Přeskočit na obsah
CarTec Group

BMW Group představuje první čistě elektrický prémiový vůz cílený na tradiční jádro segmentu střední třídy. BMW i4 v sobě spojuje agilitu a dynamickou suverenitu, které jsou základem pověstné radosti z jízdy, a navíc komfort sedanu a moderní funkčnost v novém, svěžím provedení s nulovými emisemi. Signalizuje tak příchod elektrické mobility do samotného srdce značky BMW. Model i4 spojuje sportovní a zároveň udržitelný charakter s přitažlivým designem, prostorností a praktičností čtyřdveřového Gran Coupé.

BMW i4 bude od uvedení na trh k dispozici ve dvou modelových variantách, včetně vůbec prvního BMW M automobilu s čistě elektrickým pohonem. 

BMW i4 M50 je výkonný model od BMW M GmbH, který nabízí vysoce intenzivní radost z jízdy. Je vybaven elektromotory na přední i zadní nápravě s kombinovaným maximálním výkonem 400 kW/544 k, M specifickou technologií podvozku a dojezdem v testovacím cyklu WLTP až 510 km. 

Cena BMW i4 M50 již od 1 797 900 Kč s DPH

BMW i4 eDrive40 je použit jeden elektromotor s výkonem 250 kW/340 k pohánějící zadní kola, který umožňuje lokálně bezemisní jízdu s působivou dávkou sportovního stylu. Jeho dojezd vypočítaný podle WLTP činí až 590 km.

Cena BMW i4 eDrive40 již od 1 453 400 Kč s DPH

1647441568BMW-X3-BMW-X4-main-1.jpg

V případě zájmu o nové BMW i4 nám zašlete nezávaznou poptávku:

Rádi bychom Vás požádali o GDPR souhlas dle Vašich preferencí.

1. JÍZDNÍ DYNAMIKA.

Charakteristické sportovní vlastnosti BMW a pečlivě sladěná technika.

BMW i4, první elektromobil ve své třídě, je navrženo tak, aby splnilo očekávání náročných zákazníků, kteří oceňují nekompromisní prémiovou kvalitu v kombinaci s pro BMW typickými dynamickými jízdními vlastnostmi. Podmanivost jízdních vlastností ale nespočívá pouze v akceleraci v přímce, jak tomu často u elektrických vozů bývá, ale byla navržena pro veškerý potenciál jízdní dynamiky, tedy i pro jízdu v zatáčkách. Čistě elektrické Gran Coupé rozhodně dokáže proměnit okamžitý přísun výkonu svého motoru v dechberoucí zrychlení, které probíhá téměř v naprosté tichosti, což dále umocňuje vzrušení z jízdy. Definice dynamických výkonů BMW však sahá mnohem dál. Mezi formující prvky charakteristického zážitku z jízdy na palubě BMW patří kromě specifické výkonové charakteristiky pohonných jednotek také nejvyšší možná přilnavost a směrová stabilita, přirozená odezva řízení, precizní ovladatelnost i při maximálním bočním zrychlení, účinné brzdné schopnosti, a především pečlivě zvolená rovnováha mezi sportovností a pohodlím v každé jízdní situaci, a to i při dlouhých cestách.

BMW i4 je prvním čistě elektrickým modelem značky, který byl od počátku navržen tak, aby poskytoval dynamické výkony. Má tedy všechny charakteristické vlastnosti čtyřdveřového kupé BMW a poprvé je kombinuje s nulovými lokálními emisemi. Hmotnost i aerodynamika byly vylepšeny s cílem zvýšit jeho dynamické schopnosti a udržitelnost. K bezkonkurenčnímu pocitu z jízdy, který i4 přináší, přispívají i další faktory: velmi tuhá struktura karoserie se zadní výklopnou stěnou, propracovaný podvozek, nízké těžiště a sladění komponentů pohonu a podvozku, jehož bylo dosaženo na základě dlouholetých odborných znalostí BMW Group. Rozšíření nabídky o model BMW M podtrhuje zaměření modelu na sportovní zážitky z jízdy. BMW i4 M50, první čistě elektrický výkonný model od BMW M GmbH, přináší do světa elektromobility klasickou M agilitu, dynamiku a preciznost.

Pečlivě sladěné prémiové technologie pohonu a podvozku.
Vynikající dynamické vlastnosti obou modelových variant vycházejí z bezkonkurenční designové sladěnosti BMW i4, která jej jasně odlišuje od ostatních elektromobilů v tomto segmentu. Základem jsou komponenty pohonu a podvozku, jež byly vyvinuty s využitím technologických znalostí prémiové automobilky. K mimořádně technicky propracovaným prvkům podvozku, z nichž některé jsou pro BMW exkluzivní, patří tlumiče s progresivní charakteristikou, zadní vzduchové odpružení, elektromechanické řízení s funkcí Servotronic, integrovaný brzdový systém, stabilizační systém DSC (Dynamic Stability Control) a blízko sebe umístěné regulační prvky protiprokluzového systému. BMW i4 M50 je vybaveno přímo pro tuto verzi vyvinutým adaptivním M podvozkem s přizpůsobenými pružinami a tlumiči, speciálně navrženými stabilizátory a přídavnou výztuhou v přední části vozu, stejně jako variabilním sportovním řízením, M sportovními brzdami a M koly z lehké slitiny o průměru až 20 palců s odlišným rozměrem pneumatik pro přední a zadní nápravu. Elektrický systém pohonu všech kol, který má v modelu BMW Group premiéru, pomáhá dosahovat vynikající úrovně trakce, směrové stability a agility.

Výsledkem jsou velmi působivé jízdní vlastnosti ve všech situacích, od dynamické akcelerace přes rychlou jízdu v zatáčkách až po klidné cestování. Dokonce i za
nepříznivých podmínek na silnici je vůz schopen akcelerace se zjevnou lehkostí. Přesně kontrolovatelné reakce na razantní sešlápnutí plynového pedálu a pohyby volantu posilují v řidiči důvěru v agilitu BMW i4. Proslulý lineární nárůst bočních sil BMW, který má za následek tak snadné ovládání i při jízdě na hranici dynamických možností, umožňuje řidiči v zatáčkách si naplno vychutnat úžasné dynamické schopnosti vozu. BMW i4 je výjimečným vozem také z hlediska komfortu, jeho vyspělý podvozek ke svému dynamickému potenciálu přidává také pečlivě vyvážené celkové nastavení. Vynikající jízdní vlastnosti v přímém směru a harmonické řízení spolu s vysokou úrovní jízdního a akustického komfortu s účinným potlačením vibrací se promítají do pohodové jízdy na dlouhé vzdálenosti.

Elektrický pohon všech kol, inovativní technologie tlumičů, nové blízko sebe umístěné regulační prvky protiprokluzového systému a funkce Launch Control pro majestátní a výbušné rozjezdy. Schopnost špičkových systémů hnacího ústrojí a podvozku velmi přesně spolupracovat a vytvářet jízdní zážitky, které nemůže nabídnout žádný konkurent, je okamžitě patrná například při razantní akceleraci z klidu. BMW i4 vystřelí z místa s bezkonkurenční účinností a směrovou stabilitou. Obzvláště důležitou roli zde hraje elektrický pohon všech kol modelu BMW i4 M50, který využívá elektromotoru na každé z náprav, což umožňuje optimální přenos hnací síly na vozovku v přesném souladu s přáním řidiče bez ohledu na podmínky na silnici a počasí. Elektrický pohon všech kol reaguje s mimořádnou citlivostí na otáčky kol na každé nápravě. V případě potřeby dokáže vylepšit trakci a jízdní stabilitu odpovídajícím přizpůsobením hnací síly, aniž by musela zasahovat kontrola trakce. Plně variabilní systém umí zvolit přesně ten správný způsob přenosu výkonu pro celou škálu požadavků, od vysoce hospodárného pohonu pouze zadní nápravy až po pohon všech kol maximalizující trakci. Za normálních okolností BMW i4 M50 přenáší pro zlepšení hospodárnosti a dojezdu hnací sílu výhradně na zadní kola. Při vyšší úrovni bočního zrychlení nebo v reakci na prokluz kol se odpovídajícím způsobem zapojí motor na přední nápravě, který svojí činností zlepší jízdní dynamiku a směrovou stabilitu. Řízení hnací síly obou motorů přitom reaguje výrazně rychleji a s mnohem větší přesností, než by to bylo možné při použití jednoho motoru, jehož síla by se rozdělovala mezi obě nápravy. Tento přesný způsob distribuce točivého momentu dokonce umožňuje plně využít také potenciál pneumatik s různým rozměrem. A ve velmi  náročných jízdních situacích nedochází ani ke ztrátám účinnosti, které by způsobilo tepelné zatížení mechanického spojení. Použití jednoho motoru na každé nápravě k přenosu hnací síly vytváří ideální základ pro velmi vysokou úroveň rekuperace.

