Přeskočit na obsah
CarTec Group

První elektromobil MINI

Čistě elektrickou městskou mobilitu lze nyní zažít také v typickém stylu MINI, a to díky novému MINI Cooper SE (kombinovaná spotřeba paliva: 0,0 l/100 km; kombinovaná spotřeba elektrické energie: 15,0–13,2 kWh/100 km; kombinované emise CO2: 0 g/km*). Kombinuje trvale udržitelnou mobilitu s potěšením z jízdy, výrazným designem a prémiovou kvalitou, která je pro značku MINI typická.

Spontánní nástup výkonu 134 kW/184 k, pro značku typický pohon předních kol a inovativní systém jízdní dynamiky s řídicí jednotkou protiprokluzového systému umístěnou u regulačního členu propůjčují novému MINI
Cooper SE obzvláště intenzivní podobu nezaměnitelné agility, známou jako pocit z jízdy jako v motokáře. Pro tento model specifická lithium-iontová baterie umožňuje dojezd 235 až 270 km. Vysokonapěťová baterie je umístěna hluboko v podlaze vozidla, což zaručuje, že ve srovnání s konvenčním způsobem poháněnými 3dveřovými modely MINI žádným způsobem neomezuje objem zavazadlového prostoru.

Novým MINI Cooper SE britská značka opět představuje průkopnický podnět pro městskou mobilitu. Revoluční princip designu klasického Mini před 60 lety vytvořil základ pro maximální vnitřní prostor na minimální ploše. MINI bylo představeno v roce 2001, vznikla moderní reinterpretace kreativního využití prostoru a unikátní zábava za volantem, která v segmentu malých prémiových automobilů byla unikátní. Nové MINI Cooper SE se stane prvním čistě elektricky poháněným prémiovým malým vozem, který vydláždí cestu k udržitelnému a zároveň vysoce emocionálnímu zážitku z jízdy v městském provozu.

Všechny uvedené údaje o výkonnosti, spotřebě elektrické energie a emisích jsou předběžné.

* Hodnoty jsou již založené na nové metodice WLTP a pro účely porovnání vozidel jsou přepočtené na hodnoty odpovídající klasifikaci NEDC.

přehled hlavních předností.

  • První MINI a první malý vůz prémiového segmentu poháněný pouze elektřinou.
  • Elektromotor s výkonem 135 kW/184 k a točivým momentem 270 Nm.
  • Pro tento model specifická lithium-iontová baterie umožňuje dojezd 235 až 270 kilometrů, a to bez omezení objemu zavazadlového prostoru.
  • Baterii lze rychle nabíjet z domácí zásuvky, nabíječkou Wallbox, na veřejných nabíjecích stanicích či stejnosměrným proudem až do výkonu 50 kW.
  • Vynikající agilita díky spontánnímu nástupu hnací síly, nízko položenému těžišti, pohonu předních kol a řídicí jednotce protiprokluzového systému umístěné u regulačního členu.
  • Zrychlení z 0 na 60 km/h za 3,9 sekundy a z 0 na 100 km/h za 7,3 s.
  • Charakteristický design 3dveřového MINI s pro tento model specifickými ozdobnými prvky. 
  • Pro tento model specifické zobrazovací a ovládací prvky v interiéru. 
  • Rekuperaci lze nastavit pro jedinečný pocit z jízdy ve dvou úrovních pomocí jednoho pedálu.
  • Mezi prvky standardní výbavy patří LED přední světlomety, 2zónová automatická klimatizace, topení s technologií tepelného čerpadla, nezávislé topení, elektrická parkovací brzda a navigace Connected. 

