Přeskočit na obsah
CarTec Group

„Miluji tohle auto.“ Je to úspěšnější než umělecká díla

řekl Andy Warhol poté, co jeho tahy štětcem transformovaly BMW M1. 

Vytvoření čtvrté výstavy v kolekci BMW Art Car mu trvalo méně než půl hodiny. O 40 let později zůstává nadšení pro toto sportovní auto nezměněné. Americká ikona Pop Art, která byla v té době již světově proslulá, sdílela stejnou vášeň s mnoha automobilovými fanoušky minulé éry. A fascinace jedinečného speciálu BMW M1 vytvořeného Warholem se skutečně zvětšila. Mnoho fanoušků považuje jeho umělecké dílo/auto za vrchol celé kolekce. Není proto divu, že se mnichovský automobilový fotograf Stephan Bauer spontánně rozhodl pro BMW M1, který skončil v designu Warhol, když si vybíral svůj vysněný předmět na čtyřech kolech.

V loňském roce se Bauer (29) objevil jako vítěz v soutěži Social Media Contest „Shootout 2018“ pořádané BMW Group Classic a dostal příležitost k exkluzivnímu focení s BMW Art Car Number Four. Byla vytvořena řada fotografií k 40. narozeninám BMW M1, které navrhl Andy Warhol. Poskytují zcela nový pohled na jedno z nejvíce legendárních vozidel z historie BMW. Pět fotografických umělců vstoupilo do soutěže „Shootout 2018“, která se konala na platformě sociálních médií Instagram, své nejlepší záběry ze světa klasických automobilů BMW. BMW Group Classic spojila své síly s BMW Culture, BMW Motorsport, BMW M GmbH a dceřinými společnostmi BMW na několika mezinárodních trzích společného projektu. Cenou pro vítěze bylo fascinující focení s vozidlem podle vlastního výběru z obsáhlé kolekce BMW Group Classic. Výběr vítěze padl na BMW M1 ve výkonné závodní verzi o výkonu 470 hp, vyráběné v souladu s předpisy skupiny 4. Před 40 lety tento automobil oslavil svůj sportovní debut v sérii Procar a vstoupil do pozadí historie Pop Art.

Umělecké auto Andyho Warhola se ukázalo jako téma snů pro nedávné focení v Kolíně nad Rýnem. Samotný umělec pro fotografy dělal mnohem obtížnější věci . Před 40 lety byly kamery jen stěží nastavitelné, když už Warhol dokončil malování karoserie ve všech barvách duhy. Jak umělec vysvětlil později, jeho rychlost byla odrazem prohlášení jeho uměleckého díla: „Pokusil jsem se ukázat rychlost jako vizuální obraz. Když automobil jede opravdu rychle, všechny linie a barvy se promění v rozostření. V červnu 1979 BMW M1 vybojovalo startovní číslo 76 v 24 hodinovém závodě v Le Mans. Německý jezdec Manfred Winkelhock a Francouzi Hervé Poulain a Marcel Mignot řídili Art Car a dojeli na druhém místě ve své třídě, dosáhli v celkovém hodnocení šesti bodů.