Tlumiče BMW i4 s individuálním naladěním omezují naklánění karoserie na minimum.
Blízko sebe umístěné regulační prvky protiprokluzového systému, jež si vyvinulo BMW samo, jsou zde poprvé kombinovány s elektrickým pohonem všech kol a díky extrémně rychlým a přesným reakcím umožňují za všech okolností udržovat optimální trakci a pokračovat v jízdě v dokonale přímém směru. Tento systém kontroly trakce, speciálně navržený pro okamžitou regulaci výkonu elektromotorů, je integrován přímo do jejich řídicí jednotky. Díky tomu odpadají dlouhé cesty signálu k řídicí jednotce DSC (Dynamic Stability Control), což znamená, že korekce jsou aplikovány až desetkrát rychleji než u konvenčních systémů, a navíc s mimořádnou přesností.
BMW i4 eDrive40 s pohonem zadních kol i BMW i4 M50 s pohonem všech kol jsou vybavena blízko sebe umístěnými regulačními prvky protiprokluzového systému, které díky inteligentnímu rozdělování výkonu mezi přední a zadní kola udržují vozidlo na silnici i při prudké akceleraci dlouho před dosažením limitu trakce. Sprint z místa se tak u obou modelů stává působivou záležitostí, aniž by prokluz kol nebo vybočení ze stopy narušovaly vzrušující jízdní zážitek. Blízko sebe umístěné regulační prvky protiprokluzového systému jsou navrženy tak, aby přenesly výhody pohonu zadních kol do světa elektromobility, zatímco v BMW i4 M50 jsou navrženy pro upřednostňování pohonu zadních kol. Výsledkem je svižná dynamika a neobyčejná radost z jízdy v obou modelech.
K dispozici je také funkce Launch Control, která umožňuje rozjezd z klidu s intenzivní dynamikou. Její aktivace umožňuje řidiči naplno sešlápnout akcelerátor a zrychlovat s optimální trakcí. 

Extrémně tuhá konstrukce karoserie a pevné spojení podvozku s karoserií.
Díky dlouhému rozvoru 2856 mm a širokému rozchodu kol, který je vpředu o 26 mm a vzadu o 13 mm větší než v případě BMW řady 3 Sedan, má BMW i4 dokonalý recept na ideální vyvážení, vynikající dynamiku v zatáčkách a příkladný komfort při cestách na dlouhé vzdálenosti. Umístění vysokonapěťové baterie do konstrukce karoserie dále zvyšuje torzní tuhost spodní části vozidla. Vysokonapěťová baterie je s podlahou spojena 22 šrouby a její obal je rovněž přímo spojen s pomocným rámem přední nápravy.
BMW i4 je vybaveno pro tento model specifickým paketem výztuh pro zvýšení tuhosti karoserie v zadní části a integrovanými vzpěrami v přední části, kde je spodní hliníkový panel spojen s obalem vysokonapěťové baterie a vytváří pevný nosný konstrukční prvek, dále zvyšující celkovou tuhost. Pro dosažení mimořádně ostré jízdní dynamiky, jež se od BMW i4 M50 očekává, je v přední části tohoto modelu instalována další vzpěra, která u tohoto M modelu BMW dále zlepšuje přesnost řízení.

Speciálně odlehčený podvozek.
Nově vyvinutý podvozek BMW i4 poskytuje vynikající základ pro kombinaci přesně ovladatelných jízdních vlastností, a to i při jízdě na limitu, s působivým komfortem při cestách na dlouhé vzdálenosti. Přední nápravu s dvojitými spodními rameny tvoří nově vyvinutá hliníková příčná ramena s těhlicemi, jejichž snížená hmotnost zlepšuje odezvu tlumičů na nerovnosti vozovky. Kinematika nápravy, rozchod kol a odklony byly speciálně nastaveny tak, aby se zvýšila přesnost řízení a absorpce bočních sil při průjezdu zatáčkami. Elastokinematika, specifická pro daný model, pomáhá zajistit přesné vedení kol a zvyšuje primárně jízdní komfort. Patří sem i použití hydraulicky tlumených torzních vzpěr, které snižují kmitání a vibrace. BMW i4 M50 je rovněž vybaveno elastickým uložením předního elektromotoru v pomocném rámu přední nápravy, jež pomáhá zlepšit akustickou izolaci od karoserie.

Harmonické spojení dynamiky a komfortu rovněž vylepšuje pětiprvková zadní náprava.
Spodní příčná ramena s inovativní konstrukcí z ocelového plechu spolu s hliníkovými náboji kol a horními příčnými rameny slouží ke snížení neodpružené hmotnosti. Na zadní nápravě přispívají k přesnému vedení kol také torzně odolná vodicí ramena a pro daný model specifická elastokinematika. Dvojité pružné uložení elektromotoru je zcela integrováno do pomocného rámu zadní nápravy a v kombinaci s velkou nosnou základnou pomocného rámu zajišťuje účinnou akustickou izolaci.

Úžasně přesné řízení, senzační dynamika v zatáčkách.
Vysoká torzní tuhost karoserie a pevné spojení podvozku s karoserií jsou přesně tím, co je potřeba pro ostrou odezvu řízení a skvělou dynamiku v zatáčkách. Elektromechanické řízení vyniká přesností a nízkou citlivostí na rušivé síly pramenící z nerovného povrchu vozovky. Řidiči poskytuje za všech okolností přesnou zpětnou vazbu a nedochází u něj k přenosu točivého momentu do řízení, tzv. „tahání za volant“. A to ani při prudkém zrychlení nebo zpomalení. Posilovač řízení Servotronic s proměnlivým účinkem nabízí dvě nastavení, kdy jedno je velmi přímé a druhé komfortnější, jež lze měnit voličem jízdních režimů.

Dynamiku i komfort zvyšuje variabilní sportovní řízení, které je pro BMW i4 eDrive40 k dispozici na přání a pro BMW i4 M50 tvoří součást standardní výbavy. To kombinuje posilovač Servotronic s variabilním převodem, který se mění v závislosti na rychlosti jízdy. Vůz je díky tomu obratnější při parkování, manévrování a zatáčení, v běžných rychlostech dochází k výraznému zvýšení agility a ve vyšších rychlostech dodává řízení se zmenšeným převodem pocit jistoty a stability.

Vynikající jízdní vlastnosti BMW i4 jsou částečně dány vyváženým rozložením hmotnosti a nízkým těžištěm. Vysokonapěťová baterie je umístěna nízko v podlaze vozu, což přináší snížení těžiště, a tudíž má pozitivní vliv na agilitu vozu. Těžiště je o 34 milimetrů (BMW i4 M50) nebo 53 milimetrů (BMW i4 eDrive40) níže ve srovnání se sedany BMW řady 3.

Standardně dodávané tlumiče s progresivní charakteristikou a vzduchové odpružení zadní nápravy, adaptivní M podvozek.
Díky vynikající stabilitě v přímém směru a mimořádné stabilitě v zatáčkách působí BMW i4 při řízení lehce a agilně, ale zároveň bytelně a spolehlivě. Vytvoření těchto vlastností vyžadovalo pečlivé sladění nejen jeho řízení, ale také pružin a tlumičů s koncepcí vozu, výkonovou charakteristikou pohonné jednotky a konstrukcí podvozku. BMW i4 eDrive40 je standardně vybaveno systémem tlumení s progresivní charakteristikou, který lineárně mění sílu tlumiče v závislosti na měnícím se zdvihu pružiny, čímž se dosahuje celkově harmonické odezvy tlumení. Při vyrovnávání vibrací způsobených nerovným povrchem vozovky se citelně omezují pohyby karoserie.