Charakteristický MINI design s ozdobnými prvky specifickými pro tento model

Pro design nového MINI Cooper SE jsou charakteristické vybrané úpravy a decentní odlišnosti ve srovnání s konvenčně poháněnými verzemi. Dynamický profil, typická trojdílná koncepce, kterou tvoří tělo karoserie, prosklení a střecha, krátké převisy a široký rozchod kol jsou opět charakteristickými rysy, které první čistě elektricky poháněné MINI odlišují od ostatních. Precizně aplikované zvýrazňující prvky dávají najevo jeho pokrokový systém pohonu. Nabíjecí zásuvka je umístěna nad pravým zadním kolem – přesně tam, kde je u konvenčně poháněného 3dveřového MINI situováno víčko palivové nádrže. Je na něm umístěno výrazné logo MINI Electric, ukazující druh energie používaný k pohonu. Žluté provedení tohoto loga se objevuje na bočních ozdobách, na nichž jsou umístěny také boční směrové ukazatele, stejně jako na víku zavazadlového prostoru a přední masce chladiče. Centrální prvek přední části MINI Cooper SE zdobí typická šestiúhelníková maska, ovšem tentokrát uzavřená, protože elektromotor vyžaduje velmi málo chladicího vzduchu. Žlutá dekorační lišta masky chladiče a vnější zpětná zrcátka ve stejné barvě doplňují pro tento model specifické designové prvky. MINI Cooper SE je standardně vybaveno LED předními světlomety.

Podobně jako pro tento model specifická maska chladiče, také téměř kompletně zakrytý podvozek a výrazně tvarovaný zadní nárazník přispívají ke snížení aerodynamického odporu. Vzhledem k tomu, že elektricky poháněné MINI nepotřebuje výfukový systém, může být podlaha vozu v zadní části řešena optimálněji z pohledu obtékání vzduchem. Aerodynamicky optimalizovaný tvar mají také volitelná dvoubarevná 17palcová kola z lehké slitiny v provedení MINI Electric Corona Spoke. Stejně jako standardní 16palcová kola z lehké slitiny v provedení MINI Electric Revolite Spoke jsou i tato kola k dispozici výhradně pro nové MINI Cooper SE.

Koncepce vozu: skutečné MINI do posledního šroubku.

Nové MINI Cooper SE je prvním modelem, který v prémiovém segmentu malých automobilů kombinuje městskou elektromobilitu s charakteristickými rysy značky. Vůbec první elektricky poháněný model britské značky je skutečné MINI do posledního šroubku. Rozměry, design, prostor a prostředí v interiéru nového MINI Cooper SE odpovídají konvenčně poháněným modelům. Již jejich vývoj předem zohledňoval rozšíření modelové řady o čistě elektricky poháněnou verzi.

Nové MINI Cooper SE se vyrábí v domovské zemi značky. Z výrobní linky sjíždí spolu s konvenčně poháněnými verzemi v závodě MINI v Oxfordu. Technologie pohonu pochází z odborných výzkumných center BMW Group pro elektromobilitu v německém Dingolfingu a Landshutu.

Namísto zážehového nebo vznětového motoru je pod kapotou nového MINI Cooper SE elektromotor. Kompaktní jednotka s integrovanou řídicí elektronikou a převodovkou je uchycena v přední části nosného rámu prostřednictvím pevné trubkové konstrukce. Vysokonapěťová baterie s pro tento model specifickým uspořádáním je tvořena lithium-iontovými články, rozdělenými do 12 modulů. Tvoří jednotku ve tvaru písmene T s celkovou kapacitou 32,6 kWh umístěnou v podlaze vozu.

Elektromotor je nejen menší, ale také podstatně lehčí než spalovací motor, čímž přispívá k mimořádně harmonickému rozložení hmotnosti mezi nápravy nového MINI Cooper SE. Spolu s nižším těžištěm poskytuje elektricky poháněnému modelu agilní projev. Díky tomu je automobil skvěle a snadno ovladatelný i v zatáčkách ve vysokých rychlostech. Výsledkem umístění baterie nízko v podlaze a mezi nápravami je neomezený zavazadlový prostor ve srovnání s konvenčně poháněnými modely. Stejně jako v případě 3dveřového MINI se spalovacím motorem činí objem zavazadlového prostoru
211 litrů a lze jej sklopením opěradel zadních sedadel zvětšit až na 731 litrů. Jediný měřitelný rozdíl: aby byla zajištěna dostatečná světlá výška pro vysokonapěťovou baterii instalovanou v podlaze vozidla, je karoserie nového MINI Cooper SE přibližně o 18 milimetrů výš nad zemí než v případě konvenčně poháněného modelu.

