Přeskočit na obsah
CarTec Group

Nejnovější pokroky v oblasti bateriových článků plug-in hybridních modelů BMW vylepšují jejich schopnosti lokálně bezemisní jízdy – ve městě i mimo něj. Nová generace baterií v BMW 225xe Active Tourer prodlužuje dojezd městského univerzálního vozu na elektřinu o více než 25 procent na 55 až 57 kilometrů*. Dále optimalizována byla také účinnost jeho plug-in hybridního pohonu. Nové BMW 225xe Active Tourer, které výkon svého spalovacího motoru a elektromotoru trvale a podle potřeby distribuuje na všechna čtyři kola, má nyní kombinovanou spotřebu paliva 2,1 až 1,9 litru na 100 kilometrů*, což znamená pokles o více než 15 procent. To snižuje příslušné hodnoty CO2na 47 až 42 gramů na kilometr*, přičemž kombinovaná spotřeba energie se pohybuje mezi 14,2 a 13,5 kWh na 100 kilometrů*.

Výrazné prodloužení dojezdu na elektřinu je dáno zvýšenou kapacitou lithium-iontové baterie nového BMW 225xe Active Tourer. Přestože má stejné rozměry jako dříve, kapacita vysokonapěťové baterie nejnovější generace se zvětšila z 7,7 kWh na 10 kWh. Baterii lze nabíjet z běžných domácích zásuvek pomocí standardně dodávaného nabíjecího kabelu. Tímto způsobem je možné baterii plně nabít přibližně za pět hodin. Při použití nabíjecí stanice BMW i Wallbox trvá odpovídající nabíjení méně než 3:15 hodin. Nabíjecí zásuvka je umístěna pod krytem na levém předním blatníku. Vysokonapěťová baterie je z důvodu úspory místa uložena pod zadními sedadly, takže praktičnost a přepravní schopnosti se ve srovnání s konvenčně poháněnými verzemi BMW řady 2 Active Tourer zmenšily pouze minimálně. Objem zavazadlového prostoru BMW 225xe Active Tourer není hybridním pohonem nikterak omezený a dosahuje 400 litrů. Sklopná opěradla zadních sedadel se standardním dělením 40:20:40 umožňují zvětšit zavazadlový prostor podle potřeby až na 1350 litrů.

Plug-in hybridní pohon nového BMW 225xe Active Tourer se výborně hodí nejen pro jízdu na dlouhé vzdálenosti, ale také zaručuje lokálně bezemisní jízdu ve městě i mimo něj. Tvoří ho zážehový motor o objemu 1,5 litru s technologií BMW TwinPower Turbo o výkonu 100 kW/136 k, který je pomocí 6stupňové převodovky Steptronic přenášen na přední kola, a elektromotor s výkonem 65 kW/88 k pohánějící zadní nápravu. Výkon těchto dvou jednotek generuje celkových 165 kW/224 k a točivý moment 385 Nm. Inteligentně řízená spolupráce obou pohonných jednotek vytváří hybridní systém pohonu všech kol, který zajišťuje optimální trakci, jízdní stabilitu a agilitu nového BMW 225xe Active Tourer, a to dokonce i na kluzkém nebo nezpevněném povrchu pod koly. Rychlá odezva systému, ideální rozložení hmotnosti mezi nápravy a mimořádně spontánní nástup výkonu elektromotoru na zadní nápravě umožňují, aby byl přenos výkonu vždy ideálně přizpůsoben aktuální situaci. Díky tomu BMW 225xe Active Tourer nabízí úroveň bezpečnosti, komfortu a dynamiky, jaká je v daném segmentu naprosto jedinečná. 

Hybridní model zrychluje z nulové rychlosti na 100 km/h za 6,7 sekundy. Elektromotor je navíc schopen zásluhou své asistenční funkce pomoci ve zrychlení například při předjíždění na okresních silnicích. Maximální rychlost nového BMW 225xe Active Tourer dosahuje 202 km/h. V čistě elektrickém jízdním režimu může tento vůz jet nejvýše 130 km/h.