Dodatečné hydraulické tlumení odskoku na přední i zadní nápravě zabraňuje nadměrnému ponoření karoserie při jízdě přes velké nerovnosti.
Speciální konfigurace progresivních tlumičů BMW i4 eDrive40 je navržena tak, aby zlepšila jeho sportovní vlastnosti i komfort. Adaptivní M podvozek, který je pro BMW i4 eDrive40 k dispozici jako volitelná výbava a do BMW i4 M50 se dodává standardně v kombinaci s přizpůsobenými pružinami, umožňuje řidiči upravit nastavení tlumičů podle jízdní situace a svých osobních preferencí. Tlumiče na přední a zadní nápravě jsou ovládány elektronicky a individuálně pro každé kolo. To zvyšuje agilitu a stabilitu karoserie při rychlém průjezdu zatáčkami a zároveň zvyšuje jízdní komfort. Síla tlumení se přizpůsobuje pomocí plynule nastavitelných ventilů, které jsou ovládány tak, aby po zohlednění podélného a příčného zrychlení, rychlosti vozidla, úhlu natočení volantu, zrychlení a zrychlení kol na přední nápravě během několika milisekund upravily sílu podle potřeby. V závislosti na zvoleném jízdním režimu se aktivuje nastavení tlumičů s rozdílnými charakteristikami navrženými buď pro sportovní, nebo pro komfortní jízdu. 

Součástí standardní výbavy obou modelových variant je vzduchové odpružení zadní nápravy, jehož automatická samonivelace udržuje konstantní světlou výšku i při přepravě těžkého nákladu. Vzduchové odpružení bylo navrženo tak, aby zvýšilo jízdní komfort a zároveň vylepšilo dynamické jízdní vlastnosti BMW i4 tím, že výrazně omezuje naklánění karoserie v podélném i příčném směru.

Přesně ovladatelná jízdní dynamika až k limitům přilnavosti.
Zatímco do elektronické řídicí jednoty motoru integrované regulační prvky protiprokluzového systému zabraňují ztrátě trakce především při akceleraci, systém DSC je zodpovědný za zlepšování směrové stability a ovladatelnosti v dynamických jízdních situacích selektivním brzděním jednotlivých kol. Mezi jeho hlavní funkce patří protiblokovací brzdový systém ABS, systém kontroly trakce a elektronická kontrola stability. Jednoduše aktivovatelný režim dynamické kontroly trakce DTC umožňuje vyšší míru prokluzu kol a pomáhá řidiči v bezpečí zkoumat limity dynamického potenciálu vozu. Přetáčivost lze využít například k provádění řízených smyků. Pro extrémně sportovní jízdu bez zásahu brzd je možné stabilizační systém DSC zcela vypnout.

Systém DSC dále zvyšuje jízdní stabilitu, agilitu a dynamiku BMW i4 díky integrovaným funkcím Performance Control, elektronickému závěru diferenciálů, pohotovosti připravenosti brzdy, brzdovému asistentu, kompenzace vadnutí brzd, osušování brzd a stabilizaci přívěsu. Při prudkém brzdění na vozovce s různou úrovní přilnavosti pomáhají řidiči korigovat tendence k vychýlení vozidla zásahy do řízení. Komfort současně dále zvyšují funkce asistenta rozjezdu a automatické brzdy po zastavení. 

Integrovaný brzdový systém zlepšuje brzdný výkon a cit v pedálu.
Nežádoucí zpětná vazba v brzdovém pedálu je eliminována při rekuperaci, která vůz zpomaluje výkonem až 195 kW (BMW i4 M50). Integrovaný brzdový systém umožňuje mimořádně precizně regulovat brzdovou soustavu a zpomalování rozdělovat mezi rekuperaci a brzdovou soustavu. Řidič tak má k dispozici mimořádně citlivé ovládání brzd ve všech jízdních situacích, protože při použití stejného tlaku na pedál se vždy vytvoří stejný brzdný tlak.

BMW i4 je jediným vozem ve svém segmentu, který je vybaven integrovaným brzdovým systémem poskytujícím vynikající brzdnou sílu a spolehlivý cit v pedálu. Umožňuje rekuperaci kinetické energie o maximálním výkonu 195 kW, čímž dále zlepšuje hospodárnost a prodlužuje dojezd. Díky této špičkové technice jsou funkce aktivace brzd, posilovače brzd a ovládání brzd spojeny do jednoho kompaktního modulu. Požadovaný brzdný tlak se vytváří pomocí elektronického aktuátoru, což je princip činnosti, který vytváří tlak daleko dynamičtěji a zajišťuje také výrazně rychlejší a přesnější zásahy stabilizačního systému. Integrovaný brzdový systém generuje takovou brzdnou sílu, jež přesně odpovídá záměrům řidiče a zároveň vytváří konzistentní pocit na brzdovém pedálu, který neruší žádné nepříjemné pulzování, například v důsledku mokrého povrchu vozovky, výrazného bočního zrychlení nebo vysoké teploty brzd.

Velký výběr kol z lehké slitiny a pneumatik pro větší dynamiku v zatáčkách.
BMW i4 eDrive40 je standardně vybaveno 17palcovými koly z lehké slitiny, zákazníci si však mohou vybrat také ze široké škály jiných kol s rozměry od 17 do 20 palců. Seznam standardní výbavy BMW i4 M50 zahrnuje 18palcová M kola z lehké slitiny, která jsou obuta do kombinovaných pneumatik – stejně jako všechna volitelně nabízená kola s průměry 19 a 20 palců. Kola a pneumatiky byly pečlivě dimenzovány s cílem maximalizovat potenciál pro narůstající boční zrychlení, což vede k bezkonkurenční dynamice v zatáčkách. Na seznamu volitelné výbavy BMW i4 M50 jsou také vysokovýkonné pneumatiky o rozměru 255/35 R20 vpředu a 285/30 R20 vzadu. Čistě elektrický BMW M model je navíc k dispozici s paketem M Technic, jehož součástí jsou 20palcová kola z lehké slitiny, M sportovní brzdy s většími předními kotouči o průměru 374 milimetrů a také dodatečné aerodynamické prvky pro omezení vztlaku.

Radost z jízdy, bezpečnost, komfort a hospodárnost dále zvyšuje standardně dodávaný systém kontroly tlaku v pneumatikách, jehož vyspělejší verze se v BMW i4 objevuje poprvé. Senzory systému kontrolují údaje o tlaku v pneumatikách a teplotě pro každé kolo samostatně, přičemž je následně zpracovávají a odpovídající údaje se poté objeví na kontrolním displeji. Systém sledování tlaku v pneumatikách rovněž zohledňuje specifické údaje o namontovaných pneumatikách, včetně výrobce, rozměrů a data výroby, které lze nyní poprvé naskenovat z QR kódu u výrobce nebo servisního partnera. Exkluzivně pro BMW tento systém také zjednodušuje používání ukazatele tlaku v pneumatikách v menu iDrive. V položce menu pro výběr pneumatik stačí, aby řidič označil, zda je vozidlo částečně nebo plně zatížené, a zobrazí se informace o ideálním i aktuálním tlaku v pneumatikách, na jejichž základě se řidič může rozhodnout, zda je třeba tlak v pneumatikách upravit.

Funkce digitální diagnostiky pneumatik, kterou je BMW i4 vybaveno, rovněž minimalizuje riziko píchnutí pneumatiky. Jako jediná svého druhu v tomto segmentu funguje tak, že spolu s údaji o tlaku, teplotě a rychlosti otáčení kol zpracovává data ze systému sledování tlaku v pneumatikách a předpovídá zbývající životnost pneumatik. Doplňuje tak funkce systému sledování tlaku v pneumatikách tím, že zachycuje jakékoliv náznaky poškození pneumatik. Pokud je zapotřebí učinit nějaké úkony, mohou být majitelé informováni například prostřednictvím aplikace My BMW. Inteligentní lehká konstrukce, vylepšená aerodynamika. Inteligentní lehká konstrukce karoserie a podvozku umožnila při dosažení vynikající tuhosti a bezpečnosti při nárazu snížit hmotnost i vylepšit vlastnosti příslušných komponentů. BMW i4 používá hliníkové boční panely motorového prostoru vyrobené z lisovaných hliníkových profilů a odlévané hliníkové pružinové vzpěry. Kapota motoru a přední boční panely jsou rovněž vyrobeny z hliníku.

