CarTec Group s.r.o. Mini Ostrava Rolls Royce Prague

FINANCOVÁNÍ S 0% NAVÝŠENÍM BMW, MINI A MOTORRAD | ESHOP: Tipy na vánoční dárky

CarTec Vám představuje: BMW iX3

CarTec Vám představuje: BMW iX3

CarTec Vám představuje: BMW iX3

BMW iX3 představuje produktový specialista CarTec Praha Mgr. Ladislav Švec.

Dostal jsem příležitost, vyzkoušet si na víkend nové BMW iX3. Měl jsem plno plánů a nabitý program. Byl jsem zvědavý, jakým společníkem na cestách pro mě nové plně elektrické SUV bude. Především mě zajímalo, o kolik se bude lišit způsob a komfort cestování oproti vozidlu s klasickým spalovacím motorem, se kterým jezdím běžně.

NENÍ X3 JAKO iX3

Na první pohled vypadá BMW iX3 jako klasická X3. Nenechte se ale zmást. Při pozornějším pohledu si všimnete drobností, které iX3 usvědčují z toho, že je oproti klasickému X3 či Plug-In Hybridní verzi přeci jen něco jinak.

Vnímavější pozorovatelé odhalí nenápadné modré linie lemující nárazníky a masku chladiče. Pohled na sebe strhnou také futuristicky designovaná kola, která vyniknou především za jízdy. Sám jsem si během víkendového testování nemohl nevšimnout, že elektrické iX3 zkrátka budí pozornost a zájem kolemjdoucích. A to nejen díky neotřelému designu a originálnímu kontrastnímu polepu, ale také kvůli tiché jízdě evokující predátora silnic.

RODINNÝ ZAVAZADLOVÝ PROSTOR

Znáte to určitě také. Na víkend s rodinou chcete zabalit pouze několik nezbytností, které se ve výsledku ne a ne do vozu vměstnat. Do iX3 jsem ale naložil rodinu i všechna zavazadla, která potřebují dva dospělí a malé dítě na celý víkend (takže opravdu hodně věcí), a přesto se vše bez problému do kufru vešlo. Dokonce ještě zbylo místo na případný nákup či další kufry.

Fotogalerie
Foto CarTec Vám představuje: BMW iX3

BMW iX3 | První čistě elektrický model BMW X

TEST VÝDRŽE BATERIE iX3 NA MAXIMUM

Při převzetí vozu akumulátor avizoval 100% nabití a dojezd 375 km, což se trochu liší oproti udávanému dojezdu 460 km WLTP. Rozdíl je způsoben tím, že vůz dojezd automaticky v reálném čase přepočítává podle stylu jízdy a podmínek užívání.

Čekala nás cesta do severních Čech dlouhá přibližně 140 km. Během ní jsme s iX3 zažili klasickou pražskou páteční zácpu v centru, dálnici ve svižnějším tempu i okresní silnice s běžným provozem. A během jízdy jsem elektřinou rozhodně nešetřil. Měl jsem zapnutou klimatizaci, dobíjel telefon, používal Apple Carplay a pouštěl si hudbu přes Spotify do mimochodem výborného sound systému Harman Kardon.

Po příjezdu do cíle jsem vůz napojil na klasickou nabíječku do 220 V. Příkon byl bohužel opravdu nízký, takže po 15 hodinách se můj dojezd prodloužil pouze o 140 km. To by ale samozřejmě vyřešil BMW Wallbox, či rychlodobíjecí stanice, která umožňuje vůz dobít z 0 na 80 % kapacity baterie již za 34minut!

FUTURISTICKÉ JÍZDNÍ VLASTNOSTI iX3

Přestože tohle nebyla moje první zkušenost s elektromobilem, musel jsem si znovu zvyknout na ticho a klid, který ale při jízdě výrazně zvyšuje cestovní komfort. Sympatická je i okamžitá reakce elektromotoru bez prodlev. Jízdní výkon 286 k a 400 Nm poskytuje příjemnou dynamiku v rámci platných předpisů a zrychlení z nuly na sto za 6,8 s. Při rychlejším tempu na hranici elektronického omezovače (tedy 189 km/h dle tachometru), už je dynamika horší, ale to lze očekávat a odpustit.

Další věc, na kterou je potřeba si zvyknout je tzv. one pedal feeling, kdy je možné díky velmi silné rekuperaci auto ovládat pouze pomocí plynového pedálu. Pokud pustíte plyn, auto skoro ihned zastaví i pří rychlé jízdě z prudkého kopce. Komu by ale tato funkce nevyhovovalo, má  možnost si sílu rekuperace upravit v menu iDrive a to hned ve třech úrovních.

Zapůjčený vůz měl opravdu bohatou výbavu, takže nechyběl žádný jízdní asistent a mohl jsem vše otestovat na maximum. Kombinace elektromobilu, adaptivního tempomatu a udržování v jízdním pruhu působí pěkně futuristicky a umožňuje krásnou semi-autonomní jízdu. Na dálnici jsem nemusel i několik kilometrů držet ani plyn, ani volant, jen občas zatáhnout za věnec, aby se systém nedeaktivoval. Co se týče interiéru, tak veškeré ovládání je známé a povědomé z klasické X3. Vše je orientované na řidiče a velmi intuitivní, jak už je u BMW zvykem.

RADOST Z JÍZDY. PROSTORNOST. EKOLOGIE.

Druhý den jsem měl v plánu výlet na Ještěd. Nebylo kam spěchat, a tak jsem řídil v klidu. Díky příjemnému počasí jsem nemusel mít zapnutou klimatizaci ani ventilaci. Využíval jsem režim ECO PRO a pro maximálně úspornou jízdu jsem se spokojil pouze se streamováním hudby přes Spotify. A najednou začalo být všechno tak, jak má. Ne že by mi klesal dojezd 3x víc než vůz udával, ba naopak jsem si efektivním stylem jízdy prodloužil dojezd o dalších 60km oproti stavu, kdy jsem vůz odpojoval od nabíječky.

Samozřejmě jsem chtěl také vyzkoušet, jestli relativně vysoká hmotnost a koncept vozu neovlivňuje negativně jízdní vlastnosti, a neobírá tak řidiče o sportovního ducha, který se skrývá v každém vozidle mnichovské automobilky. Během 250 km jsem si často užíval pružnost během předjíždění, zkoušel jsem podvozek v dlouhých táhlých zatáčkách i ostřejších serpentýnách a byl jsem velmi mile překvapen, jak umí být iX3 zábavné.

Tady je vidět, že stejně jako u Plug-In Hybridů tak i u elektromobilů musí člověk vědět, co od auta očekává, jak ho bude používat, a jestli mu to celé ve finále dává smysl. iX3 je vůz, který dle mého názoru spojuje tyto tři hlavní faktory: radost z jízdy, prostornost kombinovaná s praktičností SUV a bezemisní elektrický provoz. Já osobně nejsem cílová skupina tohoto auta, elektro-mobilitě se snažím vyhýbat a držím se zuby nehty benzínového spalovacího motoru, ale iX3 na mne udělalo velmi dobrý dojem a budu na něj vzpomínat v dobrém.

CO2 emise - informace

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Foto CarTec Vám představuje: BMW iX3

BMW BMW BMW M BMW M BMW i BMW i MINI MINI BMW Motorrad BMW Motorrad Rolls-Royce Rolls-Royce E-shop E-shop

Copyright © 2012 - 2022 CarTec Group a.s.   |   © ARSYLINE 2022

Zavřít
Upozornění
Zavřít