Přeskočit na obsah
CarTec Group

Symbol nové generace

BMW Motorrad Vision DC Roadster je vizionářský symbol budoucnosti BMW Motorrad na poli alternativních pohonů. Představuje zážitek z elektrické jízdy v ryzí, autentické formě, a vytváří tak nový a jedinečný estetický styl, který je stále pevně usazen v nejlepších tradicích BMW.

Vysoce výkonný s dotekem lehkosti

Celkový vzhled BMW Motorrad Vision DC Roadster vyzařuje dojem lehkosti, který zdůrazňuje jízdní dynamiku. Prvky, jako je sedlo nebo chladicí systém, vypadají, jako kdyby se vznášely kolem baterie. Na rámu samotném vytvářejí podélně vybroušené drážky fascinující vizuální efekt, který motocykl vizuálně odlehčuje a zdůrazňuje jeho podélnou dynamiku. Tento dojem je dále podtržen otvory ve frézovaném hliníkovém rámu a trubkové konstrukci sestavené nad ním. Špičkové materiály jako karbon a hliník snižují celkovou hmotnost a dodávají BMW Motorrad Vision DC Roadster technickou estetiku. Zároveň tu jsou kontrastní červené prvky a broušený hliník na vybraných místech, jako je baterie, rám a chladicí systémy, které společně zdůrazňují inovativní geometrii motocyklu.

Bližší pohled odhalí vysoce kvalitní detaily

Klíčovou součástí uchvacující přitažlivosti BMW Motorrad Vision DC Roadster je precizní zpracování všech jeho detailů. V rámci celkově povětšinou tmavé barevné koncepce to jsou mechanické prvky jako odhalený hnací hřídel a vidlice Duolever, které tvoří působivé kontrasty. V tomto případě jsou novým způsobem interpretovány a promyšleně předvedeny dva klasické prvky motocyklů BMW. Stejně tak i naznačený trojúhelníkový rám odráží typický prvek starších motocyklů BMW a dokonce se vrací k tradičním bílým linkám, které tentokrát světélkují ve tmě. Minimalistický design předních a zadních světel je ikonický svým zpracováním klasického osvětlení BMW Motorrad, které bylo v moderním stylu maximálně redukované. Přední světlomet obsahuje LED světlo pro denní svícení v dynamickém tvaru plochého U, zatímco dvě kompaktní LED čočky po obou stranách zajišťují potkávací a dálkové světlo. Vznikl tak nezaměnitelný světelný design, díky němuž je tento koncept okamžitě rozpoznatelný jako motocykl BMW – jak ve dne, tak i v noci. Zadní světlo sestává ze dvou LED prvků ve tvaru C, které jsou do hliníkového zadního nosiče integrovány minimalistickým, a přitom technicky vytříbeným způsobem. Na bocích pneumatik, které exkluzivně pro koncepční motocykl vyrobila firma Metzeler, je integrováno pět fluorescentních prvků, každý přibližně o velikosti poštovní známky. Ty kombinují inovativní design s bezpečnostním prvkem: ať na místě či v pohybu vytvářejí tyto světelné prvky vzrušující grafický efekt. Ve tmě navíc zlepšují viditelnost z boku a zvyšují tak bezpečnost. V pohybu také podtrhují dynamický charakter.

Dynamické výkony

Z bočního pohledu disponuje BMW Motorrad Vision DC Roadster vysoce dynamickým tvarem s jasnou orientací na přední kolo. Nízká přední část a krátká, vysoká záď utvářejí dojem agility. Namísto palivové nádrže dominuje horní části plochá, jemně propracovaná trubková struktura. Její další tvary jsou moderní formou integrovány se sedlem a dotvářejí tak siluetu sportovního roadsteru. Konstrukce rámu je klíčovým faktorem, který definuje boční pohled.

Velká baterie s do stran vystupujícími systémy chlazení je umístěna ve středu rámu vyfrézovaného z hliníku. Trojrozměrná povrchová úprava krytů baterie ztělesňuje moderní estetický charakter s precizními konturami. Chladicí prvky odrážejí mírně vpřed nakloněnou siluetu baterie, což dává bočnímu pohledu dynamický nádech. Při nastartování elektrického motoru se tyto chladicí prvky mírně pohnou, čímž prozrazují, že je motocykl připraven vyrazit.