Kromě mimořádně pevného prostoru pro cestující, vyrobeného z oceli lisované za tepla, hliníkových slitin a vysoce odolných nosných konstrukcí, je součástí celkové koncepce pro maximální ochranu cestujících také integrovaná bezpečnostní elektronika, která aktivuje zádržné systémy ve správném pořadí, v optimálním
okamžiku a s požadovaným účinkem pro konkrétní typ a závažnost nárazu. BMW i4 je také standardně vybaveno aktivní kapotou zlepšující úroveň ochrany chodců.

Vynikající aerodynamické vlastnosti karoserie BMW i4 mají pozitivní vliv na výkonnost i dojezd. Elektrické čtyřdveřové kupé se vyznačuje hodnotou součinitele odporu vzduchu (cx) pouhých 0,24. Všechny části karoserie byly vyrobeny podle aerodynamických zásad od předního nárazníku přes vnější zpětná zrcátka až po
integrovaný spoiler na víku zavazadlového prostoru. Obal vysokonapěťové baterie, spodní kryt motoru a kryt podvozku tvoří souvislou plochu, která usměrňuje proudění vzduchu podél podvozku. Mezi další prvky patří nástavec předního nárazníku, vzduchové clony před předními koly, vložené kanály optimalizující proudění vzduchu a krycí panely zadní nápravy a difuzoru. Pro tento model speciálně navržený lehký zadní difuzor, který je vyroben ze surovin na bázi textilu, pomáhá nejen snižovat hmotnost, ale také účinně usměrňovat proudění vzduchu.
Aktivní ovládání vzduchových klapek ve spodní části jinak zcela zakryté masky chladiče BMW ve tvaru ledvinek dále snižuje aerodynamický odpor vozu. Klapky lze nastavit v deseti stupních, což umožňuje přivádět chladicí vzduch k pohonnému systému, vysokonapěťové baterii, brzdám a klimatizaci v přesně daném množství. Vzduchové clony na vnějších okrajích předního nárazníku cíleně usměrňují proudící vzduch kolem kol. Již standardně dodávaná kola z lehké slitiny se vyznačují aerodynamicky navrženým tvarem. Na přání jsou k dispozici také aerodynamická kola BMW Individual se vsadkami mezi paprsky, jejichž plochý tvar zajišťuje mnohem plynulejší obtékání vzduchu. Výsledné zlepšení aerodynamických vlastností prodlužuje dojezd v testovacím cyklu WLTP přibližně o 10 kilometrů.

2. SYSTÉM POHONU A MODELOVÉ VARIANTY.

Pátá generace technologie BMW eDrive, nyní také v modelu BMW M.

Vlastnosti elektromotorů, kterými je BMW i4 vybaveno, vycházejí ze stejných rozsáhlých technologických zkušeností, jež BMW Group využila pro integrované vyladění pohonného systému a podvozku. Pohonné jednotky jsou, stejně jako vysokonapěťové baterie, řídicí elektronika a systém nabíjení, produktem páté generace technologie BMW eDrive. Specifický konstrukční princip elektricky buzeného rotoru synchronního motoru ESM mu propůjčuje osobitou formu podání výkonu, která má zásadní vliv na to, že BMW i4 dokáže kombinovat lokálně bezemisní mobilitu s radostí z jízdy, kterou je BMW proslulé. Vysoká účinnost pohonného systému a špičková technologie bateriových článků NMC-811 zajišťují vozu dlouhý dojezd, a tím i výjimečnou každodenní použitelnost. Extrémně výkonný systém nabíjení s maximálním nabíjecím výkonem 200 kW pro vysokovýkonné stejnosměrné nabíjení znamená, že k doplnění energie vysokonapěťové baterie stačí jen krátké zastávky během jízdy.
Technologie pohonného ústrojí, vyvinutá BMW Group, na palubě vůbec prvního čistě elektrického modelu BMW M přináší skutečně strhující zážitky z jízdy. BMW i4 M50 je poháněno elektromotorem o výkonu 190 kW na přední nápravě společně s jeho protějškem o výkonu 230 kW na zadní nápravě, což dohromady dává maximální kombinovaný výkon 400 kW/544 k. Systém elektrického pohonu všech kol vrcholného modelu umožňuje neuvěřitelně rychle a přesně regulovat hnací moment, a tím maximalizovat dynamické vlastnosti, trakci a jízdní stabilitu za všech okolností v souladu s pokyny řidiče, stavem vozovky a jízdní situací (viz kapitola Jízdní dynamika). Technologie systému pohonu BMW i4 eDrive40 slibuje trvale udržitelnou radost z jízdy v klasičtější podobě: výkon, který okamžitě generuje elektromotor o výkonu 250 kW/340 k, je přenášen na vozovku prostřednictvím zadních kol.

Vysoce integrovaný systém pohonu přináší intenzivnější nárůst výkonu a větší hospodárnost.
Pátá generace technologie BMW eDrive je použita také u pohonné jednotky, která v jednom integrovaném celku spojuje elektromotor, výkonovou elektroniku a převodovku. Tento konstrukční přístup umožňuje dosáhnout přibližně o 50 % vyšší hustoty výkonu, než jakou může nabídnout elektrický pohon současného BMW i3 (modelový rok 2020). Hnací síla motorů je v obou případech přenášena prostřednictvím jednostupňové převodovky umístěné ve stejném obalu na kola přední a zadní nápravy po nejkratší možné dráze. Výsledkem je vysoce integrovaný elektrický systém, který v BMW i4 zajišťuje jak okamžitou dodávku výkonu, tak potřebnou hospodárnost. K tomu je třeba připočítat i výrazné snížení prostorových nároků vzhledem k poskytované dynamice. Pozoruhodně nízká úroveň hluku a vibrací vozu ve srovnání s konkurencí zlepšuje pocit jízdního komfortu. Tyto vlastnosti jsou dány především inovativní konstrukcí samotného elektromotoru.
Elektromotory vyvinuté společností BMW Group mají ve své nejnovější generaci účinnost 93 %. Nejenže tak překonávají hodnoty dosahované současnými spalovacími motory (méně než 40 procent), ale zároveň se řadí mezi přední elektrické pohonné jednotky ve své třídě. Jejich výjimečná účinnost hraje klíčovou roli v tom, že BMW i4 M50 dosahuje v testovacím cyklu WLTP kombinované spotřeby elektřiny 24–19 kWh na 100 kilometrů, zatímco BMW i4 eDrive40 vykazuje v obdobných podmínkách WLTP hodnotu 20–16 kWh na 100 kilometrů.

Vysoká účinnost elektromotorů umožňuje dosáhnout vynikajících sportovních jízdních výkonů v typickém stylu BMW. Nízká spotřeba elektrické energie a vysoká specifická hustota energie vysokonapěťové baterie mají za následek působivě dlouhý dojezd. Takto vysoké úrovně každodenní použitelnosti by jinak bylo možné dosáhnout pouze montáží neúměrně velkých baterií, které by zvýšily hmotnost vozidla, a měly by tak nepříznivý vliv na jízdní dynamiku a spotřebu energie. Mimořádné hodnoty dojezdu BMW i4 jsou dány spíše zásluhou jeho hospodárnosti, než stále větších baterií. Technologie BMW eDrive páté generace tak řeší dilema, kterému v minulosti čelily všechny elektromobily, a pomáhá vytvořit symbiózu sportovních výkonů, energetické hospodárnosti a prakticky dosahovaného dojezdu, jež BMW i4 jasně odlišuje od konkurence 

Speciální koncepce motoru: větší dynamika, menší závislost na vzácných materiálech.
Specifické vlastnosti elektromotorů jsou výsledkem konstrukce, která představuje zásadní odklon od technologie běžně používané konkurencí. Pracují na principu elektricky buzeného synchronního motoru (ESM). Buzení rotoru v motorech BMW i4 není indukováno pevnými permanentními magnety, ale přívodem elektrické energie. Tím je možné se při výrobě rotoru zcela vyhnout použití kovů vzácných zemin, které jsou potřebné pro magnetické komponenty. Průběh výkonu elektromotoru je dán jeho konstrukcí navrženou pro jeho konkrétní použití. Motor disponuje okamžitě po rozjezdu svým maximálním točivým momentem a udržuje jej v extrémně širokém pásmu otáček. Díky přesně řízenému elektrickému buzení rotoru má motor také velmi vysokou hustotu výkonu, která například u jednotky v BMW i4 eDrive40 činí 2,14 kW/kg a 1,96 kW/kg u druhého motoru pohánějícího přední kola BMW i4 M50. Točivý moment BMW i4 eDrive40 vrcholí hodnotou 430 Nm a v případě BMW i4 M50 jde o mimořádně vysokou kombinovanou hodnotu 795 Nm.

