Přeskočit na obsah
CarTec Group

Letos v září ( 2019 ) se na autosalonu ve Frankfurtu bude světová premiéru vozu BMW X6 G06 třetí generace, vůz který před deseti lety vytvořil segment Coupé pro sportovní aktivity. Na akci BMW představí také velkolepé vozidlo s nanostrukturním lakováním Vantablack® VBx2, které zvýrazní výrazný designový jazyk a sebevědomý, dominantní a svalnatý vzhled nového BMW X6 k dokonalosti. Tento exkluzivní ukázkový vůz je výsledkem spolupráce mezi BMW a Surrey NanoSystems, vynálezci technologie Vantablack.

BMW X6 je první a jediné vozidlo na světě s povrchovou úpravou Vantablack VBx2.

„V minulosti jsme odmítli řadu požadavků různých výrobců automobilů,“ vysvětluje Ben Jensen, zakladatel a technický ředitel Surrey NanoSystems. „Potřeba BMW X6 a jeho jedinečného, expresivního designu nás pobavila.“ S designovými prvky, jako je volitelná ledvinová mřížka Iconic Glow, výrazné dvojité světlomety a výrazné zadní světlomety, poskytuje nový BMW X6 fascinující kontrasty k vyrovnání Vantablack VBx2. malba, která mění divákovu vizuální vnímání trojrozměrného tvaru objektu.

Lidské oko vnímá Vantablack jako dvourozměrné.

Povrch potažený ve Vantablacku ztratí lidským okem své definující rysy a objekty vypadají dvourozměrně. To může být mozkem interpretováno jako zírajíní do díry nebo dokonce do prázdnoty, díky čemuž je Vantablack poněkud nevhodným povrchem pro lakování vozidel, protože blokuje prakticky všechny konstrukční detaily. Z tohoto důvodu byl BMW X6 potažen variantou VBx2 původně vyvinutou pro použití v architektonických a vědeckých aplikacích. Tento povlak může být nastříkán a má procentuální celkovou hemisférickou odrazivost (THR), což znamená, že je stále považován za „velmi černý“ a zároveň umožňuje malé množství odrazů ze všech úhlů. Zdá se tedy, že malované materiály ztratí svůj trojrozměrný vzhled – jak to působivě ukazuje na BMW X6.

Vantablack: „nejčernější černá“, vyvinutá pro letecký průmysl.

Název Vantablack se již stal synonymem pro celou řadu extrémně černých nátěrů a barev, jako je VBx2. Obsahuje zkratku technologie umožňující této vynikající černé ve svých prvních dvou slabikách, což je zkratka pro Vertically Aligned Nano Tube Array, matici vyrobenou z uhlíku. Každá z těchto uhlíkových nanotrubic má délku 14 až 50 mikrometrů, s průměrem 20 nanometrů, což je asi 5 000krát tenčí než lidské vlasy. Výsledkem je, že přibližně jedna miliarda těchto vertikálně uspořádaných uhlíkových nanotrubic zapadá do jednoho centimetru čtverečního. Jakékoli světlo dopadající na tento povrch je téměř úplně absorbováno než odrazeno a účinně přeměněno na teplo.

Tato technologie byla původně vyvinuta pro povlakování komponentů nesených vesmírem. Protože Vantablack může být aplikován při teplotách od pouhých 430 stupňů Celsia, je vhodný pro jemné materiály, jako je hliník, a optické komponenty potažené ve Vantablacku umožňují pozorovat slabé hvězdy a vzdálené galaxie, které rozptylují světlo ze slunce, což ztěžuje detekci. První generace modelu Vantablack představená společností Surrey NanoSystems v roce 2014 absorbovala až 99,965% světla, což téměř zcela eliminovalo odrazivost a bludné světlo.

Rozhovor s Husajnem Al Attarem, kreativním ředitelem Automotive Design v Designworks a designérem zodpovědným za nové BMW X6.

Co pro vás znamená, že „vaše“ BMW X6 je první automobil na světě, který byl pro takový projekt vybrán výrobci Vantablacku?

Al Attar: O Vantablack jsem poprvé slyšel před několika lety – a od té doby jsem s touto technologií naprosto fascinován.

Co z BMW X6 dělá perfektní auto pro tento projekt?

Al Attar: Interně často označujeme BMW X6 jako „Bestie“. Myslím, že to říká všechno. Povrch Vantablack VBx2 zdůrazňuje tento aspekt a činí BMW X6 obzvláště hrozivým. Kromě toho byl BMW X6 v našem portfoliu vždy nejprovokativnějším a nejoblíbenějším modelem. Tak proč to ještě více zdůrazňovat, s cílem, který diváka jednoduše zaujme? Konec konců, o tom BMW X6 vždycky bylo.

Ale povrchová úprava Vantablack způsobuje, že objekty vypadají dvourozměrně. Nezdá se to tak, že by to bylo naprosto nevhodné jako lak na auto, zejména pro vůz s tak výrazným designem jako BMW X6?

Al Attar: Ano, existuje určitý rozpor. Ale to je to, co dělá toto zajímavým a vysvětluje, proč je BMW X6 pro tento projekt dokonalým vozem. Kromě toho nám Vantablack VBx2 otevírá nové možnosti pro nás jako designéry. Často raději mluvíme o siluetách a proporcích než o povrchu a liniích. Povlak Vantablack VBx2 se zaměřuje na tyto základní aspekty automobilového designu, aniž by rušil světlo a odrazy. Jsem velmi hrdý na to, jak krásný nový BMW X6 se ukázal, včetně jeho odvážných a výrazných povrchů.

Můžete si představit, že se Vantablack VBx2 stane hypoteticky pravidelnou možností lakování pro lidi, kteří si v budoucnu koupí auto?

Al Attar: Rozhodně. Řidiči BMW X6 patří mezi naše nejextrémnější zákazníky. Pokud by se někdo rozhodl pro volbu barvy Vantablack, určitě by to byl řidič BMW X6.

BMW X6 třetí generace bude představeno v listopadu 2019.

Nejnovější inkarnace automobilu, která zavedla inovativní a výrazný segment sportovních aktivit Coupé (SAC), bude mít světovou premiéru na autosalonu ve Frankfurtu 2019 ve dnech 12. až 22. září. Uvedení v showroomu bude zahájeno krátce poté, v listopadu 2019. BMW X6 třetí generace používá precizní a exkluzivní designový jazyk, který zdůrazňuje jeho sebevědomý dominantní vzhled. Navíc jeho pokročilá technologie hnacího ústrojí a podvozku kombinuje s četnými inovacemi a poskytuje jedinečný sportovní, ale luxusní zážitek z jízdy. Stejně jako jeho předchůdci se nový BMW X6 vyrábí v závodě BMW ve Spartanburgu ve Spojených státech.

Zdroj rozhovoru: https://www.press.bmwgroup.com

CO2 emise – informace

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

BMW X6 G06

Spotřeba paliva: 10,7–6,1 l/100 km; emise CO2 dohromady: 243–159 g/km*