Přeskočit na obsah
CarTec Group

Obsah:

  1. KONCEPCE A DESIGN
  2. KAROSERIE A PLÁTĚNÁ STŘECHA
  3. MOTORY, PŘEVODOVKY A POHON BMW XDRIVE
  4. PODVOZEK
  5. INTERIÉR A VÝBAVA
  6. ASISTENČNÍ SYSTÉMY

Nejvýznamnější vlastností, která BMW řady 4 odlišuje, je jejich pečlivě vyvážený sportovní charakter. Ten lze nyní kombinovat s radostí z jízdy se staženou střechou. Svým suverénním designem, zbrusu novým provedením střechy, širokou nabídkou motorů, špičkovým podvozkem a inovativními prvky výbavy poskytuje nové BMW řady 4 Cabrio (G23) radost z jízdy v obzvláště exkluzivní podobě. Otevřený čtyřmístný vůz následuje nové BMW řady 4 Coupé a stejně jako uzavřené provedení se vyznačuje nezaměnitelným designem a výrazněji pojatým profilem než jeho předchůdce. Otevřená karoserie a unikátní nastavení podvozku dodává novému BMW řady 4 Cabrio výjimečně dynamický charakter. Tím se také jednoznačněji odlišuje od nové řady 3 Sedan, která je tradičně technickým základem nových modelů BMW řady 4.

1. KONCEPCE A DESIGN.

Exkluzivní ukázka dynamiky a elegance.

Nejvýznamnější vlastností, která BMW řady 4 odlišuje, je jejich pečlivě vyvážený sportovní charakter. Ten lze nyní kombinovat s radostí z jízdy se staženou střechou. Svým suverénním designem, zbrusu novým provedením střechy, širokou nabídkou motorů, špičkovým podvozkem a inovativními prvky výbavy poskytuje nové BMW řady 4 Cabrio radost z jízdy v obzvláště exkluzivní podobě. Otevřený čtyřmístný vůz následuje nové BMW řady 4 Coupé a stejně jako uzavřené provedení se vyznačuje nezaměnitelným designem a výrazněji pojatým profilem než jeho předchůdce. Otevřená karoserie a unikátní nastavení podvozku dodává novému BMW řady 4 Cabrio výjimečně dynamický charakter. Tím se také jednoznačněji odlišuje od nové řady 3 Sedan, která je tradičně technickým základem nových modelů BMW řady 4.

BMW se může pochlubit dlouholetou tradicí kombinování charakteristických sportovních vlastností svých modelů s radostí z jízdy se staženou střechou v segmentu prémiových vozů střední třídy. Před 35 lety se na frankfurtském autosalonu IAA představilo první BMW řady 3 Cabrio. Otevřený čtyřmístný automobil s půvabnou siluetou, nízkými vodorovnými boky a umístěním sedadel, které dále prohlubovalo kontakt s okolním světem, se ihned stal obrovským hitem. Tento recept na nejvyšší možnou radost z jízdy pod otevřeným nebem, který ve své kategorii nemá konkurenci, byl v každé další generaci důsledně zdokonalován, přičemž nové BMW řady 4 Cabrio je nyní již šestou generací nabízející moderní pojetí původního konceptu tohoto typu automobilu.

V průběhu vývoje získal kabriolet střední třídy od BMW mnohem více nezávislosti od výchozích sedanů, a to v oblastech designu, řešení karoserie a výbavy. Toto odlišení eskalovalo v předchozí generaci, kdy se odlišilo i názvem a spolu s variantou Coupé vytvořilo BMW řady 4. Nejnovější vydání se od BMW řady 3 Sedan liší ještě více než dříve. Pokrok oproti předchozímu modelu se projevuje zejména v designu poukazujícím na mimořádný výkonový potenciál a také v novém řešení propnuté plátěné střechy, která kombinuje praktické výhody skládací pevné skládací střechy s puristickou přitažlivostí střechy plátěné – jinými slovy to nejlepší z obou světů. 

Nové BMW řady 4 Cabrio bude celosvětově uvedeno na trh v březnu 2021. Vyrábět se bude v závodě BMW v Dingolfingu, největší továrně BMW Group v Německu a domově BMW řady 8 Cabrio a jeho sourozenců. Mezi další modely sjíždějící z výrobní linky v Dingolfingu patří BMW řady 5, BMW řady 6 Gran Turismo a luxusní sedan BMW řady 7.

Design exteriéru: výrazné proporce vytvářejí auru sportovnosti a elegance.
Díky dynamicky protaženým proporcím se nové BMW řady 4 Cabrio netají svými bezkonkurenčními sportovními vlastnostmi ani stylovou elegancí, které jsou tomuto otevřenému čtyřmístnému vozu, postavenému pro exkluzivní radost z jízdy, vlastní. Nový designový styl značky umožnil vzniknout nápadné interpretaci přikrčené siluety, která je tradičně určujícím prvkem kabrioletů BMW prémiového segmentu střední třídy. Tento aspekt je obzvláště patrný se staženou střechou, kdy vyniknou mohutně tvarované plochy vyzdvihující sportovní charakter nové řady 4 Cabrio. 

Elegantní a zároveň dynamický vzhled novinky vychází také z jejích větších vnějších rozměrů. Se 4768 milimetry je o 128 mm delší než jeho předchůdce, zatímco šířka se zvětšila o 27 mm na 1852 mm a rozvor se prodloužil o 41 mm na 2851 mm. S nataženou střechou činí výška vozu 1384 mm. Širší rozchody kol (+28 mm vpředu a +18 mm vzadu) zdůrazňují svalnatý postoj vozu a příznivě ovlivňují jeho sportovní jízdní vlastnosti. Jemnou rovnováhu mezi sportovností a elegancí, kterou je BMW proslulé, lze dále spatřit v dlouhé přední kapotě, krátkých převisech a dlouhých dveřích s bezrámovými okny. 