Všechny součásti elektrického pohonu jsou chráněny pro tento model specifickými konstrukčními prvky a v případě kolize se okamžitě odpojují. Bezpečnostní koncept nového MINI Cooper SE je tak v souladu s vysokými standardy BMW Group, které značně přesahují rámec zákonných požadavků. Řídicí elektronika je chráněna vyztuženým držákem nárazníku a nosným rámem motoru, zatímco vysokonapěťová baterie je zabezpečena pevnou základovou deskou. S pohotovostní hmotností 1365 kg je čistě elektrický model pouze o 145 kilogramů těžší než 3dveřové MINI Cooper S s převodovkou Steptronic.

Pro tento model specifický interiér s digitálním přístrojovým panelem.
Nové MINI Cooper SE je standardně vybaveno pro tento model specifickým přístrojovým panelem, který se skládá z 5,5palcového barevného displeje s technologií Black Panel, umístěného za volantem. Uprostřed tohoto displeje se zobrazuje rychlost vozu. Přibližná rychlost se podle zvoleného jízdního režimu zobrazuje také ve světelném prstenci centrálního přístroje – v červené barvě (režim SPORT), bílé (režim MID) nebo zelené (režim GREEN a GREEN+).

Další digitální displeje na přístrojové desce poskytují informace týkající se nabití vysokonapěťové baterie, aktuálně zvoleného jízdního režimu MINI, stavu asistenčních systémů a hlášení Check Control. Kromě toho se zobrazují informace o dostupném dojezdu, aktuálním výkonu pohonné soustavy, venkovní teplotě, času a ujeté vzdálenosti společně s informacemi o rychlostních limitech a pokyny navigačního systému. Navíc je možné listovat telefonním a hudebním seznamem.

Digitální přístrojový panel nabízí důležité informace také během nabíjení. Pokud je vozidlo připojeno do sítě nebo k nabíjecí stanici, je možné vyčíst nejen čas a venkovní teplotu, ale také dostupný dojezd a stav nabití baterie v procentech. Zobrazuje se rovněž čas, kdy bude vysokonapěťová baterie plně nabitá. Barva panelu se mění v závislosti na aktuální situaci: od oranžové během inicializace procesu nabíjení přes žlutou v jeho průběhu až po zelenou ve chvíli, kdy je baterie plně nabitá. Jakoukoliv chybu nabíjení indikuje červená barva.

Mezi další speciální prvky interiéru patří pro tento model specifický volič převodovky na středové konzole. Nové MINI Cooper SE je také vybaveno elektrickou parkovací brzdou, která se aktivuje a deaktivuje spínačem na středové konzole.

MINI ELECTRIC poskytuje flexibilitu při nabíjení.
Energii pro elektrifikovanou radost z jízdy nové MINI Cooper SE čerpá z elektrické sítě, k níž ho lze připojit pomocí běžné domácí zásuvky, nabíjecí stanice MINI ELECTRIC Wallbox nebo veřejné nabíjecí stanice. Nabíjecí zásuvka je navržena pro nabíjení střídavým i stejnosměrným elektrickým proudem prostřednictvím konektorů Type 2 a CCS Combo 2. Indikátor úrovně nabití nad konektorem zobrazuje oranžové signály pro spouštění procesu nabíjení, pulzující žluté světlo indikující probíhající nabíjení a zelené světlo pro plně nabitou baterii.

Pro připojení k domácí zásuvce slouží standardní nabíjecí kabel. Volitelně je k dispozici nabíjecí stanice MINI ELECTRIC Wallbox, stejně jako třífázový kabel pro použití ve veřejných nabíjecích stanicích. Obě varianty umožňují nabíjení vysokonapěťové baterie nového MINI Cooper SE maximálním výkonem 11 kW, což znamená, že na 80 % se baterie nabije za dvě a půl hodiny a na 100 % za tři a půl hodiny. Rychlonabíjecí stanice se stejnosměrným proudem umožňuje ještě rychlejší obnovení energetických zásob vozidla. Nabíjecí jednotka nového MINI Cooper SE je navržena pro maximální nabíjecí výkon 50 kW, což umožňuje dosažení 80% nabití za pouhých 35 minut.

