CarTec Group s.r.o. Mini Ostrava Rolls Royce Prague

BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc

Filozofie divize BMW i se zaměřuje na šetrnost k životnímu prostředí nejen samotných automobilů a jejich provozu, ale také celého vývoje, výroby a recyklace. Tento komplexní přístup oslovil i galeristy z Cermak Eisenkraft, kteří navrhli Milana Kunce, jenž ve své tvorbě často kritizuje konvenční automobily a jejich vliv na životní prostředí. Myšlenkou celého projektu byla právě příroda, resp. životní prostředí a jeho čtyři živly: voda, oheň, země a vzduch. Právě jejich vyvážení je základem života na Zemi.

Automobily a umění. Automobilové umění. Umění stavět automobily. U BMW mají umění a automobily k sobě blízko nejen na mezinárodní úrovni, ale také v rámci České republiky. BMW Czech Republic to již dokázalo v roce 2018 představením dvojice vozů BMW i3 a i8 STARLIGHT EDITION. Na tyto vozy volně navazuje také BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc, jehož vzhled je dílem světově proslulého česko-německého umělce Milana Kunce ve spolupráci s pražskou galerií Cermak Eisenkraft. Cílem projektu je originálním způsobem poukázat na témata související s ochranou životního prostředí a trvalou udržitelností. I to je důvod, proč byl jako „umělecké plátno“ zvolen právě revoluční plug-in hybridní sportovní vůz BMW i8 Roadster. Výtěžek projektu je určen na podporu neziskové organizace zabývající se čištěním oceánů od plastů.

Pro zajištění největšího možného pozitivního dopadu projektu BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc na životní prostředí bude výtěžek předán organizaci The Ocean Cleanup. Pomůže tak realizovat její misi spočívající v čištění oceánů od plastů. Jde o přirozené pokračování přístupu, jenž je neoddělitelně integrován do filozofie a hodnotového žebříčku BMW i.BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc


MOTIVY ČTYŘ ŽIVLŮ Z KAŽDÉHO ÚHLU POHLEDU

BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc nese na své karoserii pop surrealistické vyjádření čtyř základních živlů v jasně rozpoznatelném stylu Milana Kunce. Každá část vozu tvoří samostatný příběh každého z živlů – ohně, vody, vzduchu a země. Divák je malířem cíleně provokován s poukazem na aktuální stav naší planety. Malba budí otázky o směřování dalšího vývoje lidstva a naší planety Země.

MILAN KUNC KOMENTUJE SVÉ MYŠLENKY STOJICÍ ZA NÁVRHEM UNIKÁTNÍHO VOZU

Kapota. 
„Motýl a vegetace reprezentují element vzduchu a energetické transformace přírodních sil. Zvolil jsem motýla jakožto symbol této zázračné metamorfózy.“

Pravá strana – země a vzduch. 
„Krajina transformovaná působením nás, lidí. Prezentuji unikátní životní prostředí pro lidi a živočichy, jehož čistota je podmínkou pro další vývoj života. Větrné elektrárny zde znázorněné využívají sílu větru, obnovitelného zdroje energie. Květiny, včely, ptáci a zvířata pak reprezentují rovnováhu v přírodě.“

Levá strana – voda. 
„Ryby, šneci, krabi, hvězdice – výskyt těchto živočichů a jejich přetrvání jsou znakem vyváženého životního prostředí, za které neseme my, lidé, zodpovědnost. Právě oni jsou odkázáni na čistotu tohoto elementu – vody.“ 

Záď – oheň. 
„Naše planeta je součástí kosmu, ve kterém od pradávných časů probíhají všechny tyto metamorfózy. Oheň zde symbolizuje zdroj energie, potřebný pro udržení života a jeho vývoj. Také hnací sílu vpřed – motor, srdce vozu! Letmo se dotýkám tématu kosmu, poukazuji na potřebu recyklace. Je zároveň výzvou pro naši zodpovědnost při využití fosilních zdrojů energie.“

UNIKÁTNÍ TECHNIKA MALBY NA ZLATÝ POVRCH

Originální ale nejsou jen samotné motivy opírající se o celoživotní dílo Milana Kunce, ale také technické provedení laku BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc. Základem vozu je totiž zlatá barva s obsahem 24karátového zlata. Technika malby na zlatě tvoří samostatnou kapitolu tvorby Milana Kunce, v případě automobilu BMW i8 Roadster pak umělec využil zkušenosti designéra Zoltána Matušky, který je autorem dřívější edice „one of one“ – BMW i3 a i8 STARLIGHT EDITION. Tyto vozy taktéž používaly na své karoserii barvu s obsahem pravého zlata. Zoltán Matuška a lakýrník Miroslav Špičák tedy připravili karoserii BMW i8 Roadster ve zlaté barvě. Použili k tomu lakýrnickou technologii BMW ColorSystem, využívající laky BASF a používanou v lakovnách oficiálních servisních partnerů BMW. Na tento základ Milan Kunc vytvořil své umělecké dílo na čtyřech kolech. Pro zajištění stálosti byl celek přelakován čtyřmi vrstvami kvalitního průhledného laku s vysokým leskem, opět z programu BMW ColorSystem.