Přední část zahrnuje výrazné stylistické prvky odkazující na bohatou minulost.
Stejně jako proporce vozu, také přední část nového BMW řady 4 Cabrio zřetelně zdůrazňuje jeho osobitý charakter a zcela evidentně jej odlišuje od nového BMW řady 3 Sedan. Stěžejním prvkem designu je velká vertikálně orientovaná maska chladiče BMW ve tvaru ledvinek, která stejně jako u nového BMW řady 4 Coupé hrdě zaujímá místo uprostřed přední části čtyřmístného otevřeného vozu. Součástí výrazně dopředu nakloněné masky chladiče jsou nasávací otvory, standardně vyplněné voštinovou mřížkou a poukazující na obrovské množství chladicího vzduchu potřebné pro výkonný motor umístěný za nimi. Uprostřed propojené poloviny masky jsou moderní interpretací stejného designového prvku z historie značky, kterým se proslavily například legendární modely BMW 328 a BMW 3.0 CSi. 

Maska chladiče sahá až téměř ke spodnímu okraji předního nárazníku a je obklopena jednoznačně tvarovanými povrchy. Stejně jako obrysy světlometů, také šípovité linie kapoty směřují k masce chladiče ve tvaru ledvinek. Volitelné LED mlhové světlomety a podobně vertikálně tvarované vzduchové clony umístěné na vnějších okrajích předního nárazníku harmonicky přecházejí do elegantně tvarovaných ploch. 

Standardní LED světlomety, volitelné laserové světlomety BMW Laserlight.
Kromě BMW masky chladiče ve tvaru ledvinek přispívají ke strhujícímu vzhledu přední části nového BMW řady 4 Cabrio také extrémně nízké světlomety. Díky hluboko do boků zasahujícím vnějším okrajům, zúžení u masky chladiče a vedle sebe uspořádaným světelným zdrojům vytvářejí soustředěný pohled na silnici, který se stal charakteristickým designovým znakem značky BMW. Nové BMW řady 4 Cabrio je standardně vybaveno
full-LED světlomety, jejichž propracovaná světelná technologie je do detailu viditelná. Zahrnuje dvě tenké světelné trubice z optických vláken ve tvaru písmene U, které slouží jako denní světla. Směrové ukazatele jsou vyvedeny v podobě tří vysoce kvalitních skleněných lamel na vnějších stranách předních světlometů. 

Mezi položky seznamu volitelné výbavy nového BMW řady 4 Cabrio patří Adaptivní LED světlomety s laserovými zdroji BMW Laserlight, včetně neoslňujícího asistenta dálkových světel BMW Selective Beam. Potkávací a dálková světla jsou v tomto případě generována jak z vnější, tak z vnitřní světelné jednotky. Součástí této výbavy je také funkce adaptivního přisvěcování do zatáček s variabilním osvětlením vozovky pro jízdu ve městech a na dálnicích. Laserové světlomety BMW Laserlight zvyšují v rychlostech nad 60 km/h dosvit dálkových světel až na 550 metrů a dynamicky kopírují tvar silnice. Jako světla pro denní svícení slouží trojrozměrná světlovodná optická vlákna ve tvaru šestiúhelníku. Každý z vnějších segmentů denního svícení slouží také jako ukazatel směru. 

Světlomety BMW Laserlight lze snadno identifikovat podle modrých prvků na horním okraji světelných jednotek. Obě varianty LED světlometů jsou k dispozici také v provedení BMW Individual Shadowline s tmavými prvky zdobícími jejich horní hrany.

Elegantní silueta, výrazná střešní linie, nápadná zadní část.
Dynamicky protažený boční profil propůjčuje novému BMW řady 4 Cabrio přikrčený vzhled, který vyzařuje sportovní styl, zatímco mohutně tvarované plochy zesilují jeho atletický charakter. Směrem dozadu posunutá sedadla jsou obzvláště nápadná po stažení střechy a současně přinášejí pro otevřené vozy BMW typické zážitky z jízdy se sluncem na tváři a větrem ve vlasech. Je-li plátěná střecha natažená, elegantním způsobem se klene nad prostorem pro cestující a její zakulacený tvar vytváří výraznou a poutavou siluetu vozu se stupňovitou zádí.

V oblasti nad zadními koly se spojují jednoznačně vedené linie a trojrozměrně tvarované plochy a vytvářejí mohutné boční partie, které novému BMW řady 4 Cabrio dodávají zejména se staženou střechou široký a svalnatý výraz. Tento dojem zesilují do bočních partií výrazně zasahující nízká zadní světla. Jsou stylově zatmavená a jejich rovnoměrně svítící světelné zdroje jsou uspořádány do tvaru písmene L, známého z jiných BMW modelů. Vertikálně uspořádané otvory na vnějších okrajích jasně členěného zadního nárazníku napodobují vzhled předních vzduchových clon. Spodní část zadního nárazníku zakončují koncovky rozdvojeného výfuku – v závislosti na výbavě jsou buď kulaté, nebo lichoběžníkové.

Model M Sport s charakteristickým designem; specifické akcenty pro vrcholné varianty nového BMW řady 4 Cabrio.
Jako alternativa ke standardní výbavě je nové BMW řady 4 Cabrio k dispozici také jako Model M Sport. Tato varianta přidává s cílem posílit dynamickou auru vozu extra velké nasávací otvory v předním nárazníku, nápadně tvarovaný zadní nárazník s detaily v barevném provedení Dark Shadow a leskle černý difuzor. Mezi další designové prvky charakteristické pro Model M Sport patří ozdobné prvky nasávacích otvorů, lišta kolem těla karoserie a základny vnějších zpětných zrcátek v leskle černém provedení. U automobilů vybavených volitelným paketem rozšířených leskle černých prvků BMW Individual Hig-Gloss Shadowline jsou rámeček masky chladiče ve tvaru ledvinek a koncovky výfuku vyvedeny v elegantním tmavém provedení.

