CarTec Group s.r.o. Mini Ostrava Rolls Royce Prague

NAŠE SKLADOVÉ VOZY - SKVĚLE VYBAVENÉ A IHNED K DISPOZICI. NABÍDKA VOZŮ ZDE

AKCE: NABITÁ TROJKA BMW 3 Sedan již od 10 499 Kč, BMW 3 Touring již od 10 999 Kč a BMW X3 již od 14 999 Kč

BMW Garmisch. BMW vzdává hold vizionářovi designu Marcellovi Gandinimu | CARTEC GROUP SE PŘIPOJUJE

BMW Garmisch. BMW vzdává hold vizionářovi designu Marcellovi Gandinimu | CARTEC GROUP SE PŘIPOJUJE

BMW Garmisch. BMW vzdává hold vizionářovi designu Marcellovi Gandinimu | CARTEC GROUP SE PŘIPOJUJE

BMW Group při příležitosti letošního ročníku Concorso d’Eleganza Villa d’Este představuje znovuzrozený koncept BMW Garmisch, což je klasický koncepční vůz navržený Marcellem Gandinim pro studio Bertone, který zmizel po své premiéře na ženevském autosalonu v roce 1970. Nově postavený vůz vzdává hold jednomu z nejvlivnějších italských designérů a přidává vzrušující kapitolu do historie společnosti.

KOMPLETNÍ NABÍDKA VOZŮ BMW >

MAGAZÍN BMW >


„Marcello Gandini je pro mě jedním z největších mistrů automobilového designu a jeho vozy byly vždy velkým zdrojem inspirace pro moji práci,“ řekl Adrian van Hooydonk, Senior Vice President BMW Group Design, jehož BMW Garmisch zaujalo na nalezeném zašedlém obraze před několika lety. „Možnost znovu postavit BMW Garmisch nám dalo příležitost složit poctu panu Gandinimu a současně připomenout jeden z méně známých vozů, kterým studio Bertone přispělo k rozvoji designu BMW. Pro mě už tyto skutečnosti stačily k tomu, abychom tento projekt spustili. Vyplníme jím jednu z mezer v historii BMW.“

Již od počátku své existence se BMW nechávalo inspirovat italskou designérskou školou a karosářskou kulturou. Příkladem je třeba lehké hliníkové BMW 328 Mille Miglia od Carrozzeria Touring z konce 30. let nebo BMW M1 s ostrými rysy navržené Giorgettem Giugiarem. Přes alpské hřebeny tedy procházela inspirace na nové koncepty vozidel i pokrokové nápady. A jak to bylo v 60. a 70. letech obvyklé, také koncepční vůz BMW Garmisch vznikl u nezávislého designérského studia Bertone, jež jeho prostřednictvím chtělo ukázat svoji kreativitu. „Původní nápad přišel od samotného Nuccia Bertoneho, který chtěl překvapujícím koncepčním vozem, představeným na autosalonu v Ženevě, posílit vztahy s BMW,“ vzpomíná Marcello Gandini, který byl tehdy součástí týmu designérů studia Bertone.

„Chtěli jsme vytvořit moderní kupé střední třídy, které by bylo věrné designu BMW, ale bylo by dynamičtější a více provokativní.“ Zatímco při pohledu z boku byl vůz uhlazený a velmi čistý, nejvýraznějším prvkem přídě konceptu BMW Garmisch byly nepřehlédnutelné, vertikálně orientované a hranaté BMW ledvinky tvořící masku chladiče, po jejichž stranách byly světlomety schované pod hranatým krycím sklem. Dalšími zajímavostmi designu byly ventilační mřížky v zadních C sloupcích připomínající sportovní vozy a kryt zadního okna tvarem připomínající plástve. To byl ostatně stylistický prvek obvyklý u rukopisu Marcella Gandiniho.

Vůz vznikl během několika měsíců a designérský tým si nenechal ujít příležitost, aby také interiéru dodal speciální pojetí. Velmi neotřelá byla svislá orientace rádia ve středové konzole, okázalé výklopné zrcadlo před spolujezdcem a kombinace výrazných barev a materiálů dodala jinak účelově řešeným interiérům tehdejší doby neopakovatelný piemontský šarm. Podle Marcella Gandiniho bylo potřeba tomuto vozu dát i vzrušující jméno. „Vybrali jsme slovo Garmisch, protože v Itálii bylo tehdy velmi populární lyžování. Evokovalo představy o zimních sportech a alpské eleganci.“

Nové BMW Garmisch je věrné původnímu vozu, takže je také atraktivní ukázkou zkušeností BMW s vývojem designu a stavbou prototypů. Původní dokumentace ke koncepčnímu vozu BMW Garmisch byla velmi omezená, takže společný tým oddělení BMW Design a BMW Classic musel jít po stopách všech dostupných fotografií exteriéru i interiéru. Mnoho z nich bylo k dispozici pouze v černobílé podobě.

