Přeskočit na obsah
CarTec Group

Obsah:

  1. POHON
  2. PODVOZEK
  3. DESIGN
  4. VÝBAVA
  5. BMW M PERFORMANCE PARTS

Nové BMW M3 Sedan a BMW M4 Coupé, včetně odvozených verzí Competition, vstoupí na trh v březnu 2021. Již nyní je lze objednávat. Jejich ceny jsou následující:

BMW M3 Sedan                     353 kW/480 k             2 233 400 Kč

BMW M3 Competition Sedan 375 kW/510 k             2 340 000 Kč

BMW M4 Coupé                     353 kW/480 k             2 273 700 Kč

BMW M4 Competition Coupé 375 kW/510 k             2 380 300 Kč

1. POHON

Řadový šestiválec ve dvou výkonových verzích; manuální převodovka nebo osmistupňová převodovka M Steptronic; volitelný pohon všech kol M xDrive. 

Klasičtí zástupci radosti z jízdy závodním vozem v každodenním provozu jsou připraveni vyrazit do akce ve zcela nové generaci. 35 let poté, co na scénu dorazilo první BMW M3, představuje BMW M GmbH nejnovější generaci svých vysoce výkonných modelů prémiového segmentu střední třídy. Nové BMW M3 Sedan a nové BMW M4 Coupé stojí bok po boku ve své charakteristické interpretaci dynamicky vzrušující radosti z jízdy, kterou charakterizuje dlouhodobě uznávaný sportovní duch a špičkové technologie. Oba vozy spadají do různých kategorií: první je sedan nabízející prostor pro pět cestujících, druhý čtyřmístné kupé. Technologie pohonu řidičům přináší větší prostor k uspokojení osobních preferencí než kdykoliv předtím. Vysokootáčkový řadový šestiválec s technologií M TwinPower Turbo, který je srdcem obou modelů, je k dispozici ve dvou výkonových verzích. U žádného jiného modelu tohoto segmentu nemohou zákazníci zvolit pro svůj vysokovýkonný sportovní automobil šestistupňovou manuální převodovku. Na seznamu možných konfigurací se dále objevuje osmistupňová převodovka M Steptronic s funkcí Drivelogic a inteligentní pohon všech kol M xDrive, který je alternativou ke klasickému pohonu zadní nápravy. 

Nabídka ústrojí pohonu, která nemá v daném segmentu konkurenci, propůjčuje jak novému BMW M3 Sedan, tak novému BMW M4 Coupé tři odlišné charaktery. Jedním z příkladů nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé, jejichž maximální výkon 353 kW/480 k přenáší šestistupňová manuální převodovka na zadní kola, je autentický zážitek z vysokého výkonu. V případě nového BMW M3 Competition Sedan a nového BMW M4 Competition Coupé je řadový šestiválec o výkonu 375 kW/510 k spojen s osmistupňovou převodovkou M Steptronic, jež standardně posílá výkon motoru na zadní kola. Dva modely Competition budou (přibližně od léta 2021) k dispozici také s pohonem M xDrive, který jim poskytne ještě větší směrovou stabilitu a maximální trakci bez kompromisů v oblasti agility. 

Díky tomu nové vysokovýkonné modely od BMW M GmbH posilují svůj náskok před svými konkurenty v daném segmentu. Nové BMW M3 Sedan se bude vyrábět v mnichovském závodě BMW společně s novým BMW řady 3 Sedan. Výroba nového BMW M4 Coupé bude probíhat v závodě BMW Dingolfing, kde z montážní linky sjíždí také nové BMW řady 4 Coupé, BMW M5 a všechna provedení BMW M8. Globální uvedení obou modelů na trh proběhne v březnu 2021, přičemž modely Competition s pohonem všech kol nabídku podle plánu doplní v létě 2021.

Řadový šestiválec poskytuje výjimečný výkon v typickém vysokootáčkovém M stylu.

Motory pohánějící nové vysokovýkonné modely nastavily zážehovým řadovým šestiválcem od BMW nová měřítka z hlediska výkonu a točivého momentu. Dosažené pokroky ve srovnání s odcházející pohonnou jednotkou jsou pozoruhodné. Pohonná jednotka modelů Competition navyšuje maximální výkon svého protějšku v předchozí generaci o 44 kW/60 k a nejvyšší točivý moment o 100 Nm. Nové šestiválcové motory kombinují charakteristický vysokootáčkový charakter motorů BMW M GmbH s nejnovější verzí technologie M TwinPower Turbo. Jednotka o objemu 3,0 litru zaujme v obou výkonových stupních okamžitým nástupem výkonu a chutí po otáčkách, které bez přerušení udržuje až k omezovači. Tyto vlastnosti společně vytvářejí nezaměnitelný profil, jemuž dominuje lineární průběh točivého momentu, jenž je známkou jízdního projevu všech motorů BMW M od jejich prvního uvedení na trh. Nový řadový šestiválec je také ultra výkonným srdcem nového závodního automobilu BMW M4 GT3 určeného pro vytrvalostní závody. Varianta motoru v novém BMW M3 Sedan a novém BMW M4 Coupé nabízí maximální točivý moment 550 Nm od 2650 do 6130 1/min. Maximální výkon 353 kW/480 k je k dispozici při 6250 1/min. Také jednotka instalovaná v modelech Competition generuje nejvyšší točivý moment v širokém pásmu otáček, přičemž hodnota 650 Nm je k dispozici mezi 2750 a 5500 otáčkami za minutu. Maximální výkon 375 kW/510 k přichází při 6250 1/min a omezovač motoru zasahuje při 7200 1/min. Schopnosti motoru zaručují, že řidič na silnici zažije impozantní zrychlení. Jejich papírové dynamické hodnoty jsou stejně ohromující. Nové BMW M3 Sedan a nové BMW M4 Coupé potřebují ke zrychlení 0–100 km/h pouhé 4,2 sekundy. Akcelerace 0–200 km/h zabere 13,7 sekundy a pružné zrychlení z 80 na 120 km/h trvá 4,1 sekundy (na 4. rychlostní stupeň) nebo 5,6 sekundy (na 5. rychlostní stupeň). Oba modely Competition zrychlí z 0 na 100 km/h za 3,9 sekundy a z 0 na 200 km/h za 12,5 sekundy a z 80 na 120 km/h vystřelí za 2,6 sekundy (na 4. rychlostní stupeň) nebo 3,4 sekundy (na 5. rychlostní stupeň). Maximální rychlost všech modelových variant je elektronicky omezena na 250 km/h, přičemž pokud je součástí výbavy volitelný M Driver’s paket, omezovač rychlosti je posunut až na 290 km/h.

Odlehčená konstrukce, technologie ze závodních tratí.