Chytré vybavení pro jezdce

Funkční dvoudílná kombinéza není na první pohled rozpoznatelná jako ochranné oblečení: především působí jako moderní, emocionální módní outfit. Lehká bunda s výraznou grafikou v iridescentním zbarvení a stylové černé kalhoty kombinují módní styl s novou funkčností. Ochranné prvky jsou všity téměř neviditelně, zatímco integrované technologie umožňují nabídnout nejrůznější funkce osvětlení, stejně jako podporu digitální konektivity budoucnosti. Vybavení tohoto konceptu dovršuje asymetrický batoh, který je k bundě připevněn magnety a nabízí odkládací prostor a další funkce. Díky permanentním magnetům lze batoh snadno obléci či odložit. BMW dělá pokroky všemi směry a my jako CARTEC GROUP jsme náležitě hrdí.

Podívejte se, jak si můžete Váš motocykl vylepšit: DOPLŇKY BMW MOTORRAD >

Po více než 90 let byl dvouválcový motor boxer klíčovou součástí identity motocyklů BMW Motorrad, ať již z hlediska technologického nebo vizuálního. Ale v době, kdy BMW Group a s nimi i celá skupina CarTec Group intenzivně směřuje k elektrifikaci, vyvstává otázka, jak by mohl motocykl BMW vypadat, kdyby byl poháněn elektřinou? A jak by na první pohled prozradil, že patří ke značce BMW? Jednu z možných odpovědí na tuto otázku poskytuje BMW Motorrad Vision DC Roadster, vysoce emocionální „naháč“ s elektrickým pohonem.

„Motor boxer je srdcem značky BMW Motorrad – naprostým základem jejího charakteru. Ale BMW Motorrad, to jsou i vizionářské koncepty motocyklů s nulovými emisemi. V tomto kontextu vyvstává jediná otázka: co by se stalo, kdybychom měli nahradit motor boxer elektrickým motorem a nezbytnou baterií? Vision Bike ukazuje, že jsme schopni zachovat identitu a ikonický vzhled BMW Motorrad v jejich nezaměnitelné formě a zároveň představit vzrušující nový druh potěšení z jízdy,“

vysvětluje Edgar Heinrich, šéf designér BMW Motorrad.

„Koneckonců, kdokoliv, kdo si to kdy vyzkoušel v praxi, ví, že jízda na dvou kolech je stále stejně vzrušující i na elektřinu! Mohutný přísun točivého momentu hned od začátku přináší dechberoucí zrychlení. Až téměř brutální přísun výkonu vytváří zcela novou úroveň dynamických zážitků. A BMW Motorrad Vision DC Roadster dává této zkušenosti tvář.“

U motocyklu je motor centrálním motivem – je to jeho základní prvek, který tvoří úhelný kámen celé architektury. Komponenty elektrického pohonu však mají zcela jiné požadavky, pokud jde o prostor na instalaci. Zatímco u standardního motocyklu je velikost motoru určena převážně jeho objemem, u elektricky poháněného vozidla zabírají nejvíce místa baterie. Elektrický motor samotný je relativně kompaktní. Na tomto novém základě je BMW Motorrad Vision DC Roadster schopen udělat onen přechod – zachovat si ikonický vzhled boxeru a zároveň mu dát novou funkci. Proto je Vision Bike okamžitě rozpoznatelný jako motocykl od BMW, který až při bližším pohledu odhaluje svoji elektrickou koncepci.

V místě, kde by dříve býval motor, je nyní vertikálně uložená, podélně orientovaná baterie. Pro účely chlazení z ní vystupují dva boční prvky s chladicími žebry a integrovanými ventilátory. Stejně jako u motoru boxer modelu BMW E 32, na jehož vývoj dohlížel Max Friz v roce 1923, jsou chladicí prvky umístěny v proudu vzduchu.

Elektrický motor válcového tvaru se nachází pod baterií a je přímo připojen k hnací hřídeli. BMW Motorrad Vision DC Roadster tak demonstruje chytrou architekturu pohonného ústrojí, která vizuálně odráží historii BMW Motorrad a zároveň jde o další krok dál.

CO2 emise – informace

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.