Modely BMW M440i xDrive Cabrio a BMW M440d xDrive Cabrio disponují prvky z Modelů M Sport zlepšujícími zlepšení přívodu chladicího vzduchu a aerodynamiku, které doplňují šedou barvou Cerium Grey lakované prvky masky chladiče, nasávacích otvorů, kryty vnějších zpětných zrcátek a lichoběžníkové koncovky výfuku. Další ozdobou je leskle černá výplň zadního nárazníku. Kromě toho mohou být tyto M modely a Modely M Sport vybaveny paketem exteriéru M Carbon, který zahrnuje obložení nasávacích otvorů, kryty vnějších zpětných zrcátek a prvky difuzoru zadního nárazníku vyrobené z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny (CFRP).

2. KAROSERIE A PLÁTĚNÁ STŘECHA.

Volnost a radost z jízdy v upraveném vzhledu.

Nové BMW řady 4 Cabrio je ideálním místem, kde si lze dopřát potěšení ze sportovního výkonu a zároveň si užít exkluzivní zážitek z jízdy se staženou střechou. Aby tento čtyřmístný kabriolet získal agilnější a preciznější jízdní vlastnosti, je stejně jako jeho sourozenec řady 4 Coupé postaven na samostatně navržené konstrukci karoserie. Tuhost karoserie zvýšily další speciálně pro kabriolet vyvinuté výztuhy. Dalšími faktory sportovních jízdních vlastností nového BMW řady 4 Cabrio jsou snížená hmotnost, téměř dokonalé rozložení hmotnosti 50: 50 (v závislosti na variantě motoru a výbavě), nízké těžiště, vynikající aerodynamika a tuhé uložení podvozku. 

Harmonický design, zmenšená hmotnost: nová plátěná střecha. 

Nové řešení klenuté plátěné střechy tvořené několika panely umocňuje vzhled a komfort nového BMW řady 4 Cabrio a současně zlepšuje jízdní dynamiku a každodenní použitelnost. Střechu tvoří velké panely z papírové voštinové konstrukce, skleněné zadní okno, několik vrstev izolace a látková horní vrstva nabízená ve dvou barvách.  Plátěná střecha se v uzavřeném stavu klene nad prostorem pro posádku jako samonosná konstrukce překrytá plátěnou svrchní vrstvou, která těsně obepíná jednotlivé pevné panely střechy. Na povrchu tak nejsou vidět žádné kontury nebo tvar rámu, střecha se tedy vyznačuje naprosto plynulým a hladkým povrchem. Výsledkem je linie střechy jako u kupé, ovšem v puristickém plátěném podání.

Plátěná střecha tvořená panely je o přibližně 40 procent lehčí než pevná skládací střecha předchozího modelu. Současně je úroveň jejího akustického a tepelného komfortu mnohem lepší než u konvenčních plátěných střech. Hladký povrch snižuje aerodynamický hluk v interiéru a má také pozitivní dopad na aerodynamické vlastnosti nového modelu. Efektivní izolace usnadňuje vyhřívání interiéru při nízkých venkovních teplotách a cestující vpředu mají také na výšku o 5 milimetrů větší prostor pro hlavu než dříve.

Při stahování střechy se jednotlivé střešní panely v jednom plynulém pohybu vrší na sebe a poté se uloží pod víko plátěné střechy, které se současně odklápí směrem dozadu. Tři pevné segmenty plátěné střechy se před tím, než se překlopí do úložného prostoru, skládají kompaktním způsobem do tvaru písmene Z. Díky elektrickému mechanismu se plátěná střecha skládá tiše a efektivně.

Proces stahování a natahování se spouští stisknutím tlačítka na středové konzole a trvá přibližně 18 sekund. Po natažení střechy se automaticky vysunou boční okna. Nové BMW řady 4 Cabrio také rychle zvládá náhlé změny počasí, protože plátěnou střechu lze rychle stahovat a natahovat během jízdy až do rychlosti 50 km/h. A pokud je součástí výbavy Komfortní přístupový systém, je možné střechu ovládat také na dálku.

Variabilní úložný prostor pro plátěnou střechu, vysoce kvalitní větrný deflektor.
Konstrukce plátěné střechy s pevnými panely a inteligentní úložný mechanismus mají za následek, že střecha ve srovnání s pevnou skládací střechou odcházejícího modelu zabírá mnohem méně místa v zadní části nového BMW řady 4 Cabrio a je současně o 40 procent lehčí. Při jízdě se staženou střechou může zavazadlový prostor pojmout až 300 litrů zavazadel, což představuje nárůst o 80 litrů. Při natažené střeše lze jediným pohybem ruky ze zavazadlového prostoru schránku pro střechu složit, a tím zvětšit využitelný prostor pro náklad. Tak vzniká další prostor pro zavazadla a objem zavazadlového prostoru se zvětšuje na 385 litrů, což je o 15 litrů více než dříve.

Standardním prvkem výbavy je nyní průchozí nákladový systém zavazadlového prostoru. To znamená, že sklopením opěradel zadních sedadel lze bezpečně přepravovat velmi dlouhá zavazadla nebo jiné velké předměty. Aby se zabránilo poškození střechy, je variabilní prostor pro uložení složené střechy vybaven ochranou, která zastaví stahování plátěné střechy, pokud je zavazadlový prostor zaplněn a zavazadla by tlačila na prostor určený pro střechu.

Volitelný větrný deflektor zajišťuje efektivní proudění vzduchu kabinou. Ať už je střecha stažená či natažená, lze jej připevnit nad zadní sedadla nového BMW řady 4 Cabrio nebo jej pomocí několika jednoduchých kroků snadno složit. Větrný deflektor se skládá ze dvou orámovaných síťových prvků a je navržen tak, aby snižoval hluk větru a nežádoucí turbulence vzduchu uvnitř vozu. Horní část větrného deflektoru lze do polohy zvednout ručně. Deflektor je možné zcela složit a uložit buď do na míru navrženého vaku, který je jeho součástí, nebo do úložného prostoru za zadním opěradlem, aby byl vždy po ruce, a to i při přepravě zavazadel.