Tento motor vděčí za svůj výkon, hospodárnost a schopnost jízdy po závodním okruhu konstrukci, která vychází z mnohaletých zkušeností BMW M GmbH z automobilových závodů a použití specifických komponentů vyvinutých pro maximální výkon. Konstrukce s uzavřeným blokem dává motoru extrémně vysokou pevnost umožňující používání mimořádně vysokých tlaků ve spalovacích prostorech, což zvyšuje výkon. Stěny válců pokryté nastříkanou vrstvou oceli snižují třecí ztráty i hmotnost. Maximalizovanou tuhostí se vyznačuje klikový mechanismus, což umožňuje dosahovat rychlého nárůstu výkonu a extrémně vysokých hodnot točivého momentu. Kovaný a lehký klikový hřídel se sníženou hmotností rotujících částí pohonné jednotky nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé významně přispívá k jeho vysokootáčkovému charakteru. 

Kromě toho jsou vnitřní části hlavy řadového šestiválce vyrobeny za použití 3D tisku. Tento aditivní výrobní proces umožňuje vytváření geometrických forem, které přesahují možnosti konvenčních technik odlévání kovů. Technologie 3D tisku snížila hmotnost nového základu hlavy válců motoru a umožnila vedení jeho kanálů chladicí kapaliny způsobem, který zlepšuje řízení teploty motoru.

Dvě turbodmychadla, zlepšený systém sání, přímé vstřikování benzinu navržené pro mimořádný výkon.

Unikátní technologie M TwinPower Turbo je jedním z prvků, díky nimž se motor vyznačuje ultra sportovním výkonnostním charakterem. Tuto technologii tvoří dvě jednokomorová turbodmychadla, která dodávají stlačený vzduch do válců 1–3, respektive 4–6. Výkon turbín zlepšuje nepřímý chladič stlačeného vzduchu napojený na nízkoteplotní okruh a speciální kompresory. Jejich elektronicky řízené obtokové ventily (které lze rychle zavřít) pomáhají turbodmychadlům v poskytování okamžité odezvy. Široce se otevírající obtokový ventil také zvyšuje účinnost katalyzátorů umístěných v blízkosti motoru. Řešení optimalizované pro lepší proudění vzduchu snižuje tlakové ztráty ve zdvojeném systému sání. 

Kvality přímého vstřikování paliva jsou obzvláště evidentní, když motor pracuje při vysokém zatížení, např. když řidič akceleruje nebo udržuje motor ve vyšších otáčkách. Nejnovější verze vysokotlakového vstřikování přivádí palivo do spalovacích prostorů pod maximálním tlakem 350 bar. To umožňuje kratší doby vstřikování a vede k efektivnější přípravě směsi. Jemné rozprašování paliva také zaručuje čistý proces spalování a snižuje emise výfukových plynů. Mezi další prvky technologie M TwinPower Turbo patří plně variabilní časování ventilů VALVETRONIC a variabilní časování vačkových hřídelů DoubleVANOS. K minimalizaci emisí řadového šestiválce slouží filtr pevných částic.

Všechna provedení nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé splňují požadavky emisní normy Euro 6d.

Systémy chlazení a mazání určené pro použití na závodním okruhu.

Nové BMW M3 Sedan a nové BMW M4 Coupé mají unikátní systém chlazení přizpůsobený vysokému výkonu, konstrukci a technologickým detailům jejich motorů. Tento systém chlazení za všech okolností zajišťuje optimální provozní teploty veškerých komponentů hnacího ústrojí, a to jak při každodenní jízdě na krátké vzdálenosti, tak po městě a při maximálním nasazení na hranici výkonu na závodním okruhu. 

Extrémně velké přívody vzduchu v přední části vozu zajišťují nepřetržitý přívod chladicího vzduchu podle potřeby. Uprostřed vozu za maskou chladiče BMW ve tvaru ledvinek se vzduch nejprve opírá do nízkoteplotních a poté vysokoteplotních chladičů. Ve spodní části je proudění vzduchu usměrňováno horizontálně umístěným chladičem oleje a u modelů Competition samostatným chladičem převodového oleje. Při nízkých rychlostech a při větší potřebě chlazení pomůže elektricky poháněný ventilátor. 

Elektrické čerpadlo nízkoteplotního chladicího okruhu pomáhá zvětšovat objem kapaliny pro mezichladič. Vysokoteplotní okruh zahrnuje mechanické vodní čerpadlo, hlavní chladič a dva další po stranách v podbězích kol. Tyto prvky společně chladí blok motoru a dvojici turbodmychadel. Dodatečné elektrické vodní čerpadlo umožňuje chlazení turbodmychadel i po vypnutí motoru. 

Odborné znalosti z oblasti motorsportu shromážděné společností BMW M GmbH se projevily také v koncepci systému mazání, který je navržen tak, aby obstál i při dynamické jízdě na závodním okruhu. Odlehčená olejová vana má dvě oddělené komory a integrovaný sací kanál. Další stupeň nasávání oleje umožňuje počítačem řízenému čerpadlu čerpat mazivo z menší komory, která přichází ke slovu, když je potřeba jeho větší množství. Tím je po celou dobu zajištěno spolehlivé mazání, a to i při extrémním bočním a podélném zrychlení.

Pro tento model specifický výfukový systém s elektricky ovládanými klapkami přináší emočně bohatý zvukový doprovod.

Vysokovýkonný charakter řadového šestiválce zintenzivňuje pro tento model specifický výfukový systém. Rozdvojený výfukový systém s objemným propojením obou větví snižuje zpětný tlak a vytváří tak intenzivní zvukový projev. Vedení ústí do velkokapacitního zadního tlumiče, z něhož vycházejí výfukové plyny, a to v obvyklém stylu BMW M – čtveřicí koncovek. Dvojice zdvojených koncovek vyčnívajících ze zadního nárazníku je u nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé vyrobena z chromu a v případě modelů Competition z černého chromu.

Zvukový projev výfukového systému emočně vzrušujícím způsobem podtrhuje vysokootáčkový charakter motoru a lineární nástup jeho výkonu a vytváří jasný komunikační kanál mezi pohonnou jednotkou a řidičem. Elektricky ovládané, plně nastavitelné klapky potlačují rušivé frekvence a zvyšují úroveň komfortu. Akustický zážitek uvnitř vozu ovlivňuje také zvolený režim motoru. Volba režimu SPORT nebo SPORT+ stisknutím příslušného tlačítka na středové konzole sladí zvuk a intenzitu projevu výfukového systému se zvýšenou dynamikou hnacího ústrojí. Ať je aktivován jakýkoli režim, řidič může zvukový projev motoru omezit tlačítkem M Sound Control na středové konzole.

Jedinečný prvek výbavy v daném segmentu: šestistupňová manuální převodovka.

Kombinace motoru a převodovky v BMW M3 Sedan a BMW M4 Coupé nabízí klasický zážitek z výkonu. Možnost zvolit manuální převodovku je rozdílovým faktorem mezi novými vysokovýkonnými modely a jejich přímými konkurenty. Manuální převodovka tradičně vytváří extrémně intenzivní interakci mezi řidičem a automobilem. Krátký a přesně vymezený chod této konkrétní převodovky maximalizuje snadné použití a pomáhá při volbě ideálního rychlostního stupně pro danou jízdní situaci. Asistent řazení (automatické meziplyny) zvyšuje pohodlí a směrovou stabilitu v situacích, kdy řidič zkouší dynamické limity vozu. Automaticky aplikuje meziplyny, aby zajistil hladké podřazování při brzdění do zatáček. Asistent řazení lze deaktivovat v menu systému iDrive.