Strhující výkon s funkcí Sport Boost v BMW i4 M50.
Výsledkem je, že charakteristickým rysem zážitku z jízdy je nástup výkonu, který je nejen bleskově rychlý, ale také pozoruhodně konzistentní. Centrálně řízený elektrický pohon všech kol v BMW i4 M50, který je propojen s řídicími systémy podvozku, navíc umožňuje extrémně rychlé a přesné dávkování hnací síly podle jízdní situace, stavu vozovky a přání řidiče. Motor pohánějící zadní kola generuje maximální výkon 230 kW/313 k, zatímco jednotka na přední nápravě produkuje 190 kW/258 k. Inteligentně řízená souhra obou elektrických motorů zajišťuje, že vůz bude za všech okolností v klidu pokračovat v jízdě, a to i za velmi složitých trakčních podmínek. Plně variabilní systém je přesně přizpůsoben aktuálním požadavkům, přičemž k dispozici je celý repertoár od vysoce účinného pohonu čistě zadních kol až po pohon všech kol, který maximalizuje trakci.

Speciálně navržená funkce boost, kterou může řidič aktivovat podle potřeby, ještě více zvýrazňuje výkonný charakter modelu BMW M. Je k dispozici vždy, když je aktivní režim SPORT, a slouží k uvolnění maximálního výkonu obou motorů, pokud chce řidič extrémně rychle zrychlit. Funkce Sport Boost na více než deset sekund zvýší kombinovaný hnací výkon systému o 50 kW/68 k na maximálních 400 kW/544 k. Zároveň zvýší kombinovaný točivý moment o 65 Nm na 795 Nm. Elektrizující příval rychlosti doprovází dramatický M specifický zvukový doprovod, který ještě více umocňuje zážitek ze zátahu uvnitř BMW i4 M50 (viz kapitola Interiér a bohatá výbava). Aktivace funkce Sport Boost umožňuje BMW i4 M50 zrychlit z klidu na 100 km/h za 3,9 sekundy. Aby bylo možné maximální výkon využít i v situacích, kdy jsou schopnosti automobilu využívány naplno, lze Sport Boost spustit i několikrát po sobě, pokud je vysokonapěťový akumulátor dostatečně nabitý. Pokaždé, když řidič zrychlí, zobrazí se na přístrojové desce ikona ve stylu palivoměru, která ukazuje, kolik dodatečného výkonu je k dispozici a na jak dlouho. Pro zrychlení z místa s maximálně účinnou trakcí je k dispozici funkce Launch Control (viz kapitola Jízdní dynamika). BMW i4 M50 má elektronicky omezenou maximální rychlost 225 km/h.

Pro BMW obvyklé sportovní vlastnosti a hospodárnost BMW i4 eDrive40.
Živý elektromotor je v BMW i4 eDrive40 spojen s klasickým pohonem zadních kol a přináší proslulý BMW sportovní styl kombinovaný s ohromující hospodárností. Jeho pohonná jednotka dosahuje maximálního výkonu 250 kW/340 k v rozmezí 8000 až 17 000 otáček za minutu, čímž se vyrovná v současnosti nejvýkonnějšímu vznětovému řadovému šestiválci BMW. Dalším klíčovým faktorem výkonových charakteristik elektromotoru je jeho maximální točivý moment 430 Nm, který je k dispozici okamžitě po rozjezdu. BMW i4 eDrive40 zvládne sprint z 0 na 100 km/h za 5,7 sekundy. Jeho maximální rychlost je elektronicky omezena na 190 km/h. Adaptivní rekuperaci energie během jízdy lze přizpůsobit aktuální situaci. Adaptivní a individuálně regulovaná rekuperace kinetické energie při sundání nohy z akcelerátoru a při brzdění umožňuje dále zvýšit účinnost pohonného systému BMW i4 tak, jak to nedokáže žádný jiný vůz v tomto segmentu. Inteligentně propojené řízení pohonu znamená, že intenzitu rekuperace kinetické energie lze na základě informací z navigačního systému a senzorů používaných asistenčními systémy přizpůsobit jízdní situaci. Například těsně před příjezdem do zatáčky, na světelnou křižovatku, kruhový objezd nebo úsek silnice s rychlostním omezením se, jakmile řidič uvolní plynový pedál, aktivuje velmi vysoká úroveň rekuperace. Když se BMW i4 přiblíží k vozidlu jedoucímu před ním, pohonná jednotka opět přepne na funkci generátoru, takže zajistí zpomalení a současně dobíjí vysokonapěťovou baterii. V kombinaci s předvídavým stylem jízdy umožňuje adaptivní rekuperace provést více než 90 % všech zpomalení pouze pomocí rekuperace kinetické energie, aniž by bylo nutné využít brzdový systém.

Komfort a hospodárnost na otevřené silnici zvyšuje funkce jízdy setrvačností, kdy řidič uvolní pedál akcelerátoru a vůz plachtí. Adaptivní úpravy podle jízdní situace se provádějí i v případě, že není aktivována funkce navádění k cíli, přičemž precizní řízení rekuperace umožňuje okamžité reakce na změny situace. Pokud se i4 například při jízdě setrvačností výrazně přiblíží k vpředu jedoucímu vozidlu, okamžitě se spustí rekuperace, která vůz zpomalí. Rekuperace kinetické energie se naopak zruší, pakliže se vůz blíží ke křižovatce, kde na semaforu právě naskočila zelená.

Adaptivní rekuperace je jedním ze standardních nastavení, které se aktivuje při zařazení jízdního režimu D. Alternativně může řidič v menu iDrive zvolit vysoké, střední nebo nízké nastavení rekuperace kinetické energie pro všechny jízdní situace. Maximální rekuperační výkon činí 116 kW u BMW i4 eDrive40 a 195 kW u BMW i4 M50. Jakmile je uvolněn brzdový pedál, nové BMW i4 se se zařazeným režimem D rozjede minimální rychlostí, což zvyšuje komfort při manévrování a v pomalu jedoucím provozu. Zařazení jízdního režimu B má za následek maximální rekuperaci, která je k dispozici pokaždé, jakmile řidič uvolní pedál akcelerátoru. BMW i4 tak může jezdit v městském provozu prakticky bez použití brzdového pedálu. Kromě toho, že umožňuje jednopedálové ovládání vozu, jež je pro elektromobily BMW Group charakteristické, dovoluje tato intenzivní úroveň rekuperace také velmi sportovní jízdu s častými rychlými přechody mezi akcelerací a decelerací.

Grafiku zobrazující stav jízdy a toky energií lze vyvolat v menu systému BMW iDrive.
Pokud je voličem jízdních režimů zvolen režim COMFORT nebo ECO PRO, kontrolní displej jasně ukazuje, zda pohonný systém BMW i4 aktuálně poskytuje hnací sílu, rekuperuje kinetickou energii a vrací ji zpět do vysokonapěťové baterie, nebo zda byl odpojen od přísunu hnací síly během jízdy setrvačností. Další informace se řidiči zobrazí vždy, když je ke zpomalení vozidla použita adaptivní rekuperace. Analýza jízdního stylu, která se rovněž zobrazuje na kontrolním displeji, pomáhá řidiči k co nejhospodárnější jízdě svým vyhodnocením stylu akcelerace a předvídavým použitím plynového pedálu.

Vysokonapěťová baterie: vylepšená specifická hustota energie pro větší dojezd.
Součástí páté generace technologie BMW eDrive je také vysokonapěťová baterie s nejmodernější technologií bateriových článků. V BMW i4 bude debutovat extrémně tenká vysokonapěťová baterie s výškou článku pouhých 110 milimetrů. Objemová hustota energie jednoho článku je o 40 procent vyšší než u baterie v současném BMW i3 (MY 2020). A nejnovější generace vysokonapěťových baterií se také vyznačuje špičkovými vlastnostmi, pokud jde o výkon, nabíjení a vybíjení, odolnost a bezpečnost. Mimořádně dobrý je i poměr hmotnosti a kapacity.

Na baterie BMW i4 se vztahuje záruka osm let nebo 160 000 ujetých km. Vysokonapěťové baterie páté generace BMW eDrive jsou obzvláště vhodné pro opětovné využití jejich surovin v rámci recyklace. Díky materiálům, které jsou v nich použity, a jejich konstrukci dosahuje míra recyklace až 90 %. Vysokonapěťová baterie je v BMW i4 umístěna nízko v podlaze. Je navržena speciálně pro tento model a skládá se ze čtyř modulů po 72 článcích a tří 12článkových modulů.