Zdokonalená aerodynamika a inteligentní lehká konstrukce.
Výrazný design vozu, inovativní konstrukce plátěné střechy a pro daný model specifické proporce dávají novému BMW řady 4 Cabrio mnohem dynamičtější vzhled než v případě modelu, který nahrazuje, a současně ho z hlediska celkové identity zcela jasně odlišuje od nového BMW řady 3 Sedan. Má dlouhý rozvor a o 23 milimetrů širší rozchod zadních kol než v případě BMW řady 3 Sedan, což vytváří dokonalý recept na vyvážení absolutního jízdního komfortu a vynikající dynamiky v zatáčkách.

Navzdory přechodu z pevné skládací střechy na novou plátěnou střechu s pevnými panely překonává nové BMW řady 4 Cabrio svého předchůdce v oblasti aerodynamiky. Jeho nízký součinitel odporu vzduchu cx = 0,27 (BMW 420d Cabrio) je v rámci konkurence nepřekonatelný a na ultra nízkou hodnotu součinitele odporu vzduchu nového BMW řady 4 Coupé ztrácí pouze 0,02. Aerodynamický odpor vzduchu omezuje mimořádně hladká plátěná střecha, téměř kompletně zakrytý podvozek, vylepšené aktivní klapky masky chladiče, vzduchové clony, aerodynamický tvar víka zavazadlového prostoru se zabudovanou anténou a řada dalších opatření.

Odlehčená konstrukce komponentů karoserie a podvozku nového BMW řady 4 Cabrio má příznivý vliv na agilitu a hospodárnost. Inteligentní lehká konstrukce vede k cílenému snižování hmotnosti každé součástky. Přední část nového BMW řady 4 Cabrio využívá podélných nosníků motoru vyrobených z extrudovaných hliníkových profilů a segmentů pro horní uložení předních pružin a tlumičů z litého hliníku. Kapota, přední blatníky a dveře jsou také vyrobené z hliníku, a to samo o sobě snižuje hmotnost oproti předchozímu modelu přibližně o 20 kilogramů. V zadní části je samotné víko zavazadlového prostoru vyrobené z termoplastu, zatímco na vnitřní obložení víka je použit materiál z přírodních vláken, což pomáhá snižovat hmotnost a šetřit zdroje.

Extrémně tuhá karoserie s dalšími pro kabriolet specifickými výztuhami.
Inteligentní mix materiálů pomáhá minimalizovat hmotnost vozu a v kombinaci s dále zdokonalenými výztuhami odvádějícími energii nárazu mimo prostor pro posádku zvyšuje tuhost karoserie a bezpečnost při nárazu. Agilní ovladatelnost a precizní řízení nového BMW řady 4 Cabrio jsou z velké části zajištěny cíleným zvětšením tuhosti karoserie a zpevnění uchycení podvozku. Stejně jako nové BMW řady 4 Coupé je i model se skládací střechou vybaven výztuhami spojujícími horní uložení tlumičů s přední částí a dalšími výztuhami v přední části vozu, stejně jako výztužnými prvky v oblasti zadní nápravy.

Dodatečná dvojice vzpěr pro zesílení zadní části vozidla zlepšuje směrovou stabilitu a jistotu při vysokých hodnotách bočního zrychlení. Mezi další specifické rysy kabrioletu patří boční prahy s extrémní torzní tuhostí, zdvojený plech pod zadními sedadly, hliníkový panel v přední části, zesílený středový tunel v zadní části a podobně extrémně tuhá podlaha vzadu. Výsledkem je celkově o 4 procenta vyšší statická torzní tuhost nového BMW řady 4 Cabrio v porovnání s jeho  předchůdcem.

Komplexní koncept pasivní bezpečnosti včetně systému ochrany při převrácení.
Komplexní koncept pasivní bezpečnosti maximalizuje ochranu cestujících v extrémně širokém spektru kolizí a zohledňuje požadavky nárazových zkoušek na automobilových trzích po celém světě. Kromě velmi tuhého prostoru pro cestující a vysoce odolných nosných konstrukcí zahrnuje také integrovanou bezpečnostní elektroniku, která zádržné systémy aktivuje ve správném pořadí, v optimálním okamžiku a s požadovaným účinkem pro typ a závažnost kolize.

Oceli lisované za tepla a slitiny hliníku použité pro bezpečnostní klec pro posádku doplňují ocelové prvky s proměnnou tloušťkou. Zesílené boční prahy jsou vyrobeny z ocelových polotovarů s různými tloušťkami stěn, takže poskytují optimální pevnost pro působení různých sil. Ve dveřích jsou také vysoce pevné prvky eliminující boční náraz, za stejným účelem jsou použité i robustní příčníky sedadel, které v případě bočního nárazu snižují hloubku deformace. Kompletní soubor zádržných systémů zahrnuje tříbodové samonavíjecí bezpečnostní pásy s předpínači na všech sedadlech a také přední, hlavové a boční airbagy, jejichž aktivace je řízena centrální bezpečnostní elektronikou.

Dalším nedílným prvkem nového BMW řady 4 Cabrio je nový ochranný systém při převrácení. Spouští se automaticky v okamžiku, kdy data zpracovávaná centrální bezpečnostní jednotkou vyhodnotí, že automobilu hrozí nebezpečí převrácení. Systém se skládá ze dvou ochranných oblouků z vysokopevnostního hliníku, které jsou schovány za hlavovými opěrkami zadních sedadel. Pyrotechnická patrona v nebezpečných situacích ochranné oblouky během zlomku sekundy vystřelí a v kombinaci s extrémně robustním rámem čelního skla vytvoří prostor pro přežití cestujících.

3. MOTORY, PŘEVODOVKY A POHON BMW XDRIVE.

Úžasná síla pro podmanivé sportovní schopnosti.

Společným jmenovatelem motorů nabízených pro nové BMW řady 4 Cabrio je okamžitý nástup výkonu, silný apetit po otáčkách a výjimečně kultivovaný výkon. Všechny zážehové a vznětové pohonné jednotky se čtyřmi nebo šesti válci jsou členy současné rodiny EfficientDynamics. Vyznačují se nejnovější technologií BMW TwinPower Turbo, která příkladným způsobem pomáhá snižovat spotřebu paliva a emise. Představení mild hybridní technologie se 48V startér-generátorem přináší další zlepšení hospodárnosti a současně ještě brysknější reakce na sešlápnutí plynového pedálu. Zdokonalena byla také technologie čištění výfukových plynů, díky níž všechny varianty nového modelu splňují emisní normu Euro 6d.