Modely Competition jsou standardně vybaveny osmistupňovou převodovkou M Steptronic s funkcí Drivelogic.

Mimořádně výkonná verze řadového šestiválce pracující v modelech Competition standardně přenáší svůj výkon prostřednictvím osmistupňové převodovky M Steptronic s funkcí Drivelogic. Tato samočinná převodovka, která byla vyvinuta speciálně pro nové BMW M3 Competition Sedan a nové BMW M4 Competition Coupé, se vyznačuje převodovými poměry dokonale přizpůsobenými charakteristice motoru a extrémně sportovním změnám převodových stupňů. Blízko u sebe poskládané převody zlepšují hospodárnost motoru v nízkých otáčkách a zároveň umožňují intenzivní nárůst výkonu z nízkých otáček. Dále vylepšená technologie hydrodynamického měniče zmenšuje rozdíly v otáčkách a umožňuje obzvláště přímé spojení s motorem. Blokovací spojka měniče točivého momentu převodovky plně spíná okamžitě po rozjezdu.

Převodovka M Steptronic umožňuje jak plně automatické změny rychlostních stupňů, tak manuální sekvenční řazení. Součástí standardní výbavy jsou spolu s nově navrženým voličem také řadicí páčky na volantu. Řidič může spontánně a dočasně přepnout z automatického do manuálního režimu přitažením jedné z páček. Manuální režim řidiči umožňuje prudce zrychlit z ustálené rychlosti provedením vícestupňového podřazení na nejnižší možný převodový stupeň. Za tímto účelem řidič přidrží levou řadicí páčku a současně sešlápne plynový pedál. Pokud řidič při akceleraci v manuálním režimu vytočí motor až do omezovače, automatická převodovka nepřeřadí na vyšší rychlostní stupeň. V automatickém režimu pomáhá řidiči při ostrém brzdění do zatáček, když při podřazování používá automatické vyrovnávání otáček. Tato funkce omezuje brzdný účinek motoru na kolech při podřazování zejména v situacích, kdy řidič takzvaně tlačí na pilu. 

Charakteristiku řazení převodovky lze nastavit pomocí tlačítka Drivelogic integrovaného do voliče převodovky. Řidič má v automatickém i manuálním režimu možnost zvolit jedno ze tří výrazně odlišných nastavení – komfortní, sportovní nebo nastavení optimalizované pro závodní okruh.

Premiéra v BMW M3 Sedan a BMW M4 Coupé: Systém pohonu všech kol M xDrive zlepšuje trakci a výkonnost.

Poprvé v historii modelů BMW M3 a BMW M4 budou zákazníci moci jako alternativu k tradičnímu pohonu zadních kol zvolit také systém pohonu všech kol, a to přibližně od léta roku 2021. Přenos hnací síly na všechna čtyři kola umožní ještě častěji naplno proměnit mimořádnou sílu motoru v dynamiku. Systém pohonu všech kol M xDrive byl speciálně upraven pro nové modely a rozděluje hnací sílu podle potřeby mezi přední a zadní kola s nebývalou rychlostí a přesností. Výsledný zážitek z jízdy je charakterizován úsměv vyvolávající agilitou a působivě jistou ovladatelnosti dokonce i při jízdě na dynamickém limitu vozu. Charakteristické M upřednostňování kol zadní nápravy posouvá směrovou stabilitu a jízdní dynamiku v rychle projížděných zatáčkách na zcela novou úroveň.

Součástí systému M xDrive jsou spojovací hřídel pro přední nápravu a její poloosy, stejně jako Aktivní M diferenciál na zadní nápravě. Hnací síla je plně variabilně a se sametovou jemností rozdělována mezi přední a zadní nápravu pomocí elektronicky ovládané vícelamelové spojky, než ji Aktivní M diferenciál podle situace opět rozdělí mezi kola zadní nápravy. Tím je zajištěna výrazně lepší trakce, agilita a směrová stabilita, zejména pokud je vůz řízen velmi sportovním stylem nebo na silnicích s nestejnou přilnavostí. Pohon M xDrive i Aktivní M diferenciál jsou propojené se systémem dynamické kontroly stability DSC (Dynamic Stability Control), což zajišťuje jejich extrémně efektivní a precizní spolupráci podle dané situace. Převodovka je dále vybavena integrovanou kontrolou prokluzu kol pro superrychlé reakce na měnící se jízdní podmínky.

V běžných jízdních situacích systém posílá výkon pouze na zadní kola. Přední kola se dostanou do akce až tehdy, když se kola zadní nápravy přiblíží k hranici své schopnosti přenášet hnací sílu na vozovku. Systém pohonu všech kol využívá toto unikátní nastavení k tomu, aby poskytoval klasickou radost z jízdy, kterou jsou automobily BMW M proslulé. Kromě toho si řidič může rozdělování hnací síly nakonfigurovat podle potřeby v nastavení vozu. Ve výchozím nastavení pohonu 4WD jde přenos výkonu, směřující více na zadní nápravu, ruku v ruce s neotřesitelnou trakcí a precizní ovladatelností. Dalším stupněm zvyšování agility je režim 4WD Sport, který na zadní kola posílá větší porci točivého momentu. Zde lineární nárůst bočních sil, charakteristický pro modely M, dokonce umožňuje provádět řízené přetáčivé smyky, a současně mít vůz bez námahy pod kontrolou. Režim 4WD Sport byl nastaven přesně podle vlastností volitelně dostupných vysokovýkonných pneumatik s cílem maximalizovat dynamiku na závodním okruhu. Třetí možnost přichází při vypnutí systému DSC v podobě režimu 2WD. Toto nastavení umožňuje zkušeným řidičům užít si ničím nerušený zážitek z jízdy pouze s pohonem zadních kol, aniž by docházelo ke stabilizačním zásahům od asistenčních systémů.

2. PODVOZEK

Charakteristická M preciznost, maximální prostor pro individualizaci.

Významná vylepšení provedená v oblasti dynamických vlastností nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé ve srovnání s jejich předchůdci jsou výsledkem komplexního balíčku poznatků nabytých společností BMW M GmbH ve světě motorsportu. Kromě zdokonaleného motoru a dalších prvků hnacího ústrojí zahrnuje tento soubor vylepšení také oblast tuhosti karoserie a aerodynamiky, stejně jako podvozek s pro tento model specifickým nastavením a naladěním. Koncepce tvořící základ sedanu a kupé poskytla ideální základ, na němž bylo možné pracovat. Dlouhý rozvor a široké rozchody kol, nízké těžiště a rozložení hmotnosti v poměru 50:50 vytvořily perfektní ingredience, z nichž vzešel důrazně dynamicky orientovaný profil těchto dvou vysokovýkonných sportovních modelů. 

