Přeskočit na obsah
CarTec Group

Obsah:

BMW M GmbH odhaluje třetí generaci vysokovýkonných modelů segmentů Sports Activity Vehicle (SAV) a Sports Activity Coupe (SAC). Nové BMW X5 M (F95), nové BMW X5 M Competition, nové BMW X6 M (F96) a nové BMW X6 M Competition jsou ztělesněním typických M genů, spočívajících v mimořádné obratnosti, dynamice a přesnosti ovládání stojícími daleko nad obvyklou úrovní této třídy. Jejich výjimečné chování na silnicích i mimo ně doplňuje praktičnost, extrovertní design a moderní pojetí luxusu, což jsou naopak vlastnosti typické pro vozy BMW řady X.

Vozy s motorem V8 dosahujícím výkonu až 460 kW (625 k), účinným a přesně kontrolovaným přenosem točivého momentu, spolu s M specifickým podvozkem vytvářejí typický M celek spočívající v mimořádné obratnosti a přesnosti při jízdě na limitu. Návyková celková přitažlivost se kromě jiného opírá o intenzivní testovací program nejen na Nordschleife okruhu Nürburgring, ale také dalších závodních tratích po celém světě. Nová BMW X5 M (F95)BMW X6 M (F96) Competition budou mít výstavní premiéru v listopadu 2019 na autosalonu v Los Angeles a jejich uvedení na trh proběhne v dubnu 2020.

BMW X5 M (F95) se bude prodávat za ceny od 3 320 200 Kč, BMW X6 M má cenu stanovenou na 3 395 600 Kč.

POHON

Motor V8 s technologií M TwinPower Turbo, 8stupňová převodovka M Steptronic, pohon všech kol M xDrive.

BMW M GmbH představuje třetí generaci svých výkonných modelů kategorie Sports Activity Vehicle (SAV) a Sports Activity Coupe (SAC). Přitažlivost nového BMW X5 M a nového BMW X6 M – a modelů BMW X5 M Competition a BMW X6 M Competition, které budou také uvedeny na trh v dubnu 2020 – spočívá nejen v podmanivém designu a luxusním charakteru, ale především ve špičkové dynamice, obratnosti a preciznosti. Srdcem systému jejich pohonu/podvozku je nejnovější inkarnace vysokootáčkového motoru V8 s technologií M TwinPower Turbo, kterou vyvinulo BMW M GmbH. Osmiválcová jednotka se vyznačuje dvěma turbodmychadly s nepřímým chlazením stlačeného vzduchu, kříženými svody výfukového systému, přímým vstřikováním paliva a variabilním rozvodem ventilů VALVETRONIC. Zásluhou těchto řešení disponuje maximálním výkonem 441 kW/600 k v BMW X5 M a BMW X6 M a 460 kW/625 k v případě modelů Competition.

Vidlicový 8válec s objemem 4,4 litru pracuje v tandemu s 8stupňovou převodovkou M Steptronic s funkcí Drivelogic, pro tyto modely speciálně naladěným pohonem všech kol M xDrive a Aktivním M diferenciálem. Jejich souhrou se enormní hnací síla maximálně účinně využije na jakémkoliv povrchu a současně se odhaluje pro M modely typická jízdní dynamika kombinovaná s praktičností modelů X. Nové BMW X5 M a nové BMW X6 M zrychlují z 0 na 100 km/h za 3,9
sekundy, přičemž mety 200 km/h dosáhnou za 13,7, resp. 13,5 sekundy. Nové BMW X5 M Competition vystřelí z klidu na 100 km/h za 3,8 sekundy a na 200 km/ h zrychlí za 13,4 sekundy. V případě nového BMW X6 M Competition se stopky při zrychlení na 100 km/h zastaví v čase 3,8 a na 200 km/h 13,2 sekundy. Všechny modely mají elektronicky omezenou maximální rychlost na 250 km/h, v případě volitelné výbavy paketem M Driver’s činí nejvyšší rychlost 290 km/h.

PODVOZEK

Dynamická ovladatelnost a výjimečná stabilita na všech typech povrchu.

Základem osobitého charakteru těchto vysokovýkonných přírůstků do segmentů SAV (Sports Activity Vehicle) a SAC (Sports Activity Coupe) je tep zvyšující jízdní dynamika na silnici a nepřekonatelná schopnost zvládat nástrahy terénu. Jádrem všeho je precizní konstrukce podvozku, který zvládá přenášet extrémní výkon motorů těchto automobilů. Na míru navržené technické řešení, vyvinuté na základě závodních zkušeností M GmbH, dodává novému BMW X5 M (F95), novému BMW X6 M a modelům Competition dynamické schopnosti, jakým se žádný z konkurentů nedokáže vyrovnat. Kromě toho pro tyto modely specifické úpravy provedené v tradičním M stylu zvětšují tuhost karoserie i její spojení s podvozkem a pomáhají přetavit mimořádně vysoký točivý moment motoru v precizně ovladatelný výkon, a to až na samotnou hranici dynamických možností.