Čtyř- a šestiválcové motory BMW TwinPower Turbo a mild hybridní technologií pro vyšší dynamiku a hospodárnost.
Pro ještě vyšší dynamiku a hospodárnost je nové BMW M440i xDrive Cabrio a všechny vznětové motory vybaveny mild hybridní technologií. Použití výkonného 48V startér-generátoru a druhé baterie umožňuje generovat a ukládat mnohem více původně kinetické energie. Tato energie se používá nejen k napájení elektrických systémů vozu, ale také ke zmenšení zatížení spalovacího motoru a zvýšení jeho výkonu. Startér-generátor přidává pro dynamičtější předjíždění nebo rozjezd elektrický výkon navíc, konkrétně 8 kW/11 k.

Kromě řadového šestiválce o výkonu 275 kW/374 k je pod kapotou vrcholného modelu na výběr také ze dvou čtyřválcových zážehových jednotek, které v novém BMW 420i Cabrio (kombinovaná spotřeba paliva: 6,1–5,7 l/100 km, kombinované emise CO2: 140–131 g/km) generují výkon 135 kW/184 k a v novém BMW 430i Cabrio (kombinovaná spotřeba paliva: 6,4–6,0 l/100 km, kombinované emise CO2: 147–138 g/km) výkon 190 kW/258 k. Čtyřválcový́ vznětový motor s výkonem 140 kW/190 k pohání BMW 420d Cabrio (kombinovaná spotřeba paliva: 4,5–4,2 l/100 km, kombinované emise CO2: 119–111 g/km). Tato konkrétní pohonná jednotka je stejně jako šestiválec BMW 430d Cabrio (kombinovaná spotřeba paliva: 5,6 l/100 km, kombinované emise CO2: 147 g/km, údaje jsou podle WLTP, údaje NEDC budou následovat) vybavena technologií BMW TwinPower Turbo s dvoustupňovým přeplňováním. Výjimečně rychlý nástup výkonu nového BMW M440d xDrive Cabrio (kombinovaná spotřeba paliva: 6,3 l/100 km, kombinované emise CO2: 165 g/km, údaje jsou podle WLTP, údaje NEDC budou následovat) je dán také zásluhou dvojice nestejně velkých turbodmychadel.

Osmistupňová převodovka Steptronic je standardem všech verzí, může mít novou funkci Sprint.
Všechny motory jsou standardně spojeny s osmistupňovou převodovkou Steptronic, která nabízí nejen dále vylepšenou hospodárnost a ostřejší dynamiku řazení. Osmistupňová převodovka Steptronic Sport, která je standardní výbavou modelů BMW M a jako volitelná výbava je k dispozici pro všechny ostatní modelové varianty, přináší ještě ostřejší dynamiku řazení a je dodávána společně s řadicími páčkami na volantu. Má také novou funkci Sprint, která upravuje charakteristiku motoru a řazení tak, aby maximalizovala dynamiku akcelerace ze středních otáček a při předjíždění.

Pohon BMW xDrive: precizní přenos hnací síly pro extra agilitu.
Dynamické jízdní vlastnosti nejvýkonnějších modelů v nabídce nového BMW řady 4 Cabrio dále vylepšuje inteligentní systém pohonu všech kol BMW xDrive. Hnací síla se na kola přenáší podle potřeby prostřednictvím elektronicky ovládané lamelové spojky. Tato spojka je elektronicky propojena s hnacím ústrojím a systémy podvozku. Nejnovější verze systému zajišťuje mimořádně efektivní, rychlé, přesné a plně variabilní rozdělování točivého momentu mezi přední a zadní kola.

4. PODVOZEK.

Dokonalá kombinace výkonu a komfortu.

Sportovní charakter nového BMW řady 4 Cabrio vynikne okamžitě, posun v jízdním projevu oproti jeho předchůdci je jasně patrný již po krátké ujeté vzdálenosti. Stejně jako v případě nového BMW řady 4 Coupé, také nejnovější generace varianty Cabrio výrazně posunula své schopnosti v oblastech dynamiky, agility a přesnosti řízení. I přesto, že se jedná o propracované systémy pohonu a technologie podvozku nového BMW řady 3 Sedan, je rozdíl mezi nimi patrnější více než kdykoliv předtím. Klíčovým faktorem tohoto odlišení je vlastní pojetí vozu s nezávislým konceptem, proporcemi a rozložením hmotnosti, ale také tužší karoserií, zlepšenými aerodynamickými vlastnostmi a pečlivými zdokonaleními geometrie podvozku, jeho uchycením a naladěním.

Přední a zadní náprava s minimální hmotností a tlumiče s progresivní charakteristikou podle zdvihu pro snadné sportovní ovládání.
Nové BMW řady 4 Cabrio je vybaveno výrazně přepracovanou přední nápravou se dvěma spodními rameny a svislou pružicí a tlumicí vzpěrou. Také zadní pětiprvková náprava byla dále vylepšena. Použité technické řešení je vynikajícím základem pro kombinaci precizní ovladatelnosti i při jízdě na limitu a působivého komfortu na dlouhých cestách. Odlehčená konstrukce se zvětšenou tuhostí a elastokinematikou má v porovnání s předchozím modelem za následek preciznější vedení kol, vylepšený jízdní komfort, jakož i lepší akustiku.

Na sportovní vlastnosti a jízdní komfort nového BMW řady 4 Cabrio mají příznivý vliv také tlumiče s progresivní charakteristikou v závislosti na zdvihu. Výrazně omezují pohyby karoserie jak při tlumení nerovností způsobených kvalitou vozovky, tak při dynamických průjezdech zatáčkami. Tlumiče plynule variabilně mění svoji tlumicí sílu v závislosti na zdvihu. Tím se předchází nadměrným pohybům karoserie při jízdě přes velké nerovnosti a současně zabraňuje nekomfortním a nervózním reakcím tlumení. Takto navržený podvozek vykazuje přínos i při jízdě po drobných nerovnostech.

