pak zobrazují známá řadicí světla M Shift LIghts, zatímco lišta na spodním okraji displeje poskytuje informace o stavu systémů jízdní stability a kontroly trakce.

Plně digitální propojení displejů poskytuje jasný přehled o různých možnostech menu v podobě widgetů na domovské obrazovce kontrolního displeje, které lze uspořádat podle osobních preferencí. V novém BMW M2 je k dispozici také řada speciálních widgetů, jež obsahují informace o aktuálním nastavení vozu a také o tlaku a teplotě v pneumatikách.

Vynikající konektivita s 5G a Osobní eSIM.
Pokud si zákazník zvolí v rámci volitelné výbavy Osobní eSIM, může být díky funkci DSDA (Dual SIM Dual Active) aktivní současně i SIM karta vozidla. Osobní eSIM umožňuje zákazníkovi snadno využívat komunikační funkce a funkce konektivity přímo ze svého vozu a s využitím jeho vlastního tarifu s mobilním operátorem. BMW M2 se tak v podstatě mění v další digitální a připojené zařízení v ekosystému zákazníka. Mobilní příjem dat i telefonních hovorů je výrazně vylepšen díky 5G anténnímu systému vozidla. Prostřednictvím mobilního hotspotu se k internetu může ve voze připojit až deset zařízení najednou.

Osobní eSIM je vázána ne na automobil, ale na BMW ID zákazníka, což znamená, že ji lze snadno přenášet z jednoho BMW do druhého. Jakmile se řidič pomocí svého BMW ID přihlásí do jiného BMW, dojde k automatické konfiguraci a zprovoznění přiřazené Osobní eSIM.

CO2 emise – informace

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

BMW M2 8stupňová převodovka M Steptronic:
kombinovaná spotřeba paliva v cyklu WLTP: 9,8 – 9,6 l/100 km; kombinované emise CO2 v cyklu WLTP: 222 – 218 g/km.

BMW M2 6stupňová manuální převodovka:
kombinovaná spotřeba paliva v cyklu WLTP: 10.2 – 10.0 l/100 km; kombinované emise CO2 v cyklu WLTP: 230 – 226 g/km.

Galerie BMW M2 (G87)