Přeskočit na obsah
CarTec Group

Nová funkce „BMW eDrive Zone“ a digitální služba od BMW „BMW Points“ podporují bezemisní jízdu v „zelených“ zónách a nabízejí další finanční výhody.

S uvedením čtvrté generace plug-in hybridních modelů BMW na trh budou představeny nové funkce, které pomohou prodloužit dojezd na elektřinu. Tímto způsobem BMW Group shromažďuje své odborné znalosti z oblasti technologie elektrického pohonu eDrive a digitalizace, aby podpořilo bezemisní a nehlučný provoz ve městech. Nejnovější inovace, které se představily novou formou v rámci akce BMW Group #NEXTGen, umožní řidičům plug-in hybridních BMW aktivně přispívat ke zlepšení kvality života v městském prostředí. Uživatelé mohou také využívat atraktivních bonusů a pro zábavu s ostatními uživateli soutěžit. 

Zóny eDrive umožňují bezemisní vjezd do zelených zón

Se současným posunem v myšlení, kdy by města měla být spíše pro lidi než pro automobily, stále více měst zvažuje omezení vjezdu vozidlům poháněným spalovacími motory. S ohledem na tyto skutečnosti BMW Group neustále vylepšuje svoji strategii pro plug-in hybridní modely. Pokud města zavedou environmetální zelené zóny pouze pro bezemisní jízdu, bude možné je v budoucnu automaticky detekovat pomocí technologie Geofencing umožňující prostřednictvím GPS systému vytvoření zón. Při vjezdu do zóny se vozidlo automaticky přepne do čistě elektrického režimu. To zaručí optimální využití potenciálu plug-in hybridních vozidel, aniž by řidič musel podnikat nějaké zvláštní kroky. Tato nová strategie umožní lépe využívat potenciál plug-in hybridních vozů a současně snížit produkci emisí. Prodloužený dojezd čistě na elektřinu pomáhá nejen optimalizovat hospodárnost, ale také snižuje provozní náklady majitele. To platí zejména pro jízdu ve městě, kde elektrický pohon dosahuje vyšší účinnosti než zážehový nebo vznětový motor. Funkce BMW eDrive Zone bude od roku 2020 standardní výbavou plug-in hybridních vozů BMW.

Sbírejte a využijte bonusové elektrické body s BMW Points

BMW Group jako doplněk funkce BMW eDrive Zone dále podpoří nárůst podílu elektrické jízdy mezi svými plug-in hybridními zákazníky prostřednictvím nové digitální služby BMW Points. Aplikace BMW Points je zábavným způsobem motivace pro zákazníky plug-in hybridních vozů, aby co nejvíce využívali elektrického pohonu. Za kilometry ujeté na elektrickou energii jsou odměňováni body. V rámci systému BMW Points je také odměňováno nabíjení vysokonapěťových baterií. Řidiči jsou tak podněcováni k tomu, aby dávali přednost elektrickému pohonu tak často, jak je to jen možné, a to nejen na základě povědomí o životním prostředí, ale také z hlediska soutěživosti. S dostatečným počtem nasbíraných bodů účastníci získají atraktivní odměny, jako je možnost zdarma dobít vozidlo u stanic Charge Now; ve střednědobém horizontu se do systému zapojí také služby Share Now a Park Now a produkty dostupné v obchodě ConnectedDrive Store. Digitální služba BMW Points bude pro plug-in hybridní vozy BMW s technologií eDrive Zone dostupná prostřednictvím obchodu BMW ConnectedDrive Store od roku 2020.

Převratný pohled na zóny eDrive Zone a službu BMW Points

První skutečnou zkouškou funkce BMW eDrive Zone a digitální služby BMW Points, která následovala po přípravné fázi, se stal pilotní projekt „Electric City Drive“, který BMW Group zrealizovala ve spolupráci s městem Rotterdam a univerzitou Erasmus, jež se ve městě nachází. 

Studie proběhly v roce 2018 s cílem prozkoumat, zda by bylo možné podpořit elektrickou jízdu plug-in hybridních vozidel stanovením vnitřní městské zóny a vývojem aplikace, která by zábavným způsobem podporovala pravidelné nabíjení. Cílem bylo přimět uživatele, aby častěji využívali elektrický potenciál jejich vozů.

K tomuto účelu byla přibližně pěti desítkám dobrovolně se účastnícím majitelům plug-in hybridních automobilů z okolí Rotterdamu nabídnuta speciálně vyvinutá aplikace. Jakmile ji nainstalovali do svého chytrého telefonu a spárovali s vozidlem, objevila se na displejích uvnitř jejich vozů zpráva pokaždé, když vjeli do vytyčené zóny eDrive v centru Rotterdamu. Současně s tím se zobrazil požadavek, aby přepnuli systém pohonu plug-in hybridního vozu na čistě elektrický. Výzkum, jehož cílem bylo zjistit, do jaké míry účastníci projektu v důsledku dodržování těchto pokynů zvýšili množství ujetých kilometrů v čistě elektrickém režimu, se uskutečnil v průběhu tří měsíců. 

Beta verze aplikace BMW Points řidičům současně umožnila sledovat jejich počínání ve srovnání s ostatními účastníky výzkumu, přičemž mezi sebou mohli soutěžit a sbírat body. Klíčovým poznatkem bylo to, že pokud řidiči vozů PHEV měli aplikaci propojenou s automobilem, jeli uvnitř rotterdamské zóny eDrive z 90 % čistě na elektřinu. Byla to právě technologie používaná v pilotním projektu, která podnítila další vývoj zón BMW eDrive Zone a bodů BMW Points. Tyto dvě inovace se brzy stanou sériovou výbavou vozů BMW.