Přeskočit na obsah
CarTec Group

Během šesti let od svého uvedení na trh se BMW i3 stalo mimořádně úspěšným modelem a symbolem elektrické mobility. Od svého uvedení na trh se jedná o nejprodávanější elektrické vozidlo v prémiovém kompaktním segmentu. Dosud bylo na celém světě prodáno více než 165 000 kusů. A od uvedení vozu na trh se údaje o prodeji rok od roku neustále zvyšu. BMW i3 přesvědčí v každodenním používání interpretací potěšení z jízdy a všestrannými kvalitami, které sahají daleko za jízdy na krátké vzdálenosti v hlavních metropolitních regionech. To je podtrženo zkušenostmi získanými průkopníky elektrických automobilů, kteří pravidelně jezdí na delší vzdálenosti ve svém BMW i3 a každý z nich dokončil více než 200 000 kilometrů bez emisí.

Díky své roli vlajkové lodi vizionářské technologie a pokračujícímu prodejnímu úspěchu od svého uvedení v roce 2013 získalo BMW i3 status ikony. Skupina BMW bude pokračovat v dalším vývoji tohoto vozidla a v současné době plánuje prodloužení výroby alespoň do roku 2024. Zákazníci zdůrazňují především spolehlivost, trvanlivost a praktický rozsah BMW i3, ať už v teplu Jižní Afriky nebo na chladném severu Švédska. První celoelektrické vozidlo od skupiny BMW se již mnoho let osvědčilo jako nákladově efektivní dopravní prostředek, který je plně vhodný pro každodenní použití. Zákazníci, kteří nechali svůj BMW i3 dodat krátce po jeho uvedení na trh a od té doby podrobili jak vozidlo, tak jeho původní baterii skutečnému vytrvalostnímu testu.

„Koncept vozu BMW i3 je jedinečný,“
říká Helmut Neumann z komunity Titz. „Z vnější strany to vypadá tak moderně, že se lidé stále otáčejí, aby to zahlédli.“ Neumann jezdí od roku 2014 bez emisí a dokonce jezdil s BMW i3 (60 Ah) (kombinovaná spotřeba paliva: 0,0 l) / 100 km; kombinovaná spotřeba energie: 12,9 kWh / 100 km; kombinované emise CO2: 0 g / km) až do Berlína a Alp bez problémů. „Kromě obrovského potěšení z jízdy je BMW i3 jednoduše extrémně úsporné auto,“ říká. „To se týká jak spotřeby energie, tak nákladů na údržbu.“ Při průměrné spotřebě energie 13 kWh na 100 kilometrů po celou dobu životnosti, náklady na energii jsou udržovány na absolutním minimu – nejen ve srovnání s automobilem se spalovacím motorem, ale také s jinými elektrickými vozidly.

Analýza německého automobilového klubu ADAC již ukázala, že kromě ekologických aspektů hovoří i ekonomické aspekty ve prospěch elektrického vozidla. V porovnání celkových nákladů byl BMW i3 přibližně o 20 procent lepší co do velikosti a výkonu než srovnatelný model BMW poháněný spalovacím motorem. Kromě nižších nákladů na energii a zachování vysoké hodnoty přispívají k nákladové efektivnosti také nízké výdaje na údržbu a opotřebení. Pro řidiče BMW i3 jsou výměny oleje nebo vadné výfukové systémy relikty minulosti. Zpomalení se obvykle provádí pomocí rekuperace. Proto ani po více než 277 000 kilometrech Helmut Neumann stále nemusel vyměňovat brzdové destičky a kotouče na svém BMW i3 jednou.

Neumann je jedním ze zákazníků, kteří se účastnili programu dodatečné montáže a nahradili 60 Ah baterii svého BMW i3 hrubým energetickým obsahem 22 kWh za 94 Ah vysokonapěťovou bateriovou jednotku (BMW i3 (94 Ah): kombinovaná spotřeba paliva : 0,0 l / 100 km; kombinovaná spotřeba energie: 13,6 – 13,1 kWh / 100 km; kombinované emise CO2: 0 g / km) s vyšším energetickým obsahem 33 kWh. Nová baterie nabízí větší rezervy energie. „Díky tomu jsou věci na dlouhých cestách jednoduše pohodlnější,“ říká.