Pro tyto modely specifické modifikace spojení karoserie a podvozku zvyšují torzní tuhost. Kinematika a elastokinematika komponentů podvozku je navržena tak, aby poskytovala kombinaci dynamiky, agility a přesnosti ovládání, jimiž jsou modely BMW M proslulé. Intenzivní ladění v testovacím centru společnosti BMW Group v Miramas na jihu Francie, v zimním testovacím centru ve švédském Arjeplogu, na Severní smyčce okruhu Nürburgring a dalších závodních okruzích pomohlo vytvořit ideální kombinaci dynamického výkonu, ostrého jako břitva, a dobře vyvážené každodenní použitelnosti. Za tímto účelem jsme přímo do procesu vývoje vložili klíčové poznatky z našeho programu závodních automobilů. Ladění nových vysokovýkonných silničních modelů částečně probíhalo spolu s testováním nového BMW M4 GT3 – závodního vozu postaveného na základech nového BMW M4 Coupé – které se od sezóny 2022 postaví na starty vytrvalostních závodů a sprintů. 

Standardní výbavou nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé je adaptivní M podvozek s elektronicky řízenými tlumiči. Vysokovýkonné sportovní vozy jsou nyní vybaveny M specifickou verzí integrovaného brzdového systému, který řidiči nabízí dvě různá nastavení brzdového pedálu a jeho citu. V individualizaci sportovního zážitku z jízdy hraje roli také nový systém M Traction Control, umožňující v deseti stupních přizpůsobit novou integrovanou funkci omezování prokluzu kol systému DSC (Dynamic Stability Control) podle osobních preferencí a potřeb řidiče.

Extrémně tuhá karoserie, M specifické výztužné prvky.

Rozsáhlý soubor precizně vzájemně propojených výztuh, zaměřených na zlepšení jízdní dynamiky, zvyšuje podélnou a torzní tuhost karoserie. V přední části vozu to obnáší specifické zesilující příčníky spojující horní uložení předních tlumičů jak mezi sebou navzájem, tak s přední částí vozu a přepážkou mezi motorem a kabinou. Vertikální výztuhy spojují výztužné prvky motorového prostoru s pomocným rámem přední nápravy, jehož nosná základna je vyvýšena specifickým spojovacím bodem ve spodní části A-sloupku. Pomocný rám přední nápravy, v pro modely M typickém hliníkovém provedení, je zesílen jednodílným hliníkovým panelem s integrovanými vzpěrami do prahů. Středová a zadní část podvozku obsahují prvky podlahové výztuhy specifické pro daný model, včetně příčky, výztuh pod zavazadlovým prostorem a speciálního pomocného rámu zadní nápravy s pevným spojením s karoserií. 

M specifickou přední nápravu s oddělenými dvojitými spodními rameny tvoří nově vyvinutá hliníková příčná ramena s kulovými čepy a rovněž hliníková spodní podélná ramena s nově navrženým uchycením, kované otočné ložisko svislé pružicí a tlumicí vzpěry a náboje kol s velkým odklonem. Speciální kinematika nápravy, zejména úhel závleku a příklon rejdového čepu, umožňuje klasickou M kombinaci špičkových dynamických vlastností a dobře vyřešených prvků zaměřených na pohodlí pro každodenní jízdu a dlouhé cesty. Pětiprvková zadní náprava, která využívá komponenty navržené speciálně pro tyto modely, rovněž zvládá výjimečné dynamické požadavky kladené na vysokovýkonné sportovní vozy. Náboje kol a příčná ramena byly nově vyvinuty s ohledem na zajištění přesné ovladatelnosti i v případě, že za volantem sedí ten nejnáročnější, sportovně založený řidič. 

Kromě toho přenos sil v zatáčkách na vozovku zlepšuje rozšířený rozchod kol přední nápravy a širší pneumatiky než v případě předchozích modelů, stejně jako specifické hodnoty odklonu kol. Celkově se M pocit z jízdy generovaný novým BMW M3 Sedan a novým BMW M4 Coupé vyznačuje extrémně přesnými reakcemi na každý pohyb volantu, na limitu neutrálním chováním, lineárním nárůstem bočních sil v plném rozsahu příčného zrychlení a výjimečnou směrovou stabilitou i v dynamicky intenzivních situacích.

Řízení M Servotronic s proměnným převodovým poměrem

Vysoká torzní tuhost přední části podvozku umožňuje mimořádně rychlé a přesné reakce na pohyby volantem. V případě modelů s pohonem všech kol M xDrive snižuje síly působící na řízení také M specifická kinematika přední nápravy. Všechny varianty nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé jsou vybaveny řízením M Servotronic, které kombinuje přednosti posilovače závislého na rychlosti a proměnného převodu. Přesné zatáčení a perfektně vyvážená odezva od řízení zlepšují schopnosti vozu zatáčet při dynamické jízdě a zároveň umožňují snadné manévrování a parkování v nízkých rychlostech.

Variabilní převod řízení je závislý na změnách úhlu natočení volantu a podílí se na vynikající stabilitě vozu v přímém směru, zprostředkovává ostrou odezvu při zatáčení a nabízí vynikající směrovou přesnost v zatáčkách. Jsou-li přední kola již značně vytočená, jsou zuby hřebenu řízení umístěny blízko sebe, takže je zapotřebí pouze malých pohybů volantem. Výsledkem je to, že vůz na klikatých silnicích působí mimořádně hbitě a současně je mnohem snadnější parkování. Řidič také může v menu M Setup zvolit jedno ze dvou nastavení řízení. Režim COMFORT přináší snadný pocit z řízení s přesnou zpětnou vazbou, zatímco v nastavení SPORT se výrazně zvyšuje množství informací od předních kol a síla potřebná k otáčením volantem. Tím se maximalizuje přesnost vozu v dynamických jízdních situacích.

Adaptivní M podvozek s elektronicky řízenými tlumiči.

Elektronicky řízené tlumiče adaptivního M podvozku, který je standardní výbavou všech modelových variant nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé, zlepšují kontakt kol s vozovkou a trakci v každé jízdní situaci. Řídicí jednotka systému využívá senzory k neustálému sledování pohybů karoserie, stavu vozovky a pohybů volantu. Elektromagneticky ovládané ventily reagují během několika milisekund a generují požadovanou tlumicí sílu – plynule a pro každé kolo samostatně. Účinná kontrola náklonů karoserie a komplexně tlumené vibrace od kol společně zajišťují vysokou úroveň komfortu při jízdě na dlouhé vzdálenosti. 

Základní vlastnosti tlumičů lze upravit v menu M Setup. Řidič si může vybrat ze tří režimů, z nichž každý má svůj vlastní profil. Režim COMFORT optimalizuje každodenní cesty a dlouhé trasy „žehlením“ nedokonalostí na silnici. Zřetelně tužší reakce tlumičů v režimu SPORT byly vyladěny během důkladných testů na Severní smyčce okruhu Nürburgring. A režim SPORT PLUS přizpůsobuje ovládání tlumičů tak, aby maximalizoval jízdní výkony vozu na hladkých závodních okruzích. Toto nastavení je určené pro řidiče, kteří chtějí prozkoumat hranice dynamických schopností vozu a zažít extrémní boční a podélné zrychlení.

Integrovaný brzdový systém se dvěma nastaveními pedálu.