Marcello Gandini přispěl osobně ke stavbě vozu svými vzpomínkami ze stavby původního vozu, pomohl tak týmu konstruktérů se zásadními prvky, jako byla například původní barva karoserie (světlá metalická „champagne“, přesně ve stylu tehdejší italské módy) nebo materiály a barvy vnitřního čalounění a obložení. Zatímco tým BMW Design používal k návrhu a vizualizaci nejmodernější 3D modelovací techniky, BMW Garmisch vzniklo pod zkušenýma rukama italských designérů v Turíně, tedy ve stejném městě jako původní vůz před téměř 50 lety.

„Když jsem se poprvé doslechl, že BMW chce znovu postavit BMW Garmisch, byl jsem velmi překvapený,“ popisuje Marcello Gandini své pocity z prvního setkání s Adrianem van Hooydonkem, který jej navštívil v roce 2018 v Turíně a požádal jej o souhlas. „Nyní jsem velmi šťastný, že jsem mohl být součástí celého projektu, a současně, že se BMW rozhodlo k tomuto oživení své minulosti. Když se na vůz podívám, je pro mě velmi těžké rozpoznat ho od originálu.“

Se svými čistými tvary, minimalistickým designovým stylem a pečlivě navrženými liniemi s geometrickými tvary bylo BMW Garmisch archetypem nového radikálního stylu, který prosazovala italská designérská studia jako Bertone, Italdesign a Pininfarina koncem 60. a začátkem 70. let a který je významným referenčním bodem i pro současné automobilové designéry. BMW Garmisch tak není pouze ambasadorem avantgardního přístupu k designu, bylo také inspirací pro moderní designéry své doby při návrzích tvarů jejich automobilů. „Na Concorso d’Eleganza Villa d’Este se ohlížíme do minulosti, ale současně se zabýváme i tím, co přijde,“ řekl Adrian van Hooydonk. „Design Marcella Gandiniho byl vždy velmi jasný a velmi čistý, ale současně i velmi dramatický. Z těchto důvodů shledávám jeho práci tak inspirující. Vždy byl schopen stvořit něco výjimečného s použitím jen minima designérských prvků. Tento přístup, snažící se minimem ukázat maximum, je velmi moderní i dnes.“

Fotogalerie
BMW Garmisch

BMW Garmisch | BMW vzdává hold vizionářovi designu Marcellovi Gandinimu | CarTec Group

Marcello Gandini se narodil v roce 1938 a je jedním z nejvlivnějších automobilových designérů 20. století. Během 14 let, kdy byl hlavním designérem studia Bertone v Turínu, vytvořil nejodvážnější a nejrevolučnější automobily své doby. Mezi ně patří koncepční vozy s klínovitým profilem, jako jsou Lancia Stratos Zero nebo Alfa Romeo Carabo, stejně jako ikonické sportovní vozy jako Lamborghini Miura, které jsou ceněny sběrateli po celém světě. Kromě koncepčního vozu BMW Garmisch pracoval Marcello Gandini se svým týmem u Bertone také na studii BMW Spicup a na první generaci BMW řady 5, která vznikla pod vedením tehdejšího šéfdesignéra BMW Paula Bracqa.


INSPIRACE Z MINULOSTI

Příběh začal vybledlou starou fotografií uhlazeného, jednoduše vyhlížejícího vozu ve světle zlaté barvě, stojícího na ulici u béžové kamenné zdi. „Poprvé jsem tuto fotografii viděl před mnoha lety a nikdy jsem ji nedokázal zcela vymazat ze své hlavy,“ řekl Adrian van Hooydonk, šéfdesignér BMW. „Tento vůz vypadal jako něco z minulosti, ale přitom byl stále překvapivě moderní.“ Později se ukázalo, že tajemným vozem na fotografii bylo BMW Garmisch, což byl prototyp turínského designérského studia Bertone postavený nezávisle na automobilce. V té době to byla běžná praxe, kterou designérská studia ukazovala svoji kreativitu a avantgardnost velkým výrobcům automobilů. BMW Garmisch se představilo v roce 1970 na autosalonu v Ženevě. Krátce potom vůz zmizel ze světa a nezbylo po něm nic než ruční nákresy a fotografie v archivu studia Bertone.

CO2 emise - informace

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

BMW BMW BMW M BMW M BMW i BMW i MINI MINI BMW Motorrad BMW Motorrad Rolls-Royce Rolls-Royce E-shop E-shop

Copyright © 2012 - 2021 CarTec Group a.s.   |   © ARSYLINE 2021

Zavřít
Upozornění
Zavřít