CarTec Group s.r.o. Mini Ostrava Rolls Royce Prague
BMW Isetta | Cesta ke svobodě

BMW Isetta | Cesta ke svobodě

BMW Isetta | Cesta ke svobodě

Tisíce exponátů v berlínském hradním muzeu ve Friedrichstrasse v Berlíně si připomínají historii kdysi rozděleného města, přísně kontrolovanou hranici mezi východem a západem a lidmi, kteří hledali cestu ke svobodě proti všem možným. V horním patře u okna s výhledem na Checkpoint Charlie je nejmenší únikový vůz, jaký kdy byl použit: BMW Isetta. Klaus-Günter Jacobi (79) pravidelně doprovází návštěvníky muzea jako turistický průvodce. Jacobi neví jen vše o mnoha pokusech o útěk, ale že to byl jeho nápad skrýt osobu uvnitř malého auta a překročit hranici bez povšimnutí. Tak se jeho nejlepšímu kamarádovi podařilo uprchnout z východu na západ Berlín. 30 let po pádu berlínské zdi vypráví BMW příběh Klause-Güntera Jacobiho, jeho přítele Manfreda Kostera a mini-auta, které pomohlo devíti lidem uniknout z NDR. Tento příběh je děj filmu „The Small Escape“, který bude mít premiéru 2. října 2019 jako televizní spot, na Youtube a na dalších sociálních médiích skupiny BMW Group.

Propracovaný film ve stylu trháku vrací publikum zpět do roku 1964. Jacobiho rodina už opustila východ města v roce 1958, tři roky před výstavbou berlínské zdi. Když ho jeho starý přítel Manfred Koster požádal, aby mu pomohl uniknout z NDR, přišel s odvážným plánem. Jeho BMW Isetta měla sloužit jako únikové auto. Moto-kupé měřící pouze 2,30 metrů na šířku a 1,40 metrů na šířku by vzbudilo u pohraničních vojáků malé podezření nebo to v to alespoň doufal. Dokonce i dnes se zdá být prakticky nemožné skrýt osobu uvnitř BMW Isetta. Bublinový vůz je již velmi těsný pro dvě osoby na sedadlech přímo. Úkryt pro jeho přítele byl postaven za sedačkou přímo vedle motoru. Automechanik Jacobi provedl přestavbu ve své bývalé výcvikové dílně v Berlíně-Reinickendorfu. Vyřízl otvor do obložení za lavicí sedadla, posunul polici nahoru a odstranil rezervní kolo, topení a vzduchový filtr. Vyměnil také 13litrovou palivovou nádrž za dvoulitrový kanystr, aby vytvořil prostor pro skrytého cestujícího

Fotogalerie
BMW Isetta | Cesta ke svobodě

Směrem ke svobodě v BMW Isetta

Film „The Small Escape“ ukazuje, jak se BMW Isetta proměnila v únikové auto a jak se odehrál velmi riskantní hraniční přechod. Vzrušující lekce z historie byla produkována režisérem Alex Feil, kameramanem Khaled Mohtaseb a scénografem Erwin Prieb ve stylu hollywoodského trháku. V Budapešti byly vytvořeny rekvizity, kostýmy, vozidla a pouliční soupravy, aby uspořádaly věrnou berlínskou scénu z šedesátých let. Byl znovu vytvořen kontrolní bod se stěnou a hraničním pruhem, což vedlo k utlumující atmosféře, která v průběhu filmu neustále rostla, a pak kulminovala šťastným koncem. „Od svého vynálezu přinesly automobily lidstvu svobodu a sebeurčení. Auta spojují lidi. To je něco, co by se mělo v aktuální debatě mít vždy na paměti. Film to zdůrazňuje. Pohyblivý únikový příběh s BMW Isetta lze také považovat za symbol neocenitelných hodnot automobilů a individuální mobility. Je to všechno o svobodě, nezávislosti a snech. Náš film uznává náskok a odvahu lidí, kteří tento úspěšný únik umožnili, “říká Jens Thiemer, vedoucí společnosti BMW Brand Management.

23. května 1964 o půlnoci krátce před uzavřením hraničního přechodu se valila BMW Isetta upravená Klausem-Gunterem Jacobim. Krátce po přechodu osvobodil svého přítele Manfreda z úkrytu za lavičkou sedadla a radostí ho vzal do náručí. To byl jediný čas, kdy byla Jacobiho BMW Isetta použita jako únikové auto, ale jeho úspěchem bylo inspirovat napodobitele. Osm dalším občanům NDR se v následujících letech podařilo uprchnout na Západ v podobně přeměněném BMW Isetta. Dnes je tento vůz vystaven v berlínském Wall Museum. Film „The Small Escape“ bude také stálou výstavou stálé expozice o velkolepých pokusech o útěk.

Film „The Small Escape“ lze sledovat na BMW Youtube a dalších kanálech. Podrobný příběh Klause-Güntera Jacoba, jeho BMW Isetta a velkolepého útěku jeho přítele přes vnitřní německé hranice je uveden i na www.bmw.com.

BMW Isetta | Cesta ke svobodě

BMW BMW BMW M BMW M BMW i BMW i MINI MINI BMW Motorrad BMW Motorrad Rolls-Royce Rolls-Royce E-shop E-shop

Copyright © 2012 - 2023 CarTec Group a.s.   |   © ARSYLINE 2023

Zavřít
Upozornění
Zavřít