Dohromady poskytuje využitelnou kapacitu 80,7 kWh (celková kapacita: 83,9 kWh). Díky tomu může BMW i4 M50 ujet na jedno nabití podle WLTP až 510 kilometrů, zatímco BMW i4 eDrive40 se může pochlubit ještě delším dojezdem – až 590 kilometrů v testovacím cyklu WLTP. Integrovaný systém vytápění a chlazení s tepelným čerpadlem, předvídavý tepelný management baterie. BMW i4 je standardně vybaveno integrovaným systémem vytápění a chlazení interiéru spolu s vysokonapěťovou baterií a pohonným systémem, který využívá mimořádně účinné tepelné čerpadlo. Systém se skládá ze tří chladicích/topných okruhů, jež lze propojit pomocí elektrických ventilů se společnou expanzní nádobou. Například při jízdě za nízkých venkovních teplot se přebytečné teplo generované pohonnými jednotkami využívá k ohřevu vysokonapěťové baterie. Vysoce integrovaná verze tepelného čerpadla vyvinutá BMW spotřebuje opět až o 75 % méně energie než systém v současném BMW i3 (MY 2020). Dvouúrovňový chladicí modul, kompresor chladiva, dva výparníky, vodou chlazený kondenzátor a vysoce výkonná řídicí jednotka společně zajišťují optimální regulaci teploty komponentů BMW eDrive i interiéru vozidla v jakémkoli provozním stavu a za každého běžného počasí. Při extrémně nízkých okolních teplotách pomáhá tepelnému čerpadlu dvojice výkonných topných těles, z nichž každé nabízí topný výkon 9 kW. To znamená, že tepelný komfort srovnatelný s modely BMW vybavenými konvenčními motory lze zajistit za každé situace velmi efektivním způsobem.

Nejnovější verze tepelného čerpadla využívá pro energeticky úsporný provoz teplo z okolního prostředí, teplo z odvlhčování a také odpadní teplo z motorů. Při velmi nízkých venkovních teplotách tak dochází ke zvýšení dojezdu přibližně o 15 % (za podmínek WLTP) ve srovnání s konvenčními elektrickými systémy vytápění a chlazení.

Dojezd se může prodloužit až o 31 procent, pokud je při jízdě v městském provozu vyžadována vysoká úroveň vytápění. Integrovaný systém vytápění a chlazení zajišťuje také účinnou regulaci teploty vysokonapěťové baterie ve velmi dynamických jízdních situacích s vysokými nároky na výkon a při rychlém nabíjení ze stejnosměrné nabíjecí stanice. Pokud je aktivní funkce navádění s naplánovanou zastávkou u rychlonabíjecí stanice, předvídavý tepelný management automaticky akumulátor předpřipraví. Zahřátí vysokonapěťové baterie nebo její případné ochlazení znamená, že po příjezdu k nabíjecí stanici bude mít optimální teplotu pro rychlé a efektivní nabíjení maximálním dostupným výkonem. Tepelný management přitom zohledňuje řadu faktorů, včetně aktuální teploty baterie, zbývajícího dojezdu, předpokládané rychlosti nabíjení a množství elektřiny, které má být do baterie dodáno podle celkového výpočtu trasy.

Sportovní jízda, vysokorychlostní nabíjení: kombinovaná nabíjecí jednotka umožňuje odebírat energii o výkonu až 200 kW.
Kromě jedinečného technického řešení elektromotorů a vylepšované vysokonapěťové baterie je součástí výbavy páté generace BMW eDrive také nový systém nabíjení. Kombinovaná nabíjecí jednotka CCU v BMW i4 umožňuje mimořádně vysokou míru flexibility, pokud jde o využití různých typů nabíjecích stanic. Proto je díky ní nabíjení vozu na všech trzích rychlé a snadné. V jednom celku je jsou integrovány funkce transformátoru, nabíjecí elektroniky a rozvodu energie, jakož i systémy řízení pohonu a vysokonapěťové a nabíjecí funkce. Vysoce integrovaná řídicí jednotka zajišťuje napájení elektrického pohonu výkonnou a přesně řízenou dodávkou elektrické energie a zároveň zajišťuje rychlé a efektivní nabíjení vysokonapěťové baterie. Její měnič s maximálním výkonem 4 kW rovněž zásobuje elektrickou energií spotřebiče připojené k 12V palubní síti BMW i4 – například osvětlení a audiosystém.

Připojení vysokonapěťové baterie k běžné domácí zásuvce nebo k nabíjecí stanici Wallbox umožňuje její napájení střídavým proudem (AC) z jednofázové i třífázové sítě, a to nabíjecím výkonem až 11 kW. Tímto způsobem dokáže BMW i4 zcela vybitou baterii nabít na 100 % za méně než 8,5 hodiny. Výrazně vyššího nabíjecího výkonu a kratší doby nabíjení lze dosáhnout pomocí rychlonabíjecích stanic se stejnosměrným proudem (DC). BMW i4 zde může nabíjet svou vysokonapěťovou baterii výkonem až 200 kW. Po připojení k vysokovýkonným nabíjecím stanicím, jaké se nacházejí především na hlavních dopravních tazích, tak lze během pouhých deseti minut dodat do vozu energii, která prodlouží dojezd o 164 kilometrů v případě BMW i4 eDrive40 a o 140 kilometrů v případě BMW i4 M50. 

BMW Charging: individuální nabíjecí řešení pro domácnost i na cesty. 

BMW Charging poskytuje řidičům BMW i4 výběr nabíjecích produktů na míru, nabíjecích služeb a digitálních služeb, které na celém světě nemají konkurenci. Modely BMW i4 jsou v Evropě standardně dodávány s kartou BMW Charging, nabíjecím kabelem Mode 3 pro veřejné nabíjecí stanice a univerzální rychlonabíječkou Flexible Fast Charger. Kromě nabíjecí stanice BMW Wallbox pro nabíjení výkonem až 11 kW jsou ve spolupráci s odbornými partnery nabízeny i další produkty pro domácí nabíjení. Patří mezi ně instalační služba, speciální tarify ekologické elektřiny a chytrá nabíječka Smart Wallbox s plnou konektivitou a rozšířenou nabídkou funkcí pro inteligentní nabíjení, jako je například samostatná evidence a fakturace nabíjení vozidel.

Standardně dodávaná univerzální rychlonabíječka Flexible Fast Charger, nabízející nabíjecí výkon až 11 kW, má přibližně šest metrů dlouhý kabel, díky němuž lze BMW i4 připojit k domácí zásuvce nebo s použitím adaptérů k výkonným 3fázovým zásuvkám. Nabídka BMW Charging umožňuje jen v Evropě přístup k více než 200 000 veřejných dobíjecích míst provozovaných více než 500 provozovateli dobíjecí infrastruktury. K tomu stačí pouze jediná registrace. Jen v Německu mají uživatelé služby BMW Charging přístup k více než 33 000 nabíjecích míst provozovaných přibližně 300 dodavateli, a to prostřednictvím jediné karty nebo aplikace. Součástí sítě BMW Charging je také vysoce výkonná nabíjecí síť provozovaná společným podnikem BMW Group a IONITY. Nabíjecí parky IONITY zahrnují v průměru čtyři nabíjecí stanice a jsou rozmístěny na dálnicích a hlavních dopravních tepnách po celé Evropě. Počet rychlodobíjecích stanic IONITY v Evropě do konce roku 2021 přesáhne 400 a plánuje se další rozšíření sítě i do městských oblastí. BMW Charging tak nabízí řidičům BMW i4 přístup k velmi atraktivní, exkluzivní a snadno použitelné síti pokrývající celou Evropu – a to bez nutnosti po dobu prvních 12 měsíců platit paušální základní poplatek.

Navigační systém BMW Maps spolu s Connected Charging (viz kapitola Digitální služby a konektivita) umožňuje v BMW i4 snadné a přesné plánování dálkových cest. Za tímto účelem lze při výběru trasy automaticky zohlednit nabíjecí zastávky během cesty. Toto podrobné plánování trasy umožňuje přesně odhadnout čas příjezdu. Během jízdy se také zobrazuje zbývající dojezd v podobě modrého kruhu na navigační mapě. Při vyhledávání dobíjecí stanice se řidiči zobrazí také informace o její dostupnosti, provozovateli a způsobu platby.

