Přeskočit na obsah
CarTec Group

NEJPRODÁVANĚJŠÍ SUV od značky BMW.

Přečtěte si recenzi tohoto vozu od našeho produktového specialisty Tomáše Boka.

Musím říct, že plným právem. Je to auto, které zvládá skloubit všemožné nároky na jeho využití a při tom všem stále jezdí a vypadá tak, jak bychom od bavoráka čekali. Samozřejmě není snadné na čtyřech a půl metrech délky vozu postavit prostor pro 4 až 5 dospělých lidí a pro jejich věci (kufr má objem přes 500 litrů), nicméně X1 tohle všechno zvládá na výbornou a navíc u toho skvěle vypadá.

Současná X1 je zde s námi od roku 2015, přičemž loni prošla omlazením. U BMW se omlazení nenazývá facelift, ale Life Cycle Impulse (LCI). Stejně i pro třídu, kam X1 patří, má BMW své vlastní pojmenování – SAV. Jiné značky mají „esúvéčka“ (Sport Utility Vehicle), my máme SAV. Utilita byla nahrazena Aktivitou.

Tyto diferenciace v terminologii nejsou pouhými marketingovými tahy, ony naopak dávají tušit, že BMW dělá vše tak trochu jinak. Kouzlo vozů bavorské značky je tím působivější, čím více s jejich vozidly jezdíte. Pojďme si to vysvětlit.

Pokud se zajímáte o auta blíže, tak jistě víte, že škála modelů X od BMW začíná u předmětné X1 a v současné době se číslovka zastavila na čísle 7; X7.

Máme tedy pokryty všechny velikosti aut v segmentu SUV/SAV.

Jestli to má znamenat, že X1 je jakýmsi vstupem mezi „terénní bavoráky“, tak ano, souhlasím. Nicméně dlužno dodat, že kdybyste si odmysleli možnost/existenci větších SUV modelů, tak X1 je autem, které zvládne vyhovět drtivé většině vašich požadavků.

Při kompaktních rozměrech (délka méně, než 4,5 metru) auto nabízí nevídaný prostor jak vepředu, tak i v zadních partiích a kufr jakbysmet – jeho 505 litrů a ideální tvar potěší.

Vtipné bylo víkendové výletování ve čtyřech dospělých, kdy jsme se bez újmy nebo jakéhokoli kompromisu v plném pohodlí vešli do vozu i s věcmi na hory. Na dálnici jsme upalovali rychlostí lehce nad limitem, podotýkám, že za plné akustické pohody, abychom pak na horském parkovišti pod beskydským Martiňákem autu dopřáli i terénní vložku..

… tak trochu neplánovanou, protože jsme ještě vůz neměli nafocený a nepotřebovali jsme jej tedy špinit.. Nicméně parkoviště bylo plné vody a bahna a nedalo se zaparkovat jinak, než tím oraništěm projet a ve finále (nechat všechny vystoupit a až pak) vůz položit dvěma koly do velké kaluže.

Při opouštění rozmočeného podloží X1 nezaváhala a přestože byla nakloněna a ve vodě, tak vyjetí bylo dílem okamžiku.

Mimochodem – je skvělé provozovat auto, u kterého nemusíte řešit opatrnost ohledně nájezdů k patníkům (disky jsou pěkně kryty pneumatikami), neobáváte se poškození auta při průjezdu terénem, který není úplně rovný (tráva, terén nebo i obecně cokoli mimo asfalt) a ještě je vůz rozumně dimenzovaný a ani jeho šířka či délka vás nedostanou do úzkých někde při parkování nebo nájezdech do podzemního parkoviště.

Příjezd z výletu už se cestou zpět začal nést v duchu otázek na konkrétní vozidlo, přestože osádka vozu neplánuje nákup nového auta.

Při dotazech na reálnou spotřebu jsem nechával cestující nahlížet na displej systému iDrive, kde viděli hodnoty jak za konkrétní výlet, tak i spotřebu celkovou. A, samozřejmě, lze zobrazit i spotřebu okamžitou.

Na řadu přišly otázky na motorizaci, protože odečtená spotřeba se zdála být podezřele nízká.

 „Cože?“ „Čtyřkolka, 190 koní, „esúvéčko“, automatická převodovka, plně naložené auto a my jedeme svižně při spotřebě pod 7 litrů?!“

Ano přátelé, vítejte ve světě Efficient Dynamics.

Tak jsem se během víkendového výletu s blízkými jal vysvětlovat věci, o kterých si povídáme s klienty v práci.

O tom, že tahle čtyřkolka je vlastně čtyřkolkou jen tehdy, když je to potřeba a jinak nás pohánějí kola přední.