Optimalizovaná decelerace a výjimečná použitelnost v čele s precizní ovladatelností a dvěma individuálně volitelnými nastaveními pro pocit a odezvu brzdového pedálu jsou hlavními vlastnostmi nově vyvinutých dvoudílných M brzd pro nejnovější generaci těchto vysokovýkonných modelů. Ve standardní variantě jsou vybaveny šestipístkovými třmeny a 380mm brzdovými kotouči vpředu a jednopístkovými plovoucími třmeny (včetně parkovací brzdy) a 370mm kotouči vzadu. Třmeny jsou standardně lakovány modrým metalickým lakem nebo volitelně černou či červenou barvou a vždy nesou logo M. Volitelně dodávané M karbon-keramické brzdy nabízejí ještě mohutnější brzdný výkon, ještě vyšší odolnost proti vadnutí, dále vylepšenou tepelnou stabilitu a extrémně vysokou odolnost proti opotřebení. Jejich zlatým metalickým lakem lakované třmeny svírají 400milimetrové kotouče na přední a 380milimetrové na zadní nápravě. 

Společným rysem obou variant brzd je integrovaný brzdový systém. Díky této špičkové technologii je v jednom kompaktním modulu sdružena aktivace brzd, posilovač brzd a ovládání brzd. Požadovaný brzdný tlak je generován prostřednictvím elektrického aktuátoru. Ve výsledku je brzdný tlak generován dynamičtěji a zajišťuje výrazně rychlejší a přesnější zásahy stabilizačního systému. Integrovaný brzdový systém umožňuje zpomalení vozu přesně podle požadavků řidiče. Zpětná vazba z brzdového pedálu není narušena mokrým povrchem vozovky, výrazným bočním zrychlením nebo vysokými teplotami brzd, což řidiči přináší vynikající pocit z brzdění ve všech jízdních situacích. 

M specifická verze integrovaného brzdového systému řidiči navíc nabízí dvě nastavení pedálu. Režimy COMFORT a SPORT mění tlak potřebný ke stlačení pedálu a ke zpomalení vozu. Řidič si tak může zvolit mezi komfortněji zaměřenou a obzvláště přímou a okamžitou odezvou při brzdění. Požadovaný režim se vybírá v menu M Setup.

M kola z lehké slitiny s větším průměrem na zadní nápravě.

Součástí standardní výbavy nového BMW M3 Sedan, nového BMW M4 Coupé a modelů Competition s pohonem zadních kol jsou nově navržená kovaná M kola z lehké slitiny s průměrem 18 palců na přední nápravě a 19 palců vzadu. Modely Competition se systémem pohonu všech kol M xDrive dostanou standardně kovaná M kola z lehké slitiny (19 palců vpředu, 20 palců vzadu) s pneumatikami 275/35 ZR19 a 285/30 ZR20. Leštěné límce kol zdůrazňují jejich velikost. Kombinace těchto kol a pneumatik bude volitelně nabízena také pro modely s pohonem zadních kol. A nabídka zahrnuje také vysokovýkonné pneumatiky určené speciálně pro použití na závodním okruhu.

Použití obzvláště velkých kol a pneumatik na zadní nápravě poskytuje ještě větší prostor pro prozkoumání dynamického potenciálu automobilů ještě efektivnějším přenosem sil v zatáčkách na silnici. Tento přístup se osvědčil u modelů, mezi něž patří BMW M4 GTS a BMW M4 CS. Tyto speciální verze vysokovýkonných sportovních vozů předchozí generace byly vybaveny řadou technologických inovací inspirovaných motorsportem.

DSC s režimem M Dynamic Mode a kontrolou stability nastavitelnou v deseti stupních.

Systém DSC v novém BMW M3 Sedan a novém BMW M4 Coupé funguje ještě efektivněji v tandemu s integrovaným brzdovým systémem. Jelikož je funkce ovládání brzd integrována také do modulu tohoto systému, jsou jeho zásahy prováděny s ještě větší dynamikou a přesností. Integrovaný brzdový systém současně disponuje funkcí protiblokovacího systému ABS (s funkcí CBC), jehož M specifické nastavení pomáhá maximalizovat přesnost při extrémně sportovní jízdě. Stabilizační systém DSC má za úkol regulovat náznaky přetáčivého a nedotáčivého smyku, stejně jako elektronický závěr diferenciálu ADB-X, brzdový asistent, funkce vysoušení brzdových kotoučů a asistent rozjezdu. Modely Competition přidávají funkci automatického brzdění při rozjezdu do kopce. 

Nově naprogramované asistenční systémy také umožňují ještě přesnější stabilizační reakce na výkon motoru. Zavedení integrované funkce omezování prokluzu kol způsobuje výrazně jemnější akceleraci na mokrém, zasněženém nebo zledovatělém povrchu nebo na silnicích s nestejnou úrovní přilnavosti. Funkce kontroly prokluzu byla přemístěna z řídicí jednotky DSC do řídicí jednotky motoru. Výkon motoru tak reaguje až 10krát rychleji než dříve. Tím proaktivně omezuje točivý moment, který by stejně nebylo možné proměnit v pohyb kupředu. Vůz tak například může mnohem plynuleji a autoritativněji zrychlit na nerovném povrchu. Jelikož je systém DSC propojen také s Aktivním M diferenciálem a u modelů s M xDrive se systémem pohonu všech kol, jsou jeho zásahy do brzdového systému a výkonu motoru vyžadovány pouze v extrémních situacích.

Jako alternativu k základnímu nastavení může řidič v novém BMW M3 Sedan a novém BMW M4 Coupé tlačítkem na středové konzole aktivovat režim M Dynamic Mode. Tento režim dovoluje větší prokluz kol, což umožňuje výjimečně sportovní zážitek z jízdy doplněný o kontrolované smyky v dynamicky projížděných zatáčkách. Podržením tlačítka lze také zcela vypnout stabilizační systém DSC.

Pokud je součástí výbavy volitelně dodávaný systém M Drive Professional, mohou řidiči využívat také novou funkci M Traction Control. Tato nová forma kontroly trakce, která v novém BMW M3 Sedan a novém BMW M4 Coupé debutuje, řidiči umožňuje nastavit mezní hodnoty pro omezení prokluzu kol. Příslušné menu, které je přístupné prostřednictvím ovládacího systému iDrive, zobrazuje deset předvolených stupňů, v nichž mohou poháněná kola proklouznout. Nová možnost konfigurovat kontrolu stability řidiči umožňuje vytvořit ideální rovnováhu mezi výkonem závodního vozu a směrovou stabilitou tak, aby vyhovovala dané jízdní situaci, stavu povrchu vozovky a jeho osobním preferencím. To jim umožňuje záměrně se přiblížit fyzikálním limitům na závodním okruhu a zmírněním zásahů stabilizačního systému (ve stupních) vytvořit dokonalé nastavení pro kontrolované přetáčivé smyky v dynamicky projížděných zatáčkách.

3. DESIGN

Vizuálně expresivní a emocionálně nezapomenutelné.

Design exteriéru nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé s intenzivní autentičností ztělesňuje charakter inspirovaný motorsportem. Design vnějšího kabátu současné generace BMW řady 3 Sedan a BMW řady 4 Coupé, které jsou základem M modelů BMW prémiového segmentu střední třídy, se ve srovnání s předchozími generacemi výrazněji liší. Jejich vizuálně expresivní a emocionálně poutavá estetika vysílá směrem k jejich soupeřům v segmentu jasnou informaci o výkonu, kterým konkurenci převyšují. 