3. DESIGN.

Dokonalá kombinace dynamiky a udržitelnosti.

První čistě elektrický model vyvinutý pro hlavní segment značky BMW má podobu vozu Gran Coupé. BMW i4 kombinuje charakteristickou sportovní estetiku kupé značky s komfortem čtyřdveřového vozu a praktickou přitažlivostí, kterou umocňují prvky, jako je třeba velké výklopné víko zavazadlového prostoru. Elegantně protažené proporce a esteticky čistý design karoserie přinášejí do prémiového segmentu střední třídy exkluzivitu a sportovní styl, kterými je BMW proslulé. Protáhlé proporce, plynulé linie, čistě navržené plochy. Elegantně protáhlé proporce nového BMW i4 jsou výsledkem délky vozu 4785 milimetrů, šířky 1852 milimetrů, výšky 1448 milimetrů a rozvoru 2856 milimetrů. Rozchod předních kol 1600 milimetrů a zadních kol 1630 milimetrů je ideálním základem pro takové naladění podvozku, aby zlepšovalo dynamiku v zatáčkách, a je současně základem svalnatého postoje BMW i4. Krátké převisy, štíhlé sloupky, dveře s bezrámovými okny a linie střechy, jež plynule přechází do zadní části vozu, podtrhují siluetu, která velmi dobře zapadá mezi kupé modely BMW. Srdcem přední části je výrazná vertikální vystouplá maska chladiče BMW ve tvaru ledvinek, jež je z velké části zaslepena kvůli malému množství chladicího vzduchu, který komponenty elektrického pohonu vyžadují. Pro tento model specifická, esteticky atraktivní plocha v horní části a mřížkovaný design v části dolní jí dodávají osobitý vzhled. V závislosti na výbavě se k přední kameře vozu připojují ultrazvukové a radarové senzory, skrytě integrované do povrchu masky chladiče. Také přední nárazník BMW i4 má jen malý počet otvorů. Patří mezi ně vzduchové clony umístěné u jeho vnějších okrajů, které účinně usměrňují proudící vzduch kolem kol. Čistě navržené plochy lakované téměř výhradně v barvě karoserie, precizní linie a černé vkládané detaily podtrhují moderní a funkční charakter přední části vozu. Tenké světlomety BMW i4 svým zjednodušeným a technicky propracovaným vzhledem ladí s designem ploch BMW masky chladiče ve tvaru ledvinek. Klasické uspořádání dvojitých světlometů je vylepšeno přidáním moderních a minimalistických světelných prvků ve tvaru písmene U pro denní svícení. BMW i4 je standardně vybaveno full-LED světlomety, na přání si zákazníci mohou objednat Adaptivní LED světlomety s laserovými moduly BMW Laserlight včetně neoslňujícího asistentu dálkových světel BMW Selective Beam. V rychlostech nad 60 km/h BMW Laserlight zvyšuje dosah dálkových světel na maximálně 500 metrů a dynamicky sleduje průběh vozovky. Laserové světlomety lze rozpoznat podle modrých ozdobných prvků v trojrozměrných světelných jednotkách a podle šestiúhelníkových světelných zdrojů pro denní svícení.

Aerodynamicky optimalizovaný tvar BMW i4 při pohledu z boku charakterizují velké a plynule tvarované plochy, vzduchové průduchy integrované do předních bočních panelů a zapuštěné kliky dveří. Elegantní grafika protažených bočních oken přechází do Hofmeisterova záhybu nad mohutnými zadními blatníky. Aerodynamická kola navržená výhradně pro model i4 mají hliníkové inserty. Kombinují lehkou konstrukci s optimalizovaným tvarem, což jim pomáhá prodloužit dojezd vozu. Kola tvoří trojrozměrnou skulpturu, v níž se za jízdy odráží světlo v ještě mnohotvárnějším zobrazení.

Vzhledem k tomu, že elektrické vozy nemají výfukový systém, je pro zlepšení aerodynamiky využita také spodní část zadního nárazníku; zde umístěné prvky difuzoru mají sportovní, vizuálně působivý vzhled, který svým moderním stylem zvýrazňuje přítomnost elektrického pohonu.

Pod dlouhými a štíhlými zadními světly ve tvaru písmene L s vysoce technickým designem se nachází extrémně čistá plocha, která zdobila již záď konceptu BMW Concept i4. Ostře řezané vertikální aerodynamické prvky rámují záď vozu. Spodní plochy prahů a zadního nárazníku mají sofistikovanou černou povrchovou úpravu, která vůz opticky snižuje a na silnici zdůrazňuje jeho široký postoj. Couvací kamera je integrována do znaku BMW na víku zavazadlového prostoru. BMW i4 M50 s klasickými, na výkon zaměřenými stylistickými prvky. Designové prvky specifické pro daný model dodávají BMW i4 M50 atraktivní vzhled, který jasně odkazuje na jeho vysloveně sportovní charakter. Přední nárazník má charakteristickou grafiku ve tvaru písmene U, tolik typickou pro modely BMW M. Přídavné boční nasávací otvory zlepšují chlazení brzd. Okolí BMW masky chladiče ve tvaru ledvinek a svislé lišty kolem vzduchových clon jsou lakovány v šedé barvě Cerium Grey, stejně jako kryty vnějších zpětných zrcátek a prvky vnějších hran zadního nárazníku, zatímco vzduchové průduchy, lišty bočních prahů a lišty zadního nárazníku jsou lakovány v leskle černé barvě. Model M Sport, který je pro BMW i4 eDrive40 k dispozici volitelně, také jasně naznačuje dynamické schopnosti vozu. Mezi použité prvky patří mohutně tvarovaná struktura předního nárazníku a lišty na jeho ve spodní hraně a krajích zadního nárazníku v barevném provedení Dark Shadow. Exteriérový paket M Carbon lze objednat jako volitelnou výbavu pro BMW i4 M50 a pro vozy BMW i4 eDrive40 ve výbavě M Sport. Zahrnuje nasávací otvory v přední části, kryty vnějších zpětných zrcátek, boční ozdobné prvky zadního nárazníku a speciálně tvarovaný zadní spoiler z ultralehkých, technologicky vyspělých uhlíkových vláken. Vnější lak BMW i4 lze objednat ve dvou nemetalických barvách, sedmi metalických odstínech a jedné matné variantě Frozen. K dispozici jsou také speciální laky z nabídky BMW Individual.

Design interiéru: inovativní podoba palubní desky zaměřené na řidiče s BMW Prohnutým displejem.

Interiér BMW i4 spojuje čistý designový styl a moderní prémiovou atmosféru s mimořádně progresivním přístupem k palubní desce zaměřené na řidiče. Čistě elektrické čtyřdveřového kupé je standardně vybaveno velmi tenkou a nízkou přístrojovou deskou, která poskytuje dokonalou kulisu pro nejnovější digitální displeje. Inovativní BMW Prohnutý displej propojuje přístrojový panel za volantem a kontrolní displej ovládacího systému BMW iDrive do bezrámové, jednodílné skleněné plochy natočené směrem k řidiči. Přístrojový panel s úhlopříčkou 12,3 palce a kontrolní displej s úhlopříčkou 14,9 palce se tak efektivně spojují do jediné, na řidiče natočené jednotky. BMW Prohnutý displej v BMW i4 drží na místě podpůrná konstrukce, která je zakryta před zraky cestujících, takže displej působí, jako by v kokpitu levitoval. Vysoce kvalitní technologie displeje používající antireflexní sklo umožňuje upustit od obvyklého stínicího štítu, což interiéru propůjčuje pozoruhodně čistý a vzdušný vzhled. Prémiová atmosféra vyzařuje jasný důraz na udržitelný sportovní charakter. I další části interiéru jsou zaměřeny na poskytování bohatého zážitku z jízdy. BMW i4 je standardně vybaveno sportovními sedadly a sportovním volantem s multifunkčními tlačítky. Vysoká středová konzola a hladký povrch, který přechází z přístrojové desky do výplní dveří, vytváří na předních sedadlech pocit, že je posádka vozem příjemně obklopena. V modelech BMW i4 M50 a M Sport jsou na středové konzole měkké vyvýšené opěrky pro kolena, jež ještě více zdůrazňují aktivní jízdní charakter vozu. Přehledně navržené povrchy, vysoce kvalitní materiály a precizní zpracování jsou klíčovými ingrediencemi prémiové atmosféry interiéru. Tlačítko Start/Stop je umístěno na klasicky řešeném ovládacím panelu na středové konzole, kde se vedle pro daný model specifického voliče jízdních režimů nachází také ovladač BMW iDrive, volič jízdních režimů a tlačítko elektromechanické parkovací brzdy. Modré akcenty na tlačítku Start/Stop, volantu a voliči jízdních režimů odkazují na systém elektrického pohonu. Obložení interiéru v leskle černém provedení nebo v tmavě hliníkovém provedení Aluminium Rhombicle Anthracite (pro vozy BMW i4 M50 a M Sport) jsou součástí standardní výbavy. Na přání lze objednat další obložení, včetně variant z ušlechtilého dřeva a mimořádně kvalitních sad od BMW Individual.