CÍL PROJEKT 4 ELEMENTS BY MILAN KUNC

BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc má po své premiéře, která proběhla koncem února 2019 v Praze, před sebou exhibiční program. Bude k vidění na různých místech a výstavách, kde bude otevírat myšlenku automobilu odpovědného k životnímu prostředí. První zastávkou bude pražský showroom společnosti Invelt, kde bude vůz vystaven do poloviny března. Jednou z dalších zastávek bude také mnichovské BMW Museum. 

Po skončení své mise bude BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc prodáno. Výtěžek z celého projektu bude věnován organizaci The Ocean Cleanup, zaměřující se na čistění oceánů od plastového odpadu. 

Tímto zakončením získává kombinace umění a automobilů BMW zcela nový rozměr, který překračuje hranice světa umění a myšlenek a má přímý vliv na kvalitu životního prostředí. V tomto případě vodního živlu.

BMW I8 UNIKÁTNÍ PŘÍKLAD KOMPLEXNÍHO UDRŽITELNÉHO SYSTÉMU

Automobily divize BMW i jsou navrženy s ohledem na minimální dopad na životní prostředí během jejich vývoje, výroby, provozu a recyklace. Tento přístup ale sahá ještě dále a proniká doslova do každého detailu těchto vozů. Je zřejmý například z uceleného řetězce výroby, zpracování a recyklace dílů vyrobených z uhlíkových kompozitů (karbonu). BMW Group se podílí na celém řetězci, například samotná uhlíková vlákna vyrábí s využitím vodní energie v americkém Moses Lake. Kromě patentované velkosériové výroby uhlíkových kompozitů BMW Group vyvinula vlastní systém recyklace dílů z uhlíkových vláken, které lze následně zcela znovu použít. Recyklace je obecně významné téma u modelů divize BMW i, protože obnovitelné a recyklované materiály pomáhají chránit životní prostředí a nahrazují běžné materiály, jako jsou například plasty. Znovu použít je možné 95 % elektrického BMW i3. U tohoto vozu jsou například obklady palubní desky a dveří vyrobené z 30 % z recyklovaných PET lahví a zbývajících 70 % pochází z bombajského konopí. V každém BMW i3 je zrecyklováno nejméně 27 PET lahví a nápojových plechovek. Kůže barvená speciálním procesem z listů olivovníku nebo obložení interiéru využívající rychle rostoucí eukalyptus jsou dalšími ukázkami komplexního přístupu aplikovaného při vývoji vozů BMW i.

Z hlediska životního prostředí neutrální výrobu vozů BMW i zajišťuje moderní továrna BMW v Lipsku s vlastní větrnou elektrárnou pokrývající energetické potřeby podniku. Energii potřebnou k výrobě modelů BMW i se navíc podařilo s již tak efektivními výrobními procesy standardních vozů BMW snížit o polovinu. Při výrobě BMW i3 se spotřebuje o 70 % méně vody než v případě BMW řady 1. Sedadla tohoto modelu v provedení Lodge jsou navíc čalouněna vlnou z ovcí chovaných přímo v areálu továrny. Tento materiál se vyznačuje tím, že v létě chladí a v zimě hřeje, takže omezuje potřebu chlazení či vyhřívání, a tudíž i spotřebu energie. Uvnitř továrny jsou též vlastní včelstva produkující med v biokvalitě.

Vozy BMW i tedy neukazují jen cestu k budoucnosti individuální dopravy v oblasti hospodárných poháněcích soustav, ale také svým celkovým respektem k životnímu prostředí.


BMW i8 A i3 >BMW i8 Roadster | 4 elements by Milan KUNC

BMW i8 Roadster | 4 elements by Milan KUNC | CarTec Group

BMW BMW BMW M BMW M BMW i BMW i MINI MINI BMW Motorrad BMW Motorrad Rolls-Royce Rolls-Royce E-shop E-shop

Copyright © 2012 - 2022 CarTec Group a.s.   |   © ARSYLINE 2022

Zavřít
Upozornění
Zavřít