O tom, že převodovka v režimech Eco Pro i Comfort při ubrání plynu vyřadí do neutrálu a nechává vůz plachtit (Coasting)… Přičemž když začnete i jen lehce brzdit, tak vůz ihned opět zařadí rychlost a brzdí s vámi motorem, díky čemuž jednak šetříte brzdy, snižujete spotřebu paliva (přívod paliva je při brzdění motorem uzavřen a spotřeba je 0, kdežto při volnoběhu palivo spotřebováváte) a ještě dobíjíte alternátorem inteligentní baterii s technologií AGM.

O tom, že inteligentní start-stop systém nevypíná při zastavení vozu jeho motor vždy, ale jen tehdy, když to autu neublíží (příliš studené nebo naopak rozehřáté komponenty) a třeba i o tom, že vznětové motorizace pro BMW X1 jsou osazeny vždy dvěma turbodmychadly pro co nejlepší optimalizaci výkonu a spotřeby.

X1, jakkoli je nejmenším zástupcem segmentu X od značky BMW, je plnohodnotným bavorákem a její technologie jsou stejně špičkové, jako u jiných vozů této značky.

Jasně, tohle auto nemá ambice komukoli zavřít ústa tím, že bude mít 500 koní nebo ventilované sedačky s kůží od BMW Individual, ale pokud hledáte vozidlo, které má být dynamické, má výborně a jezdit a přitom jste rodina či pár, který žije aktivním způsobem života a potřebujete praktičnost či víceúčelovost, tak tohle je trefa do černého.

Model X1 se aktuálně dá koupit za 629 tisíc bez DPH, což je skvělé, protože už ve standardní výbavě je spousta komfortních prvků a i úvodní motorizace (začínáme na 85 kW u dieselu a 103 kW v případě benzinového agregátu) jsou dostatečně potentní.

K té základní/sériové výbavě – každé BMW X1 je vybaveno mj. dynamickou kontrolou trakce a stability, koly z lehkých slitin, prahovými lištami s označením BMW, koženou hlavicí řadicí páky, systémem pro zvýšení dynamiky jízdy při průjezdu zatáčkou, elektrickou parkovací brzdou, tlačítkem pro volbu jízdních režimů (Sport, Comfort, ECO PRO), čtyřmi kotoučovými brzdami a plní emisní standard EU6.

Z technologických vychytávek se standardně dodává například systém Active Guard, který varuje před nebezpečím kolize (s funkcí brzdění), Speed Limit Info (informace o rychlostním limitu), dešťový senzor, světlomety pro denní svícení nebo dynamická brzdová světla.

Z vnitřního vybavení zmíním třeba ISOFIX úchyty, sklopná zadní sedadla, kožený multifunkční volant, klimatizaci nebo nastavitelný sloupek volantu.

Funkční vybavení se vždy pyšní například odkládacími prostory po stranách kufru a pod jeho podlážkou, elektrickým ovládáním všech oken, držáky nápojů, dálkovým centrálním zamykáním, elektrickým ovládáním vnějších zrcátek (jsou vyhřívaná – stačí zapnout výhřev zadního okna), …

Z komunikačních služeb je to třeba digitální příjem rádia, rádio s tlačítky pro volbu osobních/oblíbených preferencí, display systému iDrive včetně otočného ovladače iDrive, služba Teleservice (info o stavu vozu i jeho baterie), ConnectedDrive services (vůz má svou SIM kartu, která má datové i hovorové služby – vše platí BMW), palubní počítač, stereo systém se šesti reproduktory a třeba i indikátor servisního intervalu, který vám ukazuje, kdy bude potřeba další servisní prohlídka.

Mimochodem – vůz je tak promyšlený, že ten indikátor servisního intervalu počítá například počet vašich studených startů a umí dle toho upravit termín příští servisní prohlídky.

Testovaná X1 (vizte fotky) je osazena motorizací 20d a náhonem všech kol BMW xDrive. Barvou je metalický lak z palety BMW Individual; jmenuje se Storm Bay.

Upřímně – bohatě postačuje verze 18d, která má také dvě turbodmychadla a poskytuje 110 kW (150 koní).

Testovaná 20d má 190 koňských sil (dvoulitr, 400 Nm) a lehké X1 poskytuje více, než solidní dynamiku.

Pokud by i 20d byla málo, je v záloze model 25d (nebo 25i v případě benzínu) o výkonu 170 kW/231 koní.

Případně, pokud jezdíte primárně kratší trasy,  je na výběr hybridní model X1 – xDrive25e, který ujede čistě na elektřinu až 57 kilometrů.

Pokud máte rádi jistotu v podobě pohonu všech kol, volte verzi xDrive. Jestli se však z terénních ambicí nepodezíráte, je zde nabídka s pohonem sDrive, což je přední pohon.

V kombinaci zimní pneumatika plus zapnuté systémy trakce a jízdní stability (standardní výbava) nebudete mít problém ani s předokolkou; i tohle auto snese drsnější podmínky a nenechá vás na holičkách.

Domluvte si u nás testovací jízdu, rádi vám vozidlo zapůjčíme k vyzkoušení.

CO2 emise – informace

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

FOTOGALERIE