Předvídavý systém řízení toků energií systému pohonu v novém BMW 225xe Active Tourer zaručuje maximální hospodárnost a radost z jízdy tím, že například pro ovládání provozního režimu používá navigační data a při aktivním navigování zohledňuje profil trasy. Řidič navíc může kromě volby jízdních režimů mezi nastavením SPORT, COMFORT a ECO PRO použít také tlačítko eDrive na středové konzole, a ovlivnit tak spolupráci mezi spalovacím motorem a elektromotorem. Ve standardním nastavení AUTO eDRIVE systém zajišťuje optimální interakci mezi oběma pohonnými jednotkami ve všech jízdních situacích. Režim MAX eDRIVE je k dispozici pro čistě elektrickou jízdu, zatímco režim SAVE BATTERY umožňuje udržovat nebo zvyšovat úroveň nabití vysokonapěťové baterie během jízdy, aby byla její kapacita k dispozici pro pozdější jízdu čistě na elektrický proud – například při pohybu po městě.

BMW 225xe Active Tourer je standardně vybaveno akustickým varováním chodců (očekávaná dostupnost pro model M Sport od listopadu 2019). Při jízdě čistě na elektřinu v rychlostech do 30 km/h vytváří systém vnějších reproduktorů nezaměnitelný zvuk, navržený speciálně pro elektrifikované modely BMW. Systém pohonu v nízkých rychlostech vydává zvláštní zvuk, aniž by jakkoliv obtěžoval posádku vozu. Pro tento model specifická standardní výbava zahrnuje mimo jiné 17palcová kola z lehké slitiny, navigační systém, 2zónovou automatickou klimatizaci a nezávislý klimatizační systém. Interiér vozu lze vychladit na dálku prostřednictvím chytrého telefonu a aplikace BMW Connected. Kromě základního modelu je nové BMW 225xe Active Tourer k dispozici také v provedení Model Advantage, jako Model Sport Line, Model Luxury Line a Model M Sport. Navíc pro hybridní model je k dispozici téměř celá nabídka volitelné výbavy jako pro BMW řady 2 Active Tourer.

BMW plug-in hybridní modely nabízejí při každodenním použití řadu výhod.

Plug-in hybridní pohonné systémy BMW nabízejí oproti tradičním řešením svým uživatelům řadu dalších výhod:

Šetří finance: Jízda na elektrický proud v městských oblastech je levnější než používání zážehových nebo vznětových automobilů za předpokladu, že je plug-in hybridní automobil nabíjen doma nebo na pracovišti elektrickým proudem s nízkým tarifem. 

Interiér má vždy tu správnou teplotu ještě dříve, než posádka nastoupí: Nezávislé topení a na dálku ovládaná klimatizace je součástí standardní výbavy. 

Brzdit se vyplatí: Brzděním se nabíjí akumulátor. U konvenčních vozidel brzdění generuje pouze teplo a brzdový prach. 

To nejlepší z obou světů: Plug-in hybridní modely nabízejí elektrickou radost z jízdy v městských oblastech a klasickou BMW radost z jízdy na delších cestách. 

Dláždí cestu směrem k budoucnosti: Protože plug-in hybridní automobil je schopen jízdy prosté emisí, je způsobilý vjet do nízkoemisních zón, má úlevy na parkovném a šetří peníze na mýtném. 

Lepší kvalita života ve městech: Díky jízdě na elektrický proud mohou uživatelé ve městech aktivně přispívat ke snižování emisí a úrovně dopravního hluku.

Nové BMW 225xe Active Tourer má menší celkovou uhlíkovou stopu. 

„Skutečný“ dopad plug-in hybridních vozidel na životní prostředí byl příležitostně zpochybňován, zejména na trzích, kde podíl veřejností využívané zelené energie zůstává malý. Společnost BMW Group provedla certifikaci CO2na celý životní cyklus nového BMW 225xe Active Tourer – od nákupu surovin, dodavatelského řetězce, výroby a fáze používání až po recyklaci.

Ukázalo se, že CO2stopa nového BMW 225xe Active Tourer je při počítání průměrného evropského energetického mixu o 24 % menší než u BMW 220xd Active Tourer. Při nabíjení vozu zelenou energií se jeho uhlíková stopa snižuje až o 56 % (225xi), resp. o 50 % (220xd).

CO2 emise – informace

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

BMW 225xe Active Tourer 

kombinovaná spotřeba paliva: 2,1 – 1,9 l/100 km; kombinovaná spotřeba elektřiny: 14,2 – 13,5 kWh/100 km; kombinované emise CO2: 47 – 42 g/km