4. INTERIÉR A BOHATÁ VÝBAVA.

Prémiová atmosféra s individuálním stylem.

Prémiový charakter BMW i4 se odráží také v široké škále možností individualizace designu exteriéru, interiéru a výbavy. Velký výběr barev karoserie, kol z lehké slitiny různých velikostí a stylů, specifické designové prvky Modelu M Sport, exteriérový paket M Carbon a bohaté možnosti volitelné výbavy v rámci nabídky dílů M Performance Parts umožňují dodat čistě elektrickému Gran Coupé vzhled odrážející zákazníkův osobitý styl. K dispozici je také rozsáhlý seznam volitelné výbavy, který přináší specifická vylepšení radosti z jízdy, praktičnosti a komfortu. Na rozdíl od automobilek, které vyrábějí předem nakonfigurované vozy nebo nabízejí své modely pouze ve striktně omezeném počtu designových variant a s pevně danými výbavovými pakety, prémiový výrobce BMW staví každý jednotlivý vůz přesně podle přání zákazníka. Z tohoto důvodu může BMW i4, stejně jako všechny modely značky s konvenčním pohonem, sjet z montážní linky také jako individuálně navržený a vybavený unikát. Čistě elektrické Gran Coupé si lze objednat rovněž s výbavou z nabídky programu BMW Individual, která zahrnuje celou řadu výjimečně stylových možností a je navržena tak, aby splňovala nejvyšší standardy a jedinečná designová přání.

Pro tento model specifické funkce pro každodenní používání i delší cesty.
Velké výklopné víko zavazadlového prostoru má významnou roli ve specifické všestrannosti BMW i4. Standardně je nabízeno s automatickým otevíráním a zavíráním, a pokud je k dispozici volitelná výbava komfortního přístupového systému, je připraveno také bezkontaktní otevírání a zavírání. Praktičnost při každodenním používání i na delších cestách zvyšuje řada odkládacích prostorů, dva držáky nápojů pod krytem v přední části středové konzoly, dva USB porty a Bluetooth rozhraní. Volitelně dodávaná příprava pro telefon s bezdrátovým nabíjením umožňuje indukční nabíjení kompatibilních chytrých telefonů.

Na přání je k dispozici elektricky ovládané tažné zařízení. Maximální hmotnost brzděného přívěsu je 1600 kg.

Automatická klimatizace s novým ovládáním a integrovaným filtrem z nanovláken.
BMW i4 je standardně vybaveno třízónovou automatickou klimatizací, která umožňuje řidiči, spolujezdci vpředu a cestujícím na zadních sedadlech individuálně nastavit požadovanou teplotu a úroveň ventilace. Řidič a spolujezdec vpředu si mohou klimatizaci nastavit podle svých osobních preferencí prostřednictvím ovládacího displeje nebo hlasovým příkazem.

Inteligentní automatická klimatizace kromě množství vypouštěného vzduchu a jeho distribuce upravuje také vyhřívání a odvětrávání sedadel, čímž zajišťuje co nejpříjemnější klima v interiéru. Tyto další komfortní funkce jsou řízeny automaticky podle konkrétní situace a nezávisle pro stranu řidiče a spolujezdce. K účinnějšímu čištění vzduchu uvnitř vozu se používá nejmodernější filtrační technologie, přičemž kvalitu vzduchu v interiéru dále zlepšují filtry z nanovláken a aktivního uhlí. Technologie filtrů z nanovláken umožňuje, aby se do interiéru nedostaly ultra jemné prachové částice a některé mikročástice a alergeny.

Vysoká úroveň akustického komfortu, skleněné posuvné/výklopné střešní okno s velkou průhlednou plochou.
BMW i4 je standardně vybaveno akustickým čelním sklem. Součástí standardní výbavy je rovněž automaticky zatmavitelné zpětné zrcátko a elektricky nastavitelná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka. Na přání lze vnější zpětná zrcátka vybavit elektricky ovládaným sklápěním.

Personalizované světelné nálady a zvukový zážitek.
Standardní LED osvětlení interiéru obsahuje čtecí a interiérová světla vpředu i vzadu, osvětlení přihrádky před spolujezdcem, odkládacího prostoru pod středovou loketní opěrkou, prostoru pro nohy, zrcátek ve slunečních clonách a zavazadlového prostoru, jakož i světla ve dveřích. Na přání dodávané prostorové osvětlení zajišťuje nepřímé osvětlení interiéru pomocí přesně umístěných světelných linek v přístrojové desce a ve výplních dveří. Rozdělení osvětlení, jas a barevné schéma lze nastavit v menu iDrive.

Efektivně vylepšená dynamika: Model M Sport, paket M Sport Pro a pro tento model specifické díly M Performance Parts.
Také v interiéru Modelu M Sport, který je k dispozici jako alternativa ke standardní specifikaci, lze nalézt výrazné prvky designu a výbavy, zdůrazňující jeho dynamický charakter. Zážitek z výkonu v BMW i4 M50 umocňuje také specifický design palubní desky. Pro BMW i4 eDrive40 je k dispozici paket M Sport Pro, který je rozšířením Modelu M Sport. Skládá se z M sportovních brzd, 19palcových M kol z lehké slitiny, leskle černých prvků BMW Individual Shadow Line s rozšířeným obsahem, zatmavených světlometů BMW Individual Shadow Line a černého M zadního spoileru. Celkově přináší další vylepšení jízdní dynamiky a mimořádně výrazný vzhled. Úroveň radosti z jízdy rovněž zvyšuje sportovní zvuk motoru v interiéru, systém hi-fi reproduktorů a M bezpečnostní pásy.

Díly M Performance Parts dostupné pro BMW i4 umožňují majitelům dodat jejich vozu sportovní styl podle vlastního uvážení. Mezi prvky dodatečné výbavy, které jsou k dispozici v rámci nabídky BMW Originálního příslušenství, patří 20palcová M Performance kovaná kola z lehké slitiny v designu Y-spoke s matně černou povrchovou úpravou Jet Black, karbonová maska chladiče, nástavce předního spoileru a nástavce bočních prahů, jakož i aerodynamické prvky v předním nárazníku v leskle černém provedení. Další sportovní nádech mohou zákazníci vtisknout také interiéru, a to díky volitelným prvkům, jako je volant M Performance či karbonové obložení interiéru.

Akustická ochrana chodců a BMW IconicSounds Electric.
Elektrický pohon BMW i4 produkuje nejen nulové lokální emise, ale také téměř žádný zvuk. Aby bylo možné upozornit ostatní účastníky silničního provozu, že se BMW i4 blíží, je standardně vybaveno systémem akustické ochrany chodců. Tento zvuk, vyvinutý speciálně pro elektrifikované vozy BMW, je uměle generován a vydáván prostřednictvím vnějších reproduktorů a je aktivní až do rychlosti 21 km/h na evropských trzích a 31 km/h v USA. Vozidlu propůjčuje i pro značku typický zvukový doprovod, který nenarušuje pohodlí cestujících na palubě. 

CO2 emise – informace

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

BMW i4 eDrive40*: kombinovaná spotřeba elektrické energie: 20–16 kWh/100 km v cyklu WLTP, emise CO2: 0.
BMW i4 M50*: kombinovaná spotřeba elektřiny: 24–19 kWh/100 km v cyklu WLTP, emise CO2: 0.
(* = předběžné hodnoty. Nejedná se o homologační údaje. Homologační údaje ještě nejsou k dispozici.)