Svalnaté, ale čisté plochy a ostré aerodynamicky optimalizované linie mají za následek, že sportovní potenciál nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé je evidentní již na první pohled. M specifické designové prvky vycházející z funkčních požadavků vysokovýkonných sportovních vozů jsou harmonicky integrovány do moderního designového jazyka. „Design je jednoznačně orientovaný na funkčnost, je čistý a nekompromisně osekaný,“ říká Adrian van Hooydonk, senior viceprezident BMW Group Design. „Zároveň nabízí emocionálně podmanivé okno do duše vozidla.“ 

Sportovní vzhled nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé zdůrazňují exkluzivní barvy karoserie, velká M kola z lehké slitiny a volitelný exteriérový paket M Carbon. Ergonomicky optimalizované rozložení ovládacích prvků a prémiově pojatý moderní interiér podněcují fantazii. M-specifické akcenty propůjčují na řidiče orientovanému kokpitu ještě „závodnější“ charakter. 

Specifické rozměry exteriéru dávají oběma M automobilům BMW učebnicové proporce vysokovýkonných sportovních vozů. Oba modely jsou ve srovnání s předchozí generací o 122 milimetrů delší (nyní měří 4794 milimetrů), přičemž rozvor se prodloužil o 45 milimetrů (nyní 2857 milimetrů). Nové BMW M3 Sedan je také s 1903 milimetry o 26 milimetrů širší a jeho výška dosahuje 1433 milimetrů. Je o 85 milimetrů delší než nové BMW řady 3 Sedan, o 75 milimetrů širší a o 2 milimetry nižší. 

Nové BMW M4 Coupé přidává k šířce svého předchůdce 17 milimetrů (nyní 1887 milimetrů) a k výšce 5 milimetrů (1393 milimetrů). Je také o 24 milimetrů delší, o 40 milimetrů širší a o 10 milimetrů vyšší než nové BMW řady 4 Coupé.

Výrazný design od M specifické masky chladiče ve tvaru ledvinek přes rozšířené prahy až ke standardně dodávané karbonové střeše

BMW M modely vypadají nezaměnitelně a jsou okamžitě identifikovatelné. Tvar přední části nového BMW M3 Sedan vykazuje obzvláště vysoký stupeň odlišení. Stejně jako v případě nového BMW M4 Coupé má rozměrnou, vertikálně orientovanou a extrémně hlubokou masku chladiče BMW ve tvaru ledvinek, která vizuálně odkazuje na obrovské množství chladicího vzduchu potřebného pro motor umístěný za ní. BMW maska chladiče v podobě ledvinek nemá rámeček a je zcela černá. Charakteristické dvojité M lamely masky chladiče, nyní vodorovně uspořádané, jsou na obou modelech ozdobeny označením modelu. Účinné chlazení motoru a brzd zajišťují velké dodatečné nasávací otvory po obou stranách masky chladiče. Tyto dvoudílné otvory, kdy vnitřní část přivádí vzduch k brzdám a vnější k chladičům, mají standardně voštinovou mřížku. Na vnějších okrajích předního nárazníku zvýrazňují šířku vozu vertikální otvory pro vzduchové clony s integrovanými aerodynamicky účinnými prvky. 

Stejně jako u mohutně tvarovaných boků nového BMW M3 Sedan, elegantní siluetu nového BMW M4 Coupé tvoří malý počet linek, které vhodně ladí s charakteristickými M detaily. Nejnápadnějším designovým prvkem jsou vedle kromě rozšířených blatníků také rozšířené boční prahy v leskle černém provedení, jež ladí s podobnými prvky na náraznících. Tento prvek karoserie inspirovaný závodními vozy, který byl použit také u BMW M3 první generace, působivým způsobem zvyšuje přítlak v oblasti podvozku a je doplňkem řady detailů určených k vylepšení aerodynamiky. Patří mezi ně nástavce předního nárazníku a aerodynamické vzduchové clony. Nápadné boční prahy vizuálně zesilují dojem lehkého stroje s nízkou světlou výškou. 

Přední a zadní blatníky obou M modelů jsou v typickém M stylu rozšířené, takže vytvářejí prostor pro široký rozchod a velká kola, která vozům pomáhají v jejich okouzlující dynamice v zatáčkách. M žábry známé z minulých i současných stájových kolegů jsou úhledně integrovány do výrazného tvaru předních blatníků. Aerodynamicky optimalizované tvary mají také M specifická vnější zpětná zrcátka. Jsou lakována v barvě karoserie nebo u modelů Competition v leskle černém provedení. 

Střecha nového BMW M3 Sedan i nového BMW M4 Coupé je vyrobena z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny (CFRP). Použití tohoto extrémně lehkého high-tech materiálu snižuje těžiště vozů a zvyšuje jejich agilitu. Dva dlouhé podélné výstupky a centrální snížená část na střeše z uhlíkových kompozitů optimalizují proudění vzduchu, což platí také pro zadní spoiler, jenž je u základních modelů lakovaný v barvě karoserie a u verzí Competition se odlišuje leskle černým provedením. Zadní difuzor je u všech variant černý a lemuje typické dva páry koncovek výfukového systému (každá z nich má průměr 100 milimetrů). Koncovky jsou u modelů Competition standardně vyvedeny v černě chromovaném provedení a u ostatních je lze s tímto vzhledem objednat v rámci volitelné výbavy. Nápadné směrové stabilizátory difuzoru opticky navazují na tvary střešních aerodynamických prvků a jejich leskle černé lemování přechází do zadního nárazníku. Nízká, stylově zatmavená zadní světla ve tvaru písmene L sahají hluboko do bočních partií, což dále zdůrazňuje šířku obou vysokovýkonných sportovních vozů. Všechny světelné funkce jsou standardně tvořené LED zdroji. Obrys vertikálně umístěných odrazek na vnějším okraji zadního nárazníku napodobuje vzhled vzduchových clon v přední části. 

Pro nové vysokovýkonné modely je volitelně k dispozici také exteriérový paket M Carbon. Jeho lehké komponenty vykazují špičkové zpracování, a ještě více dávají na odiv závodní charakter obou vozů. Součástí exteriérového paketu M Carbon jsou výplně pro nově navržené široké nasávací vzduchové otvory vpředu, zadní difuzor, s jedinečnou geometrií pro každý model, kryty vnějších zpětných zrcátek a zadní spoiler vyrobený z materiálu CFRP (karbonu).

Interiér: ergonomicky bezchybný design vyzařuje intenzivní M pocit.

Nejnovější interiérový designový jazyk představený v novém BMW řady 3 a novém BMW řady 4 Coupé se v případě těchto dvou vysokovýkonných modelů posunul do sportovního extrému. Díky jasně strukturovaným plochám a ergonomicky dokonalému designu zůstává pozornost řidiče stoprocentně zaměřena na intenzivní zážitek z jízdy. Mezi typické M detaily patří červená M tlačítka na M koženém volantu a tlačítko start/stop na středové konzole. Volič převodovky s tlačítkem Drivelogic u modelů Competition je potažen kůží s logem M a obšíváním v barvách M GmbH. Vyznačuje se také zajímavým výřezem, který dále zdůrazňuje integrované kaskádovité osvětlení. 