Přední tlumiče jsou doplněné hydraulickými dorazy a ty zadní systémem omezujícím kompresi. Vpředu zajišťuje prvotní tlumení vibrací dodatečný prvek pohybující se uvnitř tlumiče. Celý tlumič začne naplno fungovat pouze tehdy, pokud dojde k jeho většímu zatížení. Také zadní tlumiče se nepřetržitě plynule přizpůsobují jízdní situaci. Ideální stupeň hydraulického tlumení poskytují v každé situaci, a to i při velkém zatížení vozu. Proměnná tloušťka stěny hlavního válce předních tlumičů, duté zkrutné stabilizátory a odlehčené tyčky stabilizátorů snižují hmotnost neodpružených částí, což zlepšuje reakce celého zavěšení.

Tlumiče s proměnnou charakteristikou v závislosti na stlačení jsou aktivním elementem zavěšení kol, který je speciálně navržen tak, aby zajistil vyvážení mezi sportovností a komfortem. Zvýšené tlumicí síly, tužší pružiny a stabilizátory ve srovnání s BMW řady 3 Sedan mají za následek unikátní jízdní vlastnosti a zároveň snižují světlou výšku o deset milimetrů. Volitelný M sportovní podvozek (standardní výbava nového BMW M440i xDrive Cabrio a BMW M440d xDrive Cabrio) se vyznačuje ještě tužším nastavením tlumičů s proměnnou charakteristikou v závislosti na stlačení.

Adaptivní M podvozek pokrývá extrémně široké spektrum mezi sportovností a komfortem.
Volitelně dodávaný Adaptivní M podvozek nabízí nejširší možnou škálu jízdních zážitků, od sportovních až po extrémně komfortní. Jeho elektronicky ovládané tlumiče zlepšují agilitu a stabilitu a zároveň vlastnosti vozu při jízdě na dlouhé vzdálenosti. Plynule nastavitelné ventily v tlumičích umožňují měnit tlumicí síly u každého kola odděleně a v závislosti na zatížení vozu. S jízdními režimy se současně mění i charakteristika tlumičů od vyváženého komfortu na dlouhých cestách v režimu COMFORT až po vysoce dynamické nastavení v režimu SPORT.

Variabilní sportovní řízení poskytuje větší preciznost.
Pro tento model specifické úpravy řízení dodávají novému BMW řady 4 Cabrio příkladnou preciznost ovládání. Elektrický posilovač řízení Servotronic je součástí standardní výbavy. Variabilní sportovní řízení je součástí M sportovního podvozku a Adaptivního M podvozku. Díky převodu měnícímu se podle velikosti rejdu zvládá stejně dobře udržet vozidlo v přímém směru, jako maximalizovat obratnost v zatáčkách a poskytnout pohodlné manévrování při parkování. Přímé a přesné reakce volantu zlepšují schopnost zatáčet, zatímco plného rejdu potřebného k zaparkování lze dosáhnout pouze několika otočeními volantu. S daným převodem je sladěný i posilovač Servotronic s proměnným účinkem.

M sportovní brzdy s modrými nebo červenými třmeny.
Volitelné M sportovní brzdy (standardní výbava nového BMW M440i xDrive Cabrio a BMW M440d xDrive Cabrio) poskytují vynikající brzdný výkon a přesné dávkování ať už při jízdě ulicemi města, nebo při dynamické jízdě na závodním okruhu. Vyznačují se extrémně sportovní charakteristikou s krátkým chodem pedálu, zřetelným bodem nástupu brzdného účinku a také mimořádnou odolností vůči vadnutí. Specialitou je přímější charakteristika s odlišným uspořádáním hydraulického systému s pevnými čtyřpístkovými třmeny vpředu a plovoucími třmeny vzadu. Třmeny nesou logo M a jsou lakovány modrou nebo červenou barvou.

M sportovní diferenciál zlepšuje směrovou stabilitu a schopnosti zatáčet.
Trakci a směrovou stabilitu, stejně jako agilitu a ochotu k zatáčení dále zlepšuje M sportovní diferenciál. Zadní diferenciál s elektronicky řízenou, plně variabilní svorností je standardní výbavou BMW M440i xDrive Cabrio a BMW M440d xDrive Cabrio. Volitelně je k dispozici také pro nové BMW 430i Cabrio a BMW 430d xDrive Cabrio, pokud je součástí výbavy M sportovní podvozek nebo Adaptivní M podvozek.

5. INTERIÉR A VÝBAVA.

Prémiové prostředí s individuálním charakterem.

Čtveřice sedadel a moderní prémiové pojetí interiéru nového BMW řady 4 Cabrio jsou vstupenkou do světa sportovní radosti z jízdy kombinované s kouzlem exkluzivní jízdy s nebem nad hlavou. Design a vybavení interiéru vyzařuje individuální styl a prvotřídní eleganci. Elegantně sladěné linie přístrojové desky, dveří, obložení zadní části a prostoru pro uložení plátěné střechy vyniknou zejména se staženou střechou. Exkluzivní charakter čtyřmístného vozu se stahovací střechou je patrný především díky prvotřídním materiálům, precizní kvalitě výroby a mnoha pečlivě zpracovaným detailům.

Interiér: čtyři sedadla v prémiovém prostředí sportovní elegance.
Kombinace sportovnosti a elegance, která charakterizuje nové BMW řady 4 Cabrio, se promítla také do provedení jeho interiéru. Na řidiče orientovaná palubní deska je dále zdokonalena uspořádáním velkých displejů pro přístrojový panel a kontrolní displej. Charakter automobilu postaveného pro potěšení z intenzivní radosti z jízdy umocňuje také ergonomicky optimalizované uspořádání ovládacích prvků, stejně jako standardní výbava v podobě předních sportovních sedadel s automaticky se vysouvajícími a zasouvajícími podavači pásů, koženého čalounění Vernasca, vyhřívání sedadel, koženého sportovního volantu a samostatně tvarovaných zadních sedadel.