Konzistentní řada vozidel potvrzuje kvalitu vysokonapěťové baterie.

Zkušenosti získané zákazníky, kteří používají BMW i3 z prvních let výroby, ukazují, že i s původní baterií se dosažitelný rozsah vozidel sníží jen nepatrně i po vysoké době najetých kilometrů. To potvrzuje očekávání skupiny BMW ohledně kvality vysokonapěťové baterie. Z důvodu předčasného stárnutí nebylo nutné vyměňovat ani jednu vysokonapěťovou baterii BMW i3. Vzhledem k tomu, že potenciál baterie není zdaleka vyčerpán při dosažení dříve uvedených 100 000 kilometrů, rozšířila skupina BMW svou evropskou záruku na baterii v nových vozech BMW i3 ještě dále. Maximální počet najetých kilometrů během záruční doby byl prodloužen na 8 let a / nebo 160 000 kilometrů.

Skupina BMW také vyvinula řešení pro opětovné použití baterií, která již nejsou vhodná pro náročné použití v automobilech. Po dlouhé životnosti v automobilech mohou stále poskytovat cennou službu jako stacionární jednotky skladování energie. Vysokonapěťové baterie z předsériových vozidel a ty, které předávají zákazníci účastnící se programu retrofitu BMW i3, se používají v areálu závodu v Lipsku jako úložné jednotky pro zelenou energii, která se zde vyrábí pomocí větrných turbín.

BMW i3 nabízí řadu, která je skutečně dosažitelná v praxi, a splňuje požadavky pravidelného dlouhodobého používání. Například Gabriele Forster z Rakouska okamžitě našel ideální jízdní a nabíjecí rytmus. Udělala vědomé rozhodnutí ve prospěch vozidla šetrného k životnímu prostředí, s nímž dnes každý den dojíždí mezi domovem a prací. V poledne a přes noc připojí své BMW i3 (60Ah) do nástěnné krabice, což postačuje k pokrytí vzdálenosti kolem 200 kilometrů každý den baterií, která má kapacitu 22,6 kWh.

Robert Cleary z USA jezdí každý den bez emisí téměř 150 kilometrů. Pouze při jedné příležitosti mu došlo napájení – asi 50 metrů od jeho přední příjezdové cesty. Problém byl vyřešen pomocí prodlužovacího kabelu. Robert se již účastnil terénních zkoušek s BMW Active E, a proto byl v roce 2014 udělen BMW BMW 3 (60 Ah) ve verzi „Electronaut“ pro průkopníky elektrických vozidel. Jeho auto neustále poskytuje téma pro diskusi. Spolu s kolegy z jeho společnosti zahájil Robert pracovní skupinu pro elektromobily, která se mimo jiné zasazuje o poskytnutí dalších veřejných nabíjecích stanic. Je přesvědčen, že „elektrické řízení posiluje environmentální povědomí“.

Pro Shaun Maidment z Jihoafrické republiky je „rozsah úzkosti“ zcela neznámý. „Jednou jsem řídil BMW i3 z Johannesburgu do Kapského města.“ Za normálních pracovních dnů jezdí až 300 kilometrů a využívá k návštěvě baterie k nabití baterií. V roce 2014 se Maidment rozhodla pro BMW i3 (60 Ah) s Range Extenderem (kombinovaná spotřeba paliva: 0,6 l / 100 km; kombinovaná spotřeba energie: 13,5 kWh / 100 km; kombinované emise CO2: 13 g / km). Nyní však považuje „nouzový generátor energie“ poháněný benzínem za nezbytný. „Range Extender je v podstatě jen druh jistoty.“ Za účelem další podpory elektrické mobility ve své domovské zemi Maidment spustil platformu financování davu, která má podpořit instalaci dalších veřejných nabíjecích stanic v Jižní Africe.

S baterií nejnovější generace nainstalovanou v BMW i3 (120 Ah) (kombinovaná spotřeba paliva: 0,0 l / 100 km; kombinovaná spotřeba energie: 13,1 kWh / 100 km; kombinované emise CO2: 0 g / km), jejichž hrubá energie obsah byl nyní rozšířen na 42,2 kWh, bylo možné zvýšit dosah vozidla na hodnoty mezi 285 a 310 km podle zkušebního cyklu WLTP a na 260 km v každodenním používání. To odpovídá nárůstu o 50 procent oproti BMW i3 s vysokonapěťovou baterií první generace.