Osobité M dynamické kvality převyšuje neskutečná obratnost těchto automobilů. Maximální příčné a podélné zrychlení a brzdné schopnosti jsou doplněné stabilitou při řízení té nejvyšší úrovně a neutrálními reakcemi řízení. Systémy podvozku a odpružení nového BMW X5 M (F95), nového BMW X6 M a modelů Competition taktéž umožňují nabídnout výjimečnou škálu schopností od naprosté sportovnosti po excelentní jízdní komfort na dlouhých cestách. Intenzivní program testování probíhal na jihofrancouzském testovacím polygonu společnosti BMW Group v Miramas, v Arjeplogu na severu Švédska, jakož i na Severní smyčce okruhu Nürburgring s cílem zajistit, že se výkon motoru, přenos hnací síly, nastavení podvozku a prvků karoserie v jakékoliv jízdní situaci sloučí do působivého komplexního celku.

DESIGN

Dominantní vzhled, luxusní pojetí.

Společné závodní zaměření modelů BMW X5 M (F95), BMW X5 M Competition, BMW X6 M (F96) a BMW X6 M Competition podtrhuje také design exteriéru, který je zvýrazněn nápadnými doplňky vyzdvihujícími individuální charakter těchto vozů kategorií Sports Activity Vehicle a Sports Activity Coupe. Nezaměnitelné vizuální prvky robustní všestrannosti modelů BMW řady X jsou kombinovány s jasnými odkazy na jejich M přednosti. Výsledkem je vysoce extrovertní vzhled, vyzařující nejvyšší autoritu. Luxusní atmosféru uvnitř vysokovýkonných modelů vytváří velkorysý vnitřní prostor, prvotřídní materiály a kvalita zpracování demonstrující precizní řemeslný um. Elegantní a moderní styl palubní desky dále vytvářejí displeje a ovládací prvky v typickém M designu, stejně jako mnoho dalších pro tyto modely specifických doplňků, které dávají opticky najevo zaměření na mimořádně sportovní zážitky z jízdy.

VÝBAVA

Známý koncept obsluhy M modelů, praktičnost a komfort BMW řady X.

Extrovertní vzhled a senzační výkony nového BMW X5 M, nového BMW X6 M (F96) a jejich Competition derivátů servírují mimořádné hody pro všechny smysly. Vyšší postavení těchto modelů v rámci jejich kategorií a jedinečný koncept, na němž jsou postaveny, dále zdůrazňuje pro jejich účely vytvořený seznam standardní výbavy. M multifunkční sedadla, M kožený volant, M specifické ukazatele přístrojového panelu a Head-Up Displej (rovněž součástí standardní výbavy) plus ergonomicky optimalizované uspořádání ovladačů řidiči poskytují všechny nástroje pro precizní ovládání i v náročných situacích a při jízdě na limitu. Nový systém ovládání umožňuje přesně přizpůsobit intenzivní M pocit osobním preferencím a aktuální jízdní situaci.

M multifunkční sedadla nabízejí elektrický posun dopředu/dozadu, elektricky nastavitelnou opěrku hlavy, oporu stehen, úhel sklonu opěradla, jeho šířku, plus nastavení bederní opěrky. Jejich součástí je také funkce paměti. Jako doplněk ke standardnímu vyhřívání sedadel lze volitelně přidat ventilaci a funkci masáží. Sklopné opěradlo zadních sedadel je dělené v poměru 40:20:40 a jeho jednotlivé části lze ovládat ze zavazadlového prostoru. To umožňuje zvětšit objem zavazadlového prostoru z 650 na maximálních 1870 l v případě nového BMW X5 M a nového BMW X5 M Competition a z 580 až na 1530 l u nového BMW X6 M a nového BMW X6 M Competition. Součástí standardní výbavy je elektrické otevírání víka zavazadlového prostoru, stejně jako funkce komfortního přístupu umožňující bezdotykové otevírání a zavírání víka zavazadlového prostoru. Volitelné posuvné a protiprokluzové kolejnice v podlaze zavazadlového prostoru usnadňují nakládání předmětů a za jízdy udržují zavazadla bezpečně na svém místě.

Luxusní prostředí v interiéru je v neposlední řadě vytvořeno zásluhou jemného celokoženého čalounění Merino, které je k dispozici v pěti barevných provedeních, kůží potažené palubní desky od BMW Individual a prostorového osvětlení, zatímco součástí standardní výbavy těchto vysokovýkonných modelů je také 2,5zónová klimatizace. Mezi volitelné doplňky, které mohou zákazníci objednat, patří BMW klíč s displejem, příprava pro telefon s bezdrátovým nabíjením, prosklené panoramatické střešní okno Sky Lounge, paket Ambient Air, paket Heat Comfort, vyhřívané/chlazené držáky nápojů, zábava na zadních sedadlech a audiosystém Bowers & amp; Wilkins Diamond Surround Sound. Jako alternativa ke standardně nabízeným adaptivním LED světlometům jsou v nabídce volitelné laserové světlomety BMW Laserlight, které prodlužují dosah světleného paprsku dálkových světel až na 500 metrů.

CO2 emise – informace

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

BMW X5 M: kombinovaná spotřeba paliva: 13,0–12,8 l/100 km; kombinované emise CO2: 296–291 g/km

BMW X5 M Competition: kombinovaná spotřeba paliva: 13,0–12,8 l/100 km; kombinované emise CO2: 296–291 g/km

BMW X6 M: kombinovaná spotřeba paliva: 12,7–12,5 l/100 km; kombinované emise CO2: 289–284 g/km

BMW X6 M Competition: kombinovaná spotřeba paliva: 12,7–12,5 l/100 km; kombinované emise CO2: 289–284 g/km