Vysoko umístěná středová konzola v kombinaci s harmonicky sladěnou strukturou přístrojové desky, obložení dveří a oblasti ramen v zadní části vozu vytváří pro cestující příjemné prostředí.

Kožený sportovní volant jako standardní výbava; volitelně nabízená palubní deska potažená materiálem Sensatec nebo kožené čalounění BMW Individual.
Seznam standardní výbavy nového BMW řady 4 Cabrio zahrnuje nejnovější kožený sportovní volant s vybráním pro palce a galvanicky pokovenými detaily, které posilují jak sportovní zážitek z jízdy, tak eleganci interiéru. Volitelně je k dispozici také M kožený volant a kožené čalounění BMW Individual. Nově uspořádaná multifunkční tlačítka svým mimořádně elegantním designem ladí se všemi variantami volantu a umožňují ještě snadnější obsluhu standardních i volitelně dodávaných asistenčních systémů. Volitelné vyhřívání volantu lze zapnout pouhým stisknutím tlačítka.

Výrazné dekorativní švy vedou vodorovně přes celou palubní desku, volitelně potaženou materiálem Sensatec. Na seznamu volitelné výbavy je také kůží potažená palubní deska BMW Individual. Ze stejného zdroje jsou i další vysoce exkluzivní prvky výbavy, včetně tří různých designů obložení interiéru a prahových lišt s nápisem BMW Individual.

Sportovní sedadla vpředu jako součást standardní výbavy, zadní samostatná sedadla.
Nové BMW řady 4 Cabrio je standardně vybaveno nově vyvinutými předními sportovními sedadly. Jejich výrazně tvarované bočnice poskytují řidiči a spolujezdci optimální boční podporu v rychle projížděných zatáčkách. Další standardní výbavou je elektrické nastavení sedadel včetně funkce paměti. Sedadla Modelu M Sport cestujícím navíc umožňují nastavení šířky opěradla a úhlu sklonu sedáku podle jejich představ. Sedadlo řidiče a spolujezdce vpředu je také standardně vyhřívané. Díky automatickému vysouvání a zasouvání podavačů bezpečnostních pásů je usazení na předních sedadlech mimořádně pohodlné. Nové BMW řady 4 Cabrio vůbec poprvé nabízí klimatizovaná sedadla.

Standardně dodávaná třízónová automatická klimatizace, volitelný „vzduchový límec“.
V oblastech sání, zakrytování motoru a podvozku byla použita řada na míru navržených opatření, která tlumí hluk motoru, a tím zvyšují akustický jízdní komfort v novém BMW řady 4 Cabrio při jízdě se staženou střechou. Součástí standardní výbavy nového BMW řady 4 Cabrio je také akustické čelní sklo.

Došlo také ke zdokonalení akustických vlastností systému klimatizace. Standardem je třízónová automatická klimatizace, která umožňuje nezávislé ovládání teploty a ventilace na straně řidiče, na straně spolujezdce a v prostoru pro cestující vzadu.

Kromě větrného deflektoru, který lze snadno a rychle namontovat, si zákazníci mohou zvolit také „vzduchový límec“, který umožní jízdu se staženou střechou i při nižších teplotách. Z otvorů v předních hlavových opěrkách vychází k zátylku cestujících při jízdě se staženou střechou příjemně teplý vzduch. Intenzitu proudění teplého vzduchu lze ve třech úrovních nastavit pomocí tlačítka na ovládacím panelu středové konzoly. Proudění vzduchu se také přizpůsobuje měnící se rychlosti vozu.

A aby na cestující čekal útulný interiér i uprostřed zimy, lze nové BMW řady 4 Cabrio z výroby vybavit také volitelným nezávislým topením. Spouští se prostřednictvím systému iDrive, pomocí volitelného klíče BMW Display Key nebo chytrým telefonem přes aplikaci My BMW.

Praktické detaily vyzařují nespoutanou dynamiku: paket M Sport Pro a pro tento model specifické díly M Performance.
Stejným způsobem, jakým se v novém BMW řady 4 Cabrio zvýšil jízdní komfort a funkčnost, jsou k dispozici také pro tento model specifické prvky výbavy, které zvyšují jeho dynamiku. Paket M Sport Pro zahrnuje veškerou výbavu Modelu M Sport a v režimu SPORT do interiéru navíc přináší sportovnější zvukový projev motoru. Kromě toho také M sportovní brzdy (pro modely BMW 420i Cabrio a BMW 420d Cabrio), 19palcová M kola z lehké slitiny, rozšířené použití leskle černých lišt exteriéru BMW Individual High-gloss Shadowline a zatmavené světlomety BMW Individual Shadowline propůjčují exteriéru vozu mimořádnou atraktivitu a osobitost. Součástí paketu M Sport Pro jsou rovněž M bezpečnostní pásy a hi-fi reproduktory dodávající interiéru další vizuální a zvukovou přitažlivost.

Komponenty a produkty z portfolia dílů M Performance Parts nabízejí další způsoby, jak vyzdvihnout sportovní povahu nového BMW řady 4 Cabrio. Výbava z programu BMW Originálního příslušenství zahrnuje 20palcová kovaná kola z lehké slitiny M Performance Y-spoke v matně černé barvě Jet Black, karbonovou masku chladiče ve tvaru ledvinek, nástavec předního nárazníku, nástavce prahů a také leskle černá aero křidélka předního nárazníku. Pro precizní úpravu s neskrývaně sportovním nádechem si zákazníci mohou vybrat z další výbavy, do níž patří volant M Performance, koncovky výfuku, prahové lišty dveří a obložení interiéru v karbonovém provedení.

6. ASISTENČNÍ SYSTÉMY.

Více komfortu a bezpečí ve všech situacích.