V případě nabíjecí stanice MINI ELECTRIC Wallbox je nabízena také instalační služba. Nástěnná nabíjecí stanice může být instalována v garážích i v krytých automobilových přístřešcích. Služba ChargeNow je k dispozici pro maximální pohodlí při nabíjení: zákazníkům umožňuje přístup k největší síti veřejných nabíjecích stanic na světě. Registrace a platba spotřebované elektrické energie se provádí prostřednictvím karty ChargeNow nebo příslušné aplikace pro chytrý telefon.

Bohatá základní výbava, selektivní možnosti individualizace.
Jako doplněk k rozsáhlé a vysoce kvalitní nabídce standardní výbavy jsou pro nové MINI Cooper SE k dispozici čtyři exteriérové a interiérové pakety, z nichž každý obsahuje specifickou kombinaci provedení exteriéru, kol z lehké slitiny, čalounění a provedení vnitřního prostoru. Stejně jako u paketů Salt, Pepper a Chili, které jsou k dispozici pro stávající modely MINI, umožňují tyto pakety selektivní individualizaci také v elektrickém MINI. Výbavové pakety S a M obsahují navigaci Connected, zatímco navigace Connected Plus je součástí paketů L a XL. Výbavový paket S rovněž nabízí volbu mezi metalickou barvou karoserie šedá Moonwalk Grey a stříbrnou metalízou White Silver, zatímco ve spojení s pakety M a L je navíc k dispozici červená Chili Red, zelená metalíza British Racing Green a černá metalíza Midnight Black. Kromě toho se pro paket XL nabízí černá barva karoserie MINI Yours Enigmatic Black.

Kryty vnějších zpětných zrcátek nového MINI Cooper SE jsou standardně lakovány šedou barvou Vigorous Grey a volitelně žlutou barvou, tedy stejnou barvou, jaká je použita na horizontální ozdobné liště na přední masce chladiče. Bez ohledu na zvolený výbavový paket lze všechny barvy karoserie kombinovat se střechou a kryty vnějších zpětných zrcátek v barvě karoserie (nelze pro bílou metalickou barvu karoserie White Silver), nebo jinak v černé nebo bílé barvě. V závislosti na zvoleném výbavovém paketu jsou k dispozici kola z lehké slitiny s průměry 16 a 17 palců, a to až v pěti různých variantách.

Nové MINI Cooper SE je standardně vybaveno sedadly čalouněnými černou látkou Double Stripe Carbon. Tato sedadla jsou součástí paketu S. Pakety M a L obsahují sedadla čalouněná kombinací černé látky Black Pearl a černé kůže Punch Carbon. Černé kožené čalounění sedadel MINI Yours Lounge Carbon Black je součástí paketu XL. Čtveřice volitelně nabízených vnitřních výbav pro MINI Cooper SE nabízí dokonale harmonizovanou kombinaci vnitřních povrchů, barevných linií, barev stropního čalounění, volantu a podlahových koberců. Interiérový styl MINI Dark vyzdvihuje sportovní stránku nového modelu, zatímco interiérový styl MINI Light zdůrazňuje jeho elegantní přednosti. Interiérový styl MINI Electric je doplněn žlutými švy a logem MINI Electric na podlahových kobercích, jakož i specifickými povrchy. Tím klade zvláštní důraz na podporu trvale udržitelné mobility. Styl interiéru MINI Yours současně zdobí mimořádně propracované a kvalitní podsvícené leskle černé obložení interiéru MINI Yours Piano Black a sportovní volant MINI Yours.

CO2 emise – informace

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Kombinovaná spotřeba paliva: 0,0 l/100 km; kombinovaná spotřeba elektrické energie: 15,0–13,2 kWh/100 km; kombinované emise CO2: 0 g/km*

* Hodnoty jsou již založené na nové metodice WLTP a pro účely porovnání vozidel jsou přepočtené na hodnoty odpovídající klasifikaci NEDC.