Udržitelné potěšení z jízdy – charakteristická vlastnost BMW i3.

Dokonce i po mnoha letech zcela elektrické jízdy jsou zákazníci stále fascinováni spontánním výkonem a točivým momentem elektromotoru a pocitem jednoho pedálu, kterým se jejich vozidlo pomocí rekuperace zpomaluje. „V minulosti jsem také testoval jiná elektrická vozidla, také větší a rychlejší,“
říká Rob van Roon z Nizozemska,
„ale žádné z nich nebylo tak obratné a snadno ovladatelné jako BMW i3.“ Od konce V roce 2013 najel Roon 276 000 kilometrů prvním elektromobilem sériové výroby od skupiny BMW a dalších 25 000 bylo od března 2019 přidáno do nového BMW i3 (120 Ah). Nový model je třeba nabíjet pouze jednou denně a van Roon obvykle ví, jak toho prakticky využít. „Nabíjení nemusí nutně znamenat čekání,“ říká. „Trávím čas administrativou prací nebo telefonováním, což vyžaduje mou plnou pozornost.“ Na dlouhých cestách objevil výhody rychlonabíjecích stanic od Ionity, které lze nalézt v přibližně 200 servisních oblastech podél evropské dálkové dopravy trasy. „Jestli tam můžeš jíst, můžeš si tam dobít auto,“ poznamenal. V důsledku toho Rob Van Roon a jeho rodina řídili své BMW i3 na cestách, které je odvezli až na Severní mys, Algarve a Sicílie.

V říjnu 2013 již švédský Leif Carlsson využil první příležitost zkušební jízdy ve Stockholmu. „Po jednom kole jsem byl přesvědčen – tohle je moje auto.“ Byla to ta nejúžasnější jízda, jakou jsem kdy zažil. “Dnes stále řídí BMW i3 (60 Ah) s Range Extender každý den a po ujetí více než 216 000 kilometrů má ideální rovnováhu mezi potěšením z jízdy a udržitelností. Nejprve stačí auto nabít z konvenčních elektrických zásuvek doma nebo na pracovišti. Ve Švédsku jich není ani na vícepodlažních parkovištích, protože tam jsou pomocné topné systémy v automobilech často zásobovány elektřinou ze sítě. Mezitím, na pracovištích byly instalovány rychlé nabíjecí stanice a síť veřejných nabíjecích stanic je stále hustší. Proto Carlsson nyní téměř nikdy nepoužívá Range Extender. Na druhou stranu stále oceňuje přídavné topení v BMW i3 v zimě. Funkce časovače funguje perfektně. Když odjedu do auta, interiér je teplý a okna bez ledu a sněhu. “

CO2 emise – informace

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

BMW i3 (60 Ah): kombinovaná spotřeba paliva 0,0 l / 100 km; kombinovaná spotřeba elektřiny: 12,9 kWh / 100 km; kombinované emise CO2: 0 g / km.

BMW i3 (60 Ah) s Range Extender: kombinovaná spotřeba paliva: 0,6 l / 100 km; kombinovaná spotřeba elektřiny: 13,5 kWh / 100 km; kombinované emise CO2: 13 g / km.

BMW i3 (94 Ah): kombinovaná spotřeba paliva: 0,0 l / 100 km; kombinovaná spotřeba elektřiny: 13,6 – 13,1 kWh / 100 km; kombinované emise CO2: 0 g / km.

BMW i3 (120 Ah): kombinovaná spotřeba paliva: 0,0 l / 100 km; kombinovaná spotřeba elektřiny 13,1 kWh / 100 km; kombinované emise CO2: 0 g / km.

BMW i3s (120 Ah): kombinovaná spotřeba paliva: 0,0 l / 100 km; kombinovaná spotřeba elektřiny: 14,6 – 14,0 kWh / 100 km; kombinované emise CO2: 0 g / km.

fotogalerie bmw i3