Asistenční systémy nabízené pro nové BMW řady 4 Cabrio zpracovávají data z kamer a ultrazvukových a radarových senzorů a monitorují okolí vozidla, varují před možnými riziky a zásahy do brzdového systému a řízení minimalizují riziko dopravní nehody. Inteligentní řízení systému a široká škála funkcí připravují cestu pro automatizovanou jízdu.

Mnohem širší výběr asistenčních systémů.
Výrazně širší výběr asistenčních systémů ve srovnání s předchozí generací BMW řady 4 Cabrio slouží ke zvýšení pohodlí na dlouhých cestách a posílení bezpečnosti v situacích, kdy řidič nemá jasný výhled. Součástí standardní výbavy je nyní parkovací asistent se senzory vpředu a vzadu, systém varování před čelní srážkou s brzdnou funkcí, varování před nechtěným opuštěním jízdního pruhu včetně návratu do jízdního pruhu (zásahem do řízení) a upozornění na rychlostní limity Speed Limit Info. Volitelná výbava Driving Assistant Professional přidává řadu asistenčních systémů, jako je asistent řízení a udržování v pruhu s novou aktivní navigací, která využívá navigační data k detekci všech nezbytných změn jízdního pruhu. K dispozici je také nová automatická funkce pro vytvoření záchranářské uličky Emergency Lane Assistant, která BMW řady 4 Cabrio v dopravních zácpách na dálnici automaticky navede ke správnému kraji daného jízdního pruhu. Nová 3D vizualizace okolí, jež je k dispozici ve spojení s BMW Live Cockpit Professional, zobrazuje grafiku vozidla a dopravní situaci v jeho bezprostředním okolí v plně digitálním přístrojovém panelu a poskytuje informace o možných úkonech nabízených aktivními asistenčními systémy.

Nová generace BMW Head-Up Displeje zobrazuje v zorném poli řidiče jízdní informace a má o 70 procent větší projekční plochu. Volitelný parkovací asistent je nyní vybaven také couvacím asistentem.

Nové digitální služby: BMW Maps, BMW Intelligent Personal Assistant, integrace chytrého telefonu, vzdálená aktualizace softwaru Remote Software Upgrade.
Řidič a cestující v novém BMW řady 4 Cabrio se mohou těšit na zdokonalené prvky výbavy, které přinášejí do nového BMW řady 4 Cabrio začlenění nejnovějšího BMW operačního systému 7.0. Zobrazovaný obsah lze individuálně konfigurovat, zatímco intuitivní multimodální interakci mezi řidičem a vozidlem je možné podle situace provádět pomocí dotykového kontrolního displeje, osvědčeného ovladače iDrive, multifunkčních tlačítek na volantu a hlasového ovládání. Majitelům je k dispozici rovněž inteligentní osobní asistent BMW Intelligent Personal Assistant s rozšířenými funkcemi, který je taktéž součástí standardní výbavy nového BMW řady 4 Cabrio.

Standardně dodávaný Live Cockpit Plus tvoří ovládací systém iDrive s 8,8palcovým kontrolním displejem a dotykovým ovladačem, přístrojový panel s technologií Black Panel soustředěný okolo 5,1palcového barevného displeje, multimediální a navigační systémy, dva USB porty pro přenos dat a rozhraní WiFi. Vestavěná karta SIM s připojením 4G LTE a rovněž standardně dodávaný paket Connected Professional umožňují používat inteligentního osobního asistenta BMW Intelligent Personal Assistant a další digitální služby, včetně služeb BMW TeleServices, inteligentního tísňového volání E-Call, dopravních informací v reálném čase RTTI s upozorněním na lokální nebezpečí a služeb Concierge Services.

Volitelně dodávaná výbava BMW Live Cockpit Professional je tvořena zvětšenými obrazovkami pro přístrojový panel a kontrolní displej s úhlopříčkami 12,3 a 10,25 palce. Plně digitální přístrojový panel poskytuje dostatek prostoru pro umístění výseku z navigační mapy, zobrazení stavu asistenčních systémů nebo 3D okolí vozu.

Kromě pozoruhodně rychlých a přesných výpočtů tras a časů příjezdů a rychlých aktualizací dopravních informací v reálném čase RTTI umožňuje cloudový navigační systém BMW Maps řidiči zadávat cíle cesty na základě vyslovení určitého slova. Díky optimalizované integraci chytrých telefonů, která je také součástí standardní výbavy, je nyní operační systém nového BMW řady 4 Cabrio schopen kromě Apple CarPlay využívat rovněž Android Auto. Dalším novým prvkem výbavy, který umožňuje do automobilu bezdrátově importovat vylepšené funkce a další digitální služby, je vzdálená aktualizace softwaru Remote Software Upgrade.

CO2 emise – informace

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Nové BMW 420i Cabrio:

kombinovaná spotřeba paliva: 6,1–5,7 l/100 km, kombinované emise CO2: 140–131 g/km.

Nové BMW 430i Cabrio:

kombinovaná spotřeba paliva: 6,4–6,0 l/100 km, kombinované emise CO2: 147–138 g/km.

Nové BMW M440i xDrive Cabrio

kombinovaná spotřeba paliva: 7,4–6,9 l/100 km, kombinované emise CO2: 169–159 g/km.

Nové BMW 420d Cabrio

kombinovaná spotřeba paliva: 4,5–4,2 l/100 km, kombinované emise CO2: 119–111 g/km.

Nové BMW 430d Cabrio: kombinovaná spotřeba paliva: 5,6 l/100 km, kombinované emise CO2: 147 g/km*.

Nové BMW M440d xDrive Cabrio: kombinovaná spotřeba paliva: 6,3 l/100 km, kombinované emise CO2: 165 g/km*.

Hodnoty označené * jsou vypočteny podle cyklu WLTP, hodnoty NEDC budou následovat. Hodnoty CO2 u těchto vozidel se pro účely daní nebo jiných poplatků souvisejících s vozidly, které se (mimo jiné) zakládají na hodnotě emisí CO2, mohou lišit od hodnot zde uvedených.