Auru ryzího sportovního vozu ještě více vyzdvihuje antracitové čalounění stropu BMW Individual a standardně dodávané leskle černé obložení interiéru. Tyto ozdobné prvky lze objednat také v hliníkovém provedení Aluminium Tetragon. U vozů vybavených volitelnými lesklými karbonovými ozdobnými lištami se karbonové obložení nachází rovněž na M kožených volantech a řadicích páčkách modelů Competition. Karbonové páčky řazení mají unikátní a extrémně dynamický tvar. Vysoce exkluzivní nabídka výbavy BMW Individual zahrnuje vnitřní obložení v černém provedení Piano Finish, leštěném hliníku Aluminium nebo černém dřevěném provedení Fineline Black se stříbrným efektem a otevřenými póry.

4. VÝBAVA

Interiér a koncept obsluhy s aurou závodních vozů.

Kombinace přitažlivého výkonu a neomezené každodenní použitelnosti je hlavním znakem, který tradičně odlišuje M modely BMW od ostatních. Automobily, z nichž oba vysokovýkonné modely vycházejí, splňují všechny požadavky prémiového vozu střední třídy, pokud jde o prostornost, jízdní komfort a výbavu. Majitelé nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé si proto mohou bez kompromisů užívat nezaměnitelného M pocitu, a to jak při jízdě městem, tak na delších cestách. Ještě ostřejší sportovní charakter nejnovější generace modelů doplňují inovativní technologie v oblasti asistenčních systémů a konektivity. Řada nových výbavových prvků ze seznamu standardní a volitelné výbavy je zárukou toho, že nové úrovně nedosahuje pouze závodní styl, ale také komfort a praktičnost. Součástí standardní výbavy nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé je také BMW Live Cockpit Professional s plně digitálním souborem displejů, cloudový navigační systém BMW Maps a inteligentní osobní asistent BMW Intelligent Personal Assistant.

Ještě více závodního pocitu: skořepinová sedadla M Carbon.

Standardní M sportovní sedadla poskytují širokou škálu elektrického nastavení a řidiči si mohou svoji ideální polohu uložit do paměti. Součástí standardní výbavy jsou také vyhřívaná sedadla řidiče a spolujezdce, zatímco vůbec poprvé lze u BMW M3 Sedan a BMW M4 objednat ventilaci sedadel. K dispozici jsou také M bezpečností pásy s vetkanou trikolorou v barvách BMW M GmbH. 

Nejvýraznějším prvkem seznamu volitelné výbavy jsou skořepinová sedadla řidiče a spolujezdce M Carbon. Debutující sedadla s novou skořepinovou konstrukcí kombinují závodní funkčnost s nízkou hmotností, komfort na dlouhých cestách a kvalitní zpracování. Nově vyvinutá sedadla mají integrované opěrky hlavy a podsvícené označení modelu. Použitím uhlíkových kompozitů v konstrukci sedáku a opěradla spolu s výřezy v bočnicích a pod opěrkami hlavy snížily hmotnost oproti standardním M sportovním sedadlům o 9,6 kilogramu.

M Drive Professional: bezkonkurenční výkony na závodním okruhu.

Koncept obsluhy nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé obsahuje řadu nových funkcí, které přispívají k podmanivému zážitku z jízdy. Svůj debut zde zažívá M Drive Professional (standardní výbava modelů Competition), který byl vyvinut speciálně pro jízdu na závodním okruhu. Tento nový prvek výbavy řidiči pomáhá v jeho snaze najít ideální čistou stopu a zajet dokonalé měřené kolo. Současně ale také podporuje řidiče při průjezdu zatáček s maximálním dynamickým dramatem, tedy tak, že vozidlo nechá přejít do kontrolovaného přetáčivého smyku a volantem jej opět srovná. V těchto situacích nový M Drift Analyzer, který lze aktivovat prostřednictvím menu systému iDrive, nahrává jízdní data. Tato funkce zaznamenává dobu trvání (v čase), trasu a úhel posledního přetáčivého smyku. Hodnocení zobrazované na kontrolním displeji tvoří známka v rozmezí jedné až pěti hvězdiček. Graficky vylepšené celkové zobrazení také zobrazuje počet zaznamenaných smyků, ujetou vzdálenost v přetáčivém smyku a další hodnocená kritéria. 

Mezi další funkce M Drive Professional patří M Laptimer, který je rovněž přístupný prostřednictvím menu iDrive. V jeho případě zahrnuje rozsáhlá analýza závodní jízdy víc než jen měření času. Během jízdy odesílá celou řadu aktuálních informací jak do přístrojového panelu, tak do BMW Head-Up Displeje. Kromě měření aktuálního kola mohou řidiči také sledovat, o kolik jsou rychlejší nebo pomalejší v porovnání s nejrychlejším kolem na daném okruhu. Na kontrolním displeji se zobrazuje počet doposud absolvovaných kol, ujetá vzdálenost a čas řidičovy aktuální jízdy na okruhu. Řidič může pomocí aplikace BMW M Laptimer na svém telefonu Apple iPhone detailně analyzovat data zaznamenaná během jeho jízdy na okruhu a vybrané informace sdílet s online komunitou. Mezi dostupné zdroje patří mapový pohled z ptačí perspektivy na konkrétní závodní okruh, srovnání časů kol, data ze senzorů vozu o faktorech, jako jsou rychlost, otáčky motoru a poloha plynového pedálu, a grafické znázornění zobrazující dosažené hodnoty příčného a podélného zrychlení.

Ještě větší prostor pro individuální konfiguraci hnacího ústrojí a podvozku s přímým přístupem pomocí tlačítka Setup.

M specifické ovládací prvky používané ke konfiguraci hnacího ústrojí a podvozku podle osobního vkusu a požadavků tradičně hrají roli v dalším posilování úzkého vztahu mezi řidičem a jeho vozem BMW M. Nové BMW M3 Sedan a nové BMW M4 Coupé nyní nabízejí ještě více způsobů, jak přizpůsobit nastavení vozu podle aktuální situace a preferencí řidiče. Stejně jako u předchůdců může řidič nezávisle na sobě aktivovat různá nastavení motoru, podvozku a řízení. Kromě toho lze nyní nakonfigurovat podle potřeby také brzdový systém. Pokud řidič specifikoval volitelnou výbavu M Drive Professional, bude moci využívat služeb nové funkce M Traction Control. U modelů s manuální převodovkou lze podle potřeby aktivovat nebo deaktivovat funkci automatických meziplynů. U modelů Competition s pohonem všech kol může řidič také upravit rozdělení hnací síly mezi přední a zadní kola.

Nové tlačítko Setup na středové konzole umožňuje přímý přístup k možnostem nastavení sedmi parametrů hnacího ústrojí a podvozku. Stisknutím tohoto tlačítka lze vyvolat nabídku Setup na kontrolním displeji, která obsahuje seznam aktuálních nastavení vozidla. Řidič nyní může pomocí dotykového ovládání nebo ovladače iDrive v jednom kroku aktivovat požadovaný režim reakcí motoru, nastavení tlumičů, charakteristiky řízení a brzd, jakož i – v závislosti na variantě modelu a specifikaci vozu – automatické meziplyny Gear Shift Assistant, pohon všech kol M xDrive a úroveň kontroly trakce. 

Pro úpravu charakteristiky motoru lze použít nastavení EFFICIENT, SPORT a SPORT PLUS, zatímco výběrem režimu podvozku COMFORT, SPORT nebo SPORT PLUS se mění nastavení elektronicky řízených tlumičů. Pro M specifický posilovač a nový brzdový systém může řidič volit mezi režimy COMFORT a SPORT. Asistent řazení Gear Shift Assistant lze deaktivovat pomocí menu Setup a kontrola trakce M Traction Control nabízí nastavení kontroly prokluzu kol v deseti stupních. U modelů Competition s pohonem všech kol M xDrive si řidič může zvolit také nastavení pohonu 4WD, 4WD SPORT a 2WD, přičemž poslední jmenovaný přináší pouze pohon zadních kol. 

Do paměti lze uložit dvě konkrétní nastavení M Setup, včetně preferovaného nastavení zvuku motoru, činnosti stabilizace, funkce Auto Start Stop a v případě modelu Competition také charakteristiky řazení 8stupňové převodovky M Steptronic. Jednu z těchto konfigurací lze kdykoliv vyvolat stisknutím jednoho ze dvou M tlačítek na volantu.

Čistá radost z jízdy na dotyk prstem: tlačítko M

Standardní součástí ovládacího panelu na středové konzole nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé je také tlačítko M Mode. To lze použít k úpravě reakcí a charakteristiky asistenčních systémů a displejů v přístrojovém panelu a Head-Up Displeji tak, aby poskytovaly zážitek z jízdy vhodný pro danou situaci v M stylu. Řidič si může vybrat z režimů ROAD a SPORT, přičemž do arzenálu přibude ještě režim TRACK, pokud je součástí výbavy M Drive Professional. 

Režim TRACK, vyvinutý výhradně pro jízdu na závodních okruzích, se aktivuje dlouhým stisknutím tlačítka M Mode. Řidič poté musí potvrdit svou volbu pomocí ovladače iDrive. Toto nastavení plně deaktivuje veškeré komfortní a bezpečnostní funkce asistenčních systémů. Vypne se také kontrolní displej, aby řidič svou pozornost ještě více soustředil na závodní trať. Přístrojový panel a Head-Up Displej se přepnou do režimu M View, přičemž v nastavení TRACK není aktivní ani funkce rozpoznávání dopravních značek. Opětovným stisknutím tlačítka M Mode se vypne režim TRACK a aktivuje se ROAD.

Rozsáhlá standardní výbava, vysoce kvalitní prvky výbavy zajišťující požadovanou úroveň pohodlí, bezpečnosti a výkonu.

Řada nových výbavových prvků ze seznamu standardní a volitelné výbavy je zárukou toho, že nové úrovně nedosahuje pouze závodní styl, ale také pohodlí a funkčnost. Špičkové asistenční systémy snižují nároky na soustředění řidiče v monotónních nebo nejasných situacích na silnici. Oba modely jsou standardně vybaveny systémem Park Distance Control se senzory vpředu a vzadu, varováním na nebezpečí nárazu do překážky vpředu, upozorněním na nežádoucí opuštění jízdního pruhu a systémem rozpoznávání dopravních značek Speed Limit Info. Mezi volitelné prvky výbavy patří Driving Assistant Professional s asistentem řízení a udržování v jízdním pruhu s novou aktivní asistencí v zúžených pruzích, funkce pro vytvoření záchranářské uličky Emergency Lane Assistant, BMW Drive Recorder a nejnovější generace BMW Head-Up Displeje s M specifickým obsahem. Součástí rovněž volitelně dostupného Parkovacího asistentu je také couvací asistent. 

Komfort při každodenním používání i na delších cestách zvyšuje standardně dodávaná výbava, jejíž součástí je třízónová automatická klimatizace, LED osvětlení interiéru včetně prostorového osvětlení a hi-fi audiosystém. Součástí standardní výbavy nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé je také BMW Live Cockpit Professional s plně digitálními displeji, cloudový navigační systém BMW Maps a inteligentní osobní asistent BMW Intelliegent Personal Assistant. Zdokonalená integrace chytrých telefonů umožňuje používání Apple CarPlay i Android Auto prostřednictvím operačního systému vozidla. 

Ocelová střecha s integrovaným výklopným/posuvným střešním oknem je u obou modelů k dispozici bez příplatku jako alternativa ke standardní verzi z uhlíkových vláken. Nový paket M Race Track současně přináší cílené snížení hmotnosti vozidla. Tento paket obsahuje M karbon-keramické brzdy, odlehčená M kola z lehké slitiny (volitelně dodávaná se závodními pneumatikami semi-slick) a skořepinová sedadla M Carbon. Dalším prvkem tohoto na mimořádné výkony orientovaného paketu je M Driver’s paket, posunující maximální rychlost nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé na 290 km/h. K dispozici jsou také všechny funkce M Drive Professional a BMW Head-Up Displeje. Paket M Race Track tak celkově snižuje hmotnost ve srovnání s vozy ve standardní výbavě o přibližně 25 kilogramů.

5. DÍLY BMW M PERFORMANCE

Individualizovatelná dynamika je připravena.

Charakter nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé ve všech jejich variantách podtrhují mimořádné sportovní schopnosti. Řada dostupných možností pohonné jednotky a položek výbavy nabízí zákazníkům mnohem větší prostor než předtím k tomu, aby si výkonové vlastnosti vozu a jeho odvážný expresivní styl přizpůsobili svým osobním preferencím. Díly BMW M Performance Parts, které budou dostupné okamžitě od uvedení na trh a přizpůsobené danému modelu, poskytují další možnosti pro jemné vyladění intenzivního zážitku z jízdy a dynamické aury nových vysokovýkonných sportovních vozů podle individuálního stylu řidiče. Dodatečná výbava, která je k dispozici v rámci programu BMW Originální příslušenství, posouvá dynamické jízdní vlastnosti vozu na novou úroveň a podtrhuje nápadný vzhled vysoce výkonných modelů jak zevnitř, tak zvenku. Tyto produkty, vyvinuté na základě závodního know-how společnosti BMW M GmbH, vynikají svým unikátním designem, exkluzivními materiály a výjimečnou kvalitou.

CO2 emise – informace

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

BMW M3 Sedan: kombinovaná spotřeba paliva: 10,8 l/100 km; kombinované emise CO2: 248 g/km.

BMW M3 Competition Sedan: kombinovaná spotřeba paliva: 10,2 l/100 km; kombinované emise CO2: 234 g/km.

BMW M4 Coupé: kombinovaná spotřeba paliva: 10,8 l/100 km; kombinované emise CO2: 248 g/km.

BMW M4 Competition Coupé: kombinovaná spotřeba paliva: 10,2 l/100 km; kombinované emise